• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

конфигурација

 1. C

  Ponuda za konfiguracija do 130k

  Zdravo decki, Dali nekoj ima da ponudi nesto do 130k konfiguracija, samo kukjiste. Za gejmanje 2k/4k 240+ fps, stream, light video edit i photo edit i rabota. Nekoe mislenje, ponuda, dali treba da pocekam da se stabiliziraat cenite, etc.? Stvarno e bez veze vo momentov situacijata, config...
 2. G

  Најдобар одговор Конфигурација ПОМОШ!

  В450 Tomawahk MAX II CPU AMD Ryzen 5 3600 Kingston HyperX Fury Black 8GB DDR4 3200MHz x2 PSU 750W Deepcool 80plus gold SSD 2.5 Kingston A400 240GB HDD 3.5 1TB Western Digital Caviar Blue Deepcool Gammaxx 300R Intel/AMD GeForce GTX 1660-SUPER-6GB Дали овие делови ќе може да се сместат во...
 3. gremlin

  Продадено Гејминг Конфигурација

  Здраво, Ми треба проценка за конфигурацијата па после ќе оди на продажба (првично комплет): CPU: Ryzen 2600 BOX - AMD кулерот стои во кутија само е пробан и толку, гаранција до Ноември 2021 во СЕТ. CPU cooler: MSI Twin Frozr L - под гаранција од Анхоч до Јан 2021, ја имам и кутијата со сите...
 4. Мариијан

  Најдобар избор на лаптоп

  Здраво ако може помош при избор на конфигурација за лаптоп имам неколку избори па ако може ваша помош, Лаптоп ACER SF314-41-R3N4 14.0" R3-3200U/8GB/256GB Лаптоп ACER A515-43-R013 R5-3500U/16GB/512GB SSD LENOVO IdeaPad 3 15ADA05 ( ABYSS BLUE )...
 5. N1kola98

  Предлог PSU

  Здраво, Може ли некој да ми препорача напојување до 4000 денари Процесорот е Ryzen 5 2600, графичката GTX 1050 2gb ( може понатака да ја надградам на 1660S) и рамот е 16 gb 3000mhz
 6. bobipp

  Low budget gaming конфигурација 350 eur

  Имам молба да составам конфигурација за 16-годишник, која би се користела за игри (Fortnite, CS:GO) + да може да работи нормално и Autocad. Буџетот го скоцкаја на околу “20 и нешто“. Ова е што составив набрзина: Дали има некоја подобра комбинација? Можда со Интел нешто? Гледам i3 9100F е 4700...
 7. L

  PC до 45 000 денари

  Здраво , планирам во скоро да склопам PC za Gaming 1080п до 45 000 ден , а притоа сакам да добијам квалитет (издрзливост) . Пред се планирам нов но може и со некој половни делови па бидејки не сум искусен сакам да ме посоветувате , за неколку предлога конфигурации дали интел , дали амд? (зборам...
 8. G

  Гејминг конфигурација + монитор (помош)

  Здраво Дечки/Девојки, Добредојдена е секаква критика околу компонентите шо ги имам одбрано. Ве молам совет за РАМ меморија што би одела најдобро со ова комбо. Оваа конфигурација би ја користел исклучиво за 1080п гејминг, се надевам дека е доволно добра за да се играат сите Типл А наслови на...
 9. bobipp

  Конфигурација за 3D modelling

  Здраво дечки. Ми требаат ваши предлози за компјутер до 35-40000 ден. :) Сакам да научам 3Д моделирање и се што следува со тоа: shading, lighting, texturing, rendering, animation, etc... Тотален почетник сум во 3Д и само што почнав да учам (Blender). Мислев да одам на курс ама тоа некако се...
 10. Commie

  Совет за конфигурација

  После сто години се враќам назад на форумов имајте милост :) Здраво дечки. На ниеле сум да си набавам една конфигурација (PC) за по дома. Првично ми е за работа во полето на графички дизајн, а после за браусање, снимање видеа и останато. Е сега, за ралзика од класичните конфигурации што се...
 11. TATA_MATA

