1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Vivaldi Browser v2

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од moongose, 26 Септември 2018.

Тагови:
 1. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Тие што го користат веројатно веќе добија известување за новата 2.4 верзија од вивалди. Ова чисто да ги потсетиме останатите дека навистина им треба добра причина да користат некој друг прелистувач.

  Во меѓувреме има бројни новини од кои најважни се:
  - можноста за кастомизација на тулбарите, иако засега само може да се отстрануваат и преместуваат копчињата, сеуште не може да се додаваат нови.
  - Можност за креирање профили и гостински профил, секој со свои подесувања, букмарци, екстензии итн.
  - Бројни нови можности и опции за кастомизација на работа со табовите.
  - Можност за кастомизација на имињата на скриншотовите.
  - Калкулатор во quick commands.
  - Еден куп други ситници што можат да се видат во логовите за промена.
   
  krema, FLEGMA и на Majestic им се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,451
  12,628
  2 Август 2012
  Машко
  @moongose
  Што екстензија користиш за Youtube? Се чини дека ликот што го направи Iridium престана да ја развива екстензијата.
  Ова е полето каде што најмногу мака мачам со Вивалди. Споро вчитување на Youtube, грешки во смисла на непуштање на видеа и сл.

  Иначе Вивалди врти кругови околу другиве Chromium прегледници.
   
 3. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Користам Magic actions. Која функционалност конкретно ти треба од екстензијата? Немам забележано никакви проблеми со јутуб, особено не како што ги пиша. Да не те зеза баш екстензијата?
   
 4. Majestic

  Majestic
  Gaining Experience

  126
  121
  25 Јули 2008
  Машко
  За YT јас користам Enhancer for YouTube, си ја донесов со мене кога мигрирав на Вивалди пред доста време.
  Преполна е со опции и го користам со малку промени на истите, така да ми одговара каков што доаѓа по дефолт.

  Главната причина поради која дојдов на Вивалди беше вистинската native поддршка на вертикални табови, проследена со еден куп опции за прикажување, справување и организирање на поголем број на табови (алтернативите во FF/Chrome секогаш беа ептен основни екстензии без никакви опции).

  Mouse Gestures и keyboard shortcuts е функционалност што би сакал да ја користам повеќе, но се немам посветено да ја имплементирам во секојдневната работа... веројатно ја избегнувам пошто треба инвестирање на одредено време за да се прилагодам на истите.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 5. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  147
  125
  8 oктомври 2016
  Прелистувачот засега е срча. Го користам 3-4 месеци и немам никаков проблем. Ме чуди колегата форумџија со YouTube проблемот бидејќи не користам додаток за YouTube, а секогаш е пуштено или во позадина или гледам нешто.

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 6. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  288
  239
  21 Мај 2017
  Машко
  Штета што нема мобилна верзија.
   
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,952
  2,191
  19 Јули 2013
  Инвестирај. Сосема малку треба, додавај по една гестикулација на ден. Мене Scroll page to top/bottom ми е незаменлива. Клик+долу+лево и клик+горе.
   
  На Majestic и Metuzalem им се допаѓа ова.
 8. farkizz

  farkizz
  Gaining Experience

  40
  58
  14 Април 2016
  Машко
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  288
  239
  21 Мај 2017
  Машко
 10. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,286
  2,597
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Користам Vivaldi на десктоп, ова е добро, го пробав, ама до сега Kiwi browser https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kiwibrowser.browser е дефинитивно прв избор за на Андроид. Од блокада на поп-апи и реклами, bottom address bar, брзина...

  Kiwi на rarbg по default ги блокира сите тие досадни реклами и overlay links, за кои дури и на десктоп треба спец. сетирања на Ublock origin, на пример.

  Ако имплементираат bottom address bar и некој подобар поп-ап блокер, што може да се очекува со оглед дека е само Бета ова, може и да преминам и на Vivaldi на Андроид.

  Sent from my SM-N960F using Tapatalk
   
  DaVoRkNe, Astraion, itstheigyg и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  9,488
  9,194
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде пишете искуство со вивалди на андроид.


  Sent from my ипхоне using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...