1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Чинам и преку Recovery Mode можеше.
  Ама после ќе му бара пак пасворд од акаунт за Google. И за тоа има bypass.
  Мислам ако ова може, ова е најлесен начин, другите треба Firmware да се бара да се симиња, инсталација...
   
 2. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  246
  183
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  За кој телефон се работи, кој андроид?
   
 3. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  762
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Некој ситен производител беше искрено и јас не запамтив што бренд беше а и ниту кој Андроид го имаше пошто не можев да влезам, ама сигурно беше под Андроид 7. Не ми е тука пошто другарчето си го однесе со него пошто не успеав да го хакнам. :D
   
 4. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Дечки другарче од кога апдејтирал на Android 10 Stock на Mi A2 Lite, вика можело дур бил заклучен телефонот да гаси/пушта интернет (Wi-Fi - 4G), а претходно на Android 9 неможеше да гаси или да пушта, што е побезбедно.
  Кај мене оти Samsung си ја имаа таа опција
  Screenshot_20200326-111355_Settings.jpg
  Еве вака нешто треба да биде.
  Има ваква опција за неговиот уред или нема чаре?
   
 5. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  335
  426
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  се работи за ми ноте 10, како да го исклучам popup call значи кога имам отворено апликација и кога ќе ми звони некој наместо да се уклучи цел прозорец се уклучува само мало кругче.... дали може да се среди тоа....???
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Ми се нема случено до сега....
   
 7. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
 8. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Не апдејтуваш. Ако ти треба подобра камера си ставаш G - Cam.

  Колку и да тестираат друго е да тестираат 50 души во лабораторија а друго е народ од неколку милиони.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 9. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Никогаш во историјата на Самсумг не сум видел да имаат најдобра батерија кај знаменосците.

  Стално биле просечни што е ок се додека не бидат под просек.

  Башка хај енд процесори и други компоненти трошат повеќе.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 10. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Сепак Google е компанија на светско ниво. Срамно е ова. Ајде Xiaomi и они ама пак Google, дирекно од нив е андроидот.
  Сепак се дешава, утре истово на некој друг Android One уред ќе се деси, немора да е Xiaomi. Они ги земав специфично бидејки ова се деси со Mi A2 Lite.
  Да се десеше со Nokia, Motorola ова или директно со Pixel телефоните истото ќе го пишав само на друго место.
  Сепак нема везе, сега гледам средиа. Се надевам во иднина ќе бидат по претпазливи. Ако у опште продужат со Android One уредите од Xiaomi.
  Како што гледам како напредуваат со MIUI, еве баш пред некој ден видов тој шефот ли, кој и да беше нема везе на Weibo објавил уште сега за MIUI 12, и тоа порано. Очигледно Xiaomi си имаат зацртано да се подобрат во делот софтвер. Не дека сега се лоши, но очигледно целат кон подобар софтвер а тоа мене ми се допаѓа.

  За ова другото нели Flagship процесор бил по енергетски ефикасен, барем така секој втор - трет ривјуер викаше.
  Xiaomi Mi 9 кога искочи со Snapdragon 855 и смешна 3,300mAh батерија сите мисла дека нема да држи многу ама еве го 6 - 8h SoT викаат вадел у повеќе случаеви што е импресивно. Ривјуерите сите викаа дека Snapdragon 855 бил енергетски ефикасен.
  Факт е тоа дека Samsung се на некој начин уназадени со Exynos процесорите и факт е дека се по - неоптимизирани, и докажано е тоа, ама затоа барем кај нас се поевтини (поправете ме ако грешам) уредите за разлика од Америка.
  Не за џабе викаат од рибља чорба, Gutaj šta ti se servira :)
  Барем они ја предвидоа ситуацијата.
  Затоа ништо чудно овде што A71 го скина S20 Ultra. За да се испофалат со A класата Samsung во мидрејнџ сегментот нафураа голема батерија, оптимизиран Snapdragon процесор, и затоа го скина Exynos - ot. Џабе и 6,000 и 8,000mAh да ставиш на Exynos процесор се дур телефонот не е среден, не е оптимизиран џабе.
  Да го споредуваа A71 со S20 Ultra ама Snapdragon гарант или S20U ќе победеше или нерешено.
  Сепак рано е, нека се потсредат Samsung како и секогаш, за Exynos процесорите 3 - 4 месеци после пуштање на нов уред во употреба ќе го средат тип топ. Еве со камерата веќе почнаа.
  А Snapdragon варијантата уште од почеток си е средена. Класична работа кај Samsung не се чудете.

