• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
За овој процес. Ако одам директно на сликата и ја префрлам на телефон ја префрла во FILES на телефонот и не ја дава на инстаграм. Морам да одам на сликата (или да задржам на сликата) па да кликнам на тоа едно коцкиче за SHARE па да одам SAVE IMAGE.

IMG_0005.JPG IMG_0006.JPG IMG_0008.JPG

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

------------------------------------

Инаку уше 2-3 mild annoyances поврзани со ова - коа правиш скриншот ако црташ на него те замара кај да го снимиш, шо значи пак идеме на опција или го имаш као фајл или како слика во галеријата - не може да го имаш и на двете места.

Дополнително во апликацијата за форумов не можеш повеќе слики наеднаш да селектираш, мора една по една да ги додаваш. Се надевам не е така во сите апликации каде прикачуваш фајлови.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
За овој процес. Ако одам директно на сликата и ја префрлам на телефон ја префрла во FILES на телефонот и не ја дава на инстаграм. Морам да одам на сликата (или да задржам на сликата) па да кликнам на тоа едно коцкиче за SHARE па да одам SAVE IMAGE.

Погледнете го атачментот 98019Погледнете го атачментот 98020Погледнете го атачментот 98022

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

------------------------------------

Инаку уше 2-3 mild annoyances поврзани со ова - коа правиш скриншот ако црташ на него те замара кај да го снимиш, шо значи пак идеме на опција или го имаш као фајл или како слика во галеријата - не може да го имаш и на двете места.

Дополнително во апликацијата за форумов не можеш повеќе слики наеднаш да селектираш, мора една по една да ги додаваш. Се надевам не е така во сите апликации каде прикачуваш фајлови.
Не те разбирам баш шо сакаш да направиш, но јас немам отворено Files скоро никогаш. Не гледам потреба од него.

Каде е сликата што одиш директно и сакаш да ја префрлиш на телефонот?
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Не те разбирам баш шо сакаш да направиш, но јас немам отворено Files скоро никогаш. Не гледам потреба од него.

Каде е сликата што одиш директно и сакаш да ја префрлиш на телефонот?
Во Files во iCloud е сликата тоа е проблемот. Значи моментот беше, иам слика на компјутер и сакам да ја пуштам на ајфонот. Викам ај сигурно преку iCloud e најлесно/најдобро.

И гуглав кај се фајловите од iCloud Drive - во files апликацијата биле. Толку :D

Следно за некој ден ќе пробам со iTunes може ќе е болје. Проблемот таму е шо е апликација шо мора да се инсталира, но јеби га.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Во Files во iCloud е сликата тоа е проблемот. Значи моментот беше, иам слика на компјутер и сакам да ја пуштам на ајфонот. Викам ај сигурно преку iCloud e најлесно/најдобро.

И гуглав кај се фајловите од iCloud Drive - во files апликацијата биле. Толку :D

Следно за некој ден ќе пробам со iTunes може ќе е болје. Проблемот таму е шо е апликација шо мора да се инсталира, но јеби га.
Како што ти кажав, најлесно е со Dropbox или сл. клауд. Ставаш во Dropbox, експортираш во Gallery на телефонот.

Ако знае некој полесен начин нека сподели.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
оленсо ми е ако ми треба нешто да го ставам на драјв или билокој облак и да бркам работа.
Од 1 јуни ќе имаш потреба освен ако не плаќаш на Гугле. Иначе и јас вака терам, муабет да нема.

Но од време на време сепак си правам мој локален бекап на сликите. Од две причини: Едната е затоа што сепак ги скалираат а другата е заради бекап :) Останатото е небитно


Него онака чисто ме интересираше мученициве како @toshex како се снајдуваат.
Еве јас на пример ја користам FTP Server Pro и FileZilla Client кога морам да префрлам нешто од телефон.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Читам и се смеам, најпрвин честитки за најдобриот избор, само не знам дали е 12 или про или макс.
Како и да е, другар коа смени од галакси на ајфон најголемата грижа му беше дали ќе може касети да слуша на ајфонот пошо имал кабел за до грамафон шо на самсунг функционирало пошо направил некој у подрум апк. за касети.

