1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Македонски начин на маркетинг: Предупредувања и државни инспекторати

Дискусија во форумот 'Интернет Маркетинг' започната од D, 5 Март 2008.

 1. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  На мое огромно изненадување, од пријател кој се бави со дигитален дизајн бев известен дека му има стигнато предупредување во врска со софтверот кој МОЖЕБИ го користи.

  Побарав да ми го скенира и да видам за што се работи... и искрено, откако го прочитав стварно не ми се веруваше дека некој има храброст да направи вакво нешто.

  Еве за што конкретно се работи:

  Страна 1:
  [​IMG][​IMG]

  Страна 2:
  [​IMG][​IMG]

  Не знам врз која основа е направено ова, но јасно се гледа дека е искористено како еден вид на "маркетинг алатка."

  На "умот" позади ова очигледно му се јасни основните концепти на маркетинг и знае како правилното таргетирање на сетилото за страв на потрошувачите може многу лесно да влијае на нивната одлука при купување на продукт, па до максимум го користи осетот за страв и несигурност за да ја пренесе својата порака... За ваквите методи кои за жал се користени секаде, читајте повеќе тука.

  Што е погрешно во ова Официјално Предупредување:

  1. Адвокатската канцеларија ниту ХСМ Информатика не знаат каков софтвер користи дизајн компанијата до која е упатено ова. Велат дека заради "природата на работата на вашата компанија, односно дејноста со која се занимавате, повеќе од потребно е да ги користите софтверските пакети на Adobe..."

  А што ако користат слободен софтвер алтернативи на горенаведените апликации??? Како на пример: Paint.NET 3.20, CinePaint 0.22, Krita 1.6.1, Gimp 2.4, Seashore 0.1.9, Archimedes 0.52.0, Blender 2.45, Imgv 3.1.5, Kino 1.3, KToon 0.8, OpenOffice Draw 2.2, Skencil 0.6.17 и многу други...

  2. Истакнуваат "Ве повикуваме доколку користите нелегален софтвер од компаниите Adobe и Corel да го избришете софтверот од вашите компјутери и да набавите легален софтвер од овластениот дистрибутер на Adobe и Corel за територија на Република Македонија, компанијата ХСМ Информатика..."

  Значи со зборчето "доколку" јасно истакнуваат дека компанијата може а и немора да користи нелегален софтвер, но тие сепак ја предупредуваат... Тие исто така повикуваат дека треба софтверот да го купите од ХСМ... а што ако го купите од некој друг овластен дистрибутер а и немора од Македонија? Можеби онлајн ке го купи некој од каде обврската да мора од ХСМ??

  3. Во вториот дел од текстот истакнуваат "Во спротивно, заради проверка на легалноста на Adobe софтверот кој го користите во рамки на вашето работење ќе бидеме приморани да го известиме Државниот пазарен инспекторат и Министерството за Внатрешни работи за истите да превземат дејствија во рамките на своите надлежности, односно да спроведат инспекциски надзор во вашата компанија."

  Од каде се сигурни дека го користат софтверот на Адобе за да претат со инспекции, па без никаков сомнеж се искористени зборовите "ќе бидеме приморани"?

  4. И покрај тоа што не се сигурни дека е користен тој софтвер, и дека огромна е веројатноста фирмите до кои е пратено ова да се пронаоѓани преку Златна книга или сл. тие даваат 8 дена рок ЗА ДА НАБАВИТЕ легален софтвер од ХСМ... значи не апелираат да се избрише доколку е користен, туку буквално сфатено и предупредуваат дека мора да набавите во рок од 8 дена од ХСМ...

  Сето ова е само еден арогантен, непромислен и непрофесионален начин за привлекување внимание и обиди за зголемување на продажби.
   
 2. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Ова не смеат да го прават како што јас знам !!!
   
  На Ilija Milcinoski му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  NO comment. До кај отидоа со маркетингов!
   
 4. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  Ова јас го разбирам како некој вид на уцена: Или купи го софтверот од нас или ќе го известиме Државниот пазарен инспекторат и Министерството за Внатрешни работи.
  А сево ова се базира на претпоставка дека можеби компанијата користи нелегален софтвер.

