• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телевизори (искуства, препораки, совети, мислења...)

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
58
62
Aj da spodelam iskustvo, imav LG od ovoj model:
Odlicen TV, ama posle 3 god pocnaa da otkazuvaat diodite za background light

Zemav denes Samsung:

Znaci citajte vnimatelno, KATA-STROFA!
Brightness max 50 (temno ko mrak), blur slika vo sporedba so gorenavedeniot LG model
Boite mislam deka ne se tolku "zivi" kako na LG-to (demek nesto nova tehnologija servira Samsung Crystal Display pa se zatrcav...)
Lesen (igracka vo sporedba so LG)
Stoi na edni mizerni 2 nodzinja sto se pikaat vo plastikata so zapinjanje, nasproti elegantnata, teska i masivna podloga so 4 strafa na LG
Kabelceto za napojuvanje e so debelina na usb kabelot sto mi e za tel, uticnicata onaa najtenkata sto ja stavaat na sijalicki za elka
Ima cela EDNA USB porta (ako se zaebe good luck, dobro e ima 2 HDMI se potrudile
Nesto citav vo specs 3D zvuk (dada tranzistorce od pazar)
Daljinskoto igracka lugje, kolku kutija cigari, kockasto (oshtro), tenko bega niz race, nasproti masivnoto, futuristicko daljinsko na LG
Plastikata pozadi e baagi pomeka vo sporedba so LG

Da se razbereme, modelov na Samsung ne e osnovna verzija, ponapreden model e.
Bruka za Samsung, neka stavat kluc na fabrikite i aj so zdravje, a ne so cenite mislis dijamantski proizvodi prodavaat, uzas.... Edino telefonite sto im vredat.....

E sega ke vidime kolku ke traat diodite za background light si pa rekov aj Samsung go falat site, osekjam deka se poebav gadno, ama se fativ za oroto ke go igram sega....

Nikad vekje Samsung.
Crystal UHD е чиста превара и нема никакво унапредување на панелот за разлика од претходната серија дури поновиве се побледи, Самсунг ги имаат пуштено тие телевизори ради реда чисто колку да имаат што да понудат во тој ценовен ранг и да бидат конкуренција, моделите 7092, 7172, 7102 имаат 0 разлика измеѓу нив. Додека по хај енд како QLED моделите се доста поквалитетни и има добри позитивни коментари за нив.
 

MacRazor

Gaining Experience
15 ноември 2017
144
78
Другар, не им вредат ни телефоните ами само фрижидерите. Треба сепак малце и да се информираш, не можеш да очекуваш WOW од овој модел, а колку е напреден....знаеш она колку пари толку музика. Ова е отпадот од САМ а ти си го донел дома. Обично е обратно, нели отпадот у кеса и у контејнер.
 

triki123

Баниран/a
4 мај 2019
85
65
Aj da spodelam iskustvo, imav LG od ovoj model:
Odlicen TV, ama posle 3 god pocnaa da otkazuvaat diodite za background light

Zemav denes Samsung:

Znaci citajte vnimatelno, KATA-STROFA!
Brightness max 50 (temno ko mrak), blur slika vo sporedba so gorenavedeniot LG model
Boite mislam deka ne se tolku "zivi" kako na LG-to (demek nesto nova tehnologija servira Samsung Crystal Display pa se zatrcav...)
Lesen (igracka vo sporedba so LG)
Stoi na edni mizerni 2 nodzinja sto se pikaat vo plastikata so zapinjanje, nasproti elegantnata, teska i masivna podloga so 4 strafa na LG
Kabelceto za napojuvanje e so debelina na usb kabelot sto mi e za tel, uticnicata onaa najtenkata sto ja stavaat na sijalicki za elka
Ima cela EDNA USB porta (ako se zaebe good luck, dobro e ima 2 HDMI se potrudile
Nesto citav vo specs 3D zvuk (dada tranzistorce od pazar)
Daljinskoto igracka lugje, kolku kutija cigari, kockasto (oshtro), tenko bega niz race, nasproti masivnoto, futuristicko daljinsko na LG
Plastikata pozadi e baagi pomeka vo sporedba so LG

Da se razbereme, modelov na Samsung ne e osnovna verzija, ponapreden model e.
Bruka za Samsung, neka stavat kluc na fabrikite i aj so zdravje, a ne so cenite mislis dijamantski proizvodi prodavaat, uzas.... Edino telefonite sto im vredat.....

