• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Апдејт на форум v2.1.11 29/09/2020 [Куп Features]

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,542
Битола
@Fatal1ty_ Дали некако може да се имплементира feature DRAFT за пишување теми. Имено, сакам да спремам подолга туторијал тема и нема да можам наеднаш да ја направам цела сакам паузи да правам. Во ворд ако ја средувам прво со слики со се, нема да може да ја импортирам како што сакам кога ќе ја објавувам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #202

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,274
28,573
kalco.ru
Абе стварно темава се вика Апдјет на форум?
Тоа е знак дека ја сум ја пишувал темата :) поправено!

Прашањето ми е, како да пребарувам во приватни пораки? Било во сите мои приватни пораки, било во една приватна порака од повеќе страници? Сигурен сум дека го има поимот, а не го наоѓа со општото пребарување.

Сигурен сум дека порано можеше, сум наоѓал.
Мислам дека на претходната верзија имав инсталирано addon за ова, ќе го побарам за двојка и ќе го ставам.

Дали некако може да се имплементира feature DRAFT за пишување теми

Имај на ум дека ова е подесено на 24ч да чува, после тоа ја брише...Можам да го зголемам времето.
 

Noumenon

Gaining Experience
14 ноември 2009
137
70
Што е со секцијата на "омилени мислења"? Сега имам само 1. Порано имав многу со опис што си ги користев како bookmarks Има некоја промена во врска со тоа, има ли шанса некако да се повратат?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #204

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,274
28,573
kalco.ru
Update 14.04.2021
Подобрени перформанси си вчитување на теми со многу слики. Сега има Lazy Load за вчитување на сликите и не прави проблеми со вчитување на страната. Тестирајте и пријавувајте ако има нешто.

Поздрав.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Неповрзано со тоа, односно и претходно си беше вака, на Пребарување ако mouse cursor-от излезе од малото прозорче, тоа се губи (затвора). Исто и ако се селектира Секаде за да се смени. Тоа не може никако да се смени со маус, само со тастатура (ако ти текне и додека ти текне)...

Clipboard01.png

Firefox.

Можеби сум го спомнал тоа.

Edit: И пребарување во приватни пораки, плиз. :) И ова ако не е решено.
 
Последна промена:

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,492
1,115
Неврленд
Има промена која на мене ми се допаѓа. Иначе секогаш коа со стрелката ке излезев од звончето за нотификации малата поп ап страничка се тргаше и требаше посебно да кликнувам за секоја посебна нотификација кое ми идеше малце на нерви, а вероватно и на други. Сега си стое како и претходно и се тамн. New Picture (2).jpg а
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,733
1,297
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Неповрзано со тоа, односно и претходно си беше вака, на Пребарување ако mouse cursor-от излезе од малото прозорче, тоа се губи (затвора). Исто и ако се селектира Секаде за да се смени. Тоа не може никако да се смени со маус, само со тастатура (ако ти текне и додека ти текне)...

Погледнете го атачментот 99789

Firefox.

Можеби сум го спомнал тоа.

Edit: И пребарување во приватни пораки, плиз. :) И ова ако не е решено.
Ако исклучиш паѓачко мени, не се случува тоа.
Искрено не гледам разлика дали таа опција ми е вклучена или не.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,763
12,181
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Еј, да, паѓачко мени било. Зошто ми било вклучено, појма немам.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
547
518
Струга
Мене премногу cluttered ми е. Истите работи ги има и десно на почетната страна. Би предложил на почетната страна да остане само овај новиов дел, стариот (овој од десна страна) да биде исклучен или пак да се внеси опција да се бира кое да е активно.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,342
3,542
Битола
Кога ќе се имплементира функционална алатка за пребарување? Моментално ништо не можам да најдам од она што го пребарувам.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
468
1,179
Мене премногу cluttered ми е. Истите работи ги има и десно на почетната страна. Би предложил на почетната страна да остане само овај новиов дел, стариот (овој од десна страна) да биде исклучен или пак да се внеси опција да се бира кое да е активно.
И мене ми е. Во најмала рака би ги направила сите колони align left. Ама опцијата "Сокриј статистика" ми брка работа.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
547
518
Струга
И мене ми е. Во најмала рака би ги направила сите колони align left. Ама опцијата "Сокриј статистика" ми брка работа.
Ете, не сум го приметил тоа, набрзина видов. И на рефреш не се враќа. Добро е.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,855
3,211
Убаво што има статистики, ама поубаво да се на посебна страница.

Вака, топ започнувачи е нешто што многу долго време нема да се смени, зошто би било на ударно место?
Тема со најмногу реакции, а на прво место е тема со само 23 реакции! Се брои дневно, неделно или како? Се смета просек по објава или вкупен број?

Најактуелни теми, две од 2014-та. Ова некако ми се коси со актуелност. Затоа нема потреба да стои датумот кога е отворена темата.

Најнови форум постови, идентично како и колоната од десната страна, така што е редундантно.

@Rikimaru, реагирај. „Постови, највеќе, најпрегледани, форум постови...“ :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Useless info, јас го сокрив. Подобро chatbox стајте во тој простор.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,512
8,821
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,439
4,047
Скопје
Абе имавме нели? Па го снема нешто се деси. Некој го злоставуваше :D
Една од причините беше намалена активност по теми каде што остануваат мислењата наместо четот. Ама па си има шмек и четот :)
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,763
3,955
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
И на рефреш не се враќа. Добро е.
На рифреш не се враќа ама кога ќе угасиш прелистувач после пак е вратена. Вчера ми беше скриена, денес упалив PC еве пак е тука.

Иначе четот секако дека ќе се злоставува, сигурно одма проценки за графички и огласи ќе фрчат :LOL: Тоа онака го спомнав дека слична форма/простор зафаќа и статистикава.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,777
Мислења
850,339
Членови
29,472
Најнов член
Горјан Стојчев
На врв Дно