• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не ми звучи тоа веројатно ни на мене и тоа XR користам, а 8 саати во денот примарна функција на телефонов му е мејлови, позиви и инстаграм да се ѕирне некоја бештија. Ретко гасам апликации од позадина исто.
Не само тоа, мејлот е IMAP, автоматски зачувува драфтови, нема теоретска шанса да ти исчезне напишаното...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Зависи кој мејл, која верзија итн. Зборувам за кога јас го користев уредот, хотмејл најчесто, преку бровсер.

Плус пример беше, исто се случува во сите апликации.
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Зависи кој мејл, која верзија итн. Зборувам за кога јас го користев уредот, хптмејл најчесто, преку бровсер.

Плус пример беше, исто се случува во сите апликации.
Кој пишува мејл од броузер на телефон што му е daily driver? Значи овие use cases се толку неверојатни што ги правите, по 32 гигабајти рам треба телефониве да имаат. Демек отвараш игра, оддеднаш треба мејл да пишеш преку броузер, па ти звони човек и плус користиш VOLTE додека збориш на телефон да отвориш drive + PSD Lite и после се враќаш да го довршиш нивото од играта, па мејлот да го допишеш.

Не е секој за iPhone, тоа е дефинитивно. Ама iPhone е за секој, со мали привикнувања се си функционира. Ако ти не сакаш да користиш нативна апликација за мејл, тогаш не купувај iPhone. Ако не ти одговара Photos апликацијата, не планираш да користиш iMessage, find my phone/friends, не купувај iPhone.

Купуваш ти Ферари и викаш јас само во втора ќе го возам, зашо ми трокира моторот, така сакам јас да го возам мој избор е...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Кој пишува мејл од броузер на телефон што му е daily driver? Значи овие use cases се толку неверојатни што ги правите, по 32 гигабајти рам треба телефониве да имаат. Демек отвараш игра, оддеднаш треба мејл да пишеш преку броузер, па ти звони човек и плус користиш VOLTE додека збориш на телефон да отвориш drive + PSD Lite и после се враќаш да го довршиш нивото од играта, па мејлот да го допишеш.

Не е секој за iPhone, тоа е дефинитивно. Ама iPhone е за секој, со мали привикнувања се си функционира. Ако ти не сакаш да користиш нативна апликација за мејл, тогаш не купувај iPhone. Ако не ти одговара Photos апликацијата, не планираш да користиш iMessage, find my phone/friends, не купувај iPhone.

Купуваш ти Ферари и викаш јас само во втора ќе го возам, зашо ми трокира моторот, така сакам јас да го возам мој избор е...
Јас пишувам секогаш од навика од броузер. Повторно, ова се вика straw man, не е добро да се служиш со тие фори као член кој само што го посочив како коректен епл корисник. Проблемот е во релоад, ирелевантно во која употреба, скроз небитно. А за фотос, ако сите слики ми се таму со години, знаеш кога ќе се пребацам на друг сервис? Никогаш, и затоа од такт се вадев кога требаше да чекам за да отворам слика која што сум ја сликнал. На андроид и во галеријата и во фотос е инстантно достапна, кажувајте ми за ease of use, пали и вози бил иПхоне, не, збесни и вози е.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Јас пишувам секогаш од навика од броузер. Повторно, ова се вика straw man, не е добро да се служиш со тие фори као член кој само што го посочив како коректен епл корисник. Проблемот е во релоад, ирелевантно во која употреба, скроз небитно. А за фотос, ако сите слики ми се таму со години, знаеш кога ќе се пребацам на друг сервис? Никогаш, и затоа од такт се вадев кога требаше да чекам за да отворам слика која што сум ја сликнал. На андроид и во галеријата и во фотос е инстантно достапна, кажувајте ми за ease of use, пали и вози бил иПхоне, не, збесни и вози е.
Ти кога користеше ајфон, иос беше полн со багови. Сега се 95% средени.
Тоа со сликите со некој апдејт знае да се врати, не разбирам шо е работа. Ама со следен апдејт е средено.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Јас пишувам секогаш од навика од броузер. Повторно, ова се вика straw man, не е добро да се служиш со тие фори као член кој само што го посочив како коректен епл корисник. Проблемот е во релоад, ирелевантно во која употреба, скроз небитно. А за фотос, ако сите слики ми се таму со години, знаеш кога ќе се пребацам на друг сервис? Никогаш, и затоа од такт се вадев кога требаше да чекам за да отворам слика која што сум ја сликнал. На андроид и во галеријата и во фотос е инстантно достапна, кажувајте ми за ease of use, пали и вози бил иПхоне, не, збесни и вози е.
Не ми е јасно кој користи мејл на daily driver преку browser. Push технологијата е измислена уште пред 2000-та година, ако не ја користиш на твојов мејл, исто како да не користиш мејл. Изолирано сценарио креираш, веб-страни нормално е да релоадира било кој телефон...

