• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Payoneer картичка

Agatha

Intern
12 мај 2021
1
0
Какви документи треба да доставам во Bank account verification? Не можам никако да си го средам профилот.
 

nikojov

Intern
17 мај 2021
6
0
Здраво на сите јас сум нов овде,

Прочитав наназад дека имате проблеми со повлекување на средствата преку банка. (withdraw fund from local bank) Во Халк имам девизна и првпат работам фриленс на UpWork. Прашав еден познаник што работи во Халк и ми кажа дека пред некој ден исто така одбиле некој со сакал да си префрли преку Payoneer. Прочитав дека преку НЛБ функционира, па дали може некој да ми каже искуство, што да правам, немам картичка нарачано и дали е попаметно да нарачам.И дали има некој што во скоро време има така повлечено преку банкарска сметка а не картичка?

Доколку некој може да ми помогне исто така може да ми пише и директна порака.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,239
1,228
Скопје
Здраво на сите јас сум нов овде,

Прочитав наназад дека имате проблеми со повлекување на средствата преку банка. (withdraw fund from local bank) Во Халк имам девизна и првпат работам фриленс на UpWork. Прашав еден познаник што работи во Халк и ми кажа дека пред некој ден исто така одбиле некој со сакал да си префрли преку Payoneer. Прочитав дека преку НЛБ функционира, па дали може некој да ми каже искуство, што да правам, немам картичка нарачано и дали е попаметно да нарачам.И дали има некој што во скоро време има така повлечено преку банкарска сметка а не картичка?

Доколку некој може да ми помогне исто така може да ми пише и директна порака.
работи преку НЛБ без проблем (пред 2 дена ми е последниот трансфер)
 

gega6mk

Intern
28 декември 2020
25
3
Да не има некој искуство со повлекување на пари во УНИ банка и општо колку време се чека да ти потврди банка дека ти се префрлени парите?
 

nikojov

Intern
17 мај 2021
6
0
Здраво на сите, ми треба мала помош околу RECIEVE PAYNMENTS na Payoneer.
Работам како фриленсер, и немам ниту бизнис нити веб страна. Се договарав со еден клиент да ми пушта пари директно на Payoneer, namesto na Upwrok, но бидејки сум нов не знам како да го направам тоа, бидејки ми бара некои податоци Payoneer (прикачената слика). Доколку некој знае како и што треба да му пратам на клиентот за да ми префрли пари, ако сака да ми помогне би му бил преблагодарен, може слободно и во дм да ми пише. 1622238707122.png
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Оди на Receive -> Request a payment, многу поедноставно е. Прашај го дали сака да ти плати како индивидуа или фирма и пополни ги неговите информации.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
@nikojov така направи како што ти кажа FreakyDroid, не ти треба воопшто Global Payment Service. Исто така пази што се договараш во четот на Upwork бидејќи ги мониторираат разговорите и може да те банираат ако тамо договараш да ти плаќа преку друг сервис.
 

mrce

Intern
2 ноември 2009
192
34
seoblogmk.wordpress.com
Што е потребно како информација да дадам на фирма што треба да ми плати на пејонир за завршена услуга. Моментално пејонир ми бара да врзам банкарска сметка, но не ја гледам потребата од тоа, бидејќи ќе вадам пари со картица.
 

nikojov

Intern
17 мај 2021
6
0
Оди на Receive -> Request a payment, многу поедноставно е. Прашај го дали сака да ти плати како индивидуа или фирма и пополни ги неговите информации.
Работата е што за да ми дозволат request a payment, ми ги бараат овие детали да ги пополнам global payment services. За да се верификувам, како фриленсер најверојатно.. па затоа ми требаше помош, но како бизнис го ставив линкот од мојот профил на Upwork.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Работата е што за да ми дозволат request a payment, ми ги бараат овие детали да ги пополнам global payment services. За да се верификувам, како фриленсер најверојатно.. па затоа ми требаше помош, но како бизнис го ставив линкот од мојот профил на Upwork.
Изгледа сменет им е процесот од пред неколку години кога ја го правев ова. А ти картичката ја извади директно од Pаyoneer или од Upwork покрена постапка за вадење Payoneer?
 

nikojov

Intern
17 мај 2021
6
0
Изгледа сменет им е процесот од пред неколку години кога ја го правев ова. А ти картичката ја извади директно од Pаyoneer или од Upwork покрена постапка за вадење Payoneer?
Немам поднесено за картичка, ќе вадам преку withdraw your fund to local bank.. Сигурно е нешто ново...
Мислењето е автоматски споено:

стави линк до твојот профил на Upwork и запиши го иститот опис на услугата што го имаш таму
Да така направив, но после ми бараше па бизнис профил и еве чекам, па не знам дали ке ми го одобрат. За бизнис профилот гледаш дека data request ми побара откако го поднесов ова global payment service. 1622296236988.png
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Не е ново, последен пат префрлував пари на трансакциска пред 10 години и изгор беше. Не знам како е сега, мислам поисплатливо е да си користиш картичка и да си пријавуваш во УЈП. Подобро да си побараш мислење од некој кој скоро ги правел овие работи, подобра информација ќе добиеш, не сум во тек како се одвива процесот од тогаш навака да ти дадам прецизен одговор.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
$15 долари е директно од Payoneer во банка, плус нема провизија за конверзија на валути.

