Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Совет за конфигурација за SolidWorks

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
405
271
Другарче сака да почни од дома со SolidWorks па сега незнам што делови како треба , по моја теорија добра графичка и рам требало будџет му е околу 30-40.000 (старо ново нема врска)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.402
14.632
Ако допрво почнува, ништо од тоа нема да му треба.

Добро е да вложи во платформа, како куќиште, плоча, сториџ, напојување. Со оглед на тоа дека има ограничен буџет, кој што е мал, РАМ може да почне со помалку па да доземе понатаму и може да почне со некоја мидрејнџ половна графичка, ако не му умре на раце, па понатаму ако го бива за таа работа, да докупи нешто од заработката со СолидВоркс.
 

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
405
271
Ако допрво почнува, ништо од тоа нема да му треба.

Добро е да вложи во платформа, како куќиште, плоча, сториџ, напојување. Со оглед на тоа дека има ограничен буџет, кој што е мал, РАМ може да почне со помалку па да доземе понатаму и може да почне со некоја мидрејнџ половна графичка, ако не му умре на раце, па понатаму ако го бива за таа работа, да докупи нешто од заработката со СолидВоркс.
Па првичен план му беше да земи лаптоп со рајзен 5700U, јас му предложив да види десктоп оти знам дека нема да се шета лево десно
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
SolidWorks ти е претежно CPU интензивен програм, така да поважен ти е процесорот во поголемиот дел од работата во овој програм. Имам се уште не огласена конфигурација Ryzen 2700, 32 GB RAM, ако е заинтересиран, пишете ПП да се договориме.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1.167
896
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Грешка. SolidWorks бара добра графичка во комбинација со добар процесор.
Според мене минимална конфигурација:
CPU AMD 3600 - Intel i5 9400
GPU Rx5800 8gb - GTX 1060 6gb
RAM min 16GB DDR4
SSD 512gb
 

Propeller

Gaining Experience
5 февруари 2015
187
184
Си бара ГПУ Солидот, а и РАМ.

Ако оди со лаптоп, единствено што ми иде на памет е ова, иако ја би сепак на пц поради поголемата можност за идна надоградба.

 

Costigan_Jr

Unbeatable
5 јули 2013
2.953
4.155
Бујрум графичка за SolidWorks и сите останати сродни софтвери (како Creo, CATIA, Siemens NX и тн.).


Пробано до гејминг графички - му треба барем 3060-ка за слични перформанси во SolidWorks(но далеку послаби во другите CAD софтвери кои ги наброив). RealView нема да има со гејминг карта па дури и кога би вклучил со хак во регистри ќе биде избагован во голем број случаи. Тестирано ми е, од лично искуство можам да кажам. Досега имам сменето многу графички за професионална употреба (FIREPRO(не се сеќавам на моделот) P2000,P4000,K5200,M5000,M6000). Заклучокот е - најмногу се исплати половна Quadro графичка. Нови се изгор скапи.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.112
Мислења
974.763
Членови
35.414
Најнов член
zokipoki321
На врв Дно