1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Anungunrama

  Anungunrama
  Gaining Experience

  63
  56
  5 Февруари 2019
  Машко
  Последниве неколку години сум на midrange Huawei телефони со 'домаќи' чипсет па никад сум немал гајле :D Не очекувам перформанси од типот на шознам, S20/iPhone брзини, скроз сум задоволен :) Прилично брз е телефонот вака, сега за сега сум задоволен :)
   
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,328
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На The Geek Boy и Goran995 им се допаѓа ова.
 3. tonii29

  tonii29
  Intern

  6
  1
  4 oктомври 2018
  Машко
  a da mi da
  des tel od negoi kade se naojga
   
 4. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Еве ви спецификации за Redmi Note 9 Pro Max (човече подолго име неможеа, и они како Apple)
  IMG_20200316_204901.jpg
  Некаква споредба
  IMG_20200316_204913.jpg
  Не ме зачудува, бидејки Xiaomi одсекогаш биле #1, а сега има и повеќе причини. Убаво и што се вратија со користење на Snapdragon процесори.
  Инаку цените се за индиски пазар. Кај нас секако ќе дојдат поскапи (за околу 50 евра+ од уред/варијатна, бидејки за нив очигледно само Индија е нај сиромашна земја)

  Но мене што ми го привлекува вниманието повеќе е K30 Pro. На почеток мислев дека ќе заебат работа и како со Mi A класата ќе сменат само на 1 уред (K20), ама сепак не е така, што е добро.
  IMG_20200316_205934.jpg IMG_20200316_210021.jpg IMG_20200316_210015.jpg IMG_20200316_205936.jpg IMG_20200316_205938.jpg
  Ако овој добие цена од 19 - 25k и ако има избор за 256GB меморија (чим веќе нема да има слот за Micro SD картица), ондак овој телефон ќе биде прав избор. Со GCAM, 4 камери, Android 10, 4,500mAh+, Flagship процесор, двојна pop - up камера (барем така ми изгледа на сликата, а и K20 имаше двојна предна камера), OLED екран, со 120Hz овој уред ќе прави партали, а и гарантирам дека ќе биде најдобар избор за performance per price после Redmi Note 9 Pro Max.
  Чим за тој уште сега ќе се нафатат со Gcam портови (а и сега е Snapdragon процесор), за K30 Pro да не зборам.
  Овде во Европа може и како Pocophone X2 Pro да дојде, ништо чудно, а подоцна да направат и некоја Lite верзија на Pocophone.
  Сепак, за 2 - 3 години ако продолжат Xiaomi со ова темпо, голема ќе биде веројатноста да се сменам од Samsung на Xiaomi, освен до тогаш ако не се освестат од Samsung у целост, и да им текне да си ги средат испегланите бои, батерија со 4,000mAh која што едвај држи 5 часа, џабе AMOLED (ќе видиме со Android 10 како ќе биде), и fingerprint кој што работи 1/4.
   

  Прикачени датотеки:

 5. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  391
  309
  9 Јули 2018
  Машко
  Некој добар ром да ми препорачате за МИ А1? моментално сум на LOS 16 се е супер само често се случува да губам сигнал незнам дали е до Lycamobile или до телефонот
   
 6. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Дечки во иднина треба да земам нов моб,се мислам помеѓу овие модели (само овие ограничен буџет јбг).

  Redmi Note 8 Pro

  Mi A3 (сум го имал,одличен е,немав забелешки,но ме интересира споредба со горе наведениот Ноте 8 про)

  Galaxy A50

  Note 7 Pro

  Најбитна камерата.

  Фала ви на сите совети
   
 7. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  950
  684
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Redmi Note 8 Pro
   
  Anungunrama, DaVoRkNe и на Cika им се допаѓа ова.
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,300
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Сигурно не А50.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  134
  81
  17 oктомври 2016
  Машко
  Redmi note 8 pro ако не ти е за одма Redmi note 9 pro max
   
  На Nomad и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,819
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Ограничен буџет,сиг 9 про мах ке биде над 300 евра.
   
 11. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  407
  312
  1 Февруари 2017
  Машко
  Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Redmi Note 8 Pro око да не ти трепне. Пишав во Samsung темата за A50 што го користам ќе си провериш.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
 14. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,400
  6,508
  27 Март 2014
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  gremlin, mdeni и на bajramo им се допаѓа ова.
 17. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,328
  1,790
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Штета на толку брз хардвер 60 херцен екран но се ќе зависи од цената ...
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Ако биде испод 350 евра, со GCAM ова ќе прави партали.
  Гледам и слотот за SD картица го вратиле (барем така пишува на GSM Arena за сега), што е уште еден голем бонус.
   
 19. bandrej

  bandrej
  Gaining Experience

  147
  166
  9 Март 2016
  Машко
  Се зборува дека цената ќе почнува од ¥3300 што е околу €430 и тоа таму во Кина. Ако е ова точно, на цената за европски пазар да додадеме околу 20%, тоа значи нема шанси да биде под €500. Така да за телефон со вакви перформанси за под 350 евра може да сонуваш. Барем засега.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  Mi 10 е подобар избор.
   
  На gremlin и GGTT1 им се допаѓа ова.
 21. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Мислиш Mi Note 10?
  Mi 10 е 900 долари (барем на GSMArena така пишува).
  K30 Pro ќе биде добар избор за цена, а и плус Mi 10 ни џек за слушалки ни слот за Micro SD картица.
  Сепак паметен човек ке си почека да опадне цената. К20 Pro (Mi 9T Pro) кога искочи околу 25,000 беше, сега слично со K30 Pro (Pocophone X2 Pro???), ама сепак толку спецификации за таа цена, у споредба со други Flagship killer уреди, вреди и тоа доста.

  Redmi K30 Pro to have two IMX686 64MP cameras, dual-OIS, 8K video
  Овака се на подобро и подобро иде.
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  Mi10 non pro
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Подобар избор у камера, дисплеј да.
  Ама цена со K30 Pro се (ќе бидат) небо и земја разлика.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  Колку мислиш дека ќе биде Pro а колку Mi 10?
   
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  728
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Па како што кажа @bandrej околу 450 - 500 евра (ако е помалце уште подобро), а Mi 10 вака почнува од 578 евра.
  (Извор:
  Xiaomi Mi 10: Price, specs and best deals)
  Ако навистина K30 Pro ќе биде за почеток 500 евра, повеќе ќе вреди како што кажа ти, ама бидејки е K серија, а тие обично се поевтини, и не за џабе сите знаат дека е Flagship Killer а не mid - ranger, или top - tier уред, поголема е веројатноста да биде испод 500 евра. Околу 400 - 450 сигурно, барем јас така мислам. Mi 9T Pro кога искочи околу 400 евра беше, а сигурно од Xiaomi знаат па така да ќе остават некој price gap за да не им отидат сите со Mi 10.
  Сепак ја ако би зимал би го земал K30 Pro, бидејки голема предност слот за SD картица еве веќе си имам 128GB па така да нема да треба да дадам поише за поголема меморија. 6GB рам би било сосема доволно, а и бонус џекот за слушалки.
  Flagship Qualcomm процесор си е секаде ист кај Xiaomi без разлика дали Mi 10 или K30 Pro, а може и да го наштелуваат подобри резултати да вади и од Mi 10 за да се пофалат со тоа како будучи Flagship Killer.
  Треба у обзир да земеш дека за некој 50-100 евра не е малце разлика. Те сваќам што сакаш да кажеш, ама не секој може да даде 50-100 евра за не толку голема разлика.
  Сликите пак крај краишта ќе искочат идентични, ако не за малце подобри кај Mi 10, но сепак очекувам K30 Pro да извади солидни слики исто така (со Gcam).
   

Сподели

Вчитување...