Инаку сега ми текна дека и јас еднаш го пополнував тој прашалникот од погоре. Ништо, си пополнуваш нормално све, си ставаш профил од Upwork и толку. Добро си направил @nikojov , сега чекаш да ти се смени тоа во Approved.
 

nikojov

Intern
17 мај 2021
6
0
$15 долари е директно од Payoneer во банка, плус нема провизија за конверзија на валути.

Инаку сега ми текна дека и јас еднаш го пополнував тој прашалникот од погоре. Ништо, си пополнуваш нормално све, си ставаш профил од Upwork и толку. Добро си направил @nikojov , сега чекаш да ти се смени тоа во Approved.
Фала ти за одговорот! А дали се секаваш колку време чекаше? Бидејки читам некои дека многу време чекале за да и се одобри. Исто така дали ке може да ми се префрлат додека се under review, доколку знаеш?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Фала ти за одговорот! А дали се секаваш колку време чекаше? Бидејки читам некои дека многу време чекале за да и се одобри. Исто така дали ке може да ми се префрлат додека се under review, доколку знаеш?
Eдвај се сетив дека го пополнував прашалникот. Сега кога ме праша колку сум чекал отидов да проверам, и испадна дека сеуште чекам :LOL:

Screenshot 2021-05-30 205515.jpg

Бидејќи Пејонирот во тоа време го користев единствено за повлекување преку Upwork, воопшто не се замарав да го проверувам ова, дури и гледам дека ми требало повеќе од една година за да одговорам на нивните барања..
Меѓутоа летоска соработував со клиент директно преку Payoneer и без проблем си пратив фактура преку Request a Payment и успешно ми префрлија пари.

Screenshot 2021-05-30 205653.jpg

Значи според ова веројатно ќе може да ти се префрлат додека е Under Review, ама за најсигурно ти препорачувам да се консултираш со нивни агент преку Live Chat.
 

nikojov

Intern
17 мај 2021
6
0
Eдвај се сетив дека го пополнував прашалникот. Сега кога ме праша колку сум чекал отидов да проверам, и испадна дека сеуште чекам :LOL:

Погледнете го атачментот 101394

Бидејќи Пејонирот во тоа време го користев единствено за повлекување преку Upwork, воопшто не се замарав да го проверувам ова, дури и гледам дека ми требало повеќе од една година за да одговорам на нивните барања..
Меѓутоа летоска соработував со клиент директно преку Payoneer и без проблем си пратив фактура преку Request a Payment и успешно ми префрлија пари.

Погледнете го атачментот 101395

Значи според ова веројатно ќе може да ти се префрлат додека е Under Review, ама за најсигурно ти препорачувам да се консултираш со нивни агент преку Live Chat.
Супер. А дали успешно ти беше префрлувањето од Payoneer до банка (withdraw to local bank)?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Има некој проблем со вадење пари од банкомати? Од Халк ме одбија, исто и од Централна кооперативна, па после на Стопанска и на крај Комерцијална ми ја лапна картицата.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,867
4,090
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Има некој проблем со вадење пари од банкомати? Од Халк ме одбија, исто и од Централна кооперативна, па после на Стопанска и на крај Комерцијална ми ја лапна картицата.
Која беше причината што те одбија на Стопанска? На банкоматот што пишуваше? И што пишува на сајтот?
 

Zumii

Intern
10 мај 2021
4
0
Дечки, од кои банкомати може да се вадат средства со Payoneer картица?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
657
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Која беше причината што те одбија на Стопанска? На банкоматот што пишуваше? И што пишува на сајтот?
Не пишуваше ништо на стопанска банкоматот, само ми ја вратија. На сајтот има -1$ за сите неуспешни одбиди. На крај кога Комерцијална ја лапна, ми испринта код 75 што е погрешен пин, а не го погрешив пинот... Се допишав со Payoneer, треба да пратат доказ дека сум сопственик па да ми ја вратат назад. Калакурница :D
 

gega6mk

Intern
28 декември 2020
25
3
Некој што пријавувал данок, да не знае колку време се чека за да ја прегледат внесената пресметка?
И дали треба да чекам да ми јават или треба да одам јас до УЈП?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,239
1,228
Скопје
Не пишуваше ништо на стопанска банкоматот, само ми ја вратија. На сајтот има -1$ за сите неуспешни одбиди. На крај кога Комерцијална ја лапна, ми испринта код 75 што е погрешен пин, а не го погрешив пинот... Се допишав со Payoneer, треба да пратат доказ дека сум сопственик па да ми ја вратат назад. Калакурница :D
а имаше доволно средства колку што проба да вадиш (плус провизии)?
Мислењето е автоматски споено:

Некој што пријавувал данок, да не знае колку време се чека за да ја прегледат внесената пресметка?
И дали треба да чекам да ми јават или треба да одам јас до УЈП?
автоматски се генерира пресметка кога ќе пополниш и ти дава фолио број по кои треба да уплатип данокот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,976
Мислења
854,078
Членови
29,622
Најнов член
eyeris
На врв Дно