Мене повеќе ми смена lens flare во night mode пример, а го зборам тука бидејќи е универзално кај секој. Твоево е ептен изолирана ситуација која нема потреба да се случува, бидејќи не е воопшто типично use case сценарио.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ти кога користеше ајфон, иос беше полн со багови. Сега се 95% средени.
Тоа со сликите со некој апдејт знае да се врати, не разбирам шо е работа. Ама со следен апдејт е средено.
Ако се враќа од време на време тоа значи дека не е средено.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
362
378
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
@TylerMkD мене ми легнаа на сметка парите од Apple, за тебе не знам

Ти повеќе браниш па сигурно повеќе имаш ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не ми е јасно кој користи мејл на daily driver преку browser. Push технологијата е измислена уште пред 2000-та година, ако не ја користиш на твојов мејл, исто како да не користиш мејл. Изолирано сценарио креираш, веб-страни нормално е да релоадира било кој телефон...

Мене повеќе ми смена lens flare во night mode пример, а го зборам тука бидејќи е универзално кај секој. Твоево е ептен изолирана ситуација која нема потреба да се случува, бидејќи не е воопшто типично use case сценарио.
Не, S21U не релодира, или екстремно ретко а има и опција да си одбереш до 8 апликации кои НИКОГАШ нема да искочат од рам, знаеш прав мултитаскинг, и вистинска функционалност, која е овозожена од? ДОВОЛНО рам, она што го збориме од 2015 година, Епл шпараа на рам, за на крај сите теории дека не зголемувале ради девелопери да не станале мрзливи да ги закопаат во вода со Pro & Max кои имаат? 6...LOL
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,736
1,113
Не ми е јасно како го браниш Епл со тоа што викаш дека телефонот од $1200 треба да го користам како замислил Тим, за разлика од другиот телефон од $1200 кој можам како сакам да го користам.

Каде е логиката? Зошто би го купил во тој случај?

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не ми е јасно како го браниш Епл со тоа што викаш дека телефонот од $1200 треба да го користам како замислил Тим, за разлика од другиот телефон од $1200 кој можам како сакам да го користам.

Каде е логиката? Зошто би го купил во тој случај?

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
Поентата е дека купуваш базирајќи се на тоа што нуди уредот. Муабетов е како да си купил кола со дизел мотор, ама сакаш да ставаш бензин. Се знае ајфон што нуди и во кои области е добар, едно од нив е целиот екосистем на апликации кои можеби ќе ти треба време да ги привикнеш, ама затоа се корисно дизајнирани за сите.

Да купиш ајфон и да не користиш вграден мејл, туку броузер, не е твој начин на користење - него водење инат без потреба. Не постои такво сценарио и нема зашто да го дискутираме.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Поентата е дека купуваш базирајќи се на тоа што нуди уредот. Муабетов е како да си купил кола со дизел мотор, ама сакаш да ставаш бензин. Се знае ајфон што нуди и во кои области е добар, едно од нив е целиот екосистем на апликации кои можеби ќе ти треба време да ги привикнеш, ама затоа се корисно дизајнирани за сите.

Да купиш ајфон и да не користиш вграден мејл, туку броузер, не е твој начин на користење - него водење инат без потреба. Не постои такво сценарио и нема зашто да го дискутираме.
Ам нели иПхоне е пали вози? Или е пали вози само ако ги користиш уредот како што они сакаат и замислиле?

Јас на андроид исто така отварам хотмејл од бровсер, и немам релоад, повторно се фати за бровсер иако 2 пати ти нагласив дека е исто во други апликации, значи пример дадов само.

Што правиме со каст на ТВ? Што правиме со процесот на сетап на уредот кој не може да се направи без Wi Fi? Што правиме со фотос и лоша синхронизација? Што правиме со осакатена функција на share?

Значи јас си кажав дека ако имаш во друштво или фамилија повеќе IOS уреди е ок, но ако немаш е лошо.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,130
5,629
Мелмак
Него да смирам тензии јас си најдов решение за префрлање на фајлови/слики меѓу компјутер и ајфон.