  Инаку одговор на горното прашање.
  Знае некој решение? Има таква опција??
   
 11. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Најдобрите дисплеи трошат дупло од мид рејнџ (300+ nits разлика) . Wifi6 стандард. Итн.

  Toa што кажуваат 25% повеќе перформанси и 25% поефикасен во превод значи:

  Snapdragon 855 троши 50маh добиваш 300.000 антути.

  Snapdragon 865 троши 50mah добиваш 400.000 антуту.

  Па ке речеш исто трошат??

  Ама ти вика точно мегутоа овој е поефикасен пошто 865 за да добие 300к на антуту му треба 75% од силата.
  = 0.75x50mah = 37.5mah

  Кај А71 од старт процесорот троши можда 60% од хај енд. Екранот помалце троши, хаптик мотор послаб и ред други работи. Сума сумарум далеку подолга батерија кај А71.

  Во пракса процесорите работат со фул снага или со минимум снага да заштедат батерија.

  Кај што ги тестираат за батерија се оптоварени 100%.

  Добро и зависно од производител на телефон може да си наштелува преку софтверот. Исто така одредени апликации имаат лимит со кој што работат.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 27 Март 2020
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  The Geek Boy, DaVoRkNe и на psyside им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  962
  698
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,752
  27,434
  4 Септември 2008
  Е за таа цена тешко.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 'CuoreSportivo

  'CuoreSportivo
  Intern

  26
  36
  9 ноември 2017
  Машко
  Со оглед на тоа што искористените компоненти во овој телефон се драстично поскапи од претходните генерации, пред се 865 SoC, вината не би ја префрлил на Xiaomi.
   
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Можеа да направат и поевтин ист модел со SD855 ... да 865 е понов и побрз ама во моментов бидејќи користам уред со SD855 не гледам воопшто потреба од нешто побрзо, мислам дека 865 е избрзан производ со превисока цена (или можеби играат на карта монопол бидејќи нема друга алтернатива во моментот).

  49К стартна цена за обичниот Ми 10? Не фала, нема IP рејтинг, нема телефото камера, USB 2.0 (really?) ...
   
  На DrMTR и psyside им се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  100 евра плус се фрлаат на непотребниот 5г модем само..
   
 19. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,806
  5 oктомври 2007
  Машко
  Zasto nepotreben?

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  додека 5г да стане ствар, ќе откаже телефонот
   
  The Geek Boy, Скоти и на DrMTR им се допаѓа ова.
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Или ќе снема апдејти :).

  Добро сега телефонове беа дизајнирани пред корона, сега ќе имаме минимум 6 месеци застој на било што ...

  он топик, мислам дека шаоми моментално има голема ценовна дупка помеѓу ноут 10 и ми 10. Моментално понудата им е некако лошо склопена пример Note 10 не требаше да го пуштат со SD730 бидејќи тој чипсет има инфериорен NPU за тие камери, ако извадат некој "плус" модел со SD765 е тоа ќе биде комплетен уред (гугл пиксел исто се шушка дека ќе го користи 765 а не 865), друго К30 про со таков спор екран е чипсет оверкил, јас моментално вадам 56fps со К30 Pro во gfxbench 3.1 на таа истата резолуција, требаше да имаат 4G верзија со SD855 и 5G верзија со барем 90Hz екран ...

  знам дека е wishful thinking но мислам дека забегаа малце ...

  едит: да не бидам лошо сватен, не дека се лоши уреди но зборам за по комплетирани како пакет од фукционалност/искористеност.
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,806
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ај сега разгледај како е ситуација со 5Г во Кина, Кореа, Малезија, Индија. Онаму кај што Шаоми реално најмногу продава. Ќе видиш дека веќе не е само гимик, него си користат луѓето.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 23. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
  Кај нас врапчињата умираат од 5г.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  962
  698
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Да 800 еура да дадеш на телефон што знаеш дека ќе работи и дека софтверот му е испеглан. А не 2 години подоцна да има проблеми со секој нареден update!

  Од Хи само буџет телефони друго не!
   
  На Gecas12 и DrMTR им се допаѓа ова.
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,488
  1,806
  5 oктомври 2007
  Машко
  Кај нив немаат врапци затоа изгледа, само шишмиши

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...