1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.4%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.4%
 3. Не сум задоволен/а

  19.4%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  523
  379
  9 Февруари 2012
  Машко
  vi cue cevka vas za korona, bitno kabelcinjata od $1 za telefoni i screen protectorite ke vi stignat :D
   
  Daniel86, Harrabed и на krema им се допаѓа ова.
 2. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не е точно. Ние само да се обезбедиме со продукти. Пошто може да биде опасно после да одиш у продавница да купуеш..

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
  На Harrabed и Deksa им се допаѓа ова.
 3. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Него мене нешто друго ме плаши. Како што објавија госпоѓата која е тестирана на Корона веќе се лечела во Италија, па фино лепо се вратила во МК. Ако вака продолжи се плашам не само пратките него да не не стават сите во карантин и да затворат комплет влез и излез од овде.

  Испратено од SM-G965F преку IT.mk форум апликација
   
  На acikaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Deksa

  Deksa
  Gaining Experience

  523
  379
  9 Февруари 2012
  Машко
  pa spored toa sto go kazaa na presot ne ni znaele deka se lecela, odnosno talijanive ne ni ja testirale, mozebi i zenata kriela za da se vrati.
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  10,717
  10,285
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не може нам нико ништа, јачи смо од судбине. :D
   
  На bLaCk AnArChY и Excalibur им се допаѓа ова.
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Тоа и викам, се на совест. Не знаеле ни останатите 11 души во комбето. Сеха подобро сами што побрзо да се пријават за тестирање.

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zelenko

  zelenko
  Gaining Experience

  194
  167
  3 Април 2009
  Се удрило на превара во државата. Две од пратките се означени како испорачани од М. Пошти а јас ни сум подигнал нит сум добил известување. Една постара од 1 месец за која добив рефунд од Алија а другава сега пред неколку дена. Одам да проверам статус во пошта, им го кажувам бројот, госпожата ми вика: Сте го подигнале пакетот на 21ви февруари.
  И викам дека нит сум добил известување нит сум подигнал пакет. Ми вика оди позади поштата провери таму кај контролорите. Таму исто, го проверуваат бројот, гледа испорачано, ми вика ти ја оставиле во сандаче. Па се убедуваме 20 минути и на крај отиде кај поштарот во тоа коцките и ете го со двете пратки.
  "Нели подигнати се"? Абе поштарот ќе ти се јавел да дојдеш по нив.
  Аха, ќе се јавел, му требало месец и пол да заврти број.
  90% шошони таму, мислиш во Авганистан си.

  Sent from my GM1910 using Tapatalk
   
  На goceiva му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Corona effect. :)

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  На orce66624 и goceiva им се допаѓа ова.
 10. CHukio

  CHukio
  Intern

  124
  44
  7 Март 2013
  Машко
  Добар ден друштво.

  Имам една мн интересна случка.
  Направена е нарачка на два продукти од различни продавачи на Aliexpress (еден checkout со истите податоци: име, презиме, адреса, телефон). Едната стигнува другата не.
  Ја проверив нарачката на тракингот на Македонска пошта и ми пишува дека е стигната и испорачана во Битола (јас сум од Прилеп). Се јавив денес во Македонска Пошта, на бројот за поплаки за пратки. Ми рекоја дека нарачката со бројот што го прочитав била за Битола и дека некој си Благоја си ја подигнал пратката со лична карта. Како одговор на прашањето како е тоа можно, добив одговор дека по некогаш се случувало да се дуплираат бројчина од пратки и дека мојата пратка била некаде заглавена, а од Благоја во Битола со истото бројче, пратката била стигната. :annoyed: Замислете се поклопиле бројчината на пратките баш за во Македонија двете, и едното Прилеп другото бутила :suprised:

  Сакам случајот да го терам до крај, меѓутоа не знам каде понатаму да се обратам за да видиме што е работата.
  mp2.jpg mp1.jpg
   
  На artweb и Lokvan им се допаѓа ова.
 11. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,713
  30 Мај 2010
  Мене ми се имаше случено следново:
  Пратена пратка со одреден тракинг број до Куманово.
  Стигната пратка во МК, однесена во Велес и подигната во Велес.
  По телефони од главна пошта, до пошта Велес утврдиме дека пратката била мала и не личи на нешто што јас очекувам.
  Мојата пратка пристигна 2 недели подоцна со друг тракинг број, не тој кој што беше пишан во нарачката.
   
  На CHukio му/ѝ се допаѓа ова.
 12. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  Ми се има случено и мене
  Со ист тракинг број пратка подигната во друга насеба во ск,бев во поста и ми кажаа дека мозе да се случи да се преклопат броевите не по нивна вина
  Му пишав на продавачот тој провери и ми даде друг тракинг број и по извесно време ми стигна пратката
   
  На goceiva и CHukio им се допаѓа ова.
 13. CHukio

  CHukio
  Intern

  124
  44
  7 Март 2013
  Машко
  Јасно и јас сега го контактирав продавачот да препровери дали е точно тракинг бројчето, па ќе видиме.
  @orce66624 @Steff_Maja фала ви многу
   
  На orce66624 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  539
  368
  22 Март 2016
  Машко
  Има некој друг проблем со тракингов,од вчера неможам да проверам нит на пошта нит на 17трак никаде.Проблем на глобално ниво?

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 15. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  471
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  истото и кај сите е
   
 16. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  650
  423
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Ни јас не можам.
   
 17. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  Ако е тргната наваму, зависи од нашата пошта кога ќе ја означат дека е тука. И 17трак чека од нашиве.
   
  На Маша и kristijan_m75 им се допаѓа ова.
 18. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  650
  423
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Ова го дава кај мене и толку.
  IMG_5272.JPG


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 19. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  759
  184
  10 Јуни 2007
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  и значи, може да примаме ствари сега или не? конкретно преку DHL Global Mail ми е прашањето, сакам да нарачам нешто, пак наша поста го доставува до дома колку што знам, за зимање врска неам.
   
  На mkiptv и Filip95 им се допаѓа ова.
 21. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  304
  70
  14 Август 2009
  DHL express raboti kolku sto znam, sletuvaat vo Sofija pa so kamionce nosat navamu.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 22. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Малку различно прашање од испораки - дали некој има идеја дали во Пошта се продаваат кутии за пратки?

  Знам дека продаваат пликоа, и обични, и поставени (падирани), ама кутии? Се обидувам да најдам на сајтот, не успевам. Знам дека DHL, FedEx и сличните имаат свои кутии, па си велам и овие?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,673
  10,944
  23 oктомври 2012
  Машко
  Имаат ама како и за се поврзано со пошта, зависи во која пошта ке отидеш и каков им е хороскопот. Во таа во Карпош кај SCM обично имаат.
   
  На InSides му/ѝ се допаѓа ова.
 24. InSides

  InSides
  Gaining Experience

  171
  352
  21 Февруари 2009
  Taking my chances in Veles tomorrow.
   
 25. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  920
  631
  11 ноември 2015
  Машко

Сподели

Вчитување...