• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@Bambuca За MTL мора да има редуктор, инаку ќе си купиш чист DTL што нема да работи добро за MTL со обично намалување на воздухот, па зошто би го купувал (или планирај си го само за DTL). Се согласувам со @Gajche-X за се` што кажа, па мојата топ листа изгледа слично:

Сирена со дигитален вкус

Ктулу уснодробно

а ги додавам и моите предлози за кои знам дека се со редуктор:

Мерлин мини

Мерлин обичен (на некои или на сите им стигал без редуктор)

Не им ги знам точно предностите и мааните затоа што не следам танкови. Но сега гледам дека некои се скапи, а некои со голем дијаметар.

Или пак Кајфун 5 / Ружа 3 (не знам кои), па сам да си направиш редуктор од поп-нитни...
 
Последна промена:

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
280
291
^
За кои батерии да го одбереш, ич не би знаел, и не би знаел дали ќе има некаква разлика или само placebo ефект ќе биде.
(со тек на време ќе дознаеме)

А за "визуелнава репрезентација " дали се троши побрзо или поспоро, неможам да приметам, мислам дека нема ни да приметам пошто една батерија на 10.5-11.вати ми тера
2 и пол, 3 и пол дена.

Ми се допаѓа тоа што на Пимо-во сжсо "Лисицава" можам да си одберам amps да прикажува, ми се допаѓа и тоа што дур е притиснат fire ја прикажува realtime промената на омажата :)

@dim na struja
25-26mm дијаметар атомизер и M2L?
Малце мишн импосибл ми звучи.
(ако дупката под греач е поширока од 2мм,тешко м2л,
Ако е дуал коил, скроз мишн
импосибл :) )

Phill Busardo го испофали Digiflavor Siren GTA/RTA/MTL има 23мм и 25мм дијаметар верзии.
(23мм верзијата сркаде ја рекламираат како 22мм,али не сум баш сигурен дека 22мм дијаметар...
Ќе да е нешто измеѓу 22.5 и 23.5)

А и Chtulu MTL/RTA треба да е добар за м2л,
али е 24мм дијаметар, мене ми е тоа одбивно.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
Има редуктор за воздух колку што гледам на сликата има додаток штрафче испод греачот со потесен дотур на воздух и мислам дека е само за главата со еден греач. Ако не се лажам.

Sent from my Z520 using Tapatalk
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Има редуктор за воздух колку што гледам на сликата има додаток штрафче испод греачот со потесен дотур на воздух и мислам дека е само за главата со еден греач. Ако не се лажам.

Sent from my Z520 using Tapatalk
У право си :)
Има редукторче, бар на сликата така се гледа.

Е сега, ми мати ум тоа ерфлоуот што удира оТ-позади.
(плус величината на комората а и целосната величина/дијаметар)

Ќе видиме, ваљда ќе падне у раце на некој од Рускиве или Германскиве ревјуери што чат-пат праат рецензии на МТЛ атомизерчиња, па ќе чуеме што ќе кажат :)


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

OldSchoolPvP

Practice makes perfect
13 февруари 2014
744
1,176
Shutter Island
Ајде малку со закаснување али среќна нова година и од мене се најубаво во новата и дедо мраз повеќе играчки и тетки да ви носи.

Интересна статија од една страна која праи ревјуа за електронски цигари. Наводно имаа анонимно гласање за топ продукти во 2016 година интересно е да се погледне.
http://www.ecigclick.co.uk/ecigclick-vape-awards-2016/
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Благодарение до сите има за бирање аууу

Испратено Од Централна Македонија
Јас го нарачав Doggy Style RTA(клонот од SXK)

https://m.fasttech.com/p/6353800

Ќе те информирам ко ќе стаса дали е добар за m2l и дали е можен рестриктивен d2l воопшто.
(за апла инџекшн мислам дека нема шанси да се користи, ептен е мал отворот под греач)

(digiflavor sire gta/rta/mtl треба да е добар и за d2l и за m2l)
http://www.cigabuy.com/digiflavor-siren-gta-mouth-to-lung-4ml-atomizer-22-version-silver-p-9468.html

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
^ Денеска е појавена, иако ја пишува дека е вчера, вчера ги гледав New Arrivals и не ја забележав, истото важи и за In'Sane (го очекував, но откако го разгледав, како и видеото за него, не е за мене). Понекогаш ги спојуваат New Arrivals од неколку дена (веројатно ако немаат доволно да наполнат еден ден).

