• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Електронски цигари

Статус
Затворена за нови мислења.

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
^ Браво за идејава и полначов. А баш се мислев како да ги пренаменам моите МЈ1 батерии. :)
Конкретно мојов полнач е 3.7$
(мислам вреди 250.денари, релативно малецок за у ташничка)

http://m.gearbest.com/chargers/pp_272183.html

А LG MJ1 и Sanyo 18650GA се ѕвер.
3500.mah.
го полниш One+3 една "тура" без проблем :)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,782
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Кога ќе празнува Фастек:
We will have the holiday from January 24, 2017 to February 2, 2017, 10 days. All services resume on February 3, 2017 at 9:30am Hong Kong Time.
Ќе почнат малку од порано, Кинеска Нова година е на 27-ми.

А и ако тие не спојат со Фестивалот на фенерите (11 февруари), поштите сигурно ќе спојат.
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,127
2,067
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro

zelenko

Gaining Experience
3 април 2009
196
168
Конкретно мојов полнач е 3.7$
(мислам вреди 250.денари, релативно малецок за у ташничка)

http://m.gearbest.com/chargers/pp_272183.html

А LG MJ1 и Sanyo 18650GA се ѕвер.
3500.mah.
го полниш One+3 една "тура" без проблем :)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
има вакви полначи со 2-3 батерии ?
Овој на пример ?
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
има вакви полначи со 2-3 батерии ?
Овој на пример ?
Па тој го имаш на првиот пост што ти го пишав :), кај што "топло ти препорачувам", ама изглеа не си ги ни отворил/видел линковите воопшто :)

Тој е за 2 батерии од 18650/26650 формат.
(иначе, да, има и за 1 за 2 за 3 за 4 за 6 за 8 батерии, зависи од потреба.
Битно има, некои имаат 1.amp некои имаат 2.4.amp output)

Автоматски можеш да си "напраиш" пауер банк од 3000 до 10000.mah
Ако стаиш две 26650 батерии од 5200.mah имаш пауербенк од 10400mah :)

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,782
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Список на продавници за бази/ароми во ЕУ. Се разбира, не се сите што постојат, но има некои интересни за кои не знае(в)ме. На пример овие Пољаци. Треба само да се види за шипингот (се спомнува ДХЛ, а не ми дава да проверам додека не се регистрирам). Не дека нешто особено ги бендисувам Пољаците, но најевтини се за бази. :hay:

И, ирскиот центар за јавно здравство отвора дебата да се признаат електронските цигари како помошно средство за откажување од пушење.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,424
11,720
youtu.be
На пример овие Пољаци. Треба само да се види за шипингот (се спомнува ДХЛ, а не ми дава да проверам додека не се регистрирам).
DHL Zone 2:
Albania, Andorra, Belarus, Bosnia and Herz, Iceland, Israel, Liechtenstein, Macedonia, Moldova Rep., Montenegro, Norway, Russian Federated, San Marino, Serbia, Switzerland, Turkey, Ukraine.

- shipping cost (max. 2.0kg): 15,95€
- shipping cost (from 2.0kg to 5.0kg): 28.95€
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,782
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Па затоа реков, треба да се провери дали има друг начин освен ДХЛ. А ако се наполни корпа до 1999 грама, не боли толку. :hay: Но останува проблемот со царина, не верувам да може да се убеди Пољакот да пишува помала вредност. Уште ми е во сеќавање Хрватот од кој примав нарачки за два дена преку ДХЛ, а никогаш не платив царина (пишеше мала вредност). Сега нема многу работи што би ме интересирале, а и скап е.
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
195
255
Прилеп
Некој ќе рече дека сум надвор од темата, но за мене ултрасоничниот чистач е дел од опремата за вејпање. Тој кој го зедов од алиекспрес беше најефтиниот и претпоставувам „колку пари толку музика“ - квалитетен, се расипа! Дали некој знае ултрасоничен чистач за продажба, дали има во Македонија (распродаден грундингот во керусел) или од кај би порачал подобар макс 50 евра.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,782
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Јас разгледував за мене, но за специфична потреба (што поголем капацитет на течност, а тоа и така се совпаѓа со „озбилноста“ на уредите - помалите се играчки) и во крајна конкуренција (ова беше во октомври) влегоа овој (продавачот ми рече дека можам да доплатам 2 фунти за тракинг) и овој (си има тракинг).

Потоа ми текна да споредам со Фастек и излезе дека цените (со попуст) се еквивалентни на оние на Ебај :hay:, кога ќе земеш предвид расправање со разни продавачи, шипинг и тракинг и слично. На Алиекспрес не ни гледав многу.

Од Фастек, овој ми изгледаше за најевтин употреблив (но мене не ми вршеше работа поради малиот капацитет), само што нема корпа (требало да не се допираат деловите до металот на куќиштето, односно да не лежат на дното; може да се употреби кутија за сапун или пластична цедалка). Пикирав сличен на Ебај :hay: и овде излезе поевтин (со попуст + бесплатен шипинг/тракинг).

Овој е единствен од сите овие што се приближува до полупрофесионална употреба, но не овој (USA штекер е), го ставам само да ја видиш формата, на Ебај :hay: (можеби и на Али) барај 1-литарски со ваков облик, но ќе биде скап, а и шипингот поради тежината.

Јас го зедов овој, но уште не сум го испробал како работи, ни да му го направам тестот со фолијата, маана му е што тајмерот оди само до 8 минути, но ќе се живее со тоа. Упатството е на кинески, ама нема голема потреба од него.

Прочитај го и ова.

Можно е пак да има голем попуст за Кинеска нова година на Фастек.
 
Последна промена:

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
195
255
Прилеп
Јас разгледував за мене, но за специфична потреба (што поголем капацитет на течност, а тоа и така се совпаѓа со „озбилноста“ на уредите - помалите се играчки) и во крајна конкуренција (ова беше во октомври) влегоа овој (продавачот ми рече дека можам да доплатам 2 фунти за тракинг) и овој (си има тракинг).

Потоа ми текна да споредам со Фастек и излезе дека цените (со попуст) се еквивалентни на оние на Ебај :hay:, кога ќе земеш предвид расправање со разни продавачи, шипинг и тракинг и слично. На Алиекспрес не ни гледав многу.

Од Фастек, овој ми изгледаше за најевтин употреблив (но мене не ми вршеше работа поради малиот капацитет), само што нема корпа (требало да не се допираат деловите до металот на куќиштето, односно да не лежат на дното; може да се употреби кутија за сапун или пластична цедалка). Пикирав сличен на Ебај :hay: и овде излезе поевтин (со попуст + бесплатен шипинг/тракинг).

Овој е единствен од сите овие што се приближува до полупрофесионална употреба, но не овој (USA штекер е), го ставам само да ја видиш формата, на Ебај :hay: (можеби и на Али) барај 1-литарски со ваков облик, но ќе биде скап, а и шипингот поради тежината.

Јас го зедов овој, но уште не сум го испробал како работи, ни да му го направам тестот со фолијата, маана му е што тајмерот оди само до 8 минути, но ќе се живее со тоа. Упатството е на кинески, ама нема голема потреба од него.

Прочитај го и ова.

Можно е пак да има голем попуст за Кинеска нова година на Фастек.
И јас го пикирав вчера овој, а до сега го користев баш тоа „употребливото“ но се расипа. Имаше до нова година преку групер некое апаратче од грундинг со 2 години гаранција, ги контактирав, меѓутоа го распродале. Ама додека разговарав на телефон тоа 2 години гаранција ми беше акцентирано и болдирано, бидејќи претпоставката ми е дека баш овие машинчина ги праат во 4то одд по ОТП во кина, па мислам дека дадена гаранција за вакво машинче е дилот. Ми излезе ова машинче во Битола, од фирма Алфаелектроник, за 2600 денари (грундингот беше 2400д со новогодишен попуст 1900д). Јас го порачав, со година дена гаранција, мислам дека паметно напрајв.. ќе видиме од утре...
 

VapeS

Gaining Experience
12 август 2016
195
255
Прилеп
Јас разгледував за мене, но за специфична потреба (што поголем капацитет на течност, а тоа и така се совпаѓа со „озбилноста“ на уредите - помалите се играчки) и во крајна конкуренција (ова беше во октомври) влегоа овој (продавачот ми рече дека можам да доплатам 2 фунти за тракинг) и овој (си има тракинг).

Потоа ми текна да споредам со Фастек и излезе дека цените (со попуст) се еквивалентни на оние на Ебај :hay:, кога ќе земеш предвид расправање со разни продавачи, шипинг и тракинг и слично. На Алиекспрес не ни гледав многу.

