1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
  1. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

911
    2,024
    28 Јануари 2017
    Машко
    Ааа сега го допрочитав првиот пост, без да бидат активирани... ништо тогаш, со здравје да си ги работите, нови телефони.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Balanar

Balanar
    Practice makes perfect

989
    1,026
    6 Декември 2016
    Машко
    Стојат во продавница, ама 99% од луѓето кои ги купуваат не проверуваат battery health како на форумов што сме гикови.

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

119
    57
    19 Септември 2017
    Машко
    Aпсолутно Точно .

4. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

995
    805
    4 Февруари 2014
    Машко
    Нема никаква разлика хардверски, само грдо изгледа текстот :D

5. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,174
    953
    2 Јануари 2012
    Машко
  6. vlavot

vlavot
    Medicus

2,864
    2,801
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    90% се согласувам со човекот, иско 2 недели мислам дека е малку за комплетно искуство.

Знам дека е малку тешко за андроидџија да премине на ios, но другар по мое инсистирање, имаше пиксел, и константни лагирања, кочење успорување на телефонот, хард рисет после 3 месеца пак истото.
    Беше решен galaxy s9+ да земе но го предомислив за Iphone X. Сакаше и mate 20 pro тогаш но прескап беше, пошо другиот другар имаше mate 20 pro и делуваше брзо со џесчрс нешо налик на ајфонот.
    Почетокот беше тежок, многу опции не знаеше каде се, бараше иконките да му се местат лево десно, истото 3 рд парти виџетс за време, итн но како помина времето се научи, и еве 3 месеци подоцна, се чуди на неколку работи од кои најбитната:
    Како е можно после 3 месеца да нема ниту еден рестарт, ниту еден проблем со апликација ниту еден баг, ниту мора да го ресетира телефонот, му е чудно како може секој пат коа го одклучува телефонот да биде константно брз флуиден рисоонзивен.

Другата работа е апдејтите, доаѓа од пиксел најдобро апдејтираниот андроид телефон и се чуди како може во иста секунда од коа излегува официјалниот ios update и тој да го има, ама она што највеќе го изненади е после месец 2 користење го зема mate 20 pro за да си поигра со него и реакцијата му беше: шо е ова коцкесто преминување низ апликации со гушење и без флуидност, не доволно регистрирање на свајповите како на ајфонот.
    Ios џесчрс се нешто што одстапува од секоја останата платформа.
    Инаку дечкото е офицер на брод, поточно танкер.

Sent from my iPhone using Tapatalk

На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DarthJe5us

DarthJe5us
    On your way to fame

1,174
    953
    2 Јануари 2012
    Машко
    Проблемот е што Пиксел е најужасен андроид уред што постои. Oвој чудно имал проблеми со faceid.

Последна промена: 18 Април 2019
    На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tobey

Tobey
    Intern

161
    35
    23 Април 2017
    Можеби прашањето не е за овде но ќе прашам, дали од ипад или ипхоне може да се отвори popcorn srbija com ?

9. toshex

toshex
    Unstoppable

3,886
    3,818
    18 Септември 2013
    Машко
  10. Skorp

Skorp
    Gaining Experience

303
    216
    25 Август 2016
    Машко
    Убедљиво најлошиот дизајн до сега што го имале...

11. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,673
    1,117
    16 Јуни 2010
    Машко
    На Скоти и boksata им се допаѓа ова.
  12. marick14

marick14
    Intern

103
    36
    2 Март 2011
    На тие што пишува CE се за Европски пазар.

13. Quasimodo

Quasimodo
    Intern

42
    18
    2 Септември 2016
    Машко
    Имам едно прашање се надеевам дека е оваа тема ако нее нека не ми замери модераторот :)

IPhone 2g 1 Gen ваков имам комплет со се кутија додаците што беа со него, гледам на Ебај се продаваат за колеционери не се баш ефтини има некои кај што се замара со вакви раб ?

14. Мајлс

Мајлс
    Intern

2
    0
    11 Август 2018
    Машко
    Здраво,
    Имам расипан iphone 5s на кој што имам премногу изгубени слики кои што не можам да ги повратам никако. Сликите не ми се зачувани на icloud, ниту пак имама backup на itunes. Телефонот регира во DFU mode, но не може да се подигне. Ќе ве молам за предлог апликација или програмче (по можност бесплатно) преку кое би пробал да си ги извадам сликите.
    Ви балгодарам на сите

15. psyside

psyside
    Rising Star

24,743
    24,810
    4 Септември 2008
    But muh best os, but muh оптимизации :oh:

Inb4,

Индиец
    Нема доволно прегледи видеото
    Нема доволно следачи каналот
    Нема добар акцент
    Ако не е Phonebuff не се важи и остали iFanatic excuses

На RagingDemon и Tomislav96 им се допаѓа ова.
  16. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

119
    57
    19 Септември 2017
    Машко
    Дали ги виде споредбите со с10 плус?
    Масакар!

