1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филтер за воздух

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од JasSum, 15 Декември 2015.

 1. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Сакам да направам или купам филтер за воздух.
  Би се користел во дневна/спална...
  Треба да филтрира PM10, PM2.5...
  Причина? Отворете прозор и видете надвор.
  Дали има некој некакво искуство?
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,049
  3,000
  2 Септември 2012
  Машко
  Јас мислам ни филтер ни бутур не не спасува ништо, евентуално џенем негде во дивина. :mario:
   
  bicikle, Astro и на SaleSk им се допаѓа ова.
 3. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Вакви филтри јас колку што знам се продаваат по 200 евра и тешко дека можеш да го направиш, а и не знам дали се исплати да ставаш дома вакво нешто зашто концентрацијата на вакви честички во затворени простории сигурно не е над дозволените граници.

  Најдобро решение ти е да си купиш тотобобо маска и филтри и да ја носиш кога си на улица, а кога си дома да не отвараш прозор.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Опција е филтер за воздух за во кола, за некој модел што има филтер за полен и слични работи... да се постави во кутија и да се постави некој добар фен..
  Знам како би го склопил, ми треба инфо дали некој воопшто се занимавал со овој проблем и како го решил (освен селење во планина).
   
 5. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,814
  1,610
  22 oктомври 2012
  Машко
  Еве ти добар филтер:

  IQAir HealthPro Series

  Само е маку солен, 1.299 еур. :) Потрошен материјал се трите филтри:

  - PreMax Filter F8 - 79 еур. (19 месеци)
  - V5-Cell MG Filter - 129 еур. (22 месеци)
  - HyperHEPA filter H12/13 - 179 еур. (44 месеци)

  Времетрањето на филтрите во месеци е пресметано ако филтерот би работел во 3-та брзина (има 6 брзини), 10 часа дневно.
   
  На mdeni и Gaston им се допаѓа ова.
 6. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,760
  5,731
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Најдобар филтер кој филтрира секакви честички и политички жабокречини е бугарски пасош и правец горе, ем здрав воздух ем психичка добра кондиција.
   
  На bicikle, Molec, masterficx и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. emet_

  emet_
  Гостин

  филтер за воздух од кола да го користиш во стан? :D
  не знам колку вакви филтри ќе треба да искористиш за да осетиш разлика со отворен прозор.

  убаво ти рекоа погоре, користи маска за надвор, а за дома немаш никаква потреба.
   
  На danix01 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Сигурен сум дека честиците полен се барем неколкукратно поголеми од 10 микрони. За 2.5 микрони па да не правиме муабет, низ филтерот за полен што го има во кола како низ решето ќе проаѓаат :).
  Значи ти требаат ептен јаки филтри и многу голем фен за да филтрира ефикасно.
   
 9. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  http://www.mi.com/en/air/
  Постои и ова и е доста поефтино. Не ми требаат електроники и сензори и незнам каква кутија. Ми треба филтерот.
  @the_maker ќе донесете ли филтри?
   
  Bubache, P.Overdrive, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,305
  11,421
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Еве ти филтри, а уредот го донеле?
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,814
  1,610
  22 oктомври 2012
  Машко

  Каде го има ова кај нас, кој ги носи...?
   
 12. ivsss

  ivsss
  V.I.P

  324
  613
  16 Февруари 2012
  Машко
  И те како имаат врска филтрите за воздух за дома (корисник сум на еден од оваа година). Незнам како се снабдени специјализираниве фирми што се за вентилација и клима уреди но знам дека има модели со различен проток во Клевер (http://www.klever.com.mk/MK/default.asp?grp_id=9E52E5EB1E85F946859D779FA6FFE397). Она што јас го користам е од Цептер и сум ептен задоволен, но прочистувачот е ептен "солен", а според мене подобро да ги дадам парите за технологија него за лекарства и болници.

  Поздрав,
  Ивс.
   
  На efto и the_maker им се допаѓа ова.
 13. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,774
  1,884
  8 Мај 2007
  Машко
  Неверојатно е што на фемина форумот има подобра и по
  Знам дека цептер прави еден прочистувач, но сметам дека го преплаќам брендот. Од друга страна веројатно има доволно добри кинески верзии на тоа што го барам.
  А се согласувам дека е подобро да се инвестира во технологија него во лекарства. Затоа и го барам уредот/филтерот.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,311
  2,381
  9 Февруари 2011
  @the_maker има шанса да се донесе уредов за прочистување за воздух од Mi? И нормално и филтри заменски да се носат.
  Јас купувам веднаш, можеби и 2 комада.

  @JasSum фала ти многу за темава! Се надевам ќе има заинтересираност па да видиме што е најдобро.

  Ако мејкер нема намера да го донесе наскоро, тогаш дали некој дали знае кај нас што се нуди, или во грчка што има, што е добро.
  На Амазон се најфалени прочистувачите на Whirlpool, ама не сум ги видел кај нас.

  Од она што го знам, не се добри уредите со јонизатор или да имаат можност да се исклучи.
  Со јонизирање на воздухот се создава озон, кој е исклучително штетен (за вдишување).
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 15. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,875
  5,947
  14 Август 2014
  Машко
  Се работи веќе подолго на темата. Се надевам после нова година ќе се знае. Комплицирано е доста, а инаку ќе се донесат двата модела, како и двата типа на филтри.
   
  Bubache, mdeni, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  А зошто филтерот што го линк-на ивс е толку поскап од овој на Xiaomi?
   
 17. Borsa

  Borsa
  On your way to fame

  919
  638
  10 oктомври 2011
  Машко
  Машински дизајн
  Ќе си земеш Hepa filter некој помал од 200е и еден добар вентилатор, склопи го и ете ти чистач на воздух
   
 18. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,814
  1,610
  22 oктомври 2012
  Машко

  За кои два модели и за кои два типа на филтри конкретно збориш...?
   
 19. Demonhead

  Demonhead
  Intern

  30
  15
  7 Декември 2013
 20. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Доста ниска цена, 600 денари е филтерот. Би требало да е добар апаратот. Без некој да го користел нема да знаеш дали навистина прочистува 40 квадрати.
   
 21. Chiller

  Chiller
  Gaining Experience

  479
  176
  8 Март 2012
  Машко
  Мислам дека Мариово нема голем капацитет на вода со кој би се ладеле реакторите од евентуална нуклеарка. Инаку за дозвола може и преку ноќ да ја монтираат додека се спие. Исто како во Скопје што ги сечат дрвата во глуво време.
   
 22. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,875
  5,947
  14 Август 2014
  Машко
 23. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,719
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Нема интернет? Ништо од бизнисот...
   
  На Pane-G и the_maker им се допаѓа ова.
 24. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,204
  3,320
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  3G на Телеком...
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 25. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,832
  2,675
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Пишува дека го јонизира воздухот, а погоре @Gaston спомна дека јонизирањето е штетно?

  Мене сега за сега овој филтер на Xiaomi најскоцкан ми изгледа..
   

Сподели

Вчитување...