E sega ke vidime kolku ke traat diodite za background light si pa rekov aj Samsung go falat site, osekjam deka se poebav gadno, ama se fativ za oroto ke go igram sega....

Nikad vekje Samsung.
Од каде го купи? Јас прашував за Samsung UE50TU7002 погоре, не знам дали е истиот модел само поголем, или пар серии подоле во однос на твојот. Јас па ептен се залетав. Сакам да мењам QUART 10 години стар сигурно така да сигурно ќе ми биде апгрејд ама ме пишмануе твоево искуство :) а ценава ми е топ плус имам некој бонус за користење од а1 така да сакам да го искористам паметно.
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Aj da spodelam iskustvo, imav LG od ovoj model:

Odlicen TV, ama posle 3 god pocnaa da otkazuvaat diodite za background light

Zemav denes Samsung:

Znaci citajte vnimatelno, KATA-STROFA!
Brightness max 50 (temno ko mrak), blur slika vo sporedba so gorenavedeniot LG model
Boite mislam deka ne se tolku "zivi" kako na LG-to (demek nesto nova tehnologija servira Samsung Crystal Display pa se zatrcav...)
Друже, ај прво провери у сетинзи:
General - Eco Solution - Energy Saving Mode.
Обично воа saving mode по дифолт е штиклирано. И кај мене беше така и коа го уклучив дома се разочарав колју слаба светлост дава, ама го најдов ова и го исклучив и знатно се остветли. Башка и позадинско осветлување ке го дигнеш. Јас имам друг модел, лански RU7400 серија. Ама искрено се надам дека и кај тебе ќе биде до energi saving mode. Провери и баш ме занима шо ќе испадне.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,681
3,574
Aj da spodelam iskustvo, imav LG od ovoj model:
Odlicen TV, ama posle 3 god pocnaa da otkazuvaat diodite za background light

Zemav denes Samsung:

Znaci citajte vnimatelno, KATA-STROFA!
Brightness max 50 (temno ko mrak), blur slika vo sporedba so gorenavedeniot LG model
Boite mislam deka ne se tolku "zivi" kako na LG-to (demek nesto nova tehnologija servira Samsung Crystal Display pa se zatrcav...)
Lesen (igracka vo sporedba so LG)
Stoi na edni mizerni 2 nodzinja sto se pikaat vo plastikata so zapinjanje, nasproti elegantnata, teska i masivna podloga so 4 strafa na LG
Kabelceto za napojuvanje e so debelina na usb kabelot sto mi e za tel, uticnicata onaa najtenkata sto ja stavaat na sijalicki za elka
Ima cela EDNA USB porta (ako se zaebe good luck, dobro e ima 2 HDMI se potrudile
Nesto citav vo specs 3D zvuk (dada tranzistorce od pazar)
Daljinskoto igracka lugje, kolku kutija cigari, kockasto (oshtro), tenko bega niz race, nasproti masivnoto, futuristicko daljinsko na LG
Plastikata pozadi e baagi pomeka vo sporedba so LG

Da se razbereme, modelov na Samsung ne e osnovna verzija, ponapreden model e.
Bruka za Samsung, neka stavat kluc na fabrikite i aj so zdravje, a ne so cenite mislis dijamantski proizvodi prodavaat, uzas.... Edino telefonite sto im vredat.....

E sega ke vidime kolku ke traat diodite za background light si pa rekov aj Samsung go falat site, osekjam deka se poebav gadno, ama se fativ za oroto ke go igram sega....

Nikad vekje Samsung.
Тоа ти е, новите модели се тапа во поглед на слика, него постарите како тој LG што го имаш.
А земи некој од новите LG модели, бетер ќе бидеш разочаран, толку лоши панели немам видено, бледа слика, исперени бои, никаков контраст.