Да проблемот со клауд сториџ го имаат сите поради лимитираниот гугл пхотос, ама ќе мора да се плати онлајн сториџ.
И каква е таа слика шо мора од пц да се префрли на ајфонот.
Ако е некоја шо си ја сликал и ја чуваш на харддрајв ќе направам еднаш жртва ќе врзам кабел и ќе префрлам се што треба.

За секојдневно не можам да замислам некој да префрла нешо од пц константно на телефон.

А да ги симнувам и меморирам на харддрајв исто така ми е незамисливо.

Дај му 2-3 месеца време на ајфонот па после пробај фати и користи Самсунг во рака па сподели.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Какви се овие дилеми ебаго?

Шо барал некој да префрла од компјутер на телефон...
Епа ете, му се префрла. Прашањево е како е изведено? Дали е едноставно или не е и такви ствари!
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Читам и се смеам, најпрвин честитки за најдобриот избор, само не знам дали е 12 или про или макс.
Како и да е, другар коа смени од галакси на ајфон најголемата грижа му беше дали ќе може касети да слуша на ајфонот пошо имал кабел за до грамафон шо на самсунг функционирало пошо направил некој у подрум апк. за касети.

Да проблемот со клауд сториџ го имаат сите поради лимитираниот гугл пхотос, ама ќе мора да се плати онлајн сториџ.
И каква е таа слика шо мора од пц да се префрли на ајфонот.
Ако е некоја шо си ја сликал и ја чуваш на харддрајв ќе направам еднаш жртва ќе врзам кабел и ќе префрлам се што треба.

За секојдневно не можам да замислам некој да префрла нешо од пц константно на телефон.

А да ги симнувам и меморирам на харддрајв исто така ми е незамисливо.

Дај му 2-3 месеца време на ајфонот па после пробај фати и користи Самсунг во рака па сподели.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако ти не можеш да замислиш не значи дека никој не прави така. И ја не можам да замислам да јадам пача/желе од месо ама има луѓе обожаваат.

Се што напишав е од искуство на човек кој се бафта со технологија и има common sense. Шо значи пак ќе кажам, телефонот и софтверот се далеку од совршенствo, си имаат доста маани баш како и андроид телефоните и софтверот што имаат маани. Можда дури и повеќе.

Краткорочно и кратко TL;DR review за АЈФОН/АЈОЕС за сега би било вака:

Купете ајфон ако:
- Сакате да го користите телефонот долго време (не менуватте често телефон и/или не сакате да трошите пари на нови телефони освен ако ептен нема потреба
- Не сте некој power user и можете да се навикнете на што и да ви е сервирано
- Сакате одлични перформанси на софтверот, камера, батерија и одличен баланс на се друго