  Home/Office конфигурација

  Нит имам потреба, нити пак ќе јас склопувам, но бидејќи нема ваква тема за овој usecase ме интересира што би препорачале за компјутер кој би се користел за Office, сурфање и гледање филмови (без било каков гејминг). *Знам дека некои работи се оверкил, но за ваков usercase не се очекува дека...
 12. smole

  PC за office + Photoshop

  Дојде време да го заменам мојот верен C2Q 6600. PC-то ќе се користи за web brows-ање со повеќе табови (20ина макс) Word, Excel и повремено Photoshop. Монитор имам - Dell 22" и ми врши работа. CPU: Intel/Amd? Cooler: ? Термална паста: MB: Да е Gigabyte (тука нема отстапки) RAM: 32GB SSD: NVMe...
 13. Picolo

  Work/Gaming Конфигурација.

  UserBenchmarks: Game 39%, Desk 103%, Work 70% CPU: Intel Core i7-6700K - 96.6% GPU: AMD RX 460 - 30.6% SSD: Kingston KC1000 NVMe PCIe M.2 240GB - 158.4% HDD: WD WD10EURX 1TB - 85.4% HDD: Hitachi HTS541010B7E610 1TB - 86.8% RAM: Kingston 9905678-027.A00G 2x8GB - 73.3% MBD: Asus MAXIMUS VIII HERO...
 14. Marjan Talevski

  Мислење за Ryzen конфигурација

  Здраво пријатели, треба да склопам budget конфигурација за пријател кој сака да работи примарно AutoCAD, а во иднина сака да учи можеби и 3Ds Max. Цената на конфигурацијата без графичка треба да биде до кај 20тина илјади денари, потоа планирав да му понудам да купи графичка од форумов. Јас...
 15. G4M3R

  Upgrade од Haswell на Coffee Lake?

  Одамна се спремам и рачунам буџет за да ја сменам платформата од haswell/devil's canyon на coffee lake. Моментално сум на: -i5 4690k -Gigabyte Z97 Gaming 3 -2x 8GB RAM Kingston 1600MHz(low profile) Во план ми е да се пребацам на: -i5 9600k -Gigabyte Z390 Gaming X/Asus Prime Z390-P -2x 8GB...
 16. hemicharot

  Мислење околу конфигурација и помош/предлози

  Здраво! Вака сега, малку backstory пред да поставувам прашања. Имам компјутер кој што ќе полни 10 години во септември, и јас досега немав срце за да го донирам/продадам/тргнам настрана, дека го имам прилично долго време, но сега, дека е јубилеј :) најверојатно ќе купам нова конфигурација. Најдов...
 17. hemicharot

  Предлог Конфигурација или сам да изградам нов PC?

  хелоу, пак јас :) дојдов да прашам дали е подобро да купам конфигурација и да го додадам сегашниот рам и да го ставам сегашниот хард драјв или пак да пробам да изградам сам компјутер што мене искрено ми личи (дека немам никакво искуство со градење компјутери, и после гледање многу видеа од што...
 18. A

  Избор на напојување за ново PC

  Здраво на сите, веќе некое време разгледувам компоненти за да склопам PC. Листата на компоненти што сакам да ги земам е следнава: Core i7-6700K 4.0GHz Quad-Core, GeForce GTX 1050 Ti 4GB Windforce OC, TESSERACT SW ATX Mid Tower - System Build - PCPartPicker Од листата останува SSD 120GB што не...
 19. bobipp

  All-round конфигурација

  Дојде новата година :rolleyes: па се прават некои планови, проекции итн... дали може да се надевам на нова десктоп машина која би ја заменила моменталната мобилна. Првиот компјутер, а воедно и прв десктоп ми беше од далечната 2002 година. После тоа асус лаптоп, кој цркна после 5 години...
 20. S

  Предлог Предлог за конфигурација Итно!

  Здраво дечки, потребен е нов ПЦ, којшто ќе е ок во наредните 5-6 год. Видов дека во сет има попуст до понеделник, па решив да ви пишам за помош да составам нова конфигурација. Монитор има, значи само пц. Ќе се користи за канцелариска работа, постојана коненција на нет, мултитаскинг, можеби...
На врв Дно