• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар избор на лаптоп

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
900
1,317
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
2 i 4 Со амд 3500у, или 5 и 6 со Интел 10ген. Другите два не ги гледај.

Е сега ако сакаш скромно да си поминеш, Леновото со 8гб рам + 256 ссд ти е ок избор за тие пари. Ако сакаш малце помоќно, Ацерот а515 со 16гб рам и 512 ссд за 4 илјадарки повеќе.
Ако си интел фан кој било од тие два би ти бил ок избор. Само за 27 илјади да добиеш 8гб рам и 256гб ссд и интегрирана графичка наспроти 16гб рам 512 ссд и вега8 графика за 26 илјади, иако процесорот е малце помоќен.

Јас лично би одел со Лаптоп ACER A515-43-R013 R5-3500U/16GB/512GB SSD, гледам дека има и плус задоволителен ИПС панел.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3
25 мај 2017
17
4
Кој процесор е подобар според тебе, тоа мислам дека е побитно, тој со 16gb ?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
900
1,317
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Сега гледав баш бенчмаркс, Амд 3500 со Интел и5 се горе доле исти. Вега графичката на амд процесорите ти дава 25-30% повеке перформанси во игри. 16 гб рам ќе ти биде доволно наредниве 5 години, додека 8гб рам е сега скоро на граница на користливост. Дефинитивно Ацер-от е најдобар за парите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5
25 мај 2017
17
4
Сега гледав баш бенчмаркс, Амд 3500 со Интел и5 се горе доле исти. Вега графичката на амд процесорите ти дава 25-30% повеке перформанси во игри. 16 гб рам ќе ти биде доволно наредниве 5 години, додека 8гб рам е сега скоро на граница на користливост. Дефинитивно Ацер-от е најдобар за парите.

Фала ти многу на одоговор, ќе те послшам изглеа тој ќе биде
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,363
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,642
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не со AMD 3000 mobile, најлош избор се. Имаат послаби перформанси и мал живот на батеријата. AMD 4000 mobile се најдобар избор. Intel варијантите се измеѓу.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8
25 мај 2017
17
4
Не со AMD 3000 mobile, најлош избор се. Имаат послаби перформанси и мал живот на батеријата. AMD 4000 mobile се најдобар избор. Intel варијантите се измеѓу.

Тоа ми е најголема дилема околу процесорот :((
 
Не со AMD 3000 mobile, најлош избор се. Имаат послаби перформанси и мал живот на батеријата. AMD 4000 mobile се најдобар избор. Intel варијантите се измеѓу.

според вас кој е најдобар избор од горе наведените ?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
900
1,317
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Разликата во процесор ти е 10-15% додека пак имаш 50% појака графика, 50% повеке рам и 50% повеќе сториџ за 1000 денари помалце.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14
25 мај 2017
17
4

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,556
Мислења
820,426
Членови
28,214
Најнов член
vanadi
На врв Дно