1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филтер за воздух

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од JasSum, 15 Декември 2015.

 1. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
  Screenshot_2019-12-17-09-48-23-388_com.facebook.katana.png Screenshot_2019-12-17-09-48-23-388_com.facebook.katana.png
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
 3. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
  Онлајн продавница, на фб начекав..наша..
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  @ksimon линкот на претходниот ти беше со ефикасен филтер до 95%.
  Овој сега ти е со ефикасност ДО 99.7.
  Хепа филтер треба да е со ефикасност ОД 99,97%

  Разликата од навидум минимум 0.27%, може и поголема да е, бидејќи е до 99,7%..... е голема.
  Тоа значи дека повеќе време ќе треба да го прочисти воздухот........ Побарај, сигурно има споредби на ефикасност на филтрите... Затоа и хепа филтрите се поскапи. Кај мене кога го променував хепа филтерот, од една страна беше црн, од другата страна беше бел.

  Е сега од друга страна се е релативно, зависи од проток на воздух, циркулација, внес на свеж воздух, каде е поставен, мртви агли......

  Моја препорака, за уред, гледај да има квалитетни филтри т.е. хепа, да има сензор за автоматско детектирање на п.м. честици, тивок во нормален режим на работа.....
   
 5. Frozen.

  Frozen.
  Gaining Experience

  110
  130
  4 oктомври 2015
  Машко
 6. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Треба да има Хепа, и треба да има Карбонски. Но, замарањето со 99.7 и 99.97 не е важно кај систем кој е рециркулаторен. Зошто? Затоа што кај рециркулаторен систем воздухот е веќе влезен во собата и се што треба е да се изврти низ филтерот, често и неколку пати ќе изврти. Во секој случај поентата е дека и филер со 90% отстранување е бенефит кај ваков систем.

  Од друга страна, кај системи за внес на свeж воздух е многу важно да има што е можно подобар хепа, па и 99.97 да не е доволно. Затоа што тој е наменет за воздух кој не се наоѓа во собата. Ако ставиш 99.7 или 90% филтер за внес на свеж воздух сосема е возможно да ја ВЛОШИШ ситуацијата во собата. Затоа што на воздухот во собата му внесуваш надворешен нечист воздух во собата кој не си го прочистил доволно.

  Кај ХЕПА треба да се води евиденција да има барем извесно добро филтрирање на PM10 и да филтрира PM2.5 честички и да има карбонски филтер за од манџите да успее да се одсмрди просторот без да се отвора прозорец кога е нечисто надвор. Толку.
   
  Последна промена: 18 Декември 2019
  На turbiny и MadBuldog им се допаѓа ова.
 7. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  219
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Си купив сега Xiaomi Air Purifier 2H од Ми Стор.
  Сега за сега сѐ изгледа ок освен ова. Кога ќе ја отворам апликацијата кај прочистувачот не покажува колку е загадено. Кога ќе отворам во соби покажува.
  1. Screenshot_20191220-124242.jpg 2. Screenshot_20191220-124300__01.jpg

  Дали ова е нормално?
   
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  732
  677
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  од сегде треба да ти покажува, успешно го спои со апп и со ми корисник? да не си врзал нешто блутут само .. ја од работа без проблем можам и да го уклучам/исклучам, и кога работи си покажува податоци.
   
 9. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,591
  3,336
  24 Септември 2012
  Треба да се прати овој филтер на Шаоми, да не дадат некој попуст па да се исплати да се земе. Вистина солидна цена може да извадат со 20-30% попуст.
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,053
  4,327
  28 oктомври 2008
  Си требал да земеш Mi Air Purifier 2S, за разликата од 1000 денари има дисплеј со сите потребни податоци. Иако и на апликацијата си покажува се што треба.
   
 11. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  219
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Немам појма отидов во ГТЦ и го купив овој по брза постапка. Барав препорака овде никој не ми даде.

  А и не ми треба дисплеј ако истото од дисплејот можам да го видам на телефон.
  @VerGer
  Поврзав мислам како што треба... Можам да го исклучам преку апликацијата... Не знам како да проверам дали е поврзано добро...
   
 12. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  Здраво, се исплати ли ова да се зима? Philips AC3829 / 10
  Некако премногу скапо ми делува. Мене вака лаички ми изгледа дека и овој горе што го зборите Mi Air Purifier дека ќе заврши работа. Стварно не ми е јасна толкава разлика во цена
   
 13. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
 14. zozone

  zozone
  Intern

  22
  5
  22 Јануари 2020
  Машко
  Ако може уште нешто да прашам. Комбинација на клима уред со прочистувач на воздух. Бидејќи гледам дека некои членови ги имаат и двете, ме интересира како се понашаат заедно, од ваши искуства? Климата постојано вклучена, дува. Другово се вклучува автоматски да дува при детекција на честички. Ги ставате блиску да се, или што подалеку?
   
 15. petkotrajko

  petkotrajko
  Gaining Experience

  96
  73
  16 Јуни 2017
  ...подалеку.
  Односно на спротивната страна од собата или така нешто.
  Самите производители на прочистувачи за воздух препорачуваат да не бидат непосредно до изворот на топлина (така пишваше во упатството на мојо прочистувач).

  личи на нешто тотално прескапо.
  Веројатно иста работа ќе ти заврши и некој од 200-250 евра.
   
  Изменето од модератор: 8 Април 2020
 16. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  948
  1,027
  9 Декември 2015
  Машко
  Каде може да се најде филтер за Blueair прочистувачи? Само во Техномаркет најдов ама нема на залиха.
   
 17. civikom

  civikom
  Gaining Experience

  148
  122
  17 Декември 2011
  Машко
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  639
  646
  15 Септември 2012
  Машко
  Разгледај ја страната Ecotip | Filtration E-Shop .

  Дополна: Има ист одговор напишан пред мене. Јбг, кога не ги обновувам често содржините на страните... :)
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ragnar

  Ragnar
  Practice makes perfect

  948
  1,027
  9 Декември 2015
  Машко
  Го порачав и ми стигна за 2 саати. Браво за Екотип.
   
  Speedster, ekonomist, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...