• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
245
459
Чудно е како сега не се зборува дека не треба да се спореди S21U со најновите иПхони него треба да се чека 22 како секоја година што се правдаат иПхоне фановите?

Реално моментално се тие два актуелни најнови модели за 2021, би требало S22 да е подобар со камерата, ќе видиме.

btw не е само камерата на телефонот нели.
Затоа и постојат Фотоапарати, па ако сакаш профи слики купи си фотоапарат.

Ти нели си цепаш со Шајомито, си вадиш топ фотки, шо се замараш воопшто со групава :)
Ајфонот е инфериорен во споредба со шајомито, онака апла инфериорен у секој поглед.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,666
29,656
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Реално моментално се тие два актуелни најнови модели за 2021, би требало S22 да е подобар со камерата, ќе видиме.

btw не е само камерата на телефонот нели.
Затоа и постојат Фотоапарати, па ако сакаш профи слики купи си фотоапарат.

Ти нели си цепаш со Шајомито, си вадиш топ фотки, шо се замараш воопшто со групава :)
Ајфонот е инфериорен во споредба со шајомито, онака апла инфериорен у секој поглед.

Јас се замарам со секој телефон кој има добра камерa, не ми се доволни 10 на рецензии за да се одлучам кој телефон каква камера има, ми треба повеќе дата. Мене ми е перфектно јасно дека таа споредба е валидна, го коментирам хипокритичното споредување сега и 0 коментари како на форумов таков и на Youtube дека 13-та не требало наводно да се споредува со 21xx за мене секогаш се споредува со последното достапно.

Воедно еве зошто сум резервиран, ова порано не беше случај кај иПхоне моделите, ова е и на портрет мод како и на главен сензор, ако за вас е ова прифатливо (воедно нема решeние за истото кај иПхоне кај андроид има) за мене не е.

Screenshot_60.jpg Screenshot_62.jpg Screenshot_63.jpg Screenshot_61.jpg

А еве и една vs Mi11U + gcam, идентични кропови,

иПхоне 13п,

Screenshot_64.jpg

MI11U,

Screenshot_65.jpg

иП13п,

Screenshot_66.jpg

MI11U,

Screenshot_69.jpg


Види ги само циглите, ова е вештачко пеглање + изоштрување + појачан контраст бетер од најлошите денови на Samsung.
 

Атачменти

  • Screenshot_70.jpg
    Screenshot_70.jpg
    82.5 KB · Прегледи: 45
Последна промена:

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,241
3,966
На 13ката баш се зборува дека имаш 4-5 профили за ова. И кога ќе го подесиш ти останува. За начинот на процесирање да се смени. Тоа за лицето мене ми личи океј зошто тоа бараат корисниците. Понежна слика, неизблурирана туку само со намален контраст и груба текстура. А кај објекти пак обратното.

9:18
View: https://www.youtube.com/watch?v=g5ymJNLURRI
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,666
29,656
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
На 13ката баш се зборува дека имаш 4-5 профили за ова. И кога ќе го подесиш ти останува. За начинот на процесирање да се смени. Тоа за лицето мене ми личи океј зошто тоа бараат корисниците. Понежна слика, неизблурирана туку само со намален контраст и груба текстура. А кај објекти пак обратното.

9:18
View: https://www.youtube.com/watch?v=g5ymJNLURRI

Процесирање не се менува, само бои/баланс на бела пак ја има пластиката и изоштрувањето, и бустот во контраст. Плус нели иПхоне е point and shoot and apple knows best, како сега да менуваме сетинзи?

Бтњ, бруката продолжува,


Како по ѓаволите оваа камера е број 1? :ROFLMAO: :rolleyes:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,666
29,656
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Темава треба да се преименува :) во iPhone Camera VS Android phones

Да постираме само иПхоне vs иПхоне и позитивни видеа само тогаш, т.е. да ти ја потврдиме одлуката за купување? :unsure:
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
725
428
b3427e811e51d33fd2b8ac5a10ed80c5.jpg

3c29b411f813c412cc7ba5e266cf7b71.jpg

8ccf7c61d72e25bb6f9f50b4ea487ff2.jpg


@mdeni во право си друже

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,332
13,226
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Еве, рамковно, да не биде само од МКБХД, цел свет го донесе истиот закључок.

Screenshot 2021-09-29 at 14.12.30.png
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
725
428
Софтверски камерава треба да се средува, сеа за сеа зоом не работи ко што треба


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,147
3,043
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Еве од белец шо ги хејта Епл
27843375a016341772c01668f4331018.png

515eacb7e5da24fa68a162f54606ee42.pngSent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,666
29,656
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сеа за некоја недела ќе видиш колку е најдобра.
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
245
459

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
725
428
Интересно е како фановите сите радосни дека ајфон сега имал најдобра камера a 14 години викаа дека камерата не е важна :)

Што е битно кој што вика, си го купив телефонот од мерак не од камерата или заради неа, не ми е ни битно, станувам во вадам од полнач го користам цел ден и пак исто.

Што ви е бе луѓе , се замарате за глупости и кој што и колку имала камерата и дали била најдобра, дај свестете се 21 век е


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,212
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Па не гледаш дека последниве години, неколку члена тотално ги нападнаа темиве со камера наспроти камера, иако генерално сите се на скоро исто ниво, или пак исто употребливи. Не се дискутира веќе за батерии, оптимизирање, апликации, нови андроид или ајфон опции, ниту пак дизајн или перформанси.

Корисници добиваат препораки да купуваат телефони, да менуваат ромови, и гкам, и оптимизираат сетингси за да бидат користливи, иако после 5-6 месеци тие исти телефони се неупотребливи, дали од реклами, дали од шкарт изработка, или глупави ексинос процесори кои ти ги печат гениталиите додека ти седи во џеб. А најинтересно ми е што овие што ги препорачуваат, ги користат неколку месеци пред да се префрлат на друга играчка, а членовиве што бараат совети, најчесто ги чуваат по неколку години. А на телефон да му ги најдеш недостатоците треба да поминат неколку апдејти за да видиш дали е се средено, или пак нешто се расипало.

Камерата не ми е битна. Во lowlight, немам ни 1% од сите фотографии, зум 0%, ултравајд 5%.
 

Gecas12

Intern
27 септември 2019
47
48
Што е битно кој што вика, си го купив телефонот од мерак не од камерата или заради неа, не ми е ни битно, станувам во вадам од полнач го користам цел ден и пак исто.

Што ви е бе луѓе , се замарате за глупости и кој што и колку имала камерата и дали била најдобра, дај свестете се 21 век е


Sent from my iPhone using Tapatalk
Чоек ИТ форум е не е фемина, со шо да се замараме?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,666
29,656
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,053
Мислења
870,904
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно