1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Vivaldi Browser v2

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од moongose, 26 Септември 2018.

Тагови:
 1. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ја си го присвоив Вивалди, далеку побрз од Хром. Лисицата никогаш не сум ја користел, и дадов можност пред неколку месеци после големиот реворк, ама не е тоа тоа. За лаптопов со и3 има голема разлика, за помоќни процесори најверојатно не се осеќа разликата во перформанси. Сега само ја чекам андроид верзијата.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,369
  3,694
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас не сеќавам ниту една разлика... Слободно си сурфам и гледам филмови и исто така преку 10тина отворени табови. Screenshot_7.png
   
 3. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  269
  105
  15 Јули 2008
  Пане бе, Битно claymore цепа у позадина :)
   
 4. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,807
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  Го снимив Vivaldi,и е стварно добар,искрено побрзо ми работи него ли Хромот што го користев,го избришав Хромот,си направив сихронизација на сите ствари во новив прелистувач :)
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,369
  3,694
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Што да правам кога немам свој компјутер :( овака барем се осеќам привилегирано да дремам на нет со 6х8гб картици :p
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Еве разгледај тука и тука. Ако ништо од тоа не ти е потребно, тогаш не ти менува ништо кој пребарувач го користиш.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Чисто информативно прашање. Неможев да најдам никаде во опции дали може да се намали скрол барот? Да биде малку по слик дизајн или слично.
   

  Прикачени датотеки:

 8. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  576
  970
  16 Јануари 2016
  Машко
  Еве пак му дадов шанса иако доста подобрен пак истите проблеми ги имам. Пола екстензии не функционираат и драг ен дроп на табови ептен лошо смислено. Назад на хром јбг..
   
 9. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,201
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Прелистувачот се гледа дека е доста пеглан но сеуште има некои мали проблеми.
  Да речеме дека проблемите се до мојот компјутер отколку до прелистувачот, ама до сега вакви поблеми немало на хром и не планирам да барам солуции на интернет за нивно поправање.

  1 проблем, прелистувачот не вчитува гифови и видеа на твитер, а видеата на фејсбук имаат плеј копче ама не се пуштаат често, пробав со преинсталација и пак исто.
  Пребарав на гугл и многу други имале проблем уште во првата верзија. слика.

  2 проблем, пошто на телекабел сум и најчесто има капча кодови за најава на некои страни овој проблем ми се има појавено неколку пат на различни страни. Не знам што е искрено проблемот но ми создава нервза, не е до интернетот бтњ. слика.

  Накратко:
  Ќе треба да се вратам на хром, иако можеби зема повеќе меморија сметам дека пре би одел на прелистувач кој троши меморија а е функционален, отколку на прелистувач кој има проблеми. Патем и за тоа е меморијата за да се користи..
   
  artweb, Astraion и на esquimaux им се допаѓа ова.
 10. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Што е лошо смислено и како би можело да се подобри?
  Може линк до страницата каде што излегува таа порака?
   
 11. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,201
  781
  8 Мај 2010
  Машко
 12. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  610
  298
  4 oктомври 2011
 13. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  На moongose и pipelin им се допаѓа ова.
 14. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Кај мене е во ред и со видеа и со слики, Imgur немам забележано таква порака.

  За такво нешто, тука :)
   
 15. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  576
  970
  16 Јануари 2016
  Машко
  Имам отворено повеќе табови и да речеме сакам само еден да извлечам во фул големина на истиот монитор, не знам како? На хром едноставно драг и дроп кај сакам, дури и памти оригинална големина доколку не е фул скрин.
  Поентата е дека уште пеглање му треба за жал. Сакам и јас да избегам од хромов, тешко у блиска иднина изгледа :(
   
 16. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Ако те разбрав добро, имаш повеќе табови во еден прозорец од прелистувачот којшто не е на цел екран и сакаш еден од табовите да го отвориш во нов прозорец кој ќе го зафаќа целиот екран?
  Ако е тоа, само го земаш табот и го пушташ на десктоп. Или на десно копче на табот, па Move to new window.
  На ист начин го враќаш назад.
   
 17. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  576
  970
  16 Јануари 2016
  Машко
  Имам повеќе табови во еден прозорец од прелистувачот којшто не е на цел екран и сакам еден од табовите да ги отворам во нов прозорец кој ќе го зафаќа целиот екран. Не го гледам десктопот за да со пуштам на него, фул скрин сум.
  Move tab to > New Window работи во случајов али ептен е неинтуитивно. Треба десен клик да ховернам на тоа за на крај да добијам една опција "New window", зашто уопште има табче во "Move tab to" за повеќе опции ако е само една?...
   
 18. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,244
  571
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Инаку пвеќе рам јаде од хром, затоа е и побрз.
  Ми изгледа дека основата на вивалди му е хром.
   
 19. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Сега ми е јасно што бараш. Опцијата е во подмени за да не го оптеретува менито, затоа што може да има и повеќе прозорци во кои што може да се префрли табот. Во случајов немаш ниеден и затоа постои само New window ставката.
  Доколку ти е тоа комплицирано за често користење (а се согласувам дека е), постои команда Detach Tab, која што можеш да ја ставиш на која било кратенка од тастатурата или да ја мапираш на Mouse gesture.

  А можеш и да гласаш за таа функционалност :)
   
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Основата е хромиум и тоа само престо енџинот од хромиум. Се над тоа е вивалди.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 21. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  576
  970
  16 Јануари 2016
  Машко
  Со новиов апдејт ми се средија повеќето екстензии. Исто гледам можеш хајлајтиран текст со десен клик да напраиш срч без да идеш у подмени, супер. Уште драг и дроп да го испеглаат и се префрлам од хром скроз. Иако малце ко да ми се успори или си замислувам? Можеби до екстензиите што проработеа одеднаш повеќе. Ги свикнувам шорткатите со маус и десен клик, ептен корисно!
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 22. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Префли се уште сега, ќе се навикнеш на поарно нема ни да ти треба таква функционалност на драг и дроп.
  Што е до шорткатите на десен клик, јас на клик и нагоре имам ставено „Scroll page to top", а на клик и надолу+лево „Scroll page to bottom". Незаменливо.
   
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  Денеска излезе верзија 2.1
  Главно решени доста ситни багови, поддршка за новиот AV1 кодек и додадени команди во Quick commands менито.
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,456
  12,629
  2 Август 2012
  Машко
  Јас веќе 3 недели го користам како главен browser и за сега сум презадоволен. Досега замерував за немањето на синхронизација но ет сега работи како што треба.
  Ненадје*ива функционалност се заспаните табови. И сајд барот, и темите, и скриншоти да фаќаш, и нотиња да имаш и све.. и тоа без додатни хемијања со екстензии. Она што ме нервира (засега) е тоа што Speed dial ми става скриншоти на веб страната наместо главното лого да го повлече од (ваљда) favicon.ico или слично. Како и да е, јас си направив сопствени за најпосетуваните страници со димензии 220x180 (во Фотошоп и лаери ова е час работа)

  Како порано на Опера. Убајни!


  [edit]
  И кој го това може бе другари, кој? :)

  љљ.png
   
  Последна промена: 25 oктомври 2018
  На Astraion и moongose им се допаѓа ова.
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,057
  2,300
  19 Јули 2013
  favicon е премал за поставување на спид дајалот. На старата опера мислам дека дел од логоата на сајтовите доаѓаа со самата опера, другите ги влечеше од нивната база. На актуелнава опера автоматски се генерираат од адресата на сајтот.
  По вивалди форумите има корисници кои што имаат изнаправено едно чудо кастом решенија за замена. Најважно е што има можност да се заменат.
   

Сподели

Вчитување...