• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Па тоа е од безбедносни причини така :)
А на Apple како функционира тогаш? Замисли, имаш еден iCloud акаунт што ги контролира сите други, ако си го знаеш пасвордот на него, имаш дозвола да си префрлиш се што сакаш.

Во мојов случај иако беа селектирани слики од прва, не ги префрли, а јави дека е завршено. Од втора сликите, од трета видеата. Мејлот исто не го префрли во нативната апликација.

Милион заебанции...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
А на Apple како функционира тогаш? Замисли, имаш еден iCloud акаунт што ги контролира сите други, ако си го знаеш пасвордот на него, имаш дозвола да си префрлиш се што сакаш.

Во мојов случај иако беа селектирани слики од прва, не ги префрли, а јави дека е завршено. Од втора сликите, од трета видеата. Мејлот исто не го префрли во нативната апликација.

Милион заебанции...
Samsung pass имаше на A8 та?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ама биди реален - колку пати го употребуваш тоа? Освен ако не менуваш телефони секој месец нема ни да приметиш дали ти одземала 5 минути или 10 оваа процедура.
Двапати годишно, не ми е пресудно ова воопшто, ама секако тука се изнесоа еден куп јускејсови што треба да се окарактеризираат како јус(лес)кејсови а оправданиете за сите е епа ја така сакам. Мех...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,026
29,028
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Него некој да ми ги појасни гестовите за назад. Некад е свајп од најлево на екранот на десно, некад од горе надоле затвараш подменија а некад стрикно на копче некое негде ако стиснеш. Бар во ајоес очекував некоја конзистенција.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Него некој да ми ги појасни гестовите за назад. Некад е свајп од најлево на екранот на десно, некад од горе надоле затвараш подменија а некад стрикно на копче некое негде ако стиснеш. Бар во ајоес очекував некоја конзистенција.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Конзистентно е, ако нема свајп во апликаицјата тоа е затоа што не го имплементирале. Секогаш фаќа од исти позиции и места, нема тука избор. Некогаш знае да има проблем кај апликации како вибер што имплементираат свајп за реплај на порака и може да се поклопи со свајп за назад кој исто така го имплементирале како системски од ајос. Пробај ги гестовите низ системски менија ке видиш дека е конзистентно, а дивелопер да имплементрира свајпови е преедноставно како системска функција, ама ете... исто е и со фејс рекогнишн, сите се системски функции.

П.С. Отвори ја мојаБанка на КБ. Целиот лејаут е како за ајфон 5 а апдејти има 2-3 годишно генерално кога искача нов иос и они фиксаат. Апликацијата нема џешчрс, нема свајп бек... а може да има... неможеш да речеш дека епл се криви за тоа.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Конзистентно е, ако нема свајп во апликаицјата тоа е затоа што не го имплементирале. Секогаш фаќа од исти позиции и места, нема тука избор. Некогаш знае да има проблем кај апликации како вибер што имплементираат свајп за реплај на порака и може да се поклопи со свајп за назад кој исто така го имплементирале како системски од ајос. Пробај ги гестовите низ системски менија ке видиш дека е конзистентно, а дивелопер да имплементрира свајпови е преедноставно како системска функција, ама ете... исто е и со фејс рекогнишн, сите се системски функции.

П.С. Отвори ја мојаБанка на КБ. Целиот лејаут е како за ајфон 5 а апдејти има 2-3 годишно генерално кога искача нов иос и они фиксаат. Апликацијата нема џешчрс, нема свајп бек... а може да има... неможеш да речеш дека епл се криви за тоа.
И тапаток апликацијата за ајфон е (ко шо веќе спомнав) 10 пати полоша од таа за андроид. Треба да си направат своја или пак да овозможат PWA мод на веб апликацијата дечките од форумов - @Fatal1ty_
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
И тапаток апликацијата за ајфон е (ко шо веќе спомнав) 10 пати полоша од таа за андроид. Треба да си направат своја или пак да овозможат PWA мод на веб апликацијата дечките од форумов - @Fatal1ty_
Не разбирам како лоша апликација го врзуваш со лош телефон.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,640
1,096
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
И тапаток апликацијата за ајфон е (ко шо веќе спомнав) 10 пати полоша од таа за андроид. Треба да си направат своја или пак да овозможат PWA мод на веб апликацијата дечките од форумов - @Fatal1ty_
А што не ти се допаѓа на тапаток апликацијата за ајфон

Оваа ја имаш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,166
1,636
Конзистентно е, ако нема свајп во апликаицјата тоа е затоа што не го имплементирале. Секогаш фаќа од исти позиции и места, нема тука избор. Некогаш знае да има проблем кај апликации како вибер што имплементираат свајп за реплај на порака и може да се поклопи со свајп за назад кој исто така го имплементирале како системски од ајос. Пробај ги гестовите низ системски менија ке видиш дека е конзистентно, а дивелопер да имплементрира свајпови е преедноставно како системска функција, ама ете... исто е и со фејс рекогнишн, сите се системски функции.

П.С. Отвори ја мојаБанка на КБ. Целиот лејаут е како за ајфон 5 а апдејти има 2-3 годишно генерално кога искача нов иос и они фиксаат. Апликацијата нема џешчрс, нема свајп бек... а може да има... неможеш да речеш дека епл се криви за тоа.
Конзистентно е на андроид каде што back gesture не мора да е имплементиран од апликацијата.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,548
4,225
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Него некој да ми ги појасни гестовите за назад. Некад е свајп од најлево на екранот на десно, некад од горе надоле затвараш подменија а некад стрикно на копче некое негде ако стиснеш. Бар во ајоес очекував некоја конзистенција.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Јесда си power user, ама за 1 ден не можеш да го научиш телефонот. Почекај малку, ќе ти легне, после нема назад...
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,283
2,912
Ресен
Јесда си power user, ама за 1 ден не можеш да го научиш телефонот. Почекај малку, ќе ти легне, после нема назад...
Ми се прочита ќе ти влегне... :)

@toshex добро би било после месец дена еден убав апдејт да ни дајш кај шо си знаеш како ќе тераш со телефонот, многу ме интересира.
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Ми се прочита ќе ти влегне... :)

@toshex добро би било после месец дена еден убав апдејт да ни дајш кај шо си знаеш како ќе тераш со телефонот, многу ме интересира.
Обавезно ќе има детално ривју. Планот ми е за 2-3 месеци, да споделам се што било предизвик за навикнување, што испаднало дека само треба да се навикнеш што останало како ongoing потешкотија или проблем и какво е целото искуство.
Мислењето е автоматски споено:

А што не ти се допаѓа на тапаток апликацијата за ајфон

Оваа ја имаш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Тоа шо изгледа ко да е направена за ајфон 6, има црна рамка горе и доле и премала е на екранот на ајфон 11.
Мислењето е автоматски споено:

Не разбирам како лоша апликација го врзуваш со лош телефон.
Андроид апликацијата е солидна, оваа за ајфон е лоша. Спомнав само дека или ја запоставиле апле апликацијата или нешо има фундаментално проблематично што ја прави истата верзија на апликацијата полоша на ајфон. Едно од двете е.
Мислењето е автоматски споено:

На пример, еден трик кој го научив денес а кој е многу корисен е дека можам да направам 2 apple id's, еден локален и еден со локација во Америка.

На тој начин иам пристап до некои бесплатни апликации кои уште не се ставени во нашиот регион. Ги инсталираш, се враќаш на локалниот апле ИД и се си работи.

На андроид за такви апликации може само преку АПК да се инсталираат, а тоа подразбира дека може некој да го има изменето АПК-то и да ти наштети - или во најмала рака некогаш може да не е лесно да се најде АПК или АПК со најновата верзија.

Вака е исто ко нинтендо свичот, напрај си акаунт и слимни си шо ти треба од кој сакаш регион.
 
Последна промена:

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Еве ти скриншот


Еве ти скриншот, у тема црни рамки немаш, а ако мислиш на меин скрин, дај да видам баш како е на андроид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мислењето е автоматски споено:

Чисто за референца, 5000mah на s21 ultra вс 3000 на iphone 12 pro max.
Срамота е, дупло поголема батерија за дупо послаб резултат.
Пак ќе кажам, срамота е.
View: https://www.youtube.com/watch?v=wvbW2wK_S-4
 
Последна промена:

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
Еве ти скриншот


Еве ти скриншот, у тема црни рамки немаш, а ако мислиш на меин скрин, дај да видам баш како е на андроид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мислењето е автоматски споено:

Чисто за референца, 5000mah на s21 ultra вс 3000 на iphone 12 pro max.
Срамота е, дупло поголема батерија за дупо послаб резултат.
Пак ќе кажам, срамота е.
View: https://www.youtube.com/watch?v=wvbW2wK_S-4
Да не имам грешка форум апликација јас тогаш, или пак ти користиш тоа шо го линкуваат обичното ТАПАТОК? Секунда ќе ставам скрин.

ЕДИТ: Ете на што мислам:

IMG_0019.PNG
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Да не имам грешка форум апликација јас тогаш, или пак ти користиш тоа шо го линкуваат обичното ТАПАТОК? Секунда ќе ставам скрин.

ЕДИТ: Ете на што мислам:

Погледнете го атачментот 98087
Нопе никогаш не ми била ваква како на тебе.
Еве линк дали е истата?

Edit- да не ти е view mode на ајфонот ставен во зоом, не во стандард?
Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Сеа пробав кај мене си ставил zoomed моуд, или намерно или по грешка, иди серирај на стандард и ќе ти биде ок.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,159
5,678
Мелмак
не ми е во зум, различна апликација користиме. Јас ја слимнав форум ИТ апликацијата која очигледно е outdated.

ти користиш сток тапаток, а ја не сум ја користел таа никогаш и не би знаел да се логирам а камо ли да го најдам форумот или да направам стално да ми отвара форум ИТ коа ќе ја стартувам. Има некој гајд некаде?

Ете и ова е workaround на некој начин, неќам универзален форум апп сакам дедикејтед.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,133
12,700
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Џизс!

88D62280-C7E8-4EDB-AC5B-10E170BC87AF.jpeg
Се чудам како воопшто работи сеуште!
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Не знам дали да се смеам или да плакам.
Колку повеќе читам андроид јузери толку повеќе се аутдејдет од онлајн заедницата. Ако пауер јузер е човек шо користи апликација за форум било за кој форум, и отвара мејл на броусер ... не знам...
Tapatalk е генератор за можеби најголем број на форуми на светот и ги собира и ги прави унифицирани исти.
А толку е лесно на тапаток правиш јузернејм и пасворд и се логираш.

Комотно може андроид јузерите да се вратат во светот на машина за куцање и да си разговараат меѓу нив за пауер јузери


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,716
Мислења
849,274
Членови
29,441
Најнов член
Nikii
На врв Дно