А ако имате пари да мењате телефон на секои година/две тогаш купете го најдоброто што го има за Андроид пазарот. Андроид дефинитивно има повеќе и подобри опции во софтверот, извонредни хардверски опции, а одредени модели имаат и подобри камера, екран (high refresh и слично) и слично од било кој ајфон. Но за 2 години максимум ќе немате апдејти и ќе успори па ќе треба да го менувате.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,637
Проблемот е што кај нас не се нуди најдоброто на Андроид пазарот.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Цел живот користи андроид, еден ден е на ios, пред два поста не знае ни скрин шот како се прави на ios, и се расфрла со совети користи андроид ако сакаш да бидеш поуер јузер.
Уште не ми е јасно што е поуер јузер, шо правиш хакираш сателит на Наса со андроид, или ако пауер јузер е префрлање слики од виндоус на андроид или слушање плочи на андроид до тука е работата.
И уше чекам да ми каже некој шо можеш на андроид, конкрерно еден андроид нека биде самсунг или нз кој а не можеш на ајфон.
И шо е тоа појак хардверски андроид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,594
2,839
Gaston's setup  
Audio
AR
Цел живот користи андроид, еден ден е на ios, пред два поста не знае ни скрин шот како се прави на ios, и се расфрла со совети користи андроид ако сакаш да бидеш поуер јузер.
Уште не ми е јасно што е поуер јузер, шо правиш хакираш сателит на Наса со андроид, или ако пауер јузер е префрлање слики од виндоус на андроид или слушање плочи на андроид до тука е работата.
И уше чекам да ми каже некој шо можеш на андроид, конкрерно еден андроид нека биде самсунг или нз кој а не можеш на ајфон.
И шо е тоа појак хардверски андроид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не сум користел ајфон и нема да користам све док не го исфрлат "подбрадокот" или како и да се нарекува тоа вдлабнатината горе, а можда ни тогаш, ама во право си сосема.

Телефон ко телефон, исти курац, сите имаат ало ало, смс, вајбер, мејл, браузер, сите социјални мрежи, камера итн...

Но, фонтовите, односно фонт смутингот, како и целокупниот филинг на некрпеница (за жал крпеница филинг го има кај сите андроиди освен можда пиксел) е голема предност на епл.

Ама ја ги неќу.
За сеа бар.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Цел живот користи андроид, еден ден е на ios, пред два поста не знае ни скрин шот како се прави на ios, и се расфрла со совети користи андроид ако сакаш да бидеш поуер јузер.
Уште не ми е јасно што е поуер јузер, шо правиш хакираш сателит на Наса со андроид, или ако пауер јузер е префрлање слики од виндоус на андроид или слушање плочи на андроид до тука е работата.
И уше чекам да ми каже некој шо можеш на андроид, конкрерно еден андроид нека биде самсунг или нз кој а не можеш на ајфон.
И шо е тоа појак хардверски андроид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Како прво будала сум шо уопште ќе ти одговорам коа шо и да кажам од едното влегло од другото излегло, се шо сакаш да чуеш е „апле се најдобри, нема маани, се е совршено, се шо не е совршено е непотребно“. Ама ете да пробам:

Уште не ми е јасно што е поуер јузер

Power user е некој шо не прави САМО работи шо според тебе или мнозинството се „нормални“ да се прават на телефон. Дали е тоа менаџирање на цел бизнис (медиа маркетинг, нарачки, едитирање ексел табели или пак цртање - не е битно во која област). Значи некој кој не го користи телефонот само за повици, СМС, сликање по некоја фотка и за користење на социјални мрежи како обичен корисник (постирање сликичка од кафе, допишување со пријатели на фејсбук и ставање сторија).

Други примери би биле правење музика и напредно едитирање на видеа на телефон - нешто за кое што ајфоните од последните неколку генерации се и те како доволно моќни да го прават.

И уше чекам да ми каже некој шо можеш на андроид, конкрерно еден андроид нека биде самсунг или нз кој а не можеш на ајфон.
И шо е тоа појак хардверски андроид.
Ете ти листа од неколку рандом работи шо паѓаат на ум:

- да отклучиш телефон со фингерпринт под екранот (многу андроид телефони)

- да стартуваш linux command line/shell (многу андроид телефони, повеќе начини)

- Т9 пребарување во дајлер

- (од мое искуство пошо не успеав да најдам како на ајфон) да смениш звук/мелодија на нотификации за секоја можна апликација посебно

- 120Hz па и повеќе екрани

- Да го полниш телефонот со USB-C

- Да зумираш оптички над 10х со перископска леќа

...

