1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,136
  1,489
  26 Март 2016
  Даскал
  Тој го немаат. Note 10 го имаат сите. Овој Mi 10 излезе пред месец дена, па валјда никој го нема земено. Претпоставувам 50.000 ќе биде ама појма неам.
   
 2. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  341
  444
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,

  Искрено беше топ телефонче
  Батерија топ- вадеше 9 часа SOT ( кога не толку често ја користев камерата)
  Екранот- солиден дури и одличен
  Камерата- сток- одлична за сликање на природа, панорама...( за сликање на лица и портрети шминка)
  ГКАМ чуда прави при сликање на портрети вади ( користев парот 1.4) гкам вади и по 22 мб фајлови
  Е сега, имаше ситници што ме нервираа ( од време на време телефончето знаеше да се укопа кога е заклучено ( ми се случи два пати ) и не сакаше да се отклучи со swipe нагоре ( а одеше во сите други правци и се уклучуваа сите други опции кои се возможни).
  Понекогаш можеше да се задржи на loading video повеќе време ( не многу) ама можеше...
  Always display on - немаше икона за вибер, ватсап.... понекогаш иритира ( скоро секогаш).
  Автоматски не ми се префрлаше на појаката мрежа ( користам два рутери) и остануваше на истиот рутер се додека мануелно не го префрлев.
  Претходно користев Пиксел 2 хл ( пред него Samsung s10, P30 pro) и по се изгледа пак ќе се вратам на пиксел овој пат пиксел 4 ( првенствено ради камерата која убива како и кај пиксел 2) но и едноставно ми се допадна како телефон и покрај тоа што батеријата ќе треба два три пати да ја полнам ....
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  213
  229
  26 Декември 2013
  Машко
  Моја грешка, мислев дека мислиш на ми ноут 10 про.
  Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
   
 4. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Кажи што направи за да инсталираш гкам? Овие багчиња што ги кажуваш на кој ром беа? Глобал?

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 5. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  341
  444
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Во ром ништо не гибав, каков што беше фабричкиот тој го користев....
  г-кам просто го симнав од страна ( доколку сакаш линк од тој што го користев ќе ти пратам во порака) АПК фајл го инсталираш па после правиш подесувања во сеттингс по сопствен вкус...
  Мене г-кам на паррот најмногу ме бендиса ( тоа е лично мој вкус, може на некој друг ќе му се допадне некоја друга г-кам, тука не спорам ништо)
   
 6. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,136
  1,489
  26 Март 2016
  Даскал
  И никој не знае од каде може да се земе Mi 10 Pro? xD
   
 7. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Според мене, сите уреди од Xiaomi е греота доколку се користат со глобал ромот, или пак чајна скраја да е. Се враќате на други брендови и плус пари плаќате, а не сте го пробале најдоброто xiaomi.eu ромот...

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  Последна промена: 2 Април 2020
  Happy, gremlin и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 8. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  341
  444
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Не го чепкам тоа, првенствено го земав за камерата, немам голема замерка ( освен што шминкаше лица) меѓутоа најверојатно се враќам на пиксел ( без разлика на кој 2,3,4)
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,136
  1,489
  26 Март 2016
  Даскал
  Како се инсталира ЕУ Ромот?
   
 10. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  Преку TWRP. Јас моментално симнувам пак EU Rom, да пробам преку рекавери. Мада кога пробував да ставам рекавери го брикнував телефонот... Појма неам зошто и како. :)
  Линк: MIUI 11 - MIUI 11.0 STABLE RELEASE
   
 11. bajramo

  bajramo
  Gaining Experience

  473
  288
  25 Јуни 2008
  Да, дефинитивно треба да го пробаат еу ромот - цицач на батерија.

  Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
   
 12. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,065
  5 Декември 2009
  Машко
  Искрено немав ниту јас некое добро искуство со ЕУ ромот... Се размислувам дури да се вратам на Андроид 9...
  Проблемот со блутут што никој не планира да го реши, ме нервира страшно.
   
  На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mnikolce

  mnikolce
  On your way to fame

  614
  533
  27 oктомври 2016
  Mi6kata ја свртив од глобал стабилен на еу бета, цицаше батерија, потоа флешнав чајна бета, па потоа пак еу бета - осетна разлика во подобра работа и од 4 часа сот доби 6 часа сот просек...

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
 14. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  764
  1,102
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  да помине карантинов имам 2 пиксели во германија од фирмата. 4 и 4хл користени мање више полгодина. И јас едвај чекам пак на пиксел. И фаленава ипхоне 11 камера не е тоа тоа, пикселот си има некој шмек и тотално корисничко искуство без ни каков баг, пробав и шаоми и хуавеи и пак не е тоа тоа, самсунг ни да помислам несакам со тоа нивното уи.
   
  Иванчо, DaVoRkNe и на Rikimaru им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Мислам дека е фер да се каже кои предности ги имаш камерата на Note а кои Pixel, твојот usecase/потреба е ептен специфичен, се знае дека за landscapes, zoom, видео, детали, оштрина, фокус, night mode, пикселот губи како што губат буквално СИТЕ телефони од 2019. Е сега треба малце твикање, ама кога ќе го наместиш е драма, па така мислам дека вака оставаш впечаток кај корисниците дека Pixel има супериорна камера, а всушност нема, има камера која нуди практичност, ease of use за твојата спефицична потреба - додека Mi Note 10 нуди next gen квалитет. Еве мојата S20 е буквално разнесена од Mi Note 10 во темница, разнесен беше P30p, iPhone 11, Mi 8 + 9, S10 двете верзии, Pixel 3, Pixel 2....се тешам во моментот со тоа што S20 плусов, преку ден ги праи пепел сите во 64MP, и што се најавуваат масовни апдејти за камерата.

