• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Филтер за воздух

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Моментално користа
Сакам да земам прочистувач за 30m2, се двоумам меѓу Xiaomi 3H и Winix Zero. Бев решен за Xiaomi, али ја најдов анализава, и вика дека сензорот за PM 2.5 детектира многу пониско ниво од присутното. Не знам дали Xiaomi 3H има боље детектор од 2-ката во анализава, и исто не знам колку е валидна анализата ( зашто е од Kickstarter, што продава прочистувачи).
Некој да сподели искуство од овие два, или предложи друг прочистувач
Моментално користам Winix U300 и сакам да го менувам баш затоа дека нема автоматски мод со сензор за честички. На мануел во поголема брзина е гласен за да биде цело време.

Му фрлив око на Xiaomi H3, освен што има ауто моде, читам си можел да го наместиш во одредена ситуација како да работи, if else...

Пример, ако е загадувањето 30, премини на мануел со поголема брзина, па кога ќе стигне до 10 да премине сам пак на ауто.

Или наизменично на одредено време, сам да преминува во мануелен мод на поголема брзина 5-10 минути, па сам да се врати во ауто мод.
 

Forumec

Intern
7 декември 2018
20
6
UV-C и струечки воздух е комедија, можда од 1000 вируси 1 ако го раскомада. Башка јонизатор на крај, ако неможе да се исклучи и само повремено по потреба да се пушта исто недобра работа. Текнички податоци негледам.Ма ако е добро погодена брановата должина ги распарчува каква модификација

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Кога велиш дека јонизаторот е проблематична опција, дали мислиш на позитивните или на негативните јони?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,959
2,329
Кога велиш дека јонизаторот е проблематична опција, дали мислиш на позитивните или на негативните јони?
Позитивни ако генерира одма фрли го, а негативни зависи колку е јак, ама најдобро да се пушта само одвреме навреме. Мада кај вакви уредчиња се сумљам дека кујзнае колку е ефикасен вградениот јонизатор, ама сепак би играл на сигурно.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Forumec

Intern
7 декември 2018
20
6
H13 би требало да е true hepa. Еве некои бројки тука HEPA Filters Capture 99.97% of Particles with a Diameter 0.3μm

Со послаб филтер, ќе му треба на прочистувачот повеќе време да го намали загадувањето и прашање е дали и колку ќе го намали.

На виниксот користев true hepa со ефикасност од 99.97%. После промена, едната страна беше секогаш црна, а внатрешната секогаш бела, чиста и моторот секогаш чист.
[/QUOTE
Малку пребарав по интернетов и дојдов до сознание дека true hepa filterot(каков што имаат најголемиот дел од прочистувачите кај нас) е понеефикасен од hepa h13 кој ретко кој го нуди. Еве текст за ова Medical Grade HEPA, True HEPA, and HEPA Type: What’s the Difference?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Xiaomi H3 оди со H13, заменски потоа исто H13 кој се менува секоја сезона е 2000 и нешто денари. Плус смарт... по мене во однос на цена и карактеристики е добар избор.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
863
276
delicon.mk
Моментално користам Winix U300 и сакам да го менувам баш затоа дека нема автоматски мод со сензор за честички. На мануел во поголема брзина е гласен за да биде цело време.

Му фрлив око на Xiaomi H3, освен што има ауто моде, читам си можел да го наместиш во одредена ситуација како да работи, if else...

Пример, ако е загадувањето 30, премини на мануел со поголема брзина, па кога ќе стигне до 10 да премине сам пак на ауто.

Или наизменично на одредено време, сам да преминува во мануелен мод на поголема брзина 5-10 минути, па сам да се врати во ауто мод.
Истото го направив јас. U300 е некако гломазен и многу бучен. Инаку мислам дека сензорот на U300 е по осетлив од тој во 3H.
3H на ауто не се слуша, дур не дектира нешто па да се појача.
Автоматизација има преку апликацијата, но не ја користам бидејќи мене ми е поврзан со Home Assistant и од таму се автоматизира.
Работи веќе 1 недела, 3 дена, 12 саати, филтерот е на 92% и има исчистено 9942 m³ воздух.
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
138
118
Моментално користам Winix U300
Ми се свиѓа кај Winix моделите што филтрите со јаглен се менуваат, и даваат 4 филтра со прочистувачот. Кај Xiaomi-то може да се подеси да работи во даден опсег на загаденост, ама проблемот е во точноста на сензорот.
Во таа анализата што ја линкнав при ниво на PM 2.5 од 250/m3, Xiaomi детектира загаденост од околу 50/m3
 
Последна промена:

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
P300 е со 4 јаглен филтри, а U300 е со 1 со гранули.

