1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,116
  25,423
  4 Септември 2008
  Не се работи за тоа, него за елитизмот и надменоста која ја врзуваш со разни видови на телефони.

  И доста веќе пробуваш да оправдаш цена на иПхоне, да не те цитирам пак за новите постови, си слушнал ли ти за нфц?

  Па уште за префрлање збори, хахахахахах
   
  Последна промена: 20 Септември 2019
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,726
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Шо има врска инфраред? Блутут е convenience - не секој во секој момент носи дата кабел со него. Како да префрлам од кај него кај мене... И двата имаме блутут, а немаме кабел... Шо прајме тогаш? Или, си слушнал за wifi direct?
  Ограничен си на иос, ако јас имам андроид, и сега... Аплоудирај на клауд/мејл, па прати линк, па доунлоудирај... Среќна нова 95та. Ако блутут не ти е конвенционален метод, тогаш преиспитај ги познавањата. А за нфц да не прајме муабет. Комедии.
   
  На Astro и DelphiUser им се допаѓа ова.
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,726
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Тагни ме не се срами од мене, ако седниме на кафе и сакам јас да ги пратам слика, на мејл/клауд да аплоудирам за да ја земиш? Изгледа луѓено од bluetooth sig онака немале шо да прат па ајде, ќе измислат "непотребна" технологија. Тогаш, ако одиме по твојата напредна логика, apple earmuffs или бадс или како и да им е името на тие тампоните за уши, не треба да користат блутут, пошто нели е глупа технологија.
   
  Gumirano, Astro и на psyside им се допаѓа ова.
 4. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,558
  1,639
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Имам андроид последниве 6-7 години, имам префрлано миљон фајлови по луѓе.... ниту еднаш преку блутут.
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,726
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Good for you buddy
   
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,866
  2,099
  19 Јули 2013
  Затоа што пред да го измислат блутутот, податоци се префрлаа преку инфраред. Ако не се лажам, тоа беше првиот начин на безжична комуникација помеѓу телефоните и меѓу телефон со компјутер.
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,726
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  мислам дека друга му беше поентата за инфраредот, го сфатив во стил: ни едните ни другите немаат инфраред, а друг бренд - шаоми, хуавеи, имаат инфраред. јас така сфатив.
   
 8. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,866
  2,099
  19 Јули 2013
  Поентата беше дека инфраред е одамна застарена и надмината технологија за префрлање податоци и веќе никому не недостасува, исто како што веќе е и блутут.
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,726
  3,071
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  а сепак сеуште користат блутут за слушалките. не би рекол дека веќе никому не недостасува (ако истото го мислиш за блутут, ако добро те разбрав...?)
   
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,866
  2,099
  19 Јули 2013
  Не си разбрал, муабетот е за префрлање на фајлови. Впрочем, блутутот воопшто не е ни замислен за таква употреба.
  Ок е за општа комуникација, односно други примени.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,172
  8,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Еве баба ми рецимо не знае што е ајфон.

  На пример, добар дел од интелектуалната нормална публика или не ја интересира што е ајфон или пак го има во џеб а не знае дека е ајфон, ниту па ја интересира дали бил ајфон или шаоми.

  Ајфон ти е статусен симбол само за раја утепана. Статусен симбол денес е знаењето, образованието, искуството, пријателите, односите со луѓето дома и на работа.
   
  На SiPy`, Gumirano, SaraPikseli и уште 8 други им се допаѓа ова.
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  817
  890
  2 Март 2011
  Машко
  Сеуште се користи и добредојдена. Можеш сите уред да ги контролираш со апликација преку IR.
   
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,866
  2,099
  19 Јули 2013
  Ами оти не читате?
  Но, ако ти е и останатата технологија по дома современа како и телефонот, повторно нема потреба од инфрацрвени далечински. Сега речиси се што се контролира со далечинско има и некаква смарт алтернатива.
   