Сигурен сум дека и други членови би се надоврзале со уште многу. Но пак ќе кажам, Ајфон купив пошо има неколку работи во кои Апле се неприкословени и кои во моментов ми се најбитен фактор:

DAY ONE апдејти со најнов софтвер за сите поддржани телефони, а поддржуваат телефони МНОГУ долго време (барем 5 години)

НАЈМОЌЕН мобилен процесор во телефон, плус комбинирано со тоа дека имаат вертикален стак (нивни хардвер, нивни софтвер, контрола над се) НАЈДОБРИ оптимизации кои до толку го прават побрз, подобар и помазен цел тој систем и искуството на негово користење

НАЈДОЛГО траење на батерија споредено со тоа колкава батерија ставаат, т.е. најмногу вадат од батеријата баш ради сите тие оптимизации - за тоа јас колку го користам телефонот во нормални денови сигурно 2 дена ќе ми трае батеријата
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
849
919
Ова, ова:

- Т9 пребарување во дајлер

Најкорисна работа, а за инат изгледа не ја ставаат, немам друго образложение.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Искочија адвокатите на терен. Ама тоа е, мора да се иде во тренд со:

Нема што ти да имаш потреби, ние знаеме што ти треба, нема што ти да префрлаш фајлови.


Проблемот е што кај нас не се нуди најдоброто на Андроид пазарот.
Pixel има
OP има
Samsung има
Xiaomi има

Сем ако не мислиш на LG? Ама и да, од старт губиш.А ако имате пари да мењате телефон на секои година/две тогаш купете го најдоброто што го има за Андроид пазарот. Андроид дефинитивно има повеќе и подобри опции во софтверот, извонредни хардверски опции, а одредени модели имаат и подобри камера, екран (high refresh и слично) и слично од било кој ајфон. Но за 2 години максимум ќе немате апдејти и ќе успори па ќе треба да го менувате.
Samsung и Google нудат 3 години системски апдејти, и 4 безбедносни.
Приказните за успорувања завршија во 2019 година.
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Samsung и Google нудат 3 години системски апдејти, и 4 безбедносни.
Приказните за успорувања завршија во 2019 година.
Не се целосно. Јас имам S8+, шо беше флегшип пред неколку години (3-4) и моментално е поспор од 90% од новите телефони. Ајфоните, бар колку шо иам видено, дури и од тоа време се доста помалку успорени (збориме телефони кои биле користени и се полни со шо и да се полни а не фактори ресетирани).

Системските апдејти се бавни, ако ја немаш последната или претпоследната генерација на телефони, може да чекаш година и кусур за најновата верзија на андроид ако воопшто ја добиеш. Ете S8 иако е сосема способен да вози најнов андроид самсунг едноставно нема да го апдејтира. Затоа потенцирам day one и потенцирам 5+ години во пракса покажано. Во тој поглед ни блиску не е никој андроид произведувач или модел. Дури и сток андроид (android one) моделите верувам не се толку бргу у секогаш апдејтовани.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не се целосно. Јас имам S8+, шо беше флегшип пред неколку години (3-4) и моментално е поспор од 90% од новите телефони. Ајфоните, бар колку шо иам видено, дури и од тоа време се доста помалку успорени (збориме телефони кои биле користени и се полни со шо и да се полни а не фактори ресетирани).

Системските апдејти се бавни, ако ја немаш последната или претпоследната генерација на телефони, може да чекаш година и кусур за најновата верзија на андроид ако воопшто ја добиеш. Ете S8 иако е сосема способен да вози најнов андроид самсунг едноставно нема да го апдејтира. Затоа потенцирам day one и потенцирам 5+ години во пракса покажано. Во тој поглед ни блиску не е никој андроид произведувач или модел. Дури и сток андроид (android one) моделите верувам не се толку бргу у секогаш апдејтовани.
S8 е рана 2017, (скоро 2016) новите полоси важат за уреди понови од 2019 година. Секако дека е поспор, S8 не спаѓа во уред со хардвер со доволно простор и futureproofing како новите кои се предвидено со оверкил хардвер, за да не стане уредот спор со тек на годините.

Не знам колку пратиш како стојат работите со апдејти во последно време. S10 уште пред 1 месец има Android 11, уред стар 2 години има побрз 11 апдејт од One Plus на своите најнови флегшипс. Не знам колку побрзо сакаш ти на пример, дали 1 месец е разлика од S21 серијата?

Друго, свесен си и сам дека не можеш да споредиш апдејт на 1 ист софтвер, суштински еден ист уред (исти чипови) со апдејти на стотици уреди со различен хардвер. Воедно андроид е буквално 3-4 години напред во функционалност и опции во софтверот, уред со андроид 7 може да прави повеќе од уред со IOS 14.

Не знам зошто си подпаднал на пропагандата за бенефитите на апдејтите на Apple, знам имав 3 нивни уреди, се што прават сега е копираат функции на андроид, и ги презентираат како свои, а корисниците се презадоволни, има толку многу функционални пропусти што буквално побудалев додека ја користев 11-та, од шерување, до синкање, се е катастрофа ако не си целосно во нивен еко систем (таблети/лаптопи/уреди околу тебе) ако си ќе ти биде топ, ако не ќе страдаш.

За баг фиксови и слично, имаш СЕКОЈ месец сигурносен, кој е побрз дури и од оние кај Google, кој исто така пегла и багови и функции, и системски модификации. Еве кај Ultra, имаше 4 апдејти post release за 1 месец.

За крај, памти дека андроид се апдејтува и преку плејстор, не е веќе како порано, муабетот за апдејти умре одамна, но добро не е дека си земал лош уред, јас имав добро искуство со 11 генерално, после првиот месец од употреба (2 или 3 од искачање) го средија од аспект на батерија, и не правеше МАСОВЕН релоад, ова е уствари најголемиот проблем на Apple, ако немаш 12 Max ќе бидеш под reloads особено ако немаш навика да кинеш апликации од позадина, душа ми искочи со мојата 11, пишуваш мејл, ѕвони телефон = креваш, се враќаш го нема, ајде од поново! XD
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
S8 е рана 2017, (скоро 2016) новите полоси важат за уреди понови од 2019 година. Секако дека е поспор, S8 не спаѓа во уред со хардвер со доволно простор и futureproofing како новите кои се предвидено со оверкил хардвер, за да не стане уредот спор со тек на годините.

Не знам колку пратиш како стојат работите со апдејти во последно време. S10 уште пред 1 месец има Android 11, уред стар 2 години има побрз 11 апдејт од One Plus на своите најнови флегшипс. Не знам колку побрзо сакаш ти на пример, дали 1 месец е разлика од S21 серијата?

Друго, свесен си и сам дека не можеш да споредиш апдејт на 1 ист софтвер, суштински еден ист уред (исти чипови) со апдејти на стотици уреди со различен хардвер. Воедно андроид е буквално 3-4 години напред во функционалност и опции во софтверот, уред со андроид 7 може да прави повеќе од уред со IOS 14.

Не знам зошто си подпаднал на пропагандата за бенефитите на апдејтите на Apple, знам имав 3 нивни уреди, се што прават сега е копираат функции на андроид, и ги презентираат како свои, а корисниците се презадоволни, има толку многу функционални пропусти што буквално побудалев додека ја користев 11-та, од шерување, до синкање, се е катастрофа ако не си целосно во нивен еко систем (таблети/лаптопи/уреди околу тебе) ако си ќе ти биде топ, ако не ќе страдаш.

За баг фиксови и слично, имаш СЕКОЈ месец сигурносен, кој е побрз дури и од оние кај Google, кој исто така пегла и багови и функции, и системски модификации. Еве кај Ultra, имаше 4 апдејти post release за 1 месец.

