1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Филтер за воздух

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од JasSum, 15 Декември 2015.

 1. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  790
  635
  5 Јули 2011
  Што е бест бај до 200 евриќи?
  Ќе се користи во 2 спални соби од по 15м2.
   
 2. GGTT1

  GGTT1
  Gaining Experience

  360
  284
  1 Февруари 2017
  Машко
  Blue Pure 411 | Filtration E-Shop

  Dva vakvi procidtuvaci na akcija cekaj gi PO 6000den bea lani
  Prva brzina e mnogu tivka filterot zamenski e 1100-1350 den zavisi?kako?Ke? GI nacekas za vo spalna I za 15m2 super se
   
  На Gucci му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  218
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  Живеам во двособен стан, значи дневна и спална. Си мислам да земам еден и да го пренесувам во спална едно 2-3 саати пред спиење. Дали би било практично и кој уред би го препорачале?
   
 4. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  79
  73
  6 Април 2013
  Машко
  Прочистувач на воздух, Winix Zero + сет гратис филтри - Прочистувач на воздух | Winix
  Овој го имам, немам мерач за по дома си има автоматски опции. За 99 квадрати е прочистувачот. Доста повеќе од станот, со тоа што не се замарам со шетање по соби. За ука бука можам да кажам дека веќе не го приметуваме дека е вклучен си има и ноќен режим. Најдобра предност е што следи со резервни филтри за 2год. Што значи си дал пари за 3год. користење бидејќи летно време мислам дека е залудно да го користиш неможе да го прочисти Скопје со отворени прозори по цел ден.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,951
  4,186
  28 oктомври 2008
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 6. TIG@R

  [email protected]
  Gaining Experience

  79
  73
  6 Април 2013
  Машко
  Тоа е правата цена за овој прочистувач, што би ја добил и по други продавници за плаќање во кеш или со некое попустче.
  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
 7. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,951
  4,186
  28 oктомври 2008
  Во која продавница се добива 15% попуст за кеш?
   
 8. Justice for All

  Justice for All
  Gaining Experience

  218
  135
  10 Септември 2010
  Машко
  BUMP

  Дали да го земам овој од Групер?
   
 9. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,775
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  Земај
   
 10. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,951
  4,186
  28 oктомври 2008
  Едно прашање до членовите со подолго искуство: Дали користите во иста просторија и овлажнувач на воздух? Конкретно: земав Xiaomi air purifier 2s за просторија од 12м², но имам и овлажнувач (поради парното бидејќи многу го суши воздухот). Приметив дека кога ќе го вклучам овлажнувачот, Шаомито почнува да врти појако а дисплејот покажува како да сум отворил прозор. Можно ли е сензорот да реагира на етеричното масло што го ставам во овлажнувачот?
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,206
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Да сензорот реагира на евапоратори, а и на етеричните масла. И не би требало да ги вртиш 2та одеднаш пошто џабе ти е овлажнувачот. Овој ќе собере се башка ќе засуши пак се низ филтерот.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На topic и Banjifiko им се допаѓа ова.
 12. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,567
  12 Јануари 2016
  Машко
  Да.
  Минатава зима позајмив ппм мерач од колега и (помеѓу другото) утврдив дека ппм вредностите значајно се покачуваат кога има етерични (есенцијални) масла во воздухот, сензорите вообичаено работат на оптички принцип и не прават разлика меѓу различните партикли... И сега тоа што повеќето овде нема да сакаат да го чујат: филтер уредиве малку или никако ги филтрираат етеричните масла од воздухот. Веројатно маханичкиот дел од филтерот не може да ги исфилтрира овие честички (премали се за него), а хемискиот дел е нефункционален или барем тоа е така кај поголемиот број филтер уреди после релативно кратко време (заситување на карбонскиот јаглен).

  Снимив и некои видеа тогаш, ама искрено - ме мрзи да се замарам да уплоадирам. Не беше ништо посебно пазено, мерев ппм пред и по есенцијални масла, и после пола час работа на филтер уредот на најсилно. На крај тие што веруваат дека уредиве (такви какви што се) покрај механички партикли доволно филтрираат и хемиски компоненти, пак ќе веруваат во тоа што сакаат без разлика на што и да се покаже.


  Тл др: гаси го филтер уредот кога правиш ароматерапија, или ставај го на мануална контрола.
   
  На topic и Banjifiko им се допаѓа ова.
 13. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,951
  4,186
  28 oктомври 2008
  Верувам дека ова не важи за сите модели. Сигурно некои модели со повеќе од три фази на филтрирање се однесуваат поинаку и во оваа ситуација. Но, како што рече, или едното или другото:)
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,567
  12 Јануари 2016
  Машко
  До сега не сум видел комерцијално достапен модел кој успешно го филтрира поголемиот дел од хемиските загадувачи во воздухот. Пошто активниот јаглен се заситува релативно бргу (посебно кога воздухот е позагеден), и количината е релативно мала во однос на волуменот воздух кој се врти низ филтерот. Зборуваме во ситуации каде заменските филтри не се менуваат повеќе од 2 пати годишно - што е случај со 99% од корисниците.

  Инаку ми се допаѓа големината и густината на решетката со активниот јаглен кај xiaomi 2, подобар од повеќето други опции. Ги гледам сега ги има xiaomi по продавнициве, како им идат цените на заменските филтри?
   
 15. Misko6000

  Misko6000
  On your way to fame

  761
  731
  5 Април 2015
  Машко
  1.990.00 den.
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,000
  2,250
  19 Јули 2013
  Ултразвучните навлажнувачи при работа ја дисперзираат водата и се во неа на многу мали честички, во рангот на пм2.5. Прочистувачот ги регистрира и затоа се активира. Ако ставиш мерач веднаш над маглата од навлажнувачот, веднаш скока над 400, 500, 600, имало или немало етерични масла.

  Прашањето е, дали и овие се исто така штетни како надворешното загадување од согорување. Односно дали штетноста зависи од потеклото на пм или само од големината?
   
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,206
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Normalno deka od potekloto, ili poprecizno sostavot. Toa sto eftinive merni stanici, aparatcija i senzorite na cistacive, merat so opticki senzor kalibriran na odredeni golemini na bilo kakvi partikli, e druga rabota. Zatoa i se za amaterska upotreba, onaka otprilika da kazat.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 18. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,567
  12 Јануари 2016
  Машко
  Дали штетноста зависи исклучиво од големината на честичките?
  Што би заклучил ти, oнака здраворазумски?

  Ако теоретски земеме иста величина на честички од: вода, несогорени саѓи од ќумбиња, саѓи од гуми и пластики од куќишта на акумулатори... И на пример, честички од дисперзиран Циклон Б... Дали водата е еднакво штетна како другиве од набројаното?


  Патем, сензорите од уредиве не реагираат толку на честичките од водата. Во таа форма водата бргу испарува целосно. Сензорите реагираат на честичките од есенцијалните масла, а тие остануваат многу подолго во воздухот - како што знае секој што користи есенцијални масла (дека мирисот долго останува во воздухот). Јас на пример есенцијалните масла не ги дисперзирам со овлажнувач на воздух, едноставно ги нанесувам на парче памук обесено до издувот од внатрешната единица од клима уред. Сензорите и од филтер уредот и од ппм мерачот, тогаш полудуваат со огромни измерени вредности.

  едит:
  Сензорите пак од аматерските мерни станици, иако донекаде инфериорни во однос на поскапите такви сензори - ја имаат предноста дека не се поставени од некој кој има за цел да ја лаже јавноста за степенот на загадување во воздухот. А за можноста да бидат излажани од слична величина ппм честички (како загадувањето), јас не знам за некој кој дисперзира есенцијални масла низ градовиве. Честичките што се надвор и кои се мерат од аматерските мерни станици, секако се честички од загадувачи.
   
  Последна промена: 25 ноември 2019
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,416
  3,130
  24 Септември 2012
  Опиши го начинов малку подобро, да го користиме сите.
   
 20. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,567
  12 Јануари 2016
  Машко
  Мислиш на дисперзија на есенцијалните масла?
  Ништо сложено, парче памук врзано со конец за перцата за насочување воздух од издувот на внатрешната единица од клима уред. Се капнуваат неколку капки масло по избор (или неколку од нив) и тоа е тоа. Количина на масло и фрекфенција на нанесување - по желба, и само неколку капки мирисаат прилично забележитилно и релативно долго време.
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,206
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Однеси го тој аматерски мерач купен за 10-20-30 еури во Биро за метрологија или на Институт за Физика, да му ја одредат точноста, при разни услови и при различни атмосверски прилики. Ќе се згазиш од смеење. Јас се згаазив, пошто имав прилика онака од зезање да контролирам еден мерач како и окој вградениот на Шаоми чистачот. Значи само водена пареа, застена над 60-65%, значи просечен скопски како сега например, ги правеше ужасно грешни. Или ете и сам рече збеснуваат на етерично масло.
  Како реков за одокативно се одлични, ама за сериозно мерење јок. Оди изнеси го 30 секунди на тераса у моментов со 80 и кусур влажност прочистувачон ќе збесне како да си на среде ископ во некој рудник.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 22. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,567
  12 Јануари 2016
  Машко
  Мерачов не реагираше на магла. Испитано на Водно во неколку прилики - пошто во Скопје обично кога има магла има и загадување, магла има кога нема ветер, а кога нема ветар тогаш има и загадување (всушност секогаш има загадување, освен кога ветерот го дисперзира).
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,206
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Еве за експеримент, го извадив пред канцеларија блуаир 411, покажува ПМ2.5 220 Ни една државна неточна ниту приватна точна околу мене ни приближно не е толку.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 24. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,575
  3,567
  12 Јануари 2016
  Машко
  И на Водно да не го качуваше тој блуаирот? Не? Ок тогаш. :)
  upload_2019-11-25_16-12-55.png
   
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,206
  1,496
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не бе баш таму кај што си пуштил слика со околу 50 у моментот.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...