@Harrabed супер би ти одговарала, батеријата би ти траела најмалку три саати, па потоа на полнење... Можеш да земеш и две, да ја користиш едната додека другата се полни, како и за резервни делови... Не се скапи.
 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Само не знам како е решена замената на глави и/или чистењето, тоа ќе мора да се прави по, на пример, еден месец користење.
 

xnickx

On your way to fame
20 декември 2014
619
851
xnickx's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 6500 3.2MHz & Stock
Motherboard
ASUS ROG Maximus VIII Hero
Storage
Samsung 850 Evo 250Gb / WD Blue 1Tb
PSU
Thermaltake TR2 500W Bronze
RAM
Kingston Hyper X Fury 8Gb DDR4 2666MHz
Video card
ASUS Strix GTX960 DC2 4GD5
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Steel Series Rival 100
Keyboard
Cooler Master QuickFire Ultimate
Audio
Labtec 2.1
Monitor
Samsung Syncmaster 2032Bw 20"
OS
Windows 8.1
Среќна ви нова година колеги вејпери, ви посакувам многу облаци во новата година :hay:

Викендот го поминав во Белград, и шаљав низ вејп продавници да видам што има ново кај баќа Срби. За жал маржите им беа превисоки за дедо мраз да ми земе нешто, ама затоа што имаме криза со батерии земав една Сонивтц5 да видиме што има да каже


Купена од амбрела за ~600 денари, се надевам само дека е оригинал...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Малку се допишував. Е-дим одговорија дека нема никаков проблем за праќање, само мора да се плати со банкарски налог.

Lubrisolve исто, дека нема проблем за праќање до Македонија, дека по мејл може да се среди и за тракинг, а и дека можат да го скинат нивното ДДВ за нас. Имаат плаќање и со Пејпал и со картичка. Шипингот од Англија е висок, но можеби ќе излезе поволно со пониските цени и одбивањето на ДДВ-то.

Едни Германци, ги заборавив кои беа (што имаа бункер база и праќаа до Србија) уште не ми одговорија.
 
Последна промена:

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
196
168
Има некој мод кој може да служи како power bank ?
И ајде поискусниве нека кашат кој им е најдобар мод и атомизер за 2016, ќе помогнат на тие што мислат да купуваат.
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Денес се најде малце слободно време.
Го апдејтнав Pico на ArcticFox firmware 161224.
Со фар со гуд :)

300 тракатанци, опции стаиле лудиве кодери, свака част...
Ех што ти значи open source... Слободица :)

Боље од DNA не постои сега за сега, нема ни да постои по мое скромно мислење
(кој пробал си знае дека секој Кинески буџет чип е само лажење дека е близу до DNA)

Али сепак ОК е што кодериве/програмериве ни даваат фирмверчиња за ПикЧе,
модче од 1000.ден со твикнат фирмвер за ич пари :)
(далеку од DNA, али чим е гага :)
Шамар да е, гага да е :) )
Интересен тоа NFirmware Editor-от,
Се надевам нема да го "циглосам" ПикЧе :) до сеа успешно вратен на ориџинал ver. 1.00 10-тина пати :)
Edit:
Еве и профилчиНа :)
(што све нема,
preheat-линеарен, процентуален, по крива... Лудница :)

Подесување температура у соба, иницијална омажа, корекција на омажа,
TCR, TFR, нови presets за разни жици..

Има да си одбереш што батерија користиш HG2, 30Q,25R,VTC5
Да подесиш до колку да празни, на колку да даде low batt.. И уште бар 35-40 други чачкања за све и свашта... Абе чудесии :)

Баш ме интересира дали battery life ќе биде малце подобар од порано

Да не праам тотал-спојлер... Ќе видите и сами ко ќе флешнете)


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
@Gajche-X Се испукав сега на 1ви поштено,ама еве по твое убедување (знаеш дека ценам твое мислење и предлози),следно здравје зимам DNA да видам што толку е ценет.
@Bambuca За MTL мора да има редуктор, инаку ќе си купиш чист DTL што нема да работи добро за MTL со обично намалување на воздухот, па зошто би го купувал (или планирај си го само за DTL). Се согласувам со @Gajche-X за се` што кажа, па мојата топ листа изгледа слично:

Сирена со дигитален вкус

Ктулу уснодробно

а ги додавам и моите предлози за кои знам дека се со редуктор:

Мерлин мини

Мерлин обичен (на некои или на сите им стигал без редуктор)

Не им ги знам точно предностите и мааните затоа што не следам танкови. Но сега гледам дека некои се скапи, а некои со голем дијаметар.

Или пак Кајфун 5 / Ружа 3 (не знам кои), па сам да си направиш редуктор од поп-нитни...

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

MikickoHC

Practice makes perfect
26 февруари 2016
1,802
1,360
Скопје - Аеродром
Има некој мод кој може да служи како power bank ?
И ајде поискусниве нека кашат кој им е најдобар мод и атомизер за 2016, ќе помогнат на тие што мислат да купуваат.
Мене ептен погоден ми искочи Aspire Archon 150W.Цел е блиндиран кај чипот и електрониката,така да мислам тој ми е нај за 2016.А танк OBS Crius plus i Smok TF-RDTA

Sent from my C6603 using Tapatalk
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,829
2,736
Струмица
Сабајлево поштарот ме пречека со овие на врата. Дури се изненадив колку брзо стигнаа.
Нкон досега за мене се беспрекорни. Ова ми е четврта нарачка од кај нив а воедно и најбрзата, а патуваше за време на Новогодишните празници.
 

Атачменти

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
@zelenko Па уште и изгледа дека Пико Двокрилен е единствен сериозен кандидат да изиграва Банка за струја. Од тие што ги знам, старите Вамо (со додаток) и некој Инокин беа сами по себе слаби за да можат да дадат посериозна струја, а можеби имаше и некој понов со повеќе батерии, но не ми текнува кој, а и со 3+ батерии ќе треба и да изнајмиш носач за него.

За омилен мод/атомизер секој ќе ти каже различно, па нема поента, освен ако не правиме избор за мис, ама тогаш ќе треба да се обезбедат и награди... :hay:
 

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
196
168
@zelenko Па уште и изгледа дека Пико Двокрилен е единствен сериозен кандидат да изиграва Банка за струја. Од тие што ги знам, старите Вамо (со додаток) и некој Инокин беа сами по себе слаби за да можат да дадат посериозна струја, а можеби имаше и некој понов со повеќе батерии, но не ми текнува кој, а и со 3+ батерии ќе треба и да изнајмиш носач за него.

За омилен мод/атомизер секој ќе ти каже различно, па нема поента, освен ако не правиме избор за мис, ама тогаш ќе треба да се обезбедат и награди... :hay:
Тоа адаптерчето доаѓа заедно со пикото во пакување ?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Доаѓа, на видеата го покажуваа.
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
Тоа адаптерчето доаѓа заедно со пикото во пакување ?
Топло ти препорачувам избегнување на користење на модот како powerbank, ем стрес на 18650 батериите ем помалце ќе ти трае животниот век на 18650.

Еден Xiaomi 10000mAh powerbank и си завршил работа за наредните 15-16.месеца за пауербенк.

Gearbest:Original Xiaomi Ultra-thin 10000mAh Mobile Power Bank 2 http://m.gearbest.com/power-banks/pp_492338.html

Ако сакаш, еве ја минатат верзија на Xiaomi Powerbank што користи Panasonic/Sanyo/LG/Samsung 18650,зависно какви имаат на лагер такви ставаат од серија до серија.

Gearbest:Original Xiaomi Portable 10000mAh Mobile Power Bank http://m.gearbest.com/iphone-power-bank/pp_227728.html

Еве ти и 18650 полнач кој може да се користи како powerbank.
(јас ја имам верзијата со една 18650 од истиов полнач, полни телефон/таблет output 1.amp)

Gearbest:LiitoKala Lii - 202 Battery Charger http://m.gearbest.com/chargers/pp_424662.html

Edit:
Еве сликица
Малиот Liitokala lii-100 си полни телефонче
У случајов со една 18650 LG MJ1-3500mah(10.amp)


Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 
Последна промена:

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
196
168
Топ @Gajche-X , ама мислев ионака го носам модот со мене, телефонот исто па ако некогаш биде неопходно да можам да го искористам модот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,220
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно