1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,352
  27,053
  4 Септември 2008
  Разликата не само што е мала, него е ептен мала. Сензорот на Mi 10 е неспоредливо подобар. Очекувам за некои 5-6 месеци овие камери со GCAM да кинат се за парите.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Mi 10 почнува од 578 евра? Ајде пушти линк каде си ја видел таа цена.
  Јас на али гледам дека е 850$ основната 8/128 верзија ... за таа цена не би го купил никогаш обичниот ми 10 едноставно не вреди, за иста цена S20+ е далеку подобар избор.

  Mi 10 aliexpress
   
  Happy, Gecas12 и на psyside им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,352
  27,053
  4 Септември 2008
  Не се тие цени, почекајте 1 месец/2
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  709
  280
  9 Август 2018
  Машко
  Само онака random пишав на Google.
  Значи сепак, му доаѓа поскапо, и има голема разлика?

  Инаку заслужена победа:

  Срамота бе, Galaxy A71 го победи S20U.
  Да сваќам едниот 60Hz е ама ова па Flagship телефон треба најоптимизиран да биде а тоа обратно...
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,352
  27,053
  4 Септември 2008
  8h SOT @120hz, а исто така и најголем дисплеј.

  Како е тоа проблем не сфаќам?
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 6. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  709
  280
  9 Август 2018
  Машко
  Не е тоа проблемот. Еве Oppo Find X2 120Hz на Quad HD дисплеј вади 7.9 SoT што е импресивно, ама има Snapdragon процесор.
  Добро е за нас што барем поевтино доаѓаат уредите со Exynos процесори ама сепак Snapdragon > Exynos.

  Watch the unreleased Redmi K30 Pro get disassembled on camera
   
 7. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  110
  84
  4 Декември 2009
  На psyside и gremlin им се допаѓа ова.
 8. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  793
  365
  10 Април 2011
  91053294_2909781059057468_6773890344711880704_o.png
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Последниве недела-две телефонот многу споро се одклучува како да му требаат 1-2 секунди да дојде при себе од слип мод, да не ви се случило и на вас? Пробав исчистив кеш, рестарт и пак исто. Се работи за К20 Про со xiaomi.eu 20.3.12 beta.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,352
  27,053
  4 Септември 2008
  Пробај wipe cache partition од recovery.

  Едит, мислам дека ова веќе не е можно кај Xiaomi :/
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Направив, користам TWRP и преку него е можно да се избрише ... миислам дека се среди ќе видам со време дали ќе покаже пак таков симптом. Фала.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  487
  27 oктомври 2016
  Имаш 20.3.19 достапен, тоа што го кажа беше минатонеделниот баг, сега е ок

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 13. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Mi 9T, global stable 11.0.4.0 тука, немам такви проблеми. Едини проблем што го имам со телефонов (поточно ромот) е тоа што не ми работи БТ како што треба и ме вади од такт страшно. Веќе цела недела не го носам саатот поради тоа...
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Се среди со чистење на кеш партицијата но сега го инсталирав и најновиот билд.

  Не сум на таков РОМ јас, мојот е на custom rom - xiomi.eu - базиран е на глобал билдот но мојот телефон е за кински пазар и не можам фицијален глобал мада овој е далеку подобар од официјалниот исчистен е од сите кинески глупости.

  Јас користам Honor band 5 и TWS слушалки и немам воопшто проблеми.
   
 15. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Имам проблеми што ги имав и кога бев на кастум Андроид 10. Не ми стасуваа нотификации на Galaxy Watch. Тој проблем го немав на Android 9.
   
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  709
  280
  9 Август 2018
  Машко
 17. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  771
  735
  5 Април 2015
  Машко
  Ќе мораш почесто unpair i pair да му правиш, а претходно clear data на MiFit апликацијата. И јас го имав тој проблем со Miband ама со последните билдови од Xiaomi.eu билдовите мислам дека исчезна. Проблемот се појави со Android 10, точно.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,109
  3,776
  5 Декември 2009
  Машко
  Не се сеќавам со еу ром, треба да пробам ако не... Не дека се диаконектира туку немам нотификации само од апликациите, за повици имам.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
 19. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  771
  735
  5 Април 2015
  Машко
  баш така и кај мене се однесуваше, пробај со начинот погоре дали ќе функционира, ако не стави си викли европски , од пред два билда мислам дека го снема проблемот.
   
  На StalkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Tomekk

  Tomekk
  Gaining Experience

  110
  84
  4 Декември 2009
  Xiaomi MI 9T
  Осетна разлика има во батерија Global ром и Xiaomi.Eu ром.
  На Global вадам 7-8 па и 9 часа sot, на Xiaomi.eu околку 6-7 максимум.
   
  На bajramo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,317
  1,773
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
 23. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  756
  388
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Дечки, може темава и не е најадекватната, но прашањето ми е како најбезболно да отклучам Андроид телефон заклучен со pattern? Мејл не знаат, а нема никаква друга опција. Може да се избришат сите податоци на него.

  Фала на одговорот.
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,273
  6,367
  21 Јануари 2009
  Не постои безболен начин.
  Треба со флешои/мешои а и за тоа не знам дали има јасни инструкции лесно достапни на јавниот веб.
   
  На mnikolce и StOrMK им се допаѓа ова.
 25. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  534
  487
  27 oктомври 2016
  Пиши кој модел е смартфонот?

  Sent from my MI 6 using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...