 14. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  817
  890
  2 Март 2011
  Машко
  Колку % од домаќинствата имаат smart home? 0.001? Сите користиме стара технологија, не ја фрламе.
   
 15. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,866
  2,099
  19 Јули 2013
  Не можеш да очекуваш од производителите да поддржуваат технологии надминати пред години, затоа што ние овде не фрламе стара технологија.
  Од друга страна зошто не користиш стари модели на мобилни? Зошто мора мобилниот да е најнова генерација, а останатата технологија по дома да каска?
   
 16. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,076
  3,417
  7 ноември 2014
  Машко
  Decki koga doagja iOS 13 za telekom global version? Citav deka januari 2020 tocno e ova?!
   
  На Speedster, Skorp, neW1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  817
  890
  2 Март 2011
  Машко
  Знаеш и самиот зошто. Затоа што не работи не еден обичен FB. Затоа што застарува премногу хардверот а софтверот станува премногу захтевен, затоа што веќе сега на 1 година стар flagship android телефон ми кочи Messenger и има ненормален лаг. Затоа што батеријата ќе издише за 2 години одсега. Иначе CRT телевизорот во едната соба си тера веќе 23 години, оваа година прв пат се расипа, имам едно Xiaomi кое има IR со кој го контролирам телевизоров.
   
 18. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Ова е скроз неточно. Девелоперите на апликациите ги усеруваат апликациите или евентуално, девелоперите на Андроид верзиите од соодветните фирми, со некој грд апдејт или баг. Хардверот е и повеќе од доволен веќе генерации наназад за тие потреби. Стриктно во таа смисла - поддршка на апликации.

  Која нова функција ти си видел Месинџер да ја има и да станува ПРЕМНОГУ ЗАХТЕВНА? Јас ќе ти кажам - истото срање го пакуваат во секоја верзија, со по некој апдејт на стикери или филтер. Збори ми за тоа како софтверот станувал сложен.
   
  На Avid и moongose им се допаѓа ова.
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,012
  2,261
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ма немој, кога се искурназивте олку, пак уште и флегшипи стари 1 година.... на Шаоми 4 Про со 625 СД му треба 2 секудни, 3 години стар телефон со средна класа процесор, т.е. беше кога излезе, сега е ниска класа.
   
  На Скоти и moongose им се допаѓа ова.
 20. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,019
  4,036
  18 Септември 2013
  Машко
  Кај нас во глобала е утепана рајата :)
   
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,866
  2,099
  19 Јули 2013
  Сакаш да кажеш дека на самсунг S9+ кочи месинџерот до неупотребливост?!
  Батеријата се менува.
  А од друга страна не ти пречи ТВ стар 20+ години, што нема поддршка за дигитални канали, ХД, има „измиена“ слика итн ?!
  И како треба озбилно да го сфатиме муабетов?
   
 22. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,076
  3,417
  7 ноември 2014
  Машко
  Ajde malku da hejtame. Sto ako vi kazam deka Dark mode e vsusnost samo verzija na Inverted colors modot?

  Ne e kompleten, go testiram od vcera i ima mnogu problemi niz aplikaciite, spored mene e 20% zavrsen.
  @psyside

  edit - primer vo Dark mode, sinite kopcinja nekogas se zameneti so lila boja sosema nepotrebno, toa e vsusnost ostatok od inverted colors. Settings delot e kompletno ist so gray/black areas mesto da bide ispeglan.
  Ova e razocaruvacki od Apple...
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  817
  890
  2 Март 2011
  Машко

  Дали хардверот застарува или софтверот се усерува, тоа ти е едно та исто. Обично софтверот се усерува што доведува до тоа да хардверот е застарен.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,012
  2,261
  28 Јануари 2017
  Машко
  Навика им стана на сите да вадат некомплетни производи, првите корисници (што најскапо ќе платат) ги користат како бета тестери.
   
 25. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,558
  1,639
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Латиница во 2019...
   

Сподели

Вчитување...