1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Vivaldi Browser v2

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од moongose, 26 Септември 2018.

Тагови:
  1. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,074
    3,479
    23 Јуни 2015
    Машко
    Ја си го присвоив Вивалди, далеку побрз од Хром. Лисицата никогаш не сум ја користел, и дадов можност пред неколку месеци после големиот реворк, ама не е тоа тоа. За лаптопов со и3 има голема разлика, за помоќни процесори најверојатно не се осеќа разликата во перформанси. Сега само ја чекам андроид верзијата.

На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,412
    2,143
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
    Јас не сеќавам ниту една разлика... Слободно си сурфам и гледам филмови и исто така преку 10тина отворени табови. Screenshot_7.png

3. vlatko175

vlatko175
    Gaining Experience

312
    122
    15 Јули 2008
    Пане бе, Битно claymore цепа у позадина :)

4. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,220
    3,185
    1 Септември 2011
    Машко
    Го снимив Vivaldi,и е стварно добар,искрено побрзо ми работи него ли Хромот што го користев,го избришав Хромот,си направив сихронизација на сите ствари во новив прелистувач :)

5. Pane24

Pane24
    Unstoppable

3,412
    2,143
    31 oктомври 2012
    Машко
    Невработен
    Што да правам кога немам свој компјутер :( овака барем се осеќам привилегирано да дремам на нет со 6х8гб картици :p

На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,527
    1,704
    19 Јули 2013
    Еве разгледај тука и тука. Ако ништо од тоа не ти е потребно, тогаш не ти менува ништо кој пребарувач го користиш.

На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SiPy`

SiPy`
    Unstoppable

2,074
    3,479
    23 Јуни 2015
    Машко
    Чисто информативно прашање. Неможев да најдам никаде во опции дали може да се намали скрол барот? Да биде малку по слик дизајн или слично.

Прикачени датотеки:

8. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

455
    651
    16 Јануари 2016
    Машко
    Еве пак му дадов шанса иако доста подобрен пак истите проблеми ги имам. Пола екстензии не функционираат и драг ен дроп на табови ептен лошо смислено. Назад на хром јбг..

9. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,006
    554
    8 Мај 2010
    Прелистувачот се гледа дека е доста пеглан но сеуште има некои мали проблеми.
    Да речеме дека проблемите се до мојот компјутер отколку до прелистувачот, ама до сега вакви поблеми немало на хром и не планирам да барам солуции на интернет за нивно поправање.

1 проблем, прелистувачот не вчитува гифови и видеа на твитер, а видеата на фејсбук имаат плеј копче ама не се пуштаат често, пробав со преинсталација и пак исто.
    Пребарав на гугл и многу други имале проблем уште во првата верзија. слика.

2 проблем, пошто на телекабел сум и најчесто има капча кодови за најава на некои страни овој проблем ми се има појавено неколку пат на различни страни. Не знам што е искрено проблемот но ми создава нервза, не е до интернетот бтњ. слика.

Накратко:
    Ќе треба да се вратам на хром, иако можеби зема повеќе меморија сметам дека пре би одел на прелистувач кој троши меморија а е функционален, отколку на прелистувач кој има проблеми. Патем и за тоа е меморијата за да се користи..

artweb, Astraion и на esquimaux им се допаѓа ова.
  10. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,527
    1,704
    19 Јули 2013
    Што е лошо смислено и како би можело да се подобри?
    Може линк до страницата каде што излегува таа порака?

11. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,006
    554
    8 Мај 2010
  12. Martinovski

Martinovski
    Gaining Experience

598
    265
    4 oктомври 2011
  13. artweb

artweb
    Gaining Experience

888
    340
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    На moongose и pipelin им се допаѓа ова.
  14. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,527
    1,704
    19 Јули 2013
    Кај мене е во ред и со видеа и со слики, Imgur немам забележано таква порака.

За такво нешто, тука :)

15. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

455
    651
    16 Јануари 2016
    Машко
    Имам отворено повеќе табови и да речеме сакам само еден да извлечам во фул големина на истиот монитор, не знам како? На хром едноставно драг и дроп кај сакам, дури и памти оригинална големина доколку не е фул скрин.
    Поентата е дека уште пеглање му треба за жал. Сакам и јас да избегам од хромов, тешко у блиска иднина изгледа :(

16. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,527
    1,704
    19 Јули 2013
    Ако те разбрав добро, имаш повеќе табови во еден прозорец од прелистувачот којшто не е на цел екран и сакаш еден од табовите да го отвориш во нов прозорец кој ќе го зафаќа целиот екран?
    Ако е тоа, само го земаш табот и го пушташ на десктоп. Или на десно копче на табот, па Move to new window.
    На ист начин го враќаш назад.

17. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

455
    651
    16 Јануари 2016
    Машко
    Имам повеќе табови во еден прозорец од прелистувачот којшто не е на цел екран и сакам еден од табовите да ги отворам во нов прозорец кој ќе го зафаќа целиот екран. Не го гледам десктопот за да со пуштам на него, фул скрин сум.
    Move tab to > New Window работи во случајов али ептен е неинтуитивно. Треба десен клик да ховернам на тоа за на крај да добијам една опција "New window", зашто уопште има табче во "Move tab to" за повеќе опции ако е само една?...

18. artweb

artweb
    Gaining Experience

888
    340
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    Инаку пвеќе рам јаде од хром, затоа е и побрз.
    Ми изгледа дека основата на вивалди му е хром.

19. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,527
    1,704
    19 Јули 2013
    Сега ми е јасно што бараш. Опцијата е во подмени за да не го оптеретува менито, затоа што може да има и повеќе прозорци во кои што може да се префрли табот. Во случајов немаш ниеден и затоа постои само New window ставката.
    Доколку ти е тоа комплицирано за често користење (а се согласувам дека е), постои команда Detach Tab, која што можеш да ја ставиш на која било кратенка од тастатурата или да ја мапираш на Mouse gesture.

А можеш и да гласаш за таа функционалност :)

На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
  20. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,527
    1,704
    19 Јули 2013
    Основата е хромиум и тоа само престо енџинот од хромиум. Се над тоа е вивалди.

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  21. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

455
    651
    16 Јануари 2016
    Машко
    Со новиов апдејт ми се средија повеќето екстензии. Исто гледам можеш хајлајтиран текст со десен клик да напраиш срч без да идеш у подмени, супер. Уште драг и дроп да го испеглаат и се префрлам од хром скроз. Иако малце ко да ми се успори или си замислувам? Можеби до екстензиите што проработеа одеднаш повеќе. Ги свикнувам шорткатите со маус и десен клик, ептен корисно!

22. moongose

moongose
    Practice makes perfect

1,527
    1,704
    19 Јули 2013
    Префли се уште сега, ќе се навикнеш на поарно нема ни да ти треба таква функционалност на драг и дроп.
    Што е до шорткатите на десен клик, јас на клик и нагоре имам ставено „Scroll page to top", а на клик и надолу+лево „Scroll page to bottom". Незаменливо.

На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...