1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Филтер за воздух

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од JasSum, 15 Декември 2015.

1. ksimon

ksimon
    Gaining Experience

356
    193
    29 Април 2011
    Screenshot_2019-12-17-09-48-23-388_com.facebook.katana.png Screenshot_2019-12-17-09-48-23-388_com.facebook.katana.png

2. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,609
    3,355
    24 Септември 2012
  3. ksimon

ksimon
    Gaining Experience

356
    193
    29 Април 2011
    Онлајн продавница, на фб начекав..наша..

На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Taurus

Taurus
    Модератор

2,344
    1,010
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    @ksimon линкот на претходниот ти беше со ефикасен филтер до 95%.
    Овој сега ти е со ефикасност ДО 99.7.
    Хепа филтер треба да е со ефикасност ОД 99,97%

Разликата од навидум минимум 0.27%, може и поголема да е, бидејќи е до 99,7%..... е голема.
    Тоа значи дека повеќе време ќе треба да го прочисти воздухот........ Побарај, сигурно има споредби на ефикасност на филтрите... Затоа и хепа филтрите се поскапи. Кај мене кога го променував хепа филтерот, од една страна беше црн, од другата страна беше бел.

Е сега од друга страна се е релативно, зависи од проток на воздух, циркулација, внес на свеж воздух, каде е поставен, мртви агли......

Моја препорака, за уред, гледај да има квалитетни филтри т.е. хепа, да има сензор за автоматско детектирање на п.м. честици, тивок во нормален режим на работа.....

5. Frozen.

Frozen.
    Gaining Experience

110
    130
    4 oктомври 2015
    Машко
  6. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,609
    3,355
    24 Септември 2012
    Треба да има Хепа, и треба да има Карбонски. Но, замарањето со 99.7 и 99.97 не е важно кај систем кој е рециркулаторен. Зошто? Затоа што кај рециркулаторен систем воздухот е веќе влезен во собата и се што треба е да се изврти низ филтерот, често и неколку пати ќе изврти. Во секој случај поентата е дека и филер со 90% отстранување е бенефит кај ваков систем.

Од друга страна, кај системи за внес на свeж воздух е многу важно да има што е можно подобар хепа, па и 99.97 да не е доволно. Затоа што тој е наменет за воздух кој не се наоѓа во собата. Ако ставиш 99.7 или 90% филтер за внес на свеж воздух сосема е возможно да ја ВЛОШИШ ситуацијата во собата. Затоа што на воздухот во собата му внесуваш надворешен нечист воздух во собата кој не си го прочистил доволно.

Кај ХЕПА треба да се води евиденција да има барем извесно добро филтрирање на PM10 и да филтрира PM2.5 честички и да има карбонски филтер за од манџите да успее да се одсмрди просторот без да се отвора прозорец кога е нечисто надвор. Толку.

Последна промена: 18 Декември 2019
    На turbiny и MadBuldog им се допаѓа ова.
  7. Justice for All

Justice for All
    Gaining Experience

219
    135
    10 Септември 2010
    Машко
    Си купив сега Xiaomi Air Purifier 2H од Ми Стор.
    Сега за сега сѐ изгледа ок освен ова. Кога ќе ја отворам апликацијата кај прочистувачот не покажува колку е загадено. Кога ќе отворам во соби покажува.
    1. Screenshot_20191220-124242.jpg 2. Screenshot_20191220-124300__01.jpg

Дали ова е нормално?

8. VerGer

VerGer
    On your way to fame

736
    680
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    од сегде треба да ти покажува, успешно го спои со апп и со ми корисник? да не си врзал нешто блутут само .. ја од работа без проблем можам и да го уклучам/исклучам, и кога работи си покажува податоци.

9. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,609
    3,355
    24 Септември 2012
    Треба да се прати овој филтер на Шаоми, да не дадат некој попуст па да се исплати да се земе. Вистина солидна цена може да извадат со 20-30% попуст.

10. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

3,061
    4,349
    28 oктомври 2008
    Си требал да земеш Mi Air Purifier 2S, за разликата од 1000 денари има дисплеј со сите потребни податоци. Иако и на апликацијата си покажува се што треба.

11. Justice for All

Justice for All
    Gaining Experience

219
    135
    10 Септември 2010
    Машко
    Немам појма отидов во ГТЦ и го купив овој по брза постапка. Барав препорака овде никој не ми даде.

А и не ми треба дисплеј ако истото од дисплејот можам да го видам на телефон.
    @VerGer
    Поврзав мислам како што треба... Можам да го исклучам преку апликацијата... Не знам како да проверам дали е поврзано добро...

12. zozone

zozone
    Intern

22
    5
    22 Јануари 2020
    Машко
    Здраво, се исплати ли ова да се зима? Philips AC3829 / 10
    Некако премногу скапо ми делува. Мене вака лаички ми изгледа дека и овој горе што го зборите Mi Air Purifier дека ќе заврши работа. Стварно не ми е јасна толкава разлика во цена

13. gamon

gamon
    On your way to fame

506
    507
    15 Септември 2014
    bekrija
  14. zozone

zozone
    Intern

22
    5
    22 Јануари 2020
    Машко
    Ако може уште нешто да прашам. Комбинација на клима уред со прочистувач на воздух. Бидејќи гледам дека некои членови ги имаат и двете, ме интересира како се понашаат заедно, од ваши искуства? Климата постојано вклучена, дува. Другово се вклучува автоматски да дува при детекција на честички. Ги ставате блиску да се, или што подалеку?

15. petkotrajko

petkotrajko
    Gaining Experience

96
    73
    16 Јуни 2017
    ...подалеку.
    Односно на спротивната страна од собата или така нешто.
    Самите производители на прочистувачи за воздух препорачуваат да не бидат непосредно до изворот на топлина (така пишваше во упатството на мојо прочистувач).

личи на нешто тотално прескапо.
    Веројатно иста работа ќе ти заврши и некој од 200-250 евра.

Изменето од модератор: 8 Април 2020
  16. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

951
    1,048
    9 Декември 2015
    Машко
    Каде може да се најде филтер за Blueair прочистувачи? Само во Техномаркет најдов ама нема на залиха.

17. civikom

civikom
    Gaining Experience

148
    122
    17 Декември 2011
    Машко
    На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  18. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

640
    649
    15 Септември 2012
    Машко
    Разгледај ја страната Ecotip | Filtration E-Shop .

Дополна: Има ист одговор напишан пред мене. Јбг, кога не ги обновувам често содржините на страните... :)

На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ragnar

Ragnar
    Practice makes perfect

951
    1,048
    9 Декември 2015
    Машко
    Го порачав и ми стигна за 2 саати. Браво за Екотип.

Speedster, ekonomist, Маша и на уште 1 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...