Од Фастек, овој ми изгледаше за најевтин употреблив (но мене не ми вршеше работа поради малиот капацитет), само што нема корпа (требало да не се допираат деловите до металот на куќиштето, односно да не лежат на дното; може да се употреби кутија за сапун или пластична цедалка). Пикирав сличен на Ебај :hay: и овде излезе поевтин (со попуст + бесплатен шипинг/тракинг).

Овој е единствен од сите овие што се приближува до полупрофесионална употреба, но не овој (USA штекер е), го ставам само да ја видиш формата, на Ебај :hay: (можеби и на Али) барај 1-литарски со ваков облик, но ќе биде скап, а и шипингот поради тежината.

Јас го зедов овој, но уште не сум го испробал како работи, ни да му го направам тестот со фолијата, маана му е што тајмерот оди само до 8 минути, но ќе се живее со тоа. Упатството е на кинески, ама нема голема потреба од него.

Прочитај го и ова.

Можно е пак да има голем попуст за Кинеска нова година на Фастек.
И јас го пикирав вчера овој, а до сега го користев баш тоа „употребливото“ но се расипа. Имаше до нова година преку групер некое апаратче од грундинг со 2 години гаранција, ги контактирав, меѓутоа го распродале. Ама додека разговарав на телефон тоа 2 години гаранција ми беше акцентирано и болдирано, бидејќи претпоставката ми е дека баш овие машинчина ги праат во 4то одд по ОТП во кина, па мислам дека дадена гаранција за вакво машинче е дилот. Ми излезе ова машинче во Битола, од фирма Алфаелектроник, за 2600 денари (грундингот беше 2400д со новогодишен попуст 1900д). Јас го порачав, со година дена гаранција, мислам дека
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
За Ултразвучни чистачи(автоклав) и слично, побарајте низ продавнициве за Медицинска опрема, Медицина, Макмедика, Борден итн.

Би требало да имаат поквалитетни Ултразвучни Бањи со ауто- тајмер подолг од 15-30.минути.
Сигурно ќе биде цената поскапичка од 50.евра но на "долг пат" сигурно повеќе ќе се исплати.

Инаку, се согласувам 100% дека Ултразвук-Чистач е составен дел од вејп.опрема,од чистење атомизери, греачи, до "брзо" зреење течности и слично.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

Gajche-X

Unbeatable
22 август 2014
3,081
5,387
Gulf Of Aden(Stargate Portal) via Скопје
G.Ducat "одлежан" од 16.12.2016.
Викам да му дадам втора шанса,
пробувам денес, МИииилииина :)
"Изветреала" таа "нападната" нота што мене лично не ми се допаѓаше, малку намален troat hit,сега можам да го парам цел ден без проблем :)

(Еххх, зреење ептен чуда прави кај тутунскиве ароми, браво)Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
 

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
283
293
Не знам за вас ама има некој дилеј во пратките, од 22 чекам пратка од фастек преку хк.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,831
2,737
Струмица
Дозировките за тутунските што ми ги дадовте ми се некако слаби. Ставав по 6 капки на 10мл ама ептен суптилна арома има. Изгледа ќе треба да појачам на 10 капки од сите.. засега од Gold Ducat, Dromedary, 555 Gold, Am4a, најблиску до тутун маваат Gold Ducat и 555 Gold, после нив е Dromedary а Am4a некако не можам да ја дефинирам аромата засега. Ќе појачам на 10 капки па ќе напраам уште еден осврт.

ДНАто што го порачав од фастек за xmas летна накај тука дури на 5 Јануари и од тогаш немам никаков апдејт. Застојот сигурно е од нашиве, не гледам друга причина... (HK Post)
 

dim na struja

Gaining Experience
23 март 2016
280
291
Еве едно ревјувЧе за iJoy eXo RTA и eXo XL
Знам дека @dim na struja го мерка :)

(Бајаги "дебелко" атомизерче :) )

View: https://youtu.be/8UH2H6t5-NQSent from my iPad using Tapatalk
Ептен ми праи мерак ова ехово само тоа што е широко многу ме кочи ке треба и мод некој широк после да зимам, ако го стаам на istick-ov power 80w ке изгледа смешно е сеа ај што да праам.
¿ :) ¿

Sent from my Z520 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно