1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Започнувам нов сајт, но како ?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Блекмен, 28 Мај 2012.

 1. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Најпрво здраво до сите,
  Како што гледате овде сум нов, и би сакал да ве прашам за една груба пресметка, имам желба да започнам со спортски сајт (иако ги има многу во последно време), колку би ме чинело сето тоа, со домен + хостинг + дизајн и слично и уште ако во предивид се земе дека многу бргу планирам да ја стасам бројката од 15,000 на ден (значи хостинг кој би го издржал тоа).
   
  На LaLi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,070
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Воопшто не мислам така, разгледав -- домен&хостинг би можел за 2000 денара да ги земам, ми преостанува само уште дизајнот
   
 4. CrAzY_MaN

  CrAzY_MaN
  Intern

  59
  7
  27 Јули 2009
  Пензионер
  *Домен - .mk и .com.mk
  600 денари - доколку имаш сопствена фирма
  1000 денари доколку сакаш да ти регистрира некоја друга фирма на пр како uhost
  *Хостинг
  hostgator - добар и квалитетен хостинг,според мене најдобри,првиот пакет годишно ти доаѓа 3 илјади
  host1plus- исто така и овиде се добри , првиот пакет годишно ти доаѓа околу 1500 денари , но имаш многу купони кои намалуваат дури до 80% од цената
  *Тема
  Имаш повеќе фирми што нудат со различна цена,а најчесто оваа цена оди по договор.Инаку на интернет имаш многу убави разгледај овде , цените се движат до 1500 денари на линкот што го поставив, но истите можеш да ги пронајдеш и бесплатно и да ја едитираш по твои потреби.

  400е мисмал дека е висока сума, 100 евра се доволни за хостинг домен и тема(доколку ја купуваш),+ 100 евра за оптимизација,сео... 200е би ти завршиле работа.
   
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,070
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  вие си знаете...Ја си кажав моја цена.
   
 6. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Фала и на двата одговори, вака јас немам фирма и сум само за хостин и домен, за тема фала на линкот ќе разгледам, ама може и бесплатно, да се земе готова и да се пременни во мак подржка, затоа овие 400е ми беа превисоки
  ОПТИМИЗАЦИЈА, ќе сакаш да ми објасниш околу ова ?
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,070
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Зашто не се многу 400е!
  1.Затоа што како што планираш ти 15 000 посета дневно ти треба хостинг од најмалце 50е.
  2.Затоа што ќе добиеш уникатен дизајн (не тема од 20е едитирана)
  3.Затоа што ќе добиеш и вклучена оптимизајција.
  4.Затоа што ќе дибиеш имплеменацја и подршка на сработеното во секое време.
  5.Затоа што добиваш завршена работата во догворен рок.
  6.Затоа што ваквата работа си има своја цена.
  Од шупаци што работата за ич пари неможеме да просперираме во државата.
   
  На bogev4eboy, DekoRoker, Revan и уште 11 други им се допаѓа ова.
 8. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Па те сваќам друже, ама јас да имам вака пари веднаш би платил некој и да се распраша и да направи, јас неможам толку веднаш да инвестирам, затоа барам начин како да ме фати поевтино, секако доколку тргне како што посакувам ќе го надградам и хостингот и се што е потребно
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,070
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Извини ама јас тоа дека сакаш да пројдеш ефтино не успеав да го заклучам од првиот пост,затоа ти дадов фер понуда.
  Иначе можеш да пројдеш и со 150е на хостинг од 25е кој на пола месец ќе ти надмине лимит, готов темплејт едитиран кој се на се ќе те чини некои си 100 2-30 евра.
   
 10. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Па јасно, не го кажав тоа, ама ме удри оваа цена, сепак фала за одговорите :) ќе разгледаме ...
  Инаку гледам на ухост
  http://uhost.mk/windows-shared .. овој EXTRA колку би ми издржал, или да си барам месечен хостинг
   
 11. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Јас страшно се провоцирам од вакви дискусии за IT Услуги кои сите си замислиле дека треба да бидат по 50евра (па и помалку). 400 евра за солидно направен сајт со сите трошоци околу хостирања, домени воопшто не е многу, а понудава е одлична.
  А тоа дека има, ај ќе го користам истиот збор, шупаци, што работат за "ефтини" пари воопшто не го земам како фактор, односно овој фактор ме нервира абе моментално нервоза ме фаќа. Јас незнам како сите мислите дека било која ИТ услуга е нешто туку така, дека нормално е да е ефтино или што е работава. Перцепцијава за цените во ИТ кај нас некако сите со чудење ги гледаат.
  За се може да се плаќа во државава ама ако е нешто со компјутер поврзано абе ако може за 5 мин да дојдеш да видиш што е работата (читај: со саати) или па ако може нешто ефтино да ме фати или што све не немам слушнато. Оваа тема е само дополнување на сите чудесии што ги имам видено.

  Ај да не продолжувам, ме фатија будалите :angry:
   
  На goranzoran, duleee, RagingDemon и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Инаку фирми за ова наплаќаат од 1000 евра па нагоре за средно комплексни страни, со нормален дизајн и тоа дизајнот го штанцаат на 10 наредни страни со некои промени. Страв и ужас е се што имам видено за ИТ проекти, наплаќања, подршка понатаму итн итн.
   
 13. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  Е фирми де, ама кај фирмите се и парите .. јас само прашав, нема тука ништо лошо, ете добив корисни одговори.. сепак од мое лично гледање за 100е може да се создаде еден сајт, како за почеток .. можеби и грешам
   
 14. Блекмен

  Блекмен
  Intern

  17
  1
  25 Мај 2012
  Машко
  SuperSport .. имам другар кој е таму, што мислите колку инвестиција има во сајтот ?
   
 15. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Ако земеш во предвид сајтот да биде прописен спортски портал со сите добри модули и можности за уредување, 400eur е дури и ниска цена. :]
  Бројката 15.000 посети дневно е сериозна цел, јас би платил и дупло од 400 за соодветно сериозно изграден сајт. :]
   
 16. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Овој дел мислам дека ти е најважен во целиот концепт:
  "4.Затоа што ќе дибиеш имплеменацја и подршка на сработеното во секое време.
  5.Затоа што добиваш завршена работата во догворен рок.
  6.Затоа што ваквата работа си има своја цена."

  Кога сајтот ќе тргне (ќе се "разработи") тој момент со поддршката е од суштествено значење. :]
   
 17. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  322
  204
  3 Февруари 2010
  Машко
  Ако сакаш да имас професионална страна и посетители 15к+ Дневно нема да ти биде проблем да платиш 400еу +

  а и за хостинг и 200-300 евра ке те коста годишно за да имас брз и стаблине њеб хостинг

  па со 200 евра не мозеш ништо професионално да си зимаш
  само хостинг и домаин ке те чини толку
   
 18. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,254
  1,432
  10 Септември 2010
  Моето мислење е ако ти е за сериозно плати си како што треба да имаш човек што се ќе ти заврши на високо ниво и утре ќе ти биде тука за се што треба.Од такви трчи-лажи кај нас луѓе за ефтини пари што работат и утре телефон не ти крева ми е преку глава.

  Ова е мое мислење, без навреда кон никого.
   
 19. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Тоа е и мое мислење, само што баш ми е гајле ако некој се вреѓа. Никој не живее од воздух за без пари да прај.
   
  На igor_xxxx му/ѝ се допаѓа ова.
 20. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  до сите што дискутирате за цена:

  вие што саката да му изработите на некого сајт, кога ќе ви спомне 100еу, фино лепо одјебувате, оти од такви и тие пари нема да ги видите. некој што сака да направи пари, а не сака да стави пари и да вреднува туѓ труд, нема леб таму. подалеку од тоа.

  вие што мислите дека за 50еу може да направите саглам сајт кој ќе издржува илјадници посети, FUCK OFF!!!
  одете на друг форум, тука не ви е место. ако не почитувате труд и работа на луѓе во ит, КРШЕТЕ ГЛАВА, подалеку од тука.

  о да, ако некој се навредил, тоа ми беше поентата. и мене ми е навредливо некој да ми каже дизајн за 10 евра. ко да ме опцул. па ете, им враќам на јазик разбирлив за нив.
   
  На Maximus87, goranzoran, username и уште 4 други им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,771
  27,486
  4 Септември 2008
  Врвот е кога некој дава 20.000 на графичка, (60.000 + за цела конфигурација) а прескапо му е SSD за 4000 :oh:

  Се чека цените да паднат, а веќе ги има за 120 долари 128GB хај енд SSD-а :D тако звано "селективно штедење"
   
  На Fearless и igor_xxxx им се допаѓа ова.
 22. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  хахахахахахахаахахахаха
  :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

  да не сакаш за тие пари и една бугарка?
   
  IntelAmd, username, Mr.Jack и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  "Блекмен" се сметам компетентен да продискутирам по твоето прашање од повеќе причини. Да не должам многу.

  Да почнеме со хостингот. Ако планираш сајт со над 15 илјади посетители дневно не гледаш обичен хостинг, барај Medium-High VPS или дедициран сервер. Сериозен портал на обичен хостинг неможе да функционира. Ке биде ок 1-2-3 месеци на крај се ќе пропадне, не си прв ниту последен што би го пробал тоа но до сега не сум видел некој да успеал. Во Македонија само имам сретнато преку 100 портали од повеке типови, оние несериозните издржуваат некое време, кога ке видат дека немаат профит го исклучуваат. Немањето на профит се должи на повеќе елементи меѓу кои и несериозноста при бирање на хостинг решние. Тоа ти е како да отвараш пекара, сакаш да е со одличен квалитете а да купуваш најефтино брашно. Нормално производите ке ти се катастрофа.

  Одиме со сајтот. Квалитетен портал чини повеке од 1000 евра. Мој совет е сопствено програмиран CMS за разлика од Joomla, Drupal, Wordpress. Но и доколку тие ги користеш готов CMS, добро дизајниран, среден и најважно ОПТИМИЗИРАН за најминимална потрошува на ресурси од страна на процесор/рам и слично ако чини под 350-400еу рачунај дека не е квалитетен производ. Бидејќи не е само да изгледа добро туку и да работи добро во позадина.
   
  На DaciSS и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 24. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,837
  26,070
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  +60e ако сакаш на мој сопстен CMSзначи 460е sumi ме потсети ;)
   
 25. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  444
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  Дечки какви 300-400eur!!!!!!!!

  За спортски портал без минимални 1500eur само за сајтoт, башка добар дизајн (мин. 300eur), башка хостинг, башка фирма и домеин Е СМЕШНО ДЕТСКИ И НЕСЕРИОЗНО. А за сите „фраери“ што ми/ни ја уништуваат професијата и „прават сајтови за 100eur“ АЈДЕ ШЕТЊА!!!!!!!!
   

Сподели

Вчитување...