1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски Пошти- општа дискусија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од TATA_MATA, 28 Мај 2016.

Како сте задоволни од услугите на Македонски Пошти?

 1. Да, задоволен/а сум

  12.6%
 2. Ок се, сум немал/а некакви особени проблеми

  38.7%
 3. Не сум задоволен/а

  19.8%
 4. Не сум воопшто задоволен/а

  28.8%
 1. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  На BorisSapphire му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
  Примети некој (или ова само кај мене е) дека Banggood веќе не испорачува во МК, а Geekbuying испорачува само со DHL economy или слични скапи пошти?
   
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
 4. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,321
  2,566
  19 Јули 2013
  Заради ситуацијава е:
  upload_2020-3-30_11-48-2.png
   
  На Misko6000 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  814
  769
  5 Април 2015
  Машко
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,283
  833
  12 Април 2013
  Машко
  за ова се расправавме на алиекспресс темата, како ти го протумачуваш напишаното ќе стигаат пратки или не....?
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Не верувам баш да стигаат. Познавајки ја и наша пошта како институција, ке помине кризата со короната пред да инзјадат алтернативни патишта за пратките. Тоа што е веќе нарачано ваљда ке стигне за некој месец. Периодов не би нарачувал искрено освен ако не е со некоја од брзите и скапи пошти.
   
  Daniel86, omegaRED и на 123456 им се допаѓа ова.
 8. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Се опраи тракингот на пошта,можете пак да си проверувате.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 9. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
  Нема да стигаат, 10 дена немам веќе ништо добиено.. Само ме чуди како @Cika ја има добиено неговата што е испратена покасно а мојта пред неговата (исто AliExpress Standard).
   
 10. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,432
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Сеа ќе стигат пратки од поштата во МКД или нема да стигат ? Добро е барем оправи се тракинго за пратки..

  Има шанса да стигне овој период или тешко ?

  pratka.PNG
   
 11. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  Стигаат барем кај мене,пред 4 дена подигнав
   
 12. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  559
  377
  22 Март 2016
  Машко
  Иста дата иста пошта,ќе чекаме заедно :)

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На Harrabed му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Riste19

  Riste19
  Gaining Experience

  552
  220
  14 ноември 2016
  Машко
  ^
  Мојте

  RB921579655SG --- DESPATCHED TO OVERSEAS 16/03
  RF785166696SG --- DESPATCHED TO OVERSEAS 16/03
   
 14. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако не стигнат пратките - истите ќе се вратат назад во кина, отварате спор и си ги враќате парите, не знам само што дигате толку галама!
   
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ја периодов не би отварал диспјут, додуша и не би ни порачувал нешто. Мислам дека пратките нема да се враќаат назад, свесни се сите пошти по светов за ситуацијата и дека ке има каснење и проблеми и се, па мислам дека и ние треба да имаме разбирање. Сметам дека не е крив некој кинез што културно отишол во пошта и го пратил пакетчето, ти да му отвориш диспјут затоа што пакетчето касни ради нашата пошта или некоја друга измеѓу.
  Плус мислам и дека како што имаат соопштенија дека се можни дисрупции во испораките, дека и нема така лесно да одобруваат рефунд.
   
  На JasSum, RoninMK, goceiva и уште 9 други им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,759
  9,407
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ти фин чоек си бил уствари...

  Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  И до нив не е вината,во рок од 1 недела 2 пратки од различни продавачи ги откажуваат и ми ги препраќаат повторно(имало проблем во поштите)
  успорена е доставата низ цел свет ради ситуацијава така да треба да се воздржиме малце
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,264
  2,755
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ова е од пред неколку минути отворен диспјут.

  Hello .........,
  Good Day!
  Thank you for contacting eBay regarding the item (.............) that you purchased. I understand that you hasn't yet received your item. My name is Marc and I am glad to give you an update.
  For us to make it easier for you, we will be issuing the refund today directly to your original funding source within the next 24-48 hours.
  If any case that you will encounter the same issue in the future, refer to the link below where you can file a return.
  I hope that this information helps answer your question. I wish you all the best here on eBay.
  Thanks,
  Marc E.
  eBay Customer Service

  You got a refund
  Dear ......,
  eBay ruled in your favor in your dispute case, and a full refund of ..... EUR was sent to your PayPal account for your purchase from V...... It may take 3-5 business days to receive the refund in your account. eBay will then consider the dispute closed. If you have any questions, please go to the eBay Resolution Center.

  Еве ги вратија и парите веќе се на сметка.
  Ceвкупно за 5 минути завршена работа. Каков коронавирус, каква состојба? Врска нема.
   
  Последна промена: 30 Март 2020
 19. krema

  krema
  Professor

  11,013
  10,532
  24 Јуни 2009
  Машко
  Во случај да се врати назад!

  Инаку да, свесни сме дека ќе каснат, но доколку се појави статус дека го препратиле назад (имаше таков случај со @bicikle), тогаш отварам диспјут и не ни размислувам.
   
  На TheMarshal и Oktar им се допаѓа ова.
 20. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,372
  1,432
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Не се работе за парите. Порачале сме нешто што навистина ни треба и чекаме го преку 30 дена а све живо затворија па и додека организират наводно "хуманитарни летови" од 300 евра...
   
 21. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Како тоа авионскиот карго сообраќај е во застој. Од кој причини?
  3-ца екипаж се потребни за да го летаат авионот. Кој е ризик факторот тука?!

  Ова едино испаѓа дека досега се користеле комерцијални летови со кој Поштата имала склучено договор да им носи пратки во багажниот дел од авионите.
   
 22. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  608
  26 Јуни 2012
  Машко
  Ми имаат пратено пратка вчера, од еден град до тука до Скопје. Е сега немам добиено картонче или пак некој тракинг број а итно ми е и сакам што поскоро да ја земам.
  Доколку одам кај поштарите(од другиот влез) има шанси да ја најдат доколку е стасана? Зборам по име/презиме/адреса без картон или број.
  Или пак мора да чекам да стигне картончето?
   
 23. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  221
  124
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Можно е да ги дезинфицираат или нешто? Кај мене има неколку ама прашав у пошта не ги праќале од Скопје
   
 24. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,765
  11,341
  23 oктомври 2012
  Машко
  Сериозно ова? 3ца се доволни за еден карго авион? Нема контрола на летање, нема утовар/истовар, нема полнење на гориво, нема транспорт од авион до карго просторот и уште многу други работи? За тие тројца да си го леткаат авионот уште најмалку по 100 души на двете страни од рутата се потребни. Кој е ризикот тука?
   
  MadBuldog, l1d0v1c и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 25. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,444
  6 ноември 2007
  Па ај да затвориме се ако не.
  Пошта е бе луѓе алооо!!! Војни се воделе. Стрели летале, пушки пукале... Поштенскиот сообраќај се одвивал непречено.
  И вработените во Тинекс се под ризик ако е така... И јас сум под ризик.
  Едно е курташак летови со 200 запотени души во летечка конзерва кај што ги тепаш колената од седиштата во Wizz Air авионите.
  Друго е Kargo транспорт
   
  На bicikle и Harrabed им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...