• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,366
749


Во техномаркет е малку поскапо од Нептун и сиромашни избори иако има добри солидни ама за таквите не вреди 500 евра како што реков поскапи се .

Самсунг , еЛЏи , Сони и Панасоник тие се добри за 500 евра ,но за нашиот пазар и можности го има Самсунг и еЛЏи поради подршка за МК мени и преводи за филмови најмногу подршка е еЛЏи
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,375
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Zdravo,
Dali nekoj ima iskustvo so Toshiba TV?
Bi preporacale ili ne, pozitivni i negativni mislenja.
Fala odnapred.
Па зависи од тоа што бараш од телевизорот (и колку пари ти се даваат). Ако си тргнал од името, тогаш да знаеш дека Toshiba во Европа е само ребрендиран Вестел од Турција (исто и Hitachi, JVC). Ако ти е да поминеш поевтино, тогаш сите во таа класа се скоро исти. Не знам кој модел т.е. која дијагонала сакаш да ја земеш, па да ти препорачаме соодветна замена. Во секој случај, јас би одел со Philips, TCL, LG, Samsung, Sony (тргнуваќи од поевтина кон поскапа варијанта)
 

Bane016

Intern
4 октомври 2017
9
2
Imam LG dva televizori i epten sum zadovolen, edniot e FullHD kupen 2010 godina 37', a vtoriot 49' 4K kupen 2018 so uste 3 godini garancija. Imam bonus od A1, pa namesto telefon sakam da zemam televizor. Gledam imaat Tesla, Panasonic, Toshiba, TCL za okolu 20-23k pa zatoa prasav.
 
31 август 2020
5
4
Здраво на сите ако може мислење за 2та тв а, сакам да се подновам со тв ама не се разбирам баш кој е подобар, освен за фудбал, чат пат за пс4 и филм за друго не е наменет, благодарам
 

Атачменти

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,017
685
Неврленд
Здраво на сите ако може мислење за 2та тв а, сакам да се подновам со тв ама не се разбирам баш кој е подобар, освен за фудбал, чат пат за пс4 и филм за друго не е наменет, благодарам
У тај случај одбери шо е поефтино и со поголема гаранција. Ако е мала разликата у цена земи си самсунг. На скриншотот не се гледа ратата на Самсунго.
 
31 август 2020
5
4
У тај случај одбери шо е поефтино и со поголема гаранција. Ако е мала разликата у цена земи си самсунг. На скриншотот не се гледа ратата на Самсунго.
Гаранцијата иста била колку што ги разбрав на 2та, (ако не ме излажаа) ратата за Самсунгот е 300 и не ми смета цената, така да ако не се изјасни уште некој Самсунгот ќе го земам, благодарам уште еднаш
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
93
50
Гаранцијата иста била колку што ги разбрав на 2та, (ако не ме излажаа) ратата за Самсунгот е 300 и не ми смета цената, така да ако не се изјасни уште некој Самсунгот ќе го земам, благодарам уште еднаш
Заеби TCL, зимај Samsung-от, не се мисли.
 

icemaher

Intern
27 мај 2009
43
24
Куманово
Кој има фуего тв и користи dvb-c, која држава треба да се избере при скенирање(пробано Шведска, Мкд = ништо не наоѓа само аналогни), и што уште да се подеси за да најде дигитални канали на кабловска?

На LG никогаш не ми барало држава, само ауто скен и се најде, овде триста подесувања има 16-QAM, 32-QAM, 64-QAM, 128-QAM, 256-QAM.
 

Jordan223

Intern
26 октомври 2019
15
31
Здраво ако може мислење за телевизоров,дали има некој искуство со него или па некој друг телевизор што според вас е подобар во таа граница на цена.Благодарам!
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
179
92
Здраво ако може мислење за телевизоров,дали има некој искуство со него или па некој друг телевизор што според вас е подобар во таа граница на цена.Благодарам!
Родителите и еден братучед ја имаат UK серијата од ЛГ која е постара од оваа. Презадоволни. Плус ако ти е за филмови отвора се живо и диво. Ценава ти е навистина ниска. Јас не би се мислел.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
179
92
Едно нубско прашање. Имам самсунг тв малце користен, поскапа серија. Хдми-то не ми работи, усб то ми работи. Дали со свичер usb to hdmi би работело хдми то? И каде може да се најде такво нешто?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,172
7,906
Скопје
Едно нубско прашање. Имам самсунг тв малце користен, поскапа серија. Хдми-то не ми работи, усб то ми работи. Дали со свичер usb to hdmi би работело хдми то? И каде може да се најде такво нешто?
Скапичко, ако ти се чека а веројатно ти се, Алиекспрес.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
179
92
Скапичко, ако ти се чека а веројатно ти се, Алиекспрес.
И би го купил, што значи може со ова да ми работи на пример макс тв то или дримбоксот на приклучок од усб со ова чудо, нели?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,172
7,906
Скопје
И би го купил, што значи може со ова да ми работи на пример макс тв то или дримбоксот на приклучок од усб со ова чудо, нели?
Не можам 100% да ти кажам ама би требало. Може ќе пише некој шо пробал, може ќе знаат од Анхоч да ти кажат.
Ама не гледам зошто не би функционирало.
 

David Marinov

Intern
11 ноември 2017
7
6
И би го купил, што значи може со ова да ми работи на пример макс тв то или дримбоксот на приклучок од усб со ова чудо, нели?
Јас го користам ова на лаптоп бидејќи имам само еден HDMI излез, на самото адаптрче има 8мб меморија на која што има апликација која што треба да се инсталира за да работи. FL2000 | Fresco Logic

Според ова мислам дека нема да ти работи на телевизор.
 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
179
92
Јас го користам ова на лаптоп бидејќи имам само еден HDMI излез, на самото адаптрче има 8мб меморија на која што има апликација која што треба да се инсталира за да работи. FL2000 | Fresco Logic

Според ова мислам дека нема да ти работи на телевизор.
Некое друго чаре?
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,030
2,485
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Заинтересиран сум за овој модел :
Има некој мислење или став во поглед на оваа серија на LG ?
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,163
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Заинтересиран сум за овој модел :
Има некој мислење или став во поглед на оваа серија на LG ?
Добар е за парите, но ако сакаш да додадеш уште некој денар јас би одел на овој модел бидејќи има малку подобар процесор за слика и има HDMI 2.1 што би било битно ако користиш во иднина некоја од поновите конзоли за играње.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,571
Мислења
820,700
Членови
28,228
Најнов член
Nikojsi
На врв Дно