• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
664
365
Добар е за парите, но ако сакаш да додадеш уште некој денар јас би одел на овој модел бидејќи има малку подобар процесор за слика и има HDMI 2.1 што би било битно ако користиш во иднина некоја од поновите конзоли за играње.

Каде точно се гледа дека има хдми 2.1?
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
142
76
Абе уште ли се расправате со LG, било каков квар у гарантен рок не признаваат а не па за нешто друго. Баталете карактеристики на Тв-то гледај гаранција.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
208
107
Абе уште ли се расправате со LG, било каков квар у гарантен рок не признаваат а не па за нешто друго. Баталете карактеристики на Тв-то гледај гаранција.
Искуство? Извор?
Да те демантирам. Пред новата година беше признаена целосна гаранција кај мој познаник, за ЛГ тв. Целосно беше покриен трошокот. И тоа во многу краток рок од 7 дена.
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
142
76
Имам пишувано тука, пролистај малце, не биди готован. Моето искуство било негативно, никад не би купил LG пак. Еве и сега ми треба Тв па ќе земам Самсунг иако и они се брукаат, пошо секоја година новите модели се послаби од минатогодишните.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
208
107
Имам пишувано тука, пролистај малце, не биди готован. Моето искуство било негативно, никад не би купил LG пак. Еве и сега ми треба Тв па ќе земам Самсунг иако и они се брукаат, пошо секоја година новите модели се послаби од минатогодишните.
Си имал непризнаена гаранција и не ти менувале/враќале? Од кај го зема тв-то?
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,472
830
И би го купил, што значи може со ова да ми работи на пример макс тв то или дримбоксот на приклучок од усб со ова чудо, нели?
Зошто не би функционирало?! Само што со УСБ треба да е со понова верзија порт 3.0 па нагоре додека кај тие стандардните се со порт 2.0 ,бидејќи ХДМИ порт бара поголема брзина проток а тоа со усб порт 3.0 (плавото) таквите прима поголем проток

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Salermo

Intern
13 септември 2017
24
2
Kazete predlog tv min. 65inch. 5m imam distanca do televizorot. Ne mi e potrebno android bidejki imam android box i pretezno mi e za gledanje tv preku telekom sum. Bidejki imam foma samsung lg i sony, preferiram samsung i dali e golema razlia pomegu 7 i 8 serija.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,679
3,049
Зошто не би функционирало?! Само што со УСБ треба да е со понова верзија порт 3.0 па нагоре додека кај тие стандардните се со порт 2.0 ,бидејќи ХДМИ порт бара поголема брзина проток а тоа со усб порт 3.0 (плавото) таквите прима поголем проток
Затоа што овие конвертори работат само на компјутер. Нема да функционира на ниеден друг уред. А и на компјутерот треба прво да се инсталира, па да проработи.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,472
830
Затоа што овие конвертори работат само на компјутер. Нема да функционира на ниеден друг уред. А и на компјутерот треба прво да се инсталира, па да проработи.
И јас така мислам,но можно е смарт тв има вградено соурс за такви тракатанци сепак не сум сигурен за ова

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
283
293
Predlog za TV od 50 incha, cenovniot rang mi e od kaj 28 do maximum 33000 denari. Ne se razbiram od brendovi, ne znam kako stojat na pazarot. Gledam tuka nekoi predlagaat LG, nekoi Samsung, nekoi velat samsung nikako samo Sony, najdobar TV na nekolku mesta na Youtube go izbiraat PANASONIC 50TXGX800,itn

Ve molam za predlozi i okolu operativniot sistem, dali da se bara androidTV ili televizori so svoj avtonomen OS. Celta e da se koristat obicni aplikacii kako Youtube, Netflix, ne znam eventualno ako ima moznost da se simnuvaat filmovi na nego i da se gledaat iako toa bilo poretko, gaming..

na sto da se obrne paznja, dali na procesorot, dali na koj tip na panel raboti? Ne sakam da secka za 1 godina, ama sakam i ubava slika :)

Blagodaram i izvenete za latinicata.
 
Последна промена:

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,681
3,574
Predlog za TV od 50 incha, cenovniot rang mi e od kaj 28 do maximum 33000 denari. Ne se razbiram od brendovi, ne znam kako stojat na pazarot. Gledam tuka nekoi predlagaat LG, nekoi Samsung, nekoi velat samsung nikako samo Sony, najdobar TV na nekolku mesta na Youtube go izbiraat PANASONIC 50TXGX800,itn

Ve molam za predlozi i okolu operativniot sistem, dali da se bara androidTV ili televizori so svoj avtonomen OS. Celta e da se koristat obicni aplikacii kako Youtube, Netflix, ne znam eventualno ako ima moznost da se simnuvaat filmovi na nego i da se gledaat iako toa bilo poretko, gaming..

na sto da se obrne paznja, dali na procesorot, dali na koj tip na panel raboti? Ne sakam da secka za 1 godina, ama sakam i ubava slika :)

Blagodaram i izvenete za latinicata.
Разгледај ги овие 2 модели:
 

GoCe_

Gaining Experience
18 ноември 2007
283
293
Разгледај ги овие 2 модели:
go gledav samsungot, super cena ima ama uste na izlog vo neptun se gleda deka mnogu pobledi boi ima od 7172 i od 7092. Nekoi velat podobro postara generacija, sekoja nova generacija na samsung e po sranje od prethodnata.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
205
172
Predlog za TV od 50 incha, cenovniot rang mi e od kaj 28 do maximum 33000 denari. Ne se razbiram od brendovi, ne znam kako stojat na pazarot. Gledam tuka nekoi predlagaat LG, nekoi Samsung, nekoi velat samsung nikako samo Sony, najdobar TV na nekolku mesta na Youtube go izbiraat PANASONIC 50TXGX800,itn

Ve molam za predlozi i okolu operativniot sistem, dali da se bara androidTV ili televizori so svoj avtonomen OS. Celta e da se koristat obicni aplikacii kako Youtube, Netflix, ne znam eventualno ako ima moznost da se simnuvaat filmovi na nego i da se gledaat iako toa bilo poretko, gaming..

na sto da se obrne paznja, dali na procesorot, dali na koj tip na panel raboti? Ne sakam da secka za 1 godina, ama sakam i ubava slika :)

Blagodaram i izvenete za latinicata.
55" ако можеш уште подобро,
за плус 5000 денари ќе имаш екстра 100 херцен телевизор што е многу подобар од новава 2020 серија.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

Stefan H.

Intern
26 септември 2012
19
12
Искуство? Извор?
Да те демантирам. Пред новата година беше признаена целосна гаранција кај мој познаник, за ЛГ тв. Целосно беше покриен трошокот. И тоа во многу краток рок од 7 дена.
Да потврдам, купен ТВ преку Нептун. 3 годишна гаранција , се расипа екранот на истекот на втората година . Почекав некои 20на дена и ми го сменија комплет екранот.
По мене излегоа профи. (сервис Македонија)
 

bicikle

On your way to fame
3 март 2018
1,922
942
55" ако можеш уште подобро,
за плус 5000 денари ќе имаш екстра 100 херцен телевизор што е многу подобар од новава 2020 серија.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
koj e toj 55"?
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
205
172

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
238
233
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Имам RGB лента у ТВ на усб портот и при користење на стрелките на далинското се мењаваат боите на лентата, левото копче мислим дури и ја исклучуаше лентата и не свети... а кога користим далинско преку телефон со IR нема гајле.
Имал некој проблем со ова? Како би можело да се среди?
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
910
472
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
Треба тв да купувам до кај 25к. 55+ инчи.


што е разликата мегу ове 2 лг?

мојте имаат фуего некој 50 инчи 5 години, немал никакви проблеми, мислам дека ипс панели користат.

кога има подобри попусти за блекфрајдеј или да почекам за нова год?
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Треба тв да купувам до кај 25к. 55+ инчи.


што е разликата мегу ове 2 лг?

мојте имаат фуего некој 50 инчи 5 години, немал никакви проблеми, мислам дека ипс панели користат.

кога има подобри попусти за блекфрајдеј или да почекам за нова год?
UK серија на ЛЏ е стара две години веќе и лоши ревјуа има за нив.

Пртати ги цените малце па ке видеш куга има блак фрајдеј.
Има понекогаш, да. Ама само понекогаш.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
208
107
UK серија на ЛЏ е стара две години веќе и лоши ревјуа има за нив.

Пртати ги цените малце па ке видеш куга има блак фрајдеј.
Има понекогаш, да. Ама само понекогаш.
Денес извадија ценовници сите. Скоро кај никого нема вистински попуст. Иначе домашните ја имаат УК серијата. Навистина е 2 години стара, ама работи перфектно.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Денес извадија ценовници сите. Скоро кај никого нема вистински попуст. Иначе домашните ја имаат УК серијата. Навистина е 2 години стара, ама работи перфектно.
Ако не ти е стало до DTS аудио, можеш да погледнеш Samsung TU (2020) или
RU (2019) серии. Имаат VA панел кој дава подобар контраст од IPS.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,715
Мислења
831,200
Членови
28,707
Најнов член
Cranium167
На врв Дно