1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,029
  2,294
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ааа сега го допрочитав првиот пост, без да бидат активирани... ништо тогаш, со здравје да си ги работите, нови телефони.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,162
  6 Декември 2016
  Машко
  Стојат во продавница, ама 99% од луѓето кои ги купуваат не проверуваат battery health како на форумов што сме гикови.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  143
  103
  19 Септември 2017
  Машко
  Aпсолутно Точно .
   
 4. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,021
  877
  4 Февруари 2014
  Машко
  Нема никаква разлика хардверски, само грдо изгледа текстот :D
   
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,955
  2,924
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  90% се согласувам со човекот, иско 2 недели мислам дека е малку за комплетно искуство.

  Знам дека е малку тешко за андроидџија да премине на ios, но другар по мое инсистирање, имаше пиксел, и константни лагирања, кочење успорување на телефонот, хард рисет после 3 месеца пак истото.
  Беше решен galaxy s9+ да земе но го предомислив за Iphone X. Сакаше и mate 20 pro тогаш но прескап беше, пошо другиот другар имаше mate 20 pro и делуваше брзо со џесчрс нешо налик на ајфонот.
  Почетокот беше тежок, многу опции не знаеше каде се, бараше иконките да му се местат лево десно, истото 3 рд парти виџетс за време, итн но како помина времето се научи, и еве 3 месеци подоцна, се чуди на неколку работи од кои најбитната:
  Како е можно после 3 месеца да нема ниту еден рестарт, ниту еден проблем со апликација ниту еден баг, ниту мора да го ресетира телефонот, му е чудно како може секој пат коа го одклучува телефонот да биде константно брз флуиден рисоонзивен.

  Другата работа е апдејтите, доаѓа од пиксел најдобро апдејтираниот андроид телефон и се чуди како може во иста секунда од коа излегува официјалниот ios update и тој да го има, ама она што највеќе го изненади е после месец 2 користење го зема mate 20 pro за да си поигра со него и реакцијата му беше: шо е ова коцкесто преминување низ апликации со гушење и без флуидност, не доволно регистрирање на свајповите како на ајфонот.
  Ios џесчрс се нешто што одстапува од секоја останата платформа.
  Инаку дечкото е офицер на брод, поточно танкер.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,328
  1,050
  2 Јануари 2012
  Машко
  Проблемот е што Пиксел е најужасен андроид уред што постои. Oвој чудно имал проблеми со faceid.
   
  Последна промена: 18 Април 2019
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tobey

  Tobey
  Intern

  171
  37
  23 Април 2017
  Можеби прашањето не е за овде но ќе прашам, дали од ипад или ипхоне може да се отвори popcorn srbija com ?
   
 9. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,138
  4,263
  18 Септември 2013
  Машко
 10. Skorp

  Skorp
  Gaining Experience

  327
  258
  25 Август 2016
  Машко
  Убедљиво најлошиот дизајн до сега што го имале...
   
 11. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,695
  1,148
  16 Јуни 2010
  Машко
  На Скоти и boksata им се допаѓа ова.
 12. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  176
  71
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  На тие што пишува CE се за Европски пазар.
   
 13. Quasimodo

  Quasimodo
  Intern

  44
  18
  2 Септември 2016
  Машко
  Имам едно прашање се надеевам дека е оваа тема ако нее нека не ми замери модераторот :)

  IPhone 2g 1 Gen ваков имам комплет со се кутија додаците што беа со него, гледам на Ебај се продаваат за колеционери не се баш ефтини има некои кај што се замара со вакви раб ?
   
 14. Мајлс

  Мајлс
  Intern

  2
  0
  11 Август 2018
  Машко
  Здраво,
  Имам расипан iphone 5s на кој што имам премногу изгубени слики кои што не можам да ги повратам никако. Сликите не ми се зачувани на icloud, ниту пак имама backup на itunes. Телефонот регира во DFU mode, но не може да се подигне. Ќе ве молам за предлог апликација или програмче (по можност бесплатно) преку кое би пробал да си ги извадам сликите.
  Ви балгодарам на сите
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,313
  25,705
  4 Септември 2008
  But muh best os, but muh оптимизации :oh:  Inb4,

  Индиец
  Нема доволно прегледи видеото
  Нема доволно следачи каналот
  Нема добар акцент
  Ако не е Phonebuff не се важи и остали iFanatic excuses
   
  На RagingDemon и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 16. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  143
  103
  19 Септември 2017
  Машко
  Дали ги виде споредбите со с10 плус?
  Масакар!

  Андроид со Иос неможе да се споредува.

  Апликациите за Андроид тежат најмалку за дупло помалку.
  И не е исто да се стартува апликација од 100 и од 200мб.

  Големината на Иос апликациите е најмногу заради оптимизација на истата.

  Самата апликација внатре работи и помазно и пореспонзивно.

  П.с
  И те молам ^^ пријател не ли сметаш дека во цел форум имаш постирано едно 2 милиони линкови од Youtube колку што успеав да видам и дека тоа е рамно на ....... еве ти одлучи на што?
   
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,029
  2,294
  28 Јануари 2017
  Машко
  Успеа да се сконтраш самиот во еден пост, браос, за едно си во право, iOS и Андроид не се споредуваат.
   
 18. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  731
  782
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @Goran. јас имав видено неколку видеа кај што Ноте9 го прави масакр XS Маx, да не збориме за С10..

  Зависи кои видеа гледаш и кои одлучуваш да ги препознаеш... се е до условите кои никогаш не се еднакви.
  И секако, купете си што ви прави мерак, а не што велат видеата и бенчовите :)

  Елегантниов темно плав уред со подобра батерија во потенко и полесно издание со вклучен Спен ми е секогаш на избор пред ајфон.
   
 19. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,358
  3,063
  24 Септември 2012
  9810 правел партал А12?

  Или во 10 теста на видеото, во еден од десет е побрз? Или во 2 од десет?
   
 20. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  143
  103
  19 Септември 2017
  Машко
  Апсолутно си во право ...

  Но дај за тоа кажи му на членот кој што не ”убива” со такви клипови дека и ние со Ајфоните ja имаме Youtube апликацијата на Гоогле :).
  И навистина сами можеме да процениме што е подобро за нас.
  А не некој од Брегот на слонова коска јутубер во тоа да ме убедува.
  Еве повеќе нема потреба на никој да ни докажува.
  Договорено. :)
   
 21. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,138
  4,263
  18 Септември 2013
  Машко
  Не знам зашо се осеќате лично засегнати коа некој ќе прати видео дека постои телефон шо можда е подобар од вашиот. Па технологијата иде напред нема вечно да сте со најдобар телефон (без разлика дали сте на ајфон или андроид). За една година шо и да имате сега ќе е поразено од некој друг телефон.

  И не е против правила некој да става видеа и ако не ви се свиѓа може да игнорирате.

  „Ете си знаеме шо е најдобро, ај се договориме не ни праќајте повеќе видеа да ни докажувате.“

  Шо сака членот тоа ќе си постира вие треба да си се држите до своето и да не ви ја разнишува тоа увереноста околу вашиот избор. Со коментариве само покажувате дека сепак допира до вас.
   
 22. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  143
  103
  19 Септември 2017
  Машко
  Не си ме сватил.

  Мене ништо не ми значат видеата за да ме убедат или разубедат за нешто.

  Напишав на youtube oneplus 7 pro speed и ми испаднаа првите 10 видеа споредби каде што го прави мало дете самсунг с10 плус.
  Дали сега јас треба да отидам на самсунг темата и да ви покажувам со тие 10 видеа дека вашите самсунзи не чинат?

  Која би ми била поентата?

  Ако не ми веруваш еве да го направам тоа ќе ги видиш реакциите.

  Нема смисла од такви непотребни “труења”.
  Затоа што сите можеме да најдеме видеа каде што ќе се нападнеме.

  Но зошто?
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 23. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,138
  4,263
  18 Септември 2013
  Машко
  Ама јутуб има премногу содржина. Ја не ги пратам истиве идентични работи ко други членови и често наоѓам интересни видеа тука споделени.

  Само затоа шо коинцидентно некој не му помагаат или ги има гледано не значи дека сите истите работи ги гугламе или бараме на јутуб.

  Ја на јутуб за ретро игрици претежно ствари иам, или за science канали. И линус и остали багра.
   
 24. Goran.

  Goran.
  Gaining Experience

  143
  103
  19 Септември 2017
  Машко
  Не ми ја сфати поентата но Ок :).

  Нема потреба од провакации.
   
 25. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,494
  3,421
  12 Јануари 2016
  Машко

Сподели

Вчитување...