1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Започнувам нов сајт, но како ?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Блекмен, 28 Мај 2012.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,574
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Колега правиме моабет за дизајн (барем јас праам моабет за дизајн)
   
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,468
  10,456
  13 Јуни 2009
  Да планираш солиден бизнис на нет без добра почетна инвестиција во сетапот и изготвувањето е исто како да планираш парфимерија без дуќан за продажба.

  Значи исто како да си речеш дека ќе почнеш на тезга кај пазарчето за марули во маало па ако тргне ќе земеш дуќан во некој трговски за на крај во ГТЦ.

  И ова ќе ти се реализира на свети никогаш. Со целата оваа конкуренција мало морген.

  Понудената цена е багатела.
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,574
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  хахаха се пресметуваш у хардвер...ко ја едно време пресметував у пива,сеа во Нафта :)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Одлично фала на сите одговори, јас убаво прашав .. никој не навредувам .. напишав нов сум и се интересира.. немора веднаш со навреди, тоа е премногу детски.. инаку ќе разгледам и други опции и да речиси сум сигурен дека не треба олку пари како што вие тврдите (пак ќе кажам можеби и грешам) .. уште еднаш како пример ви го давам сајтот во кој работи мој пријател SuperSport .. и очекувам одоговор, што мислите колку праи е вложено овде ?
   
 5. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Не се навредуваме ич, само си го кажуваме нашето стручно мислење (базирано на многу години работа баш во оваа проблематика).

  А сајтот СуперСпорт - прашај го пријателот колку вложил и колку добил.

  Поздрав
   
 6. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Не гледав некој се навредил од мојот став, сепак тоа е :)
  Инаку во сајтот СуперСпорт кога тогаш со добра посета ќе дојдат и рекламите, а вложено е навистина многу малку кеш.

  Поздрав
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,574
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Неможеме да ти кажеме колку е вложено можам да ти кажам колку кошта.
  Пошто e на joomla и со готов темплјт не повеќе од 200-250е
   
 8. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Секогаш е: колку пари толку музика. Ако ти е само колку да пробаш, најди некој темплејт, плати си shared хостинг и види како ќе ти оди. Ако гледаш дека не ја бива работата, батали. Ако мислиш дека има потенцијал, ангажирај некого да ти помогне.

  Инаку, од 0 посети на ден до 15 илјади не се стига така лесно, во најмала рака ќе ти требаат едно чудо пари за реклама, и тогаш 400е ќе ти изгледаат ептен малку.

  Како и да е, очигледно е дека само сакаш да пробаш нешто, но не си сигурен што, како, и во таков случај било каква инвестиција да направиш има голема шанса да не ти успее. За да направиш нешто сериозно, ќе треба многу време да одвоиш и точно да знаеш што сакаш да постигнеш.
   
 9. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Посетите е една лесна работа кога си на фејсбук, а уште повеќе кога имаш поголеми страни со над 20,000 лајкови .. има кликови и ќе дојде до 15,000, нормално неможам да тврдам за сето тоа, сепак верувам.. веќе имам работено во некои спортски сајтови но само волонтерски на joomla, доволно сум обучен и мислам дека можам да одржам еден сајт... јас прашував за цени за еден месец (околу хостингот) токму затоа таа цена од 400е ми изгледаше висока
   
 10. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Не се нервирај до толку. Цените што ги напоменав јас се минимални. Нема логика да земаш 1500 евра за Јоомла сајт. Ако е твој CMS да може и да вреде толку зависи како е приготвен ама за Joomla. WP, Drupal тогаш реално е многу.
   
 11. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  иди у аутомакедонија и кажи им дека застава кошта фрагмент од цена на фар за ѕ класа, па ти сметаш дека вреди да ти понуди некој ѕ500 за ~10.000еу
  на клоци ќе те дигнат.

  информативно муабет колку е некој сајт е едно, а да делиш лекции дека цена за изработка на сајт е скапа работа, гит на некој шабански форум.
  ко доаѓаш тука. прво ќе имаш респект кон луѓето и професијата им (99% лебот го вадат од ит).
  ако дојдеш со идеја дека тука се шалабајзери и ќе се најде некој идиот да ти ринта од ентузијазам, си погрешил адреса. умрено е тоа време.
  а ако некој пробува да го воскресне, ќе му набијам колец у срце (чисто ради безбедност).

  блекмен, што си по професија т.е. од што праиш пари, ако не е тајна, ме интересира што вака сакаш да улеташ во изработка на спортски портал.
   
  goranzoran, RagingDemon и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 12. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Па моментално немам примачки, затоа и сакам да најдам нешто по прифатливо, затоа што знам дека може, барем така ми кажале.. доколку би имал примачки колку толку ќе заштедам 500е и ќе инвестирам
   
 13. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  со 500евра ако се правеа портали ... сите богати ќе беа во мк.

  со тие пари сајт за тебе може да ти напраи некој, онака, добар дизајн.
  портал функционален, стави една нула барем позади тоа, ко за почеток.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,574
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Блекмен со среќа со порталот и ти посакувам многу успех.
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 15. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,058
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Колку што сум информиран ја Jomla e за Почетници и е шит.
   
 16. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  ^ бркајработа.мк и мотика.com.mk се на џумла, и имаат доста посетеност така да мислам дека не ти држи вода ова.

  Инаку да 400 евра не се многу за страна која сакаш да биде посетена од 15к луѓе. И еве го тој "Македонски Менталитет" бреиј многу било за веб страна, странски портали се вложуваат со 1000 евра од кои само на дизајнот фрлаат поголемиот дел од оваа сума.
  Ако си веб дизајнер можеш и поевтино да поминеш, ама како што гледам не си епа ќе треба да забуричкаш во џебот подлабоку...
   
 17. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,507
  25,574
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Едно време многу ја форсирав џумлата,сеа прејдов на вордпрес од проста причина што за вордпрес има многу пвеќе бесплатни плагини него за џумлата. А најмногу си го форсирам сопствениот CMS ;)
   
 18. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,620
  157
  11 Април 2007
  Машко
  И милион евра за портал да фрлиш во Македонија богат не стануваш... 2м народ, 1м мажи, 500к со интернет пристап, 100к претпоставувам компјутерски образовани и со интерес за спорт... Плус некој пред тебе успеал да анимира најголем дел од тие 100к. Така да 50% од публика да му земеш и двајцата ќе пропаднете...
  Ако во Македонија таргетираш публика, место има само за еден.
   
  На Revan, DaciSS, prichina и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Морам да признаам веднаш, со овој коментар убоде 'Bulls Eye', после ова само заклучување на темата е логичен чекор :D
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Хајлендер синдром: There can be only one!
  Смешно ама вистинито :D
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 21. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  точно е дека има место за еден, но ако имаш подобар конепт од сегашниот, само напред.
  се сеќавате на времето пред гугл? да имаше алтависта, јаху и што се не.
  ги користи некој тие денес? во свет со таргет милијарди, некој направи нешто подобро, така што ако си доволно добар, има место за тебе.

  само со оглед дека 400еу ти се многу за портал, не си добар. а направи си ти портал, треба програмериве да живеат од нешто :)
   
 22. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Наскоро ќе го направам сајтот и ќе ви кажам колку сум вложил во него, ќе ви го пратам и линкот па ќе заклучите дека може да се помине поевтино, не дека можеби треба (да не се навреди нечија професија), сепак МОЖЕ ;)
   
 23. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  подобро би било да поставиш слика од Google Analytics со барем 50% од твоите очекувања за посети :)
   
 24. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,777
  1,890
  8 Мај 2007
  Машко
  може бе пријателе.
  секој може да има возило за 100евра
  и камион може ќе најде за 200
  ама нема да биде кипер. веројатно и краден.
  се може кај нас. само што унапред да ти порачам.
  подобро да си ги потрошиш планираните пари по кафани со пријатели. бар некој ќеиф ќе видиш.

  со среќа во креирањето на уште еден портал за спорт.
   
 25. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Fatal1ty можеш да ставиш клиент / твој сајт што го користи ЦМС-то? Ме интересира сигурноста.

  DynamicMK , целта на секој портал не е дали ќе собереш 100к жители или не.. Вистина , у америка 100к е ништо за познат портал. Ама процентуално во Македонија е многу. Глеј колку портали имаат препумпани цени за реклами а пак се полни со флешови и roll-овери. Верувам дека на повеќето од огласувачите им дале попуст и дека не се реални цените , но сепак.
   
  На Misho му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...