• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Не знам дали да се смеам или да плакам.
Колку повеќе читам андроид јузери толку повеќе се аутдејдет од онлајн заедницата. Ако пауер јузер е човек шо користи апликација за форум било за кој форум, и отвара мејл на броусер ... не знам...
Tapatalk е генератор за можеби најголем број на форуми на светот и ги собира и ги прави унифицирани исти.
А толку е лесно на тапаток правиш јузернејм и пасворд и се логираш.

Комотно може андроид јузерите да се вратат во светот на машина за куцање и да си разговараат меѓу нив за пауер јузери


Sent from my iPhone using Tapatalk
а јас не знам зошо коа немаш нешто корисно да додадеш пишуваш реферати. кој како сака бе не си ти царот па да диктираш како треба. до толку што ова не е ни замерка за ајфон туку за апликација за форумот на кој шо сме. го пингав фејталити дадов предлог за pwa шо валјда не ни знаеш шо е, не би требало да си засегнат и пак идеш да кажеш кој како треба да користи апликации на свој телефон. значи ако неќам плус уште една регистрација на рандом сервис неќам, мое право. не ми треба апп за 1000 форуми пошо само на овој сум. толку. е сеа ако веќе се изјаснат админитр дека немаат никаква намера да ја апдејтираат ајфон апликацијата ќе размислам - дали сакам да се замарам со тапаток, да продолжам со оваа апп, или преку броусер. а за тоа дали тебе тоа ти е смешно или чудно ич не ми е гајле се дури си ги држиш таквите непотребни мислења за себе па да не мора да ти реплицирам и да се замарам и јас со сеирџии.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,070
2,951
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
а јас не знам зошо коа немаш нешто корисно да додадеш пишуваш реферати. кој како сака бе не си ти царот па да диктираш како треба. до толку што ова не е ни замерка за ајфон туку за апликација за форумот на кој шо сме. го пингав фејталити дадов предлог за pwa шо валјда не ни знаеш шо е, не би требало да си засегнат и пак идеш да кажеш кој како треба да користи апликации на свој телефон. значи ако неќам плус уште една регистрација на рандом сервис неќам, мое право. не ми треба апп за 1000 форуми пошо само на овој сум. толку. е сеа ако веќе се изјаснат админитр дека немаат никаква намера да ја апдејтираат ајфон апликацијата ќе размислам - дали сакам да се замарам со тапаток, да продолжам со оваа апп, или преку броусер. а за тоа дали тебе тоа ти е смешно или чудно ич не ми е гајле се дури си ги држиш таквите непотребни мислења за себе па да не мора да ти реплицирам и да се замарам и јас со сеирџии.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Добро бе добро, не се љути :) Ќе се научиш ај на ios и после нема да сакаш да смислиш андроид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Џизс!

Погледнете го атачментот 98092
Се чудам како воопшто работи сеуште!
Уопште не ни приметив тоа. На дроид апликацијата е доста пристојна иако е рескин, па очекував потсвесно да се паралелно одржувани двете.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,910
3,637
Не знам дали имам појќе одбивност према iOS од самите уреди или корисниците (со исклучоци) на истите читајќи го форумов.
Обратното е исто страшно многу изразено.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,010
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Добро бе добро, не се љути :) Ќе се научиш ај на ios и после нема да сакаш да смислиш андроид.


Sent from my iPhone using Tapatalk
На ајфон се навикнувам. За у догледна иднина веќе се решив дека ајфон ќе користам. Форумов е за тоа, кај шо е за фалење ќе го фалам кај шо не е ќе го критикувам. Искрено Андроид има далеку повеќе напредок, а очекував коа се префрлав дека иОС ќе е толку испеглано и совршено средено нешто а не е. Иам импресија ко да во андроид светот да се работи повеќе и ко да се подобрува повеќе.


Така шо не знаеме шо ќе биде у иднина. Може сите ќе се префрлиме пак на андроид. Може епл ќе користи андроид форк. Ќе видиме хахха.

Но тука не стануваше збор за епл нити за андроид туку станува збор за апликацијата која сепак луѓе од форумов ја поседуваат па целта ми беше да прашаме пошо не е ко шо треба очигледно. Ако веќе ја има на ап стор бар да биде пристојна.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,200
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Не знам дали имам појќе одбивност према iOS од самите уреди или корисниците (со исклучоци) на истите читајќи го форумов.
Одбивност имаш према iOS и iPhone, немој да те премислуваме дека може е добар оперативен ама ти не му даваш шанса ради нас...крш е, не го бива, еве на it.mk апликацијата неапдејтирана 4 години, T9 dialing нема, не ти свирка на уво кога ќе заврши повикот.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,303
14,117
Сакав да си заминам од темава ама ме задржува она
"Ако се навикнеш на iOS нема никогаш да се вратиш на Андроид"

Ваљда поттикнува да размислуваш нешто во стилот "Како сум можел да бидам волку глуп"
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Океј конечно се снајдов со ова тапаток. Морав да гуглам да нанјдам дека уствари се пишувало и порано на форумов дека во срчот не дава баш најдобро па пробав разни варијации за на крај да пишам “форум” на кирилица и да скролам дури не го најдов.

Да додадам и дека оваа апликација изгледа скоро исто со андроид ит.форум.мк апликацијата која е очигледно само најнова верзија на тапаток. Шо значи коа би ја апдејтувале ајоес апликацијата и таа ќе биде топ.

Пинг уше еднаш до [mention]Fatal1ty_ [/mention] ако не му е тешко да сподели зашо е апле апликацијата за форумот запоставена и дали има планови да се апдејтира.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,284
2,654
Океј конечно се снајдов со ова тапаток. Морав да гуглам да нанјдам дека уствари се пишувало и порано на форумов дека во срчот не дава баш најдобро па пробав разни варијации за на крај да пишам “форум” на кирилица и да скролам дури не го најдов.

Да додадам и дека оваа апликација изгледа скоро исто со андроид ит.форум.мк апликацијата која е очигледно само најнова верзија на тапаток. Шо значи коа би ја апдејтувале ајоес апликацијата и таа ќе биде топ.

Пинг уше еднаш до [mention]Fatal1ty_ [/mention] ако не му е тешко да сподели зашо е апле апликацијата за форумот запоставена и дали има планови да се апдејтира.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не е апдејтирана ни за Андроид, и не ја дава на плејстор веќе. Иначе сите тие се на база на Тапаток, само скратени да бидат само за тој форум.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Да ама и без реклами. Ова тапава ме замара за нешо вип и ми даде попап да подарам вип тапа на марв. Тоа е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,284
2,654
Да ама и без реклами. Ова тапава ме замара за нешо вип и ми даде попап да подарам вип тапа на марв. Тоа е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да да. Новите верзии се такви. И имаш ограничување во големина на слики, и уште нешто. Тоа е тоа.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Леле пак лајкнав пак ме замараше со реклама. Мислев еднаш и толку ц ц ц на секој лајк


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
ХАХАХХА ЌЕ СИ ПУКАМ ВО НОГА...

не може да се пастира број во дајлерот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,289
1,555
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Де бе Тоше..
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,131
5,638
Мелмак
Хмм, пробав кај мене и може. Над бројките стисни еднаш и ќе се појави пасте.
Едит:
Погледнете го атачментот 98173
Пробував па пишав, и пак пробав па неќеше... излезе дека е до тоа стисни еднаш а јас задржувам долго. Треба време да се навикнам асално тоа е. Сеа сфатив и зошто не ми работи конзистентно пејст менито, и тестирав во ноутс. Уствари треба еднаш да стиснам врз курсорот и се појавува менито, а ја цело време со long press го користам.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,093
1,727
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Денес зедов ип12про макс, претходно користев ип11. Причина за надоградба ми беше екранот, бидејќи работава ми зависи од нотификации и зјапање на телефон и достапност 24/7.

Први импресии. Иако телефонот има далеку поголем екран, 6.1 наспроти 6.7 инчи, широчината им е слична, само е малце повисок.
Додека ги префрлав некои апликации, си правев и мал тест за брзина, и не осетив некоја значајна разлика. Незнам кој процесор од кој е колку подобар, но мислам дека веќе генерациските скокови се се помали, така да телефониве изгледаа идентично.
Батеријата им трае слично. Можеби ќе има калибрација следниве денови, но од ова што го приметив цел ден седејќи на телефон, животот на батеријата е сличен.
За камерите, денски набрзинка направив неколку фотки, портрети, широко аголни пејсажи и сликите во 99% од случаите беа исти. Боите малце посатурирани на 12ката. Брзината на процесирање на сликите далеку подобра кај 12ката. Ноќни фотографии не пробав, освен сега пред малце неколку сликични на брзинка, и има подобрување во сликите, но не е значајна разлика како од хс на 11. Од тие проценти на подобрувања што ги рекламираат нема ништо. Чист маркетинг, но не го зедов телефонот за тоа.

Главна причина за надоградба ми беше екранот. Зјапајќи по чартови по цел ден, огромна е разликата помеѓу екраните, 720п вс 1200п или нешто слично. Контрастот огромен ради Амолед Вс ИПС, а и читањето текстови е далеку подобро.

Се на се, добив тоа што очекував. Ништо зачудувачко, но за луѓе што надоградуваат од телефон стар неколку генерации ќе видат значителни бенефити. Додека лани епл се фокусирање на камерите, очигледно е дека сега главен фокус им е рефинирање на дизајнот, и 5г. Ништо друго, се останато е гимикс.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,200
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,566
Мислења
846,633
Членови
29,351
Најнов член
Catcatcat
На врв Дно