1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.4%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  39.6%
 3. Не сум задоволен/а

  19.4%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.7%
 1. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,188
  2,708
  21 Јануари 2011
  Машко
  Може да ти ја најдат. Зависи од пристапот и кој ќе ти се погоди. Ако ти се погоди некој нервозен може да ти побара ливче или бројче и да те одбие.
   
  На G4M3R му/ѝ се допаѓа ова.
 2. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  671
  1,035
  3 Јануари 2019
  Машко
  Нема, роботи го прават тоа кај нас! :innocent:

  Мислам дека на аеродромот има вработени моментално, поради "хуманитарните" летови и ако не се лажам имаат слетано неколку карго авиони со донации.

  Знам дека порано имаше стриктно карго летови од Turkish Airlines Cargo и уште едни. Но сега гледам дека ги нема во листа на летови. Може и тие не се фунцкионални.

  Да бидеме искрени, лесно е да се најде решение. Проблемот е што Македонски Пошти нема да го најдат.

  И добро, прекини да не утешуваш! Знам дека нема да ми стигнат во скоро време, пратките што ги чекам. :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,008
  23 oктомври 2012
  Машко
  [​IMG]
   
  На borcep, goranzoran, Daniel86 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Па не им работе веб страната што е работа до мене е или? Веб страната да не е позитивна на корона вирус или јас па да не сам позитивен ??
   
 5. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,182
  8 Декември 2009
  Па добро бе, имате ли очи и капка здрав разум, уште коментирате дека не им работела страната на пошта.

  Милион пати е спомнато и во оваа, и во темата за али дека после неколку риквести од една ип адреса, се банира истата заради икс причини. Е сеа, тие шо сме позади нат, ќе трпиме највеќе и нема да имаме пристап неколку дена.

  @Fatal1ty_ сакаш дај опомена/бан за речников мој, сакаш не, не е важно, секако секој си пишува и чита соодветно степен на интелигенција, а од тоа нема спас.
   
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,307
  953
  1 Јуни 2016
  Како се добиваше „правото“ бројче на овие пратки? Вака не го наоѓа во мк пошта, а не дека е стигнато.

  upload_2020-3-31_16-56-30.png
   
 7. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  826
  746
  31 Мај 2011
  ај пробај со тоа горе у скриншотот што ти е.. :D
   
 8. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  може и да не е стигнато,може да е во комшии негде стигнато и да го имаш овој статус
  а со овој тракинг број го дава на наша поста страната,со LP не дава
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,469
  7,456
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Во тинексот пуштаат по неколку души (овој за храна цо центар) и на влагање те прскаат со алкохол на рачињата, а со ножињата газиш на сунѓгер за дезинфекција.

  Сите даваат рачиња а јас

  [​IMG]

  Професионална деформација.

  Него што со оние пратки што стигаа до Прага па од таму до тука со камион? Мислам дека граничниот сообраќај се одвива (со потешкотии) и дека проаѓаат камиониве.
   
 10. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Што сервери ќе имаа овие од поштата па после 1 риквест дневно проверка те блокират... Ако не сите едншка годишно да проверуваме да не им арчеме серверите...
  Северџанска работа... најдобро да се прогласеме за корона позитивни и да не излеваме од таа новата гумена монтажна болница ццц.
   
  На alexmk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. alexmk

  alexmk
  Intern

  39
  19
  28 Јануари 2017
  Abe zlatna ni e postava kjuti tamo :) .Nesmees da kritikuvas.
  Jas si gledam na 17track si raboti perfektno.
   
 12. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас, нема промашај.
   
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,008
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ако не работи апито на пошта ни на 17трак нема да го гледате прогресот кога ке дојде во мк.
   
  bicikle, orce66624 и на 123456 им се допаѓа ова.
 14. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Ако не работат серверите на поштата да можат да се поврзат со 17трак нема да има ништо резултати... Многу пати ми се има случено да бидат овиде пратките со недели во поштата а на 17трак и на поштата страната да не ги пишува дека се овде дури после некое време 5-10 дена почне да пишува пристигната.. Срање у боја.. Северџанска корона :D
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  472
  386
  9 Јули 2018
  Машко
  ко ќе ме блокираат јас си палам ВПН и после колку сакаш пати провервај:)
   
  На Harrabed му/ѝ се допаѓа ова.
 16. krema

  krema
  Professor

  10,793
  10,344
  24 Јуни 2009
  Машко
  И јас исто, генијално е VPN за овакви работи,
   
 17. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  801
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Пред едно 3-4 месеци ни стигна конечно нарачаната пратка.
  Имено уште пред 6 месеци имавме 2 дела нарачани за во дуќан (пекара) кои што требаа да се заменат за главната печка.
  Првиот дел стигна и беше заменет. Си стигна на време, нели сите знаеме месец, месец - ипол отрпилика се чека и за месец - ипол си стигна тоа се топ.
  Арно ама другиот дел го немаше. И ајде еден месец помина, уште еден изгубивме надеж. Јас тогаш за тракинг само преку Али Експрес знаев оти мислев дека ако се плати поскап шипинг дури тогаш дава детален тракинг. Арно ама, кај нас идеше еден поштар, и го прашавме кога оставаше сметки (ќе дојдеше кај нас у дуќан да јаде) и ни кажа за тој сајтот. Претходно и едео другарче од школо ми кажа ама еден период не ми го отвараше (дали до серверот нешто им беше паднат), ама оваа пат проработе, и и ми кажа дека делот бил у Прага и дека требало да стигне. Се зачудив, оти нели од Кина го нарачувам, треба директно да стигне тука, или од некои од соседните земји па така да го донесат, ама од поштарот добив одговор дека не било тоа секогаш така, па така да ништо чудно што тој паќет отишол у Прага. Така го носеле изгледа. И после по пребарување открив други сајтови/апликации за тракинг и ми даде подетални информации, и испадна дека од Прага ќе го носеле до кај нас, и оп после месец дена пак проверив и пишуваше дека пакетот бил у пошта. И ете го, после недела - две стигна.
  Од ова научив дека треба трпение - стрпление. Некои продукти ништо чудно и 5 месеци да се чека да стигнат, едноставно за некои таков е процесот. Не секогаш нарачаниот пакет го ноосат директно, па така да сега си знам и си чекам.
   
 18. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,307
  953
  1 Јуни 2016
  Со кој?
   
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,693
  11,008
  23 oктомври 2012
  Машко
  Дур читав автоматски у глава се пребацив у Ѓорги Колозов мод и го слушав неговиот глас како он го раскажува ова. Оригинал Македонски Народни Приказни.

  Патем не може наравоучението да биде дека едноставно, на некои пратки им треба 6 месеци, т.е. нарачај ја пратката, ако ти било пишано ке стигне, затоа што тоа што е твое внучко, ќе си дојде.
   
  На mackod, Vlecka, TheMarshal и уште 9 други им се допаѓа ова.
 20. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  84
  50
  13 Август 2016
  Машко
  UA312487889TO со овој да се проверува на страната на пошта(алтернативниот број што почнува со lp ги покажува на нашата пошта)
  И јас ја имам истата ситуација,ми пишува дека стигнало на 20,03 на нашиот аеродром и сеуште ја нема во пошта пратката
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,263
  2,493
  19 Јули 2013
  Пиј си каве, пиј си тутун, азното само ќе си дојде.

  Ѓорѓи Колозов во „Сиромавиот што се стори цар“.
   
  goranzoran, Harrabed, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Додека да дојде азното ќе го потрошеме и кавето и тутуно... :D
   
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,871
  913
  3 Март 2018
  Нека го сменат
   
 24. n1kola18

  n1kola18
  Intern

  77
  21
  21 Мај 2018
  Tracking: ESUS17631920

  Ако можи некој да ми поможи, MKSKPB каде се наоѓа? Во пошта појма немат, траконгот почнува со EUSUS и 8 бројки, пред скоро 1 месец вика дека е стигната, ниту имам нешто добиено ниту некој ме има побарано.

  На 17track дава ерор, не го чита тракингот.

  Го контактирам продавачот, ми вика во DHL барај, 2 пати се јавувам во DHL ми викат не е наш тракинг број овој.

  Screenshot_20200403-130102_eBay-01.jpeg
   
  Последна промена: 3 Април 2020
 25. ElliteSpace

  ElliteSpace
  Intern

  1
  0
  31 Декември 2017
  Машко
  За колку време би пристигнала пратка до Канада, за време на епидемијава?
   

Сподели

Вчитување...