1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Видов што си пишал, океј, што е тоа Ледиком каде постои? У бедна нација со 200 еур плата?
  Msrp на s10 e 899, s10+ 999usd
  MSRP на Iphone 11 е 699usd.

  У нормален свет кај шо плата е 1400-1700 еур, 699usd е повеќе од разумно.
  А у меџувремена


  View: https://youtu.be/epkd4jbmQhw

  [​IMG]

  View: https://youtu.be/GO_wf2D4Ql8
  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Luca Toni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,073
  25,362
  4 Септември 2008
  Па ти си бил тука, кога ќе почнеш да ги одговараш прашањата? За другар прашувам
   
  Последна промена: 18 Септември 2019
 3. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  988
  1,517
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ние што си живееме во бедната нација, океј ни е Ледиком, бар на некои. Кога ќе сме дел од тој нормален свет, и кога ќе плаќаме MSRP (патем, кој плаќа MSRP освен на release day?), моооожда ќе е друг муабетот.

  Sent from my SM-G975F using Tapatalk
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  172
  58
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Кога влегувате во Лејдиком сигурно си мислите дека влегувате во светото место Ватикан. :D:D

  Додека има овци ќе има и волна.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 5. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,016
  4,034
  18 Септември 2013
  Машко
  2019 веќе цените на сите поскапи телефони се тука негде. Секој кој купува скап телефон може да си избере дали ќе земе Апле или Андроид флегшип.

  Зависно кому што му треба. Ајфон 11 е одличен чекор од страна на Апле. Новите 11ка серија ајфони се сите одлични телефони. Тоа дека има андроиди со повеќе features се на се, не е битно ако веќе сакаш да користиш iOS.

  Споредбите на камера се излишни веќе, има барем неколку флегшипи со одлични камери и оваа на новите ајфони е извонредна. Ако купуваш телефон заради камерата (снимање видеа пример) - дефинитивно Ајфонов е горе на врвот на листата заедно со уште еден-два други телефони - и секако не е лош избор.

  Тоа шо не можеш да си ги наредиш иконите на iOS како сакаш е мала цена да се плати за трајноста на батеријата на новите телефони, и секако ептен оптимизираниот и извонреден А13 чип - сами си го прават, им се може.

  Али во 2019 сите флегшип телефони веќе се брзи, сите имаат одлични екрани, одлични камери... значи исти *** ти е шо ќе купиш веќе.

  Ова е повеќе телефон од било кога што извадиле Апле и конечно коа веќе се е прескапо може да се каже дека цените се на ниво (си ги кренаа самсунг и остали цените шо да се прави), и коа веќе се е тука некаде на цена со Апле стално добиваш барем и статусен симбол меѓу генералното население кое го гледа као некој вид ореол (сите знаат шо е ајфон) а и не губи на цена телефонот долку многу така шо ако го препродадеш евентуално ќе си вратиш поголем дел од парите.

  Се на се далеку помалце имам шо да критикувам овој пат отколку претходните (икс) генерации. Уше тоа засекот да го мавнат и ќе имаат скоро совршен телефон.

  Со нетрпение очекувам да видам како новиот пиксел ќе се покаже. Новиот андроид 10 убави си ги ископирал гестикулациите од ајфонот, а и коцката за камерата пикселот хахаха.

  ТЛ,ДР: сите нови телефони се МЕХ веќе (исто срање, веќе се се сведува на лична преференца така шо нема поента дебатирање шо е подобро коа е субјективна тема).
   
  pacerMK, Skorp, moongose и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Не е баш така. Во нормален свет со таа плата од 1400-2000 евра се плаќа кирија, останати работи, се штеди за одмор, се штеди за подобро утре итн. па после се луксузира. Така да комплетно е грешно да се се креира тоа мислење дека во нормален свет нормално е сите да купуваат телефони од 500-1000 евра. Баш во нормален свет, освен телефоните ако не им се службени, најголем дел од луѓето имаат баш телефон од средна класа 300-400 евра.

  И само за споредба, пред 7-8 години премиум телефон и од Аппле и од Самсунг беше 600-700€. Па со сегашните цени од 1100-1200€ доаѓаме до муабетот со овците и стрижењето.
   
  Astraion, Скоти, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  994
  604
  8 Август 2017
  Машко
  Неточно најголем дел си купуваат од оператор бар во УСА, одиш во Веризон ти прават зделка и чао пријатно.
   
  На Aowek му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  420
  175
  14 Април 2012
  Машко
  Не само веризон,сегде ги има овие пакети плус има опција Iphone forever,цело време плаќаш 41 долари кога ќе излезе нов тел одма го добиваш.
   
  На Filip95 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Коа купуваш друг телефон освен iPhone во Ледиком, не ти е глупаво да тупнеш 42.000 денари за Галакси с10+ без гаранција?
  Еве ти ја цената за галакси с10+
  [​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Apple iPhone 7 - 256GB Gold

  Редовна Цена: 56,699 Ден.
  КЛУБ ЦЕНА: 33,999 Ден.


  Hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
   
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  988
  1,517
  13 Јануари 2014
  Машко
  Цената за Galaxy S10+ во моментот кога го купив (сакаш Клуб цена од Сетек, сакаш Happy цена од Нептун, или било која друга цена) беше 60,990 денари. Во Ледиком беше 41,790 денари. Дури и да немам гаранција, мислам дека за 19 илјади денари можам да покријам скоро било каков дефект на телефонот. Настрана тоа што последниве година дена слушам позитивни работи за Ледиком и гаранциите нивни, па дури и јас како скептик се натерав да купам телефон од таму наместо да платам 50% плус.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Види секако дека и јас купувам од ЛЕдиком, обично ЕПЛ продокти бидејќи секако подлежат под гаранција, и второто бидејќи од Ледиком може да се купи најефтиниот ајфон во светот. Мислам дека не постои место со поефтини цени, освен можеби Кина.

  Инаку ios 13.
   
 13. Filip95

  Filip95
  Intern

  16
  6
  18 Април 2018
  Машко
  iOS 13 Kills. I'm in love


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 14. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,718
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ги кудиш ледиком, као демек сите шо купуват од таму не треба да купуваат, а сега признаваш дека и ти од таму купуваш? Зошто таа дволичност?
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Напротив, Ледиком се одлични со цените.
  Не го кудам никаде, само напоменав дека купувам Епл продукти од таму, друго неам купено. И да Епл продукти бидејќи имаат гаранција.

  Он топик:
  Ios 13 растура, како работи брзо мазно, моментот коа помислив дека не може дс биде помазен телефонот.
  31.1 ќе ослободат уше некои фичрс.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Filip95 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,718
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не викам дека не, можда, во некој свет друг... Користев иос 12 (на 6Ѕ плус) се осеќав ко во затвор. И те молам немој фалења на иос 13 ако ти самиот си кажуваш дека користиш џејлбрејк а од друга страна го фалиш како најдобар. Контрадикторност-иос 12/13 не е перфектен и совршен и најдобар ако користиш џејлбрејк. Значи нешто фали. НЕ Е СОВРШЕН. НИТИ ЗА ВЕЛИЧАЊЕ.
   
  Gumirano, Скоти и на psyside им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,073
  25,362
  4 Септември 2008
  Чудно, како господинот на кој му сметаа балкански навики, и ги ругаше луѓето дека немале пари па правеле глупости, сега нагло оправдува купување од "неофицијални" продавачи, сега нагло нема муабети за ферари и голф 5 тди, hhhhh

  Кога сме кај најдобриот OS,

  View: https://youtu.be/Rr9RvTHNmPY


  9:35
   
  DaVoRkNe, Скоти и на Balanar им се допаѓа ова.
 18. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Џејлбреак неам користено од ios 10.xx softwer, освен иконките што не можеш да ги разместиш, не гледам што е тоа што не можеш на ios 13 да го направиш.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,718
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Еве ти пример, наједноставен : имам мејл на гмаил. Да се поврзам на секој сервис шо го користам, трба на секој факин тајм да внесам user и pass, плус 2 factor auth.... Попара. Не можев да сменам КОЈ САКАМ РИНГТОН(без да користам ајтунс и 2 апликации) . Базична работа, ама ете, ја нема. Блутут префрлање на фајл на андроид телефон... Заборај на то. Да редам уште?
   
  На Gumirano, Sludge.Factory, DelphiUser и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Balanar

  Balanar
  Practice makes perfect

  1,075
  1,152
  6 Декември 2016
  Машко
  Има биполарно нешто, не е можно некој нормален прво да збори за Ледиком и ТДИ hhhh, а сега сам да вика дека од таму купувал. Каков очај, туѓ срам ме фати.
   
  На Gumirano и itstheigyg им се допаѓа ова.
 21. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Како ти е ајфонот проблем шо имаш ти мејл на гугл и шп мора да внесуваш јузер и пасс и 2 фактори аутх. А и да имаш на гугл како и јас, само еднаш внесувам коа мењавам телефон и толку. Да рингтонот е валидна аргуметн ( ако си во такви работи да ти бее нешто за рингтоун)
  Значи тоа шо ајфон не може да префрла фајлови на андроид е лошо, а андроид шо не може на ајфон е океј
  Airdrop имаш виде како работи?
  Претпоставувам нфц и блутут на андроид имаш видено, ај ако ти се прижи шанса да имаш два ајфони у близина по можност И нагоре, префрли едно 40 слики и 2-3 видео фајла, севкуоно околу 3-4 gb, и кажи пренеси искуство


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,718
  3,061
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Имам лумиа 1520 (виндоус) и моментално самсунг ноут 8, си префрлам преку блутут шо сакам. Од ајфонот, го можиш то, да пратиш било шо накај андроид/виндоус фоун/виндоус пц преку блутут?
   
 23. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Тоа е нешо шо на вас и после 5 години не можете да го разберете. Ајфон и човек на тротоар да продава, го зимаш куцаш imei за 2-3 секунди или сериски број, гледаш дали е користен, нов, активиран/неактивиран, поправам, и ако е активен уште епл ќер, си зимаш телефон со гаранција за ефтина сума и си тераш. Не е битно од каде ќе купиш ајфон. Не е случај тоа со другите телефони.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  Последна промена: 20 Септември 2019
 24. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,553
  1,630
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Кога ќе го прочитам ова блутут префрлањево во 2019.... А што немаат инфраред ни тие ни тие, што праиме? :)
   
  На pacerMK и causevd им се допаѓа ова.
 25. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,936
  2,857
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor

  Сеа треба да навлезам во муабетот за ајвар и пиперки ама блутут помеѓу тел и пц, со брзина на светлината.
  Исто како муабетот да префрлам филм за да гледам на телефонот
  Моментално веќе се' оди на клауд, се синхронизира, и го имаш на сите уреди.

  Чисто за референца еве како оди префрлање преку блутут меѓу андроид телефон и win 10 pc, со брзината на светлината фајл од 2.66mb  View: https://youtu.be/QByimsD8g8I


  Затоа пак ќе речам, нека земе членот горе фајлови 30 слики и 3-4 клипови од севкупно 3-4 гб нека префрле преку аирдроп, и истото преку неговиот блитут на пц и нокиа телефон или андроид.


  Исто мојот телефон нема слот за видео касети ама еве живеам без тоа.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...