А за загаденост, ако се точни тие бројки од анализа... можеш да го наместиш со поголема брзина да чисти до 10, што во реалност би било 50 тогаш.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
863
276
delicon.mk
Кај Xiaomi-то може да се подеси да работи во даден опсег на загаденост, ама проблемот е во точноста на сензорот.
Во таа анализата што ја линкнав при ниво на PM 2.5 од 250/m3, Xiaomi детектира загаденост од околу 50/m3
Кога читав ривјуа, видов дека само тој сајт збори лошо за прочистувачите на Xiaomi. :unsure:
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
138
118
Кога читав ривјуа, видов дека само тој сајт збори лошо за прочистувачите на Xiaomi. :unsure:
Да, али само тој сајт има направено споредба меѓу сензорот на Xiaomi и мерач на PM 2.5. Мене не ми се доверливи зашто се kickstarter, и плус продаваат исти тип на производ, али не најдов друг да го спореди Xiaomi-то со профи мерач на честици
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Здраво, дали некој има искуство со следниот прочистувач: Rovus Astrea

Што е подобар избор помеѓу тој и овој прочистувач: Xiomi Mi 2C
Топшоп продава кинеско ѓубре. Намирисаа шанса за добар профит.
Шаомито е скапо со оглед дека има мал филтер и ќе го менуваш почесто.
Види колку ќе те чини филтерот на 5-10 години користење.
Мислењето е автоматски споено:

H13 би требало да е true hepa. Еве некои бројки тука HEPA Filters Capture 99.97% of Particles with a Diameter 0.3μm

Со послаб филтер, ќе му треба на прочистувачот повеќе време да го намали загадувањето и прашање е дали и колку ќе го намали.

На виниксот користев true hepa со ефикасност од 99.97%. После промена, едната страна беше секогаш црна, а внатрешната секогаш бела, чиста и моторот секогаш чист.
Разликата меѓу 99.97% и 99% иако изгледа мала е во суштина основата на филтерот. Сите филтри ќе сиѓнат загаденост од 1000пм10 на 100пм10, поефикасните филтри побрзо, но кога ќе стигнат до 100, тогаш ќе биде главната разлика. Од 100 до 0 со хепа ќе се стигне, со речиси хепа можда ќе стигне после некој ден работа. Како што се приближувате кон почист воздух, така е се помалку делотворен филтерот.
Мислењето е автоматски споено:

Овој не ли е подобра опција од Xiaomi air purifier PRO верзијата, цената е иста со тоа што овој има и UV-C ламба против вируси Погледнете го атачментот 92825
Кога ќе се потроши филтерот, од каде ќе набавиш нов филтер?
250€ изгорени (т.е. исфилтрирани)
 
Последна промена:

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
640
704
orgrimar
Да, али само тој сајт има направено споредба меѓу сензорот на Xiaomi и мерач на PM 2.5. Мене не ми се доверливи зашто се kickstarter, и плус продаваат исти тип на производ, али не најдов друг да го спореди Xiaomi-то со профи мерач на честици
жаомије прва серија имаа ир сензор, последниве 2 год сите се со ласерски швицарски сензор кој е многу добар
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
138
118
жаомије прва серија имаа ир сензор, последниве 2 год сите се со ласерски швицарски сензор кој е многу добар
У право си. Анализава е напраена на Xiaomi 2, а од 2s го смениле сензорот.

Во поновиве модели користат ( SHINYEI (Japan) particle sensor ), за PM 2.5, (Sensirion AG (Switzerland) sensor) за влага и температура.
 

Misko6000

On your way to fame
5 април 2015
875
793
У право си. Анализава е напраена на Xiaomi 2, а од 2s го смениле сензорот.

Во поновиве модели користат ( SHINYEI (Japan) particle sensor ), за PM 2.5, (Sensirion AG (Switzerland) sensor) за влага и температура.
Не е точно,можда е сега различен сензорот,но и на првата серија беше made in Japan. Ме мрзи да барам,сликав уште 2016 и постирав, побарајте ќе видите

Sent from my MIX 2S using Tapatalk
 

bakigvg

Intern
28 јуни 2016
99
42
Еве нешто повеќе најдов за овој прочистувач Селена пдф фајл и како лаик гледам дека има вистински Хепа филтер, прочистување и испуштање на негативни јони, јапонски мотор и 45 вати потрошувачка. На што друго да обратам внимание ? Screenshot_2020-10-31-09-28-27-173_com.facebook.orca.jpg Само што прашав за цената на филтерот и УВ ламбата, сет филтри 1500 ден, УВ ламба 1000 ден.
 
Последна промена:

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Еве нешто повеќе најдов за овој прочистувач Селена пдф фајл и како лаик гледам дека има вистински Хепа филтер, прочистување и испуштање на негативни јони, јапонски мотор и 45 вати потрошувачка. На што друго да обратам внимание ? Погледнете го атачментот 92850 Само што прашав за цената на филтерот и УВ ламбата, сет филтри 1500 ден, УВ ламба 1000 ден.
Безимен продукт, од увозник што утре ќе го снема.
Го купуваш уредот за да имаш подобро здравје, а не да го доведеш во ризик.
Киниески продукт што не де продава низ еу не би го ни погледнал. Сертификати за безбедност при користење не се заебанција.

Ама еве да речеме дека од механичка точка се најдобри и дека се е ок со нив. Увозникот после три месеци гаси фирма и почнува до увезува нешто друго актуелно во моментот. Тебе ти останува уред од 250€ за кој немаш сервис, гаранција и најбитно од се, немаш од каде и како да набавиш филтри.

Подалеку од тоа.

Имаш докажани брендови што тоа им е работа и што се продаваат низ еу и америка. Има зошто е тоа така. Пролистај назад по темава.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Од денеска корисник на Mi 3H, први впечатоци помал од Winix-от U/P300, потивок, ептен паметен, ласерски сензор за честици ... единствено што ми фали од виниксот е рачка за држење при преместување ;)


Screenshot_20201101-161543.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,959
2,329
Од денеска корисник на Mi 3H, први впечатоци помал од Winix-от U/P300, потивок, ептен паметен, ласерски сензор за честици ... единствено што ми фали од виниксот е рачка за држење при преместување ;)


Погледнете го атачментот 92910
Ова на Ауто?

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,052
472
Нели Xiaomi не беа баш добри за прочистувачи, бар така читав на времето на темава.
Јас имам Blueair 221, многу е без врска што не е смарт, ама кога купував најдов рецензии дека е меѓу подобрите за намената.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ова е нов, само што уклучен, без загадување надвор.

Сега го автоматизирав, бидејќи на ауто држи поголеми вредности на загадување.

Моментално го наместив, кога ќе дојде над 20, да префрли во мануелен мод, со поголема брзина, па кога ќе дојде под 10 пак да се врати на ауто, тивок режим.

Мнооооогу ми се свиѓа ова, ептен ;)
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
138
118
Ова е нов, само што уклучен, без загадување надвор.

Сега го автоматизирав, бидејќи на ауто држи поголеми вредности на загадување.

Моментално го наместив, кога ќе дојде над 20, да префрли во мануелен мод, со поголема брзина, па кога ќе дојде под 10 пак да се врати на ауто, тивок режим.

Мнооооогу ми се свиѓа ова, ептен ;)
Со здравје да го користиш. Јас го порачав Winix Zero од Technomarket, ваљда утре ќе стигне
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
На ауто, колку што забележав, вентилаторот почнува да забрзува дури со загадување над 50, што е реално многу.
Јас преку ми апликацијата му поставив што јас сакам да прави на колку загадување. И сега кога стигне над 20, почнува моторот појако да дува додека не падне ппд 10 па преминува во ауто - тивко работење.
Деновиве да го истестирам добро па ќе отворам нова тема со автоматизација на уредов, ќе се најде и на други за негова подобра и поефикасна употреба т.е. како до почист воздух постојано...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,959
2,329
На ауто, колку што забележав, вентилаторот почнува да забрзува дури со загадување над 50, што е реално многу.
Јас преку ми апликацијата му поставив што јас сакам да прави на колку загадување. И сега кога стигне над 20, почнува моторот појако да дува додека не падне ппд 10 па преминува во ауто - тивко работење.
Деновиве да го истестирам добро па ќе отворам нова тема со автоматизација на уредов, ќе се најде и на други за негова подобра и поефикасна употреба т.е. како до почист воздух постојано...
Ај сликни ми ја автоматизацијата. Јас не сум играл до сега, ама ете ме буцна да пробам ама нешто како да не ми реагира.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,620
Мислења
821,825
Членови
28,267
Најнов член
Andrej98
На врв Дно