Андроид со Иос неможе да се споредува.

Апликациите за Андроид тежат најмалку за дупло помалку.
    И не е исто да се стартува апликација од 100 и од 200мб.

Големината на Иос апликациите е најмногу заради оптимизација на истата.

Самата апликација внатре работи и помазно и пореспонзивно.

П.с
    И те молам ^^ пријател не ли сметаш дека во цел форум имаш постирано едно 2 милиони линкови од Youtube колку што успеав да видам и дека тоа е рамно на ....... еве ти одлучи на што?

17. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

911
    2,024
    28 Јануари 2017
    Машко
    Успеа да се сконтраш самиот во еден пост, браос, за едно си во право, iOS и Андроид не се споредуваат.

18. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

635
    667
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    @Goran. јас имав видено неколку видеа кај што Ноте9 го прави масакр XS Маx, да не збориме за С10..

Зависи кои видеа гледаш и кои одлучуваш да ги препознаеш... се е до условите кои никогаш не се еднакви.
    И секако, купете си што ви прави мерак, а не што велат видеата и бенчовите :)

Елегантниов темно плав уред со подобра батерија во потенко и полесно издание со вклучен Спен ми е секогаш на избор пред ајфон.

19. mdeni

mdeni
    Unstoppable

3,175
    2,869
    24 Септември 2012
    9810 правел партал А12?

Или во 10 теста на видеото, во еден од десет е побрз? Или во 2 од десет?

20. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

119
    57
    19 Септември 2017
    Машко
    Апсолутно си во право ...

Но дај за тоа кажи му на членот кој што не ”убива” со такви клипови дека и ние со Ајфоните ja имаме Youtube апликацијата на Гоогле :).
    И навистина сами можеме да процениме што е подобро за нас.
    А не некој од Брегот на слонова коска јутубер во тоа да ме убедува.
    Еве повеќе нема потреба на никој да ни докажува.
    Договорено. :)

21. toshex

toshex
    Unstoppable

3,886
    3,818
    18 Септември 2013
    Машко
    Не знам зашо се осеќате лично засегнати коа некој ќе прати видео дека постои телефон шо можда е подобар од вашиот. Па технологијата иде напред нема вечно да сте со најдобар телефон (без разлика дали сте на ајфон или андроид). За една година шо и да имате сега ќе е поразено од некој друг телефон.

И не е против правила некој да става видеа и ако не ви се свиѓа може да игнорирате.

„Ете си знаеме шо е најдобро, ај се договориме не ни праќајте повеќе видеа да ни докажувате.“

Шо сака членот тоа ќе си постира вие треба да си се држите до своето и да не ви ја разнишува тоа увереноста околу вашиот избор. Со коментариве само покажувате дека сепак допира до вас.

22. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

119
    57
    19 Септември 2017
    Машко
    Не си ме сватил.

Мене ништо не ми значат видеата за да ме убедат или разубедат за нешто.

Напишав на youtube oneplus 7 pro speed и ми испаднаа првите 10 видеа споредби каде што го прави мало дете самсунг с10 плус.
    Дали сега јас треба да отидам на самсунг темата и да ви покажувам со тие 10 видеа дека вашите самсунзи не чинат?

Која би ми била поентата?

Ако не ми веруваш еве да го направам тоа ќе ги видиш реакциите.

Нема смисла од такви непотребни “труења”.
    Затоа што сите можеме да најдеме видеа каде што ќе се нападнеме.

Но зошто?

На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
  23. toshex

toshex
    Unstoppable

3,886
    3,818
    18 Септември 2013
    Машко
    Ама јутуб има премногу содржина. Ја не ги пратам истиве идентични работи ко други членови и често наоѓам интересни видеа тука споделени.

Само затоа шо коинцидентно некој не му помагаат или ги има гледано не значи дека сите истите работи ги гугламе или бараме на јутуб.

Ја на јутуб за ретро игрици претежно ствари иам, или за science канали. И линус и остали багра.

24. Goran.

Goran.
    Gaining Experience

119
    57
    19 Септември 2017
    Машко
    Не ми ја сфати поентата но Ок :).

Нема потреба од провакации.

25. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable