1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Mi - паметни телефони (Xiaomi) генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од the_maker, 18 Септември 2014.

 1. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  796
  748
  5 Април 2015
  Машко
  Mi 10 lite?
  https://www.google.com/amp/s/www.engadget.com/amp/2020-03-27-xiaomi-mi-10-lite-5g-annoucement.html

  Sent from my MIX 2S using Tapatalk
   
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Проблем е за буџет бренд да се дадат 1000e.
   
  На DrMTR и gremlin им се допаѓа ова.
 3. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  639
  646
  15 Септември 2012
  Машко
 4. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Xiaomi Mi 10 Lite 5G - Full phone specifications


  Сега K30 Pro уште толку нема смисла.
  Овие сами си го вперија пиштолот на чело...
  Само кај нас без 5G нека го стават таман за 250 евра, 100 евра минус заради тоа бескорисното 5G.
   
 5. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,402
  1,860
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  K20 Pro / Mi9T Pro - далеку подобар уред освен 5G, иста ако не и поевтина цена, подобар/побрз чипсет, 3 солидни камери особено со гкам (благодарение на @psyside за типс). Ете го користам 9 месеци и тешко некој нов флегшип да ми остави something to desire сем екранот на С20 ...
   
  Misko6000, The Geek Boy и на psyside им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Треба да го пробаш Mi Note 10, камерата со GCAM вреди 1000 евра.
   
  На Happy и Goran995 им се допаѓа ова.
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,801
  5 oктомври 2007
  Машко
  Неможе да ти удоволат. 765G e со вграден 5Г модем у SoC-от.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 8. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,402
  1,860
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не сум ептен пауер јузер на камерата мада како ентузијаст да знам дека е ден и ноќ разликата но проблемпт е што се научив ултра брзиот SD855 едноставно не би можел да се вратам на 730-ка ете ти го користеше 2 месеца сподели некое искуство ако сум во грешка.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Сем во лоадирање на форуми/тешки страни, јас друга разлика знајачна не гледам. Може кога се лоадира галерија со повеќе слики пример, или игри. Друго тнко.

  Е сега кај S20 со 120hz се е нереално брзо, тоа ако го пробаш тек после нема зимање буџет уред, ултра мазно, не реално делува ништо досега не ме импресионирало така да видиш анимациите какви се на 120hz unbelievable - путер е.

  Ако камерата не ти е фокус, MI9T Pro е подобар.
   
  GGTT1, gremlin и на DrMTR им се допаѓа ова.
 10. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Малезија и Индија немаат 5Г според оокла.
  Небитно. Треба да си вадат поефтини 4Г верзии, во спротивно тие губат голем дел од колачот. Не е исто дали Ми10 ќе биде 550 евра или 400 евра, без никаква разлика во корисничко искуство. Веројатно 4Г верзијата ќе држи и 2 пати повеќе батерија.
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,482
  1,801
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ооооокла не се репер ама никаков. На пример „The Prime Minister of Malaysia Tun Dr. Mahathir Mohamad said the country is on track to commercially launch 5G technology in the third quarter of 2020 and hopes the technology will serve as the infrastructure for economic growth.“
  Ако сакаш флегшип со најбрзиот моментално процесор СД865 тоа е тоа. 5Г модем мора. Нема избор.
  Ако не, и можеш да се задоволиш со нешто пониско (и у најголемиот дел од времето да не осетиш ама баш ништо) онда имаш други избори.
  Имаше некаде, не ми се бара сега, дека 2019 флегшипите во продажбата на Шаоми учествувале со само околу 20%. Значи, кој сака и има секако ќе плати, другите и така идат на лоуенд или мидрејнџ.
  Ова со батеријата дури и да е точно (а не е) го претера со 2 пати :) A sо батеријата си грешка, барем теоретски, и спрема првични тестови каде е можно. Снагата на зрачење што треб да ја даде телефонот при 5Г е многупати помала од таа на 4Г, така да ќе троши помалце батерија всушност кога ќе го возиш на 5Г.
   
 12. Sutko

  Sutko
  Intern

  5
  0
  4 oктомври 2017
  Зошто цените во Ledikom на одредени шаоми телефони се намалени?! Конкретно на шаоми редми ноте 8т и шаоми редми ноте 7 сега се околу 9000денари. Дали се исплати сега да се купат по таа цена или не!!!
   
 13. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  136
  82
  17 oктомври 2016
  Машко
  Бидејќи толку вредат. Ако ти треба телефон се исплати ако не ти треба не се исплати.
   
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Од 108MP сток на Mi Note 10 секако, а и од GCAM со 27 е подобра. Ова е најдобро што можев за агол/кроп, едно 250% на 2-те.


  S20 64MP

  S20 vs.jpg

  MI Note 10 GCAM 27MP

  Xiaomi vs.jpg
   
  На Ace Lud и Иванчо им се допаѓа ова.
 15. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  523
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Вчера ми стигна Nillkin Nature за Mi Note 10.
  Порачувам веќе ист бренд, ист модел за 5-ти телефон, нема утка.
   
  На gremlin и psyside им се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,184
  500
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На дроги се. Во нормални услови би бил 600-650Е, со кризава 500е. Неможе преку ноќ од 400Е флагшип да дојдеш на 900Е. 100Е покачување е нормално за подобар телефон нешто слично ко OnePlus.

  Сеуште дишат на шкрги со помош на g-cam(вградената апликација за камера не е на ниво на самсунг и хуавеи), што не е лошо за нас корисниците ама сепак.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 30 Март 2020
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
  Мислам дека оваа година битката за флагшип камера ќе биде кај Mi 10/OP8, зборам GCAM/буџет. За 2-3 месеци од сега телефониве ќе паднат значајно заради корона.
   
  На Иванчо и gremlin им се допаѓа ова.
 18. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,061
  1,286
  26 Март 2016
  Даскал
  До оние што користат Xiaomi Note 10, ме интересира дали добивте Android 10ка апдејт. Познаник сака да купува па да го информирам.
   
 19. Иванчо

  Иванчо
  Gaining Experience

  335
  426
  22 Мај 2013
  Машко
  Веб-администратор,
  Вчера до 16.30 (кога го продадов) немаше ништо, а мислам дека и денеска нема ништо...
   
  На DaVoRkNe и Rikimaru им се допаѓа ова.
 20. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,061
  1,286
  26 Март 2016
  Даскал
  Зошто го продаде? Ми изгледа супер телефонче.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,871
  4,060
  1 Септември 2011
  Машко
  Само што го зема,одма го даде :(,зашто?
   
 22. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  639
  646
  15 Септември 2012
  Машко
  Пред повеќе од месец дена добив андроид 10 на Покото.
  Ми ги разе*а сите штелувања. Си ѕвони по негово, осветлувањето на екранот е по негови, прикажувањето на локацијата е по негово - сега „тајмлајн“-от што го прикажуваше на ПеЦе го нема, при „скролување“ на екранот знае да закочи видливо на неколку секунди...

  Два пати си ги враќав моите поставки, он си тераше по свое. Не забележав дали се врати на неговите поставки по преноќување или по целосно празнење на батеријата.

  Изолиран случај сум, или има уште паталци?
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,724
  27,396
  4 Септември 2008
 24. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,061
  1,286
  26 Март 2016
  Даскал
  А некој да знае дали некаде кај нас може да се земе Mi 10 Pro или треба да се нарачува од странство?
   
 25. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  212
  229
  26 Декември 2013
  Машко
  Ledikom мислам дека имаа и mobelix. Околу 30.000 е
  Испратено од VOG-L29 преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...