  На твое место би чекал OP8. IMX689 е неверојатен сензор, па дури и Honor 30. Тука нормално нема да зборам за изработката и батеријата, кои се неспоредливи кај Pixel и Note, Note делува како уред од 1000 евра, а Pixel од 500.
   
  Последна промена: 3 Април 2020
  На DaVoRkNe и Goran995 им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 17. alexandar11

  alexandar11
  Gaining Experience

  382
  191
  11 Јануари 2010
  Супер цена, кога решив да нарачам го намалија.
  Mix 2s во А1 7999 - М 999 - L
   
  gremlin, StalkeR, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Килер зделка.
   
  gremlin, DaVoRkNe и на alexandar11 им се допаѓа ова.
 19. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  341
  444
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Како all-round модел Ми ноте 10 е топ модел, и затоа и напишав, екран, батерија, сликање на различни сцени ( освен лице каде што шминка) е одличен....
  Но, (секогаш постои едно НО)... според мене dynamic range, боја, острина на слика се на страната на Пикселот. Пиксле 2иксел го имав во раце и мислам дека беше солиден телефон, Ми Ноте 10 е екстра телефон ако го држиш враце, но камерата по некои позиции на пиксел 4 ( читај обработката) е многу подобра. По форуми, многу луѓе што имаат земано ми ноте 10 а користеле пиксел 3икс ел се жалат поради недостаток на острина и too flat слика....
   
  DaVoRkNe, Sludge.Factory и на Скоти им се допаѓа ова.
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  849
  330
  9 Август 2018
  Машко
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,932
  27,606
  4 Септември 2008
  Oстрината нема шанси да биде на страна на Pixel, 27MP + Ultracam ја прави сликата стакло, за динамика да, и за бои можеби....но не може да се спореди нити еден 2019 уред со Mi Note 10 во детали/оштрина, а ни во night mode со исклучок на многу темни услови каде Mate 30 Pro е крал, во умерено темни услови, Mi Note 10 ги масакрира другите уреди, немој да заборавиш на грешката која јас ја направив, имено кога немаш референца до тебе, почнуваш да го потценуваш уредот само заради тоа што не е име, јас ја направив истата грешка и зажалив (за low light)

  Луѓето што се жалат имаат одредени аспекти од фотографија како приоритет, пример како кај тебе доверливи портрети, или динамика да речеме, но за оштрина и детали не може ни да се дискутира, тотален апсурд е. Еве го имаме на форумов Mi Note сеуште, кога ќе го земеш пикселот договорете се да сликате 1 вс 1, да видиш како ќе те шине, јас го немам веќе но го има @Goran995.

  Еве за потсетување што прави Mi Note 10, кажи ми тука што не е во ред со боите, или за тоа дали си видел вакви детали у темница кај Pixel, ако извадиш ваква фотка со Pixel, твоја е S20-ва, јас вакво природно процесирање никогаш немам видено, на оваа слика со 200% зум добивав исти детали како кај иПхоне 11 БЕЗ.

  Не се ни потребни споредби кога ќе размислам, ја гледаш фоткава и одма ти станува јасно дека се работи за генерациска разлика, ова ни во 2020 телефониве нема да го достигнат (мое предвидување) со исклучок на Mi 10/Mi 10 pro, затоа што само они имаат 27MP во night mode.

  [​IMG]
   
  Последна промена: 4 Април 2020
  На DaVoRkNe, Goran995, Brendog и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  353
  545
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  За детали: еве една слика од неќна, сликана со GCam.

  IMG-20200401-194522

  Такви детали на снегот и на гранките јас немам видено на ниеден телефон до сега, верувајте дека прилично сурфав и гледав примери на фотографии на уреди од другите брендови.
  Ова е многу комплексна сцена да се долови, а видете ги гранките од дрвјата во позадина, лево од уличната сијалица... Од кај што е сликано до таму има сигурно 50-60 метри. Или деталите на дрвото во позадина најдесно, се гледа дистинктивно секое гранче.

  Монструм е телефонов во фото-камера, штета што фабричката апликација ја осакатува колку-толку. Ќе им требаат неколку апдејти (ако воопшто) да ја средат.
   
  Последна промена: 4 Април 2020
  Potop, DaVoRkNe и на psyside им се допаѓа ова.
 23. CBB_6

  CBB_6
  On your way to fame

  155
  536
  9 Декември 2016
  Машко
  После дебаклот со апдејтот на 10-ка за Mi A2 Lite, денес чичко Шаоми се реши да пушти закрпа си некоја од 75MB (се надевам последна) за деветкава..

  Баш да видиме дали во скоро време ќе спремат фул функционална 10-ка за А2 Lite.

  Screenshot_20200404-094844.png
   
  The Geek Boy, mnikolce и на spaceboymk им се допаѓа ова.
 24. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  849
  330
  9 Август 2018
  Машко
  Освен Mi 10, кој што го отепавте од фалење, кој уред би му дале второ место за најдобра камера со GCAM? (Xiaomi only)
  Какви слики вадат К30 Pro, Mi 10 Lite 5G со GCAM?
  Има некои тестови да видиме дали се подобри?
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,136
  1,489
  26 Март 2016
  Даскал
  Го фалат Mi 10. 530 доларчиња во кина е телефонот. Кај нас ене го дојде бара еден бубрег.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...