  Крајно непрофесионално и ниско од страна на ХСМ Информатика и од страна на Адвокатот Пепељугоски. :ua:
   
  На Ilija Milcinoski му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NoLander

  NoLander
  Intern

  216
  15
  11 ноември 2007
  семјат да го прават и да пуштат инспекција смејат и лесно можат да докажат дека се користи фото шоп
  тоа е корекно предупредување од нив бидејки имат пред судот доказ дека странката била известена
   
 6. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  Дали пред да докажат смејат да ти испратат предупредување со рок од 8 дена?

  Дека станува збор за човек со искуство, погледнете ја неговата биографија од нивниот официјален сајт:

  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] ВАЛЕНТИН ПЕПЕЉУГОСКИ - Сопственик/Адвокат
  .....Роден на 1 септември 1962 година во Прилеп. Оженет, татко на едно дете. Правен факултет завршил на Универзитетот "Св. Кирил и Методиј" во 1985 година. Правосуден испит положил во 1987 година. Магистрирал во 1991 година на Правниот факултет во Скопје, на тема: "Монополизмот и неговата регулатива во светот и во нашата земја". Пред одбрана е докторска дисертација на Правниот факултет во Скопје. Испит за застапници од индустриска сопственост положил во 1998 година.
  Вработувања:
  -Адвокат, од 15.10.1999 година
  -Помошник директор на Заводот за заштита на индустриската сопственост на Република Македонија од март 1994 година до 14.10.1999 година.
  -Помошник министер за развој на Република Македонија од јули 1993 до февруари 1994 година.
  -Стручен соработник во Стопанскиот суд на Македонија од јануари 1991 до јуни 1993 година.
  -Стручен соработник во Републичкиот општествен првобранител на самоуправувањето од 1986 до декември 1990 година.
  Области со кои се бави:
  Статусно право на трговски друштва, инвестиции, стечајно право, облигационо право, трговско право, потрошувачко право, право на индустриска сопственост, авторско право, царинско право, семејно право, наследно право, даночно право, трудово право и застапување пред судовите и органите на управата.
  Зборува одлично англиски, бугарски, српски, хрватски а се служи и со германски јазик.
  [/FONT]
   
 7. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  @AMD Fan
  Tuka si vo pravo. ova e krajno neprofesionalno !!!
  @D
  Sega moze li ovoj drugarti (nekojsi) da gi tuzi za ucena ???
   
 8. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,726
  31 Март 2007
  Не сум правно лице за да можам да одговорам на вакво прашање.
  Banzai? :)
   
 9. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Where's Banzai when you need him?!
   
 10. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Тапа фраери :) За ова на запад има еден назив - SPAM :ua:
   
 11. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Може за SPAM ама неверувам дека има таков закон во Македонија :ermm:
   
 12. GeNeRaToR

  GeNeRaToR
  Intern

  538
  7
  20 Јануари 2008
  Е тука си во право. Ама јас да сум на негово место ке ги тужам тие што го пратиле писмото !!!
   
 13. nullx

  nullx
  Intern

  56
  0
  17 Мај 2007
  Меилот пратен веднаш по примање на писмото, и одговорот:

  Код:
  Pocituvan G-din Aleksandar,
  Vi blagodaram za Vaseto izvestuvanje i se nadevam deka i vo idnina ke sorabotuvame.
  
  So pocit,
  
  Valentin
  
  Dr Valentin Pepeljugoski
  Attorney at law
  PEPELJUGOSKI LAW OFFICE
  Naroden Front 23/2-3
  1000 Skopje , Macedonia
  phone/fax: + 389 2 3211-005; + 389 2 3211-004
  e-mail: [email protected]; [email protected]
  HTTP:// www.pepeljugoski.com.mk
   
  
  From: ***
  Sent: Monday, March 03, 2008 7:36 PM
  To: [email protected]; [email protected]
  Subject: predupreduvanje?
  
  
  Pocituvan D-r Pepeljugoski
  
  Denes na mojtata domasna adresa mi stigna predupreduvanje za koristenje na nelegalen softver. Sakam da ve izvestam deka kompanijata MultiDesign vekje odamna ne postoi a i za vreme na postoenjeto nema koristeno nelegalen softver od paketite na Adobe i Corel.
  
  Pozdrav, Aleksandar
  
   
 14. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Ах сиротиот тој, како што кажа Андријески - СПАМ
   
 15. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  843
  24 Февруари 2008
  Кој се тие да ми наредат јас да купам легален софтвер ? Нека ми се фатат. :)
   
 16. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Тие не се фактор кој одлучуваат дали ти да купиш легален софтвер. Софтверот инаку според сите правила би требало да го земеме сите на легален начин, а не преку торенти и останти warez страни. Само што за наши стандарди тие софтеверски решенија се прескапи и затоа сме склони кон "крадење" на софтверот.
   
 17. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Еве ме и мене, дури сега видов дека темава е поврзана со право :p
  Се немам до сега сретнато со оваа тематика, па незнам точно кои се правата на ХСМ, а кои на фирмата која е предупредена. Мајка ми која знае мноооогу повеќе од мене не е моментално дома, па затоа немам стручна помош :) Ај ќе ја прашам и денес-утре ке ви одговорам постручно ;)
  Иначе ова предупредувањево ми е малку подло и лош обид за маркетинг. Секако дека не мора фирмата да има легален софтвер купен токму од ХСМ, постојат алтернативи кои се исто така легални(интернет, странство). Инаку поединечните корисници е тешко да се контролираат, но фирмите во секоја нормална држава би требале да користат легален софтвер, па и најверојатно застапниците на истиот имаат некое право на контрола(од страна на некаква си инспекција) и следуваат казни. Е сега што ние сме далеку од нормална држава е друга работа, и што јас незнам тошно во кој закон да барам, па да ви кажам како е уредено ова прашање кај нас.
   
 18. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Блах... Што ли упте не ќe направат за да се рекламираат
   
 19. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Еве си дојде главниот правник во фамилијата :D
  Ова ми кажа:
  Застапникот ХСМ преку адвокатската канцеларија има право да испрати предупредување до фирмата која претпоставува дека користи нелегален софтвер која таа го застапува. Може да прати инспекција заради сомневање во легалноста на софтверот. Не може да наложи да се купи легалниот софтвер токму од ХСМ, значи може интернет и други легални алтернативи. И предупредувањето не смее да содржи рок(во случајов 8 дена), туку мора да биде предупредување без рок.
  Значи фирмата која е предупредена нема право да тужи, затоа што нема основ.
  Прашајте ако сакате уште нешто, пред да си легне мајка ми :))

  P.S.
  @D Мајка ми те пофали за начинот на размислување и изразување напишан во првиот пост :D :bravo:
   
 20. sstefan

  sstefan
  Intern

  73
  0
  10 Декември 2007
  ne stanuva zbor za reklamiranje tuku klasicna ucena . naprotiv ovdeka ne se nudi proizvod , ovdeka potencijalniot kupuvac ke stane meta na "zastapnikot" na adobe ako ovoj ne go nabavi programot od nego . Kade e slobodnata volja ?
   
 21. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Нема никакво право застапникот да ве уценува да купите токму од него. А има право да ви прати инспекција за да се утврди реалната состојба ;)
   
 22. sstefan

  sstefan
  Intern

  73
  0
  10 Декември 2007
  Ako vo nekoj dogovor , pravno delo , predupreduvanje (kako vo slucajot) postoi barem edna odredba koja bitno go narusuva istiot togas celiot dokument e nevazecki i narodski kazano "pravnikot" ke moze da izbrise gaz so nego.
   
 23. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  Или само тој дел од договорот може да биде неважечки ;) А во случајов се работи за предупредување дека ке се прати инспекција, доколку не се договорите поинаку со фирмата. Но тие имаат право во секој случај да пратат инспекција, затоа што тоа е начин да утврдат дали ти користиш нивни софтвер и дали истиот е легален или не. Е сега доколку софтверот е нелегален, тогаш застапникот нема што повеќе да те казнува,уценува... тогаш надлежната институција ќе си го спроведува законот(казните).
  Затоа и служи предупредувањето, за да не дојде до тоа и секако застапникот да ви покаже дека постои како таков и да го продаде својот производ. А доколку инспекцијата утврди дека не користите нивни софтвер или користите легален, никому ништо.
   
 24. sstefan

  sstefan
  Intern

  73
  0
  10 Декември 2007
  Mnogu bitni odredbi od ova predupreduvanje se nevazecki so sto povlekuva celozna nistovnost na istoto . Inaku za neinformiranite i vo pravoto postoi etika i moral .
   
 25. Banzai

  Banzai
  Intern

  637
  8
  3 Март 2008
  А што има во ова предупредување неетичко или неморално?
  Инаку со исправка на рокот и предупредувањето ке биде сосема во ред, инаку незнам дали мора да има предупредување за надлежната институција да спроведе инспекција :)
   

Сподели

Вчитување...