За крај, памти дека андроид се апдејтува и преку плејстор, не е веќе како порано, муабетот за апдејти умре одамна, но добро не е дека си земал лош уред, јас имав добро искуство со 11 генерално, после првиот месец од употреба (2 или 3 од искачање) го средија од аспект на батерија, и не правеше МАСОВЕН релоад, ова е уствари најголемиот проблем на Apple, ако немаш 12 Max ќе бидеш под reloads особено ако немаш навика да кинеш апликации од позадина, душа ми искочи со мојата 11, пишуваш мејл, ѕвони телефон = креваш, се враќаш го нема, ајде од поново! XD
Не знаев дека има толку подобрување во апдејти така шо супер. Не се каам за одлукава иначе дефинитивно е подобар уред хардверски од тоа шо го имав, а и барем сигурно ко ајван ќе си држи цена за понатамошен рисел.

Но ќе видиме за андроид 12 ако уште држи муабетот за апдејт за галакси с10 тогаш топ. Сепак од сите луѓе на форумов ти си најголем авторитет коа се работи за телефони, пошо имаш најголемо искуство со најголем број на daily drivers и немам и немав намера да контрам нешто силно по прашањето.

Отидов на сигурна варијанта за долгорочност, и си реков дека ќе ги траам сиве анојанси и ако ништу друго ете бар иам сеа валидитет коа кењам за апле и ќе им бидам трн у око на секташите хахаха.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знаев дека има толку подобрување во апдејти така шо супер. Не се каам за одлукава иначе дефинитивно е подобар уред хардверски од тоа шо го имав, а и барем сигурно ко ајван ќе си држи цена за понатамошен рисел.

Но ќе видиме за андроид 12 ако уште држи муабетот за апдејт за галакси с10 тогаш топ. Сепак од сите луѓе на форумов ти си најголем авторитет коа се работи за телефони, пошо имаш најголемо искуство со најголем број на daily drivers и немам и немав намера да контрам нешто силно по прашањето.

Отидов на сигурна варијанта за долгорочност, и си реков дека ќе ги траам сиве анојанси и ако ништу друго ете бар иам сеа валидитет коа кењам за апле и ќе им бидам трн у око на секташите хахаха.
Не ни има зошто да се каеш, супер уред си е со камера (за мене) подобра од таа кај 12-те, преку ден особено, и фантастични перформанси. Фала ти иначе, но не сметам дека сум најголем авторитет, такво нешто не постои генерално, а и да сакам и да пробам не би можело затоа што значајно ги намалив твикањата, кастом ствари, и пратење на таа сцена, сега сум само еден напреден корисник кој сака да си игра со телефони, има дечки што знаат повеќе од мене, несомнено. Ете кога спомна веќе, ми фалат мислењата на @Gajche-X кој беше алфа и омега, штета што беше сосема непотребно нападнат и омаловажен па изгуби мотивација да помага и учествува во форумов.

Иначе, иПхоне 11, е буквално над 4-5x побрз од S8, не се споредува, монструм е, и споредлив а некогаш и побрз од Snapdragon 888/Exynos 2100, проблем е што е значајно онеспособен да ги испружи нозете од 4гб рам, и осакатен функционално. За секташи, има и ок корисници од Apple кампот кои повеќе пецкаат него што се секташи, @mkextremer (кој ептен ми помогна со 11-та) @ivan88, @TylerMkD, @krema, @Oktar нема да го спомнам затоа што он од тазе е нивни корисник :D
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,129
5,626
Мелмак
Не ни има зошто да се каеш, супер уред си е со камера (за мене) подобра од таа кај 12-те, преку ден особено, и фантастични перформанси. Фала ти иначе, но не сметам дека сум најголем авторитет, такво нешто не постои генерално, а и да сакам и да пробам не би можело затоа што значајно ги намалив твикањата, кастом ствари, и пратење на таа сцена, сега сум само еден напреден корисник кој сака да си игра со телефони, има дечки што знаат повеќе од мене, несомнено. Ете кога спомна веќе, ми фалат мислењата на @Gajche-X кој беше алфа и омега, штета што беше сосема непотребно нападнат и омаловажен па изгуби мотивација да помага и учествува во форумов.

Иначе, иПхоне 11, е буквално над 4-5x побрз од S8, не се споредува, монструм е, и споредлив а некогаш и побрз од Snapdragon 888/Exynos 2100, проблем е што е значајно онеспособен да ги испружи нозете од 4гб рам, и осакатен функционално. За секташи, има и ок корисници од Apple кампот кои повеќе пецкаат него што се секташи, @mkextremer (кој ептен ми помогна со 11-та) @ivan88, @TylerMkD, @krema, @Oktar нема да го спомнам затоа што он од тазе е нивни корисник :D
Осеќав дека кад тад ќе ги стигне апле тоа шо не ставаат многу рам, значи срќеа не отидов со ајфон XR кој има 25% помалку (3ГБ). Сепак никогаш не држам повеќе од 5-6 апликации во позадина, стално имам навика да ги гасам ради OCD, така шо мислам дека за мој usecase и колку шо е оптимизиран нема да видам релоуд проблеми. Бар во ситуации коа на С8+ ми се дешавале релоуд (отворено игра + инстаграм + твитер) тука не ми се дешава дури и коа ги отварам буквално сите апликации кои ги иам инсталирано (кои сепак не се многу, пак ќе кажам имам насочен usе-case на уредите и неќам инсталирање свашта, користам не толку голем број апликации до максимум). Дури и после саати отворени во позадина ме изненадува дека инстантно е свичувањето без рилоуд. Така шо разбирливо, технологијата напреднала откоа излезе С8, ама мислам дека С8 сигурно не бил некој пионир во аспект на РАМ и менаџирање на апликации во рам. Штом јас иам осетено дека не држи ко шо треба значи ептен е бил неокеј во тој поглед хаха.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,006
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Осеќав дека кад тад ќе ги стигне апле тоа шо не ставаат многу рам, значи срќеа не отидов со ајфон XR кој има 25% помалку (3ГБ). Сепак никогаш не држам повеќе од 5-6 апликации во позадина, стално имам навика да ги гасам ради OCD, така шо мислам дека за мој usecase и колку шо е оптимизиран нема да видам релоуд проблеми. Бар во ситуации коа на С8+ ми се дешавале релоуд (отворено игра + инстаграм + твитер) тука не ми се дешава дури и коа ги отварам буквално сите апликации кои ги иам инсталирано (кои сепак не се многу, пак ќе кажам имам насочен usе-case на уредите и неќам инсталирање свашта, користам не толку голем број апликации до максимум). Дури и после саати отворени во позадина ме изненадува дека инстантно е свичувањето без рилоуд. Така шо разбирливо, технологијата напреднала откоа излезе С8, ама мислам дека С8 сигурно не бил некој пионир во аспект на РАМ и менаџирање на апликации во рам. Штом јас иам осетено дека не држи ко шо треба значи ептен е бил неокеј во тој поглед хаха.
4gb рам на андроид не беа доволни ни тогаш би рекол, 6 е најмалце за хај енд андроид уред, дури и постар. иПхоне 11 има предност вс 12 заради резолцијата, имаш околу 500мб рам повеќе од нив слободни.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
ако немаш 12 Max ќе бидеш под reloads особено ако немаш навика да кинеш апликации од позадина, душа ми искочи со мојата 11, пишуваш мејл, ѕвони телефон = креваш, се враќаш го нема, ајде од поново! XD
Нема шанси ова, нешто мора да си грешка.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,555
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Не ми звучи тоа веројатно ни на мене и тоа XR користам, а 8 саати во денот примарна функција на телефонов му е мејлови, позиви и инстаграм да се ѕирне некоја бештија. Ретко гасам апликации од позадина исто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,951
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно