1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филтер за воздух

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од JasSum, 15 Декември 2015.

 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Водата во воздухот исфрлена од ултрасоничните навлажнувачи е во форма на многу ситни капки, не е во гасовита состојба. Дел од нив преоѓаат во гасовита, но тоа не е брзо. И сега прашањето останува: дали таа вдишана вода отанува како што остануваат другите честички и дали е тоа штетно? Пошто вода во бели дробови е прилично опасна работа.

  Од друга страна прашањето е и колку од честичките што ги регистрираат мерачите се само вода а колку се солите и останатата сува материја што ја има во водата. Есенцијалните масла воопшто не беа во комбинација, пишаното се однесуваше на обична вода.
   
 2. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  Медицинската состојба „вода во бели дробови“ e нешто сосема различно од вдишување воздух со мали честички вода во него. Инаку ќе беше животно-загрозувачки да се шета окулу водопади, нели?

  Овде повеќето сме лаици, но нема извинување за непроверување лесно достапни податоци - пред да се каже нешто. Еве и еден уред кој (меѓу другото) испорачува честички вода право во белите дробови: Nebulizer - Wikipedia


  Назад на муабетот: После дисперзија на есенцијални масла во домот (пребарај ароматерапија), честичките од есенцијални масла остануваат многу подолго во воздухот од теоретските пар минути колку што може да помине додека целосно не испарат честичките на водата исфрлени од уредите за овлажнување.
  Ова можеш многу лесно да го потврдиш со мерач за ппм и/или сензор од филтер уредиве за кои зборуваме. Дисперзирај есенцијални масла и филтер уредиве ќе работат на најсилен мод на работа долго време, од причините објаснети поназад.
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,996
  2,244
  19 Јули 2013
  Да, има такви уреди, но се користат неколку минути дневно и тоа во медицински цели.
  Тука станува збор за уред кој ако не постојано, тогаш барем поголемиот дел од денот генерира пм2,5. И без есенцијални масла. Прашувам за штетноста на постојана изложеност на вакви честички во големи количини, не на краткотрајна.
  Што правиме со другите материи во водата? Затоа што различна а количината на пм2,5 при дисперзија на обична (од чешма) и дестилирана вода. Имам мерено.
  И не се пар минути, попрво се пар часови. И тоа имам мерено.
   
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  Есенцијалните масла се земени како пример за пп честички, и со нив почна муабетот поназад, пошто сензорите на уредиве се оптички по природа и генерално не прават многу разлика во хемискиот состав и природата на честичките чие присуство го регистрираат.

  Понатаму нема да дискутирам за штетноста на работи за кои нема никакви индикации за штетност. Ако изнесеш некои конкретни податоци зошто дисперзирана вода во воздух е штетна, со интерес ќе ги проследам податоците.

  Всушност не прашуваш, сакаш некој да ти го потврди тоа што сакаш да го слушнеш без да се замараш сам да истражиш. :)
   
 5. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  61
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Дали некој има ST прочистувач за воздух? Дали сте задоволни?
   
 6. dino

  dino
  Gaining Experience

  412
  101
  5 Јули 2009
  Овој ќе брка работа за дневна и кујна околу 35м?

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 7. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,807
  1,646
  22 oктомври 2012
  Машко
  Сите ST производи се S**T, така е добиено и името, тргнати се буквите од средина, и споени се првата и последната буква ;)
   
  На Luca Toni и Benedicta им се допаѓа ова.
 8. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  61
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Купивме Шарп на крај, и презадоволни сме. :)
   
  MadBuldog, Alucard и на Маша им се допаѓа ова.
 9. dino

  dino
  Gaining Experience

  412
  101
  5 Јули 2009
  Нркој збор два да каже за филтеров? Уште кратко трае промоцијата ...

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 10. dino

  dino
  Gaining Experience

  412
  101
  5 Јули 2009
  Ај уште еднаш да пробам да прашам за препорака, станот е 52 м2, сакам филтер да ставам во дневната. Размислувам помеѓу Winux Zero pro и Blueair 221. Препорака кој да ги земам?

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 11. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  57
  41
  16 Јуни 2017
  Некако поќе ме бендисва Winix zero pro (јас дома имам нешто слично како него, ама од друг бренд), и мислам дека добро прочистува...
  Ама, шознам па јас :(
   
 12. dino

  dino
  Gaining Experience

  412
  101
  5 Јули 2009
  Од кој бренд имаш, и како си задоволен (мериш ПМ дома)

  Sent from my SM-G973F using Tapatalk
   
 13. petkotrajko

  petkotrajko
  Intern

  57
  41
  16 Јуни 2017
  Имам MyAir wellnes, конкретно овај модел: MyAir Wellness -
  За задоволен...абе си велам дека помага (му сменив нови филтри за оваа сезона, околу 50евра се).
  А за мерење, па немам мерач и не мерам.
   
 14. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
 15. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај го има кај нас?
   
 16. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
  На фејсбук некоја онлајн продавница, eftino.shop.mk ...па ми звучи пристојно...
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 17. krema

  krema
  Professor

  9,779
  9,462
  24 Јуни 2009
  Машко
  Море се накотија онлајн продавниците на ФБ.
   
 18. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
  Искрено, ме привлече тоа што за таа цена го има тој плазма вејв систем, за елиминирање бактерии и вируси у воздух, што го неам на Xiaomi прочистувачот, а кој го платив 12 илјади денари лани. Па си викам ако више треба да мењам филтер за Шаомито, што кошта 2 илјади, зошто да не купам нов прочистувач, башка со тој плазма вејв...
   
 19. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  ... ако толку сакаш да се труеш со озон, можеш и директно да си докупиш наменски јонизатор, евтини са а прават „плазма вејв“ за сите пари.
   
 20. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
  Кажи ми прецизно молим те, фејк уред е, на тоа мислиш? Ми текна и мене едно време да не е јонизатор, ама па пишува дека не е...и си викам ХЕПА филтри као, ова она...
   
 21. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,571
  3,561
  12 Јануари 2016
  Машко
  Зошто да е фејк кога тоа за мали пари можат да го вградат во уредот?

  Друже се има пишувано повеќе пати за јонизирање/јонизатори (хинт: клучни зборови за пребарување). Некои сметаат дека тоа е корисна опција, и дека не е штетна заради сертификација од одредено приватно здружение на продавачи (не знам дали наведениот уред воопшто има таков сертификат).

  Мое лично мислење е дека јонизирање е непотребна глупост, освен евентуално како опција со секундарна/терциерна важност, и само ако имаш дисциплина да го користиш на автоматско вклучување/исклучување само кога не си дома. Поважно е колку кубни литри воздух врти уредот за единица време, и колку добро го филтрира воздухот, дали се евтини и достапни заменските филтри... Ама работи како „плазма вејв“ и негативно јони се тие кои звучат супер и продаваат уреди.
   
  На ksimon му/ѝ се допаѓа ова.
 22. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
  Не, па затоа постирав линк, за да види некој од вас што се разбира, па да каже мислење...Пошто го рекламираат како прочистувач на воздух, не како јонизатор, а во меѓувреме баш и прочитав дека е ozon free...а има и спецификации околу тие CAD вредности...кои сепак ги имате апсолвирано како тема ....Значи све у свему затоа барам мислење :)
   
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,413
  3,129
  24 Септември 2012
  4000 е топ за хепа уред. Колку W e?
   
 24. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,328
  979
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Хепа филтер и ефикасност од 95% не одат во иста реченица.
  Уред за прочистување на воздух, дома, треба да има ефикасност од 99,97% (или барем 99,95% според европски стандард).

  Тоа погоре филтерот за ништо не го бива освен со дувањето да разнесува прашина на поголемо растојание :)
   
 25. ksimon

  ksimon
  Gaining Experience

  356
  193
  29 Април 2011
  Пишува моќ 40w. Ама не наоѓам ривјус на нет , освен на еден сајт, па ме прави малку скептичен..Мада од друга страна има наведено све како и другите брендови.
   

Сподели

Вчитување...