Ставив iCloud апликација на виндоус и ми направи као дропбокс фолдери, еден за фајлс еден за фотос. Ако сакам сликата во фотос да се синкронизира ја ставам во фотос фолдерот, ако сакам фајл некој во фајлс во соодветниот фолдер.

Синхронизирањето е брзо а сликите од фотос се одма достапни за инстаграм. Е сеа коа ќе се префрли веќе сликата во клауд ако ја едитирам на компјутер тие измени не се видливи во сликата со ист filе name на самиот телефон, дадов едно 5 минути во iCloud во веб броусер се апдејтираше ама на телефонот стои не се синхронизираат edits значи. Ништо премногу страшно ако едитирам ќе ја снимам под друго име.

Е сеа најдов дека и на iCloud во броусер не треба на drive да се иде ако сакаш слика во фотос да ставиш туку има секција фотос и таму може да аплоадираш слики преку броусер. И тоа е океј, но за разлика од google photos за жал не нуди опција да пастираш од clipboard слика (тие шо не знаете шо е тоа или не го користите не бидете сезнајковци напред оди технологијата тоа е најпрактично нешто на свет). За среќа барем drag and drop има.

Тоа е што јас научив ново и корисно за мене, за следни решенија повторно во следен термин :)
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Ам нели иПхоне е пали вози? Или е пали вози само ако ги користиш уредот како што они сакаат и замислиле?

Јас на андроид исто така отварам хотмејл од бровсер, и немам релоад, повторно се фати за бровсер иако 2 пати ти нагласив дека е исто во други апликации, значи пример дадов само.

Што правиме со каст на ТВ? Што правиме со процесот на сетап на уредот кој не може да се направи без Wi Fi? Што правиме со фотос и лоша синхронизација? Што правиме со осакатена функција на share?

Значи јас си кажав дека ако имаш во друштво или фамилија повеќе IOS уреди е ок, но ако немаш е лошо.
Што правиме со каст на ТВ?
- Си пушташ преку AirPlay

Што правиме со процесот на сетап на уредот кој не може да се направи без Wi Fi?
- Му правиш сетап на 4G

Што правиме со фотос и лоша синхронизација?
- Си работи супер сега

Што правиме со осакатена функција на share?
- Се шера без проблем. Особено со Apple уреди. Андроид е далеку од ова.
Едит: уствари не се многу далеку, бидејќи го ископираа AirDrop и го ставија во Андроид, дека само Епл копира од нив.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Го разбирам псајсајд апсолутно, јас од коа купив ајфон приморан сум да носам декстоп со монитор маус и тастатура и продолжен кабел пошо така јас пишувам мејл. Упорно не разбирам зошто епл не им нуди такви можности на корисниците.

А што за каст и шеар, кај мене на тв и слики, и миррор функција, и видеа се шерува со мојот тв. Исто со idrop функционира најмалку 1000 пати побрзо и поефикасно од секоја техника на андроид/самсунг телефоните.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ам нели иПхоне е пали вози? Или е пали вози само ако ги користиш уредот како што они сакаат и замислиле?

Јас на андроид исто така отварам хотмејл од бровсер, и немам релоад, повторно се фати за бровсер иако 2 пати ти нагласив дека е исто во други апликации, значи пример дадов само.

Што правиме со каст на ТВ? Што правиме со процесот на сетап на уредот кој не може да се направи без Wi Fi? Што правиме со фотос и лоша синхронизација? Што правиме со осакатена функција на share?

Значи јас си кажав дека ако имаш во друштво или фамилија повеќе IOS уреди е ок, но ако немаш е лошо.

Да да, и Лексус купуваат луѓево па вика јас еве сакам да орам нива со него, зашто не можам...ти пишаа погоре, а @vlavot убава паралела направи.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што правиме со каст на ТВ?
- Си пушташ преку AirPlay

Што правиме со процесот на сетап на уредот кој не може да се направи без Wi Fi?
- Му правиш сетап на 4G

Што правиме со фотос и лоша синхронизација?
- Си работи супер сега

Што правиме со осакатена функција на share?
- Се шера без проблем. Особено со Apple уреди. Андроид е далеку од ова.
Едит: уствари не се многу далеку, бидејќи го ископираа AirDrop и го ставија во Андроид, дека само Епл копира од нив.
Airplay не работи на сите тв, мoра да е прилично нов.

Јас кога сетирав 11 немаше опција за 4g.

Јас кога користев не работеше, а и горе си кажа дека работи а и не работи.

иПхон комуницира многу полошо со андроид него обратно.

Да андроид е далеку, кажа и заборави на Dex :)

Значи може да зборувате за изработка, апдејти, брзина на чипсет, константнoст на камера, за функционалност 3 години најмалку назад е IOS.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Немав намера да предизвикам flame war ама како ги браните ова Ајфониве, да му се невиди, како да се свети крави.

Секој сериозен меил, секој сериозен документ го правам на PC. Бекапи, погодувате, на PC.
Не сум cave man, користам cloud ама немам безрезервна доверба во него.
Доволно е 5-6 факт чекери или пак владата да ви ја прогласат за неподобна па да добиете Huawei момент и.. да се сликате со клаудите. Пошто сте го прекршиле нивниот ToS.

Како и да е. Samsung DEX е причината заради која ќе се префрлам на Samsung. На општо задоволство. Мое и на @psyside :D

Тоа што во Грција, на пример, си буцнав кабле и на стикот направив бекап од сите слики е небитно, така?
За вакви искуства прашувам(е)

За искуство каде во локална мрежа седнуваш и со DEX (или штогде) телефонот го имаш "кај тебе на компјутер"

И ела објасни му на дедо ми дека треба да укчучи wi-fi direct за да му префрлам слика од внуците. Блутут ти бара човекот. Нема мрдање!

Е сега тоа што Епл одлучил дека блутут служи само за слушалки..

Шо знам. Можда е до мене.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Значи може да зборувате за изработка, апдејти, брзина на чипсет, константнoст на камера, за функционалност 3 години најмалку назад е IOS.
Ама трансфер од стар на нов телефон, би рекол дека Андроид не ни почнале да мислат на тоа, а кај ајфон работи (скоро) флолес.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Ама трансфер од стар на нов телефон, би рекол дека Андроид не ни почнале да мислат на тоа, а кај ајфон работи (скоро) флолес.
Има Samsung Smart Switch app. Работи без проблеми.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,004
447
delicon.mk
Ама трансфер од стар на нов телефон, би рекол дека Андроид не ни почнале да мислат на тоа, а кај ајфон работи (скоро) флолес.
Да андроид е далеку, кажа и заборави на Dex :)
Има Samsung Smart Switch app. Работи без проблеми.
Кога ние зборуваме за Андроид, другите слушаат Самсунг :D
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Па само тој го признавам од Андроид телефоните :)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Има Samsung Smart Switch app. Работи без проблеми.

хахаххахаха....хахахха...

Чекај уште еднаш да кажам...хахаххахахха.

Ако ова е „работење без проблеми“, тогаш вие не сте ни свесни што проблеми имате на Android и какви предности пропуштате кај iOS. Да, префрлам без проблеми каде што секој акаунт треба пак да го внесам, три пати да ја почнувам синхронизацијата зашто не префрла се што треба и не ни можам да почнам веднаш, него преку апликација.

Пишав во другата тема, префрлав од Galaxy A8 (2018) на S20, катастрофа жива. Пример апликации ти префрла ама ти не си логиран во нив, исто ко да сум ги симнал сам од Play Store.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,292
1,376
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Го имам користено, далеку е од тоа што аппле го прави веќе долги години.
Ама биди реален - колку пати го употребуваш тоа? Освен ако не менуваш телефони секој месец нема ни да приметиш дали ти одземала 5 минути или 10 оваа процедура. Инаку на пат сум да земам iPhone 12 (како што пишав во другата тема од Телеком ме зафркаваат па никако да го изодам патот). Не сум имал iPhone никогаш претходно, ама сакам да пробам нешто ново после толку време. Како и да е, олабавете малку со препирањава, се работи за мобилни телефони. Кој знае колку се расправаат истиве луѓе за политика :)
Мислењето е автоматски споено:

хахаххахаха....хахахха...

Чекај уште еднаш да кажам...хахаххахахха.

Ако ова е „работење без проблеми“, тогаш вие не сте ни свесни што проблеми имате на Android и какви предности пропуштате кај iOS. Да, префрлам без проблеми каде што секој акаунт треба пак да го внесам, три пати да ја почнувам синхронизацијата зашто не префрла се што треба и не ни можам да почнам веднаш, него преку апликација.

Пишав во другата тема, префрлав од Galaxy A8 (2018) на S20, катастрофа жива. Пример апликации ти префрла ама ти не си логиран во нив, исто ко да сум ги симнал сам од Play Store.
Па тоа е од безбедносни причини така :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,530
Мислења
846,090
Членови
29,329
Најнов член
josifov
На врв Дно