Иначе тој самсунг модел не е никаков напреден, туку од најобичните основни модели 7ма серија, после иде 8ма, 9та, Q-LED итн.

И јас го имам овој модел од пред 6 години:
LG 47LA660S : 47'' LED Cinema 3D Smart TV; 4 adet Cinema 3D Gözlük, 2 adet Dual Play Gözlük, Dahili Wi-Fi, Dahili HD Uydu Alıcısı, Subwoofer, MCI 400 HZ gibi özellikleri Cinema Screen Tasarımı ile birleştiriyor. | LG Türkiye - реални 100Hz, 3D, многу квалитетен екран со јак контраст и агли на гледање како IPS, тогаш одеше со 4 пара 3D наочари плус 2 за гејминг, меџик даљинско, вграден сабвуфер... кои мераци беа кога го купив.
Сега пред некоја година од Нептун сменив 5 телевизори, со незнам какви фичрс, абе еден немаше слика како што треба и LG и Samsung. Едино Sony што уште држат квалитет и имаат убедливо најдобра слика.
Мислењето е автоматски споено:

Друже, ај прво провери у сетинзи:
General - Eco Solution - Energy Saving Mode.
Обично воа saving mode по дифолт е штиклирано. И кај мене беше така и коа го уклучив дома се разочарав колју слаба светлост дава, ама го најдов ова и го исклучив и знатно се остветли. Башка и позадинско осветлување ке го дигнеш. Јас имам друг модел, лански RU7400 серија. Ама искрено се надам дека и кај тебе ќе биде до energi saving mode. Провери и баш ме занима шо ќе испадне.
Тоа е изгледа сензорот за амбиентално осветлување во собата и е добра работа, само намести го на минимум пример да не паѓа под 12, зашто по дифолт е на 7, доста слаб Brightness, а онака стави си 17-18 (70-80%) брајтнес за преку ден. Така да во темно сам ќе се намалува брајтнесот, да не ти гори очи пред заспивање.
127491427_413991446290252_7303193954346530090_n.jpg
 
Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,303
4,349
Како што кажаа погоре, имаш лошо сетирано. Го имам истот тв кај брат ми и тв то е топ за парите.
Светла слика со солиден контраст.
Лг имам веќе 7 години, но немам погледнато ЛГ тв веќе 3,4 години а нема ни да погледнам. Многу ЛГ ња видов со прегорени лед ленти за брзо време, флеки по екранот и слично.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
653
445
Фала на сите на советите, покасно ќе пробам низ сетинзите, инаку мислев дека таа серија е нешто како подобра бидејќи тој модел е мислам втор модел пред 8ма серија, башка ценовно најефтиниот Самсунг 43“ беше 22.000, најскапиот 31.000, а мојов 28.000 па си викам според цената мора да е солиден.

Инаку вчера успеав да ја потсредам сликата, имам коаксијален кабел од Телекабел за сигнал, во ТВ беше одбран мод дефолт за Аналоген сигнал, па сменив во Дигитал Кејбл и сега се подобри сликите, НО пак мислам дека се послаби од ЛГто. Исто да прашам ако некој има Телекабел, дали е нормално кога ќе го мрднам кабелот позади, сликата да се подзакочи (или на аналог да се појави снег), или пак нешто не е залемен како што треба коаксијалниот инпут?
Тоа истото ми се има случено со Скарт на еден смарт ТВ Хитачи пред 5 години.

Исто така го пробав и на Јутуб на 4к, таму беше бааги посветло и осетив квалитет на слика, па се сомневам да не е нешто до сигналот/коаксијалниот инпут?
Или да не имало различни сетинзи за различен Соурс, на пример ТВ/АВ да се сетинзи со потемна слика, а Јутуб со посветла, или пак сетинзите се глобални за целиот ТВ независно од Соурсот?

Ногарките ги гледам вчера, како да сум купил нов ТВ од продавница што бил за на ѕид и после тоа од пазар или од пластичарска да сум земал 2 пластични ногарки да не го закачувам на ѕид. Под панелот има дупка и на ногарките ставиле едни пластични штипки демек за кејбл менаџмент (можеле дискретни штипки да стават од 1цм не треба повеќе, овие се 6цм, како да ќе ставам кабел од далековод на нив), пеглав кабли вчера, џабе бе брате се гледаат онака бааги :) Комедии.....
 
Последна промена:

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Фала на сите на советите, покасно ќе пробам низ сетинзите, инаку мислев дека таа серија е нешто како подобра бидејќи тој модел е мислам втор модел пред 8ма серија, башка ценовно најефтиниот Самсунг 43“ беше 22.000, најскапиот 31.000, а мојов 28.000 па си викам според цената мора да е солиден.

Инаку вчера успеав да ја потсредам сликата, имам коаксијален кабел од Телекабел за сигнал, во ТВ беше одбран мод дефолт за Аналоген сигнал, па сменив во Дигитал Кејбл и сега се подобри сликите, НО пак мислам дека се послаби од ЛГто. Исто да прашам ако некој има Телекабел, дали е нормално кога ќе го мрднам кабелот позади, сликата да се подзакочи (или на аналог да се појави снег), или пак нешто не е залемен како што треба коаксијалниот инпут?
Тоа истото ми се има случено со Скарт на еден смарт ТВ Хитачи пред 5 години.

Исто така го пробав и на Јутуб на 4к, таму беше бааги посветло и осетив квалитет на слика, па се сомневам да не е нешто до сигналот/коаксијалниот инпут?
Или да не имало различни сетинзи за различен Соурс, на пример ТВ/АВ да се сетинзи со потемна слика, а Јутуб со посветла, или пак сетинзите се глобални за целиот ТВ независно од Соурсот?

Ногарките ги гледам вчера, како да сум купил нов ТВ од продавница што бил за на ѕид и после тоа од пазар или од пластичарска да сум земал 2 пластични ногарки да не го закачувам на ѕид. Под панелот има дупка и на ногарките ставиле едни пластични штипки демек за кејбл менаџмент (можеле дискретни штипки да стават од 1цм не треба повеќе, овие се 6цм, како да ќе ставам кабел од далековод на нив), пеглав кабли вчера, џабе бе брате се гледаат онака бааги :) Комедии.....
Па чим го допреш кабело и реагира сликата значи дефинтивно е до кабело.
Инаку најдобар пресет за слика е на movie пошто имаш опции за подесување највеќе, имаш gamma со која додатно затемнуваш, осветлуваш. Во expert settings - contrast Enhancer имаш додатно појачуивање на контраст.
Automotion Plus е добро да ти биде на 3ка за малку потечни движења на сликата. Инаку стави на Dynamic пресет па да видеш колку осветленост и контраст ќе дава. Јас воопшто не го употребвам пошто се е превише нагласено и боја и светлост и контраст. Прочепкај малце по опциите и ќе видеш дека сликата ќе биде ногу добра.
А за ногарките сам си крив. Јас покрај другото обавезно бирав сталка убава широка како шо е на RU7400.
samsung ru7400.jpg
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
653
445
Од каде го купи? Јас прашував за Samsung UE50TU7002 погоре, не знам дали е истиот модел само поголем, или пар серии подоле во однос на твојот. Јас па ептен се залетав. Сакам да мењам QUART 10 години стар сигурно така да сигурно ќе ми биде апгрејд ама ме пишмануе твоево искуство :) а ценава ми е топ плус имам некој бонус за користење од а1 така да сакам да го искористам паметно.
Od neptun go zemav 20.000 den so 2 god garancija I doplativ uste 700 den za +3 god full garancija znaci vkupno 5 za 20.700 den.
I vo setec e ista cena, ama bev vo blizina na neptun.
Sigurno ke bide bolje od toj sto go imas, zemi si.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,681
3,574
Влези во подесувања и намести го како што треба, бојата при крајот нијанса и слично, гама на -1, -2, итн.
За слика на SD канали, многу лош е квалитетот во поглед на боја и контраст, иако острината е солидна.
Само од 720п нагоре е добро.
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
653
445
Дада проверив сите сетинзи, тоа Еко моудот е исклучен, ваљда се е ок со коаксијалниот инпут, а можно ли е овој Самсунг да има Послаб енкодер пример од ЛГто па затоа да вади послаба слика на Телекабелов или тресам глупости? :)
 

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,237
913
Неврленд
Дада проверив сите сетинзи, тоа Еко моудот е исклучен, ваљда се е ок со коаксијалниот инпут, а можно ли е овој Самсунг да има Послаб енкодер пример од ЛГто па затоа да вади послаба слика на Телекабелов или тресам глупости? :)
Незнам за LG, ама не се ослањај на тв каналите. Пушти јутуб и таму подеси на 4К или барем 1440p па така ќе видеш слика. Ваљда знаеш дека и покрај тоа шо ќе пуштеш 4К видео на јутуб, зависно од моменталната брзина на интернето резолуцијата јутуб ја симнува.
 

sostius

On your way to fame
16 јануари 2017
265
632
Кочани
www.kochovphotography.com
sostius's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x
Motherboard
AsRock x470 Gaming K4
Storage
Samsung 870 Evo 500GB, 860Evo 256GB, 8TB WD Red
PSU
Corsair H850i
RAM
16GB Trident Z F4-3200C14D-16GTZRX
Video card
Asus Strix 1080ti
Case
NZXT H500
Mouse
G305, G502, Mx Master 2s
Keyboard
Obins ANNE PRO 2, Logitech G19
Audio
Focusrite Solo MK2, B&W LM1 on Nobsound amp, Langsdom FA890 and Samson SR850
Monitor
Asus PG279Q
OS
Win 10
RU серијата на Самсунг од лани е многу подобра од TU. TU бегајте подалеку.

Испратено од ONEPLUS A6003 преку IT.mk форум апликација
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
653
445
Па да напишав погоре дека на Јутуб е супер, ама на кабловска е тиња, сепак ТВ е за гледање кабловска не за Јутуб (барем во мојот случај) :)
 

prijateli

Intern
1 декември 2020
1
0
Здраво
Ме интересира мислење помеѓу QLED и OLED

Заинтересиран сум да купам 65 инчи и двоумењето ми е:

QLED - Самсунг
OLED - ЛГ, СОНИ
Фала.
 

Deksa

Gaining Experience
9 февруари 2012
653
445
AJ I jas da prasam takvo prasanje :)
Na ovoj tv kako da gi fatam makedonskite
Ili mora nekakva antena?
Da stavam samo koaksijalen kabel pozadi pa da go Krenam nagore po kukja?
Na vikendica sum, nema prodavnica za Anteni, nemam antena, Imam samo takov LG, da gledam tv nekako :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

triki123

Баниран/a
4 мај 2019
85
65
AJ I jas da prasam takvo prasanje :)
Na ovoj tv kako da gi fatam makedonskite
Ili mora nekakva antena?
Da stavam samo koaksijalen kabel pozadi pa da go Krenam nagore po kukja?
Na vikendica sum, nema prodavnica za Anteni, nemam antena, Imam samo takov LG, da gledam tv nekako :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ај и ја да прашам нешто, шо би глеал @Deksa по македонскиве канали жити се? :D
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,479
832
За овај телевизор ми треба sound bar, телевизорот го купив 2016 година, моделот Можи од 2014 да е, има инфраред аудио излез, дали би можело да се поврзи бежично со wireless или bluetooth не ми се верува, стар тв е
Може да се поврзе само HDMI ARC ако нема постои донгл адаптер блутут и ќе се поврзеш. Инаку повеќето саудбари е со блутут и има ХДМИ арк и оптички кабел ,а со понови или скарт се поретко има

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,219
Ethermine
www.facebook.com
LT-43VA6900 - JVC | Телевизии Земен е овој од техномаркет за 17.500 денари.
Сликата за на тв на обичните канали мизерија.
Слика на 4к , Фулл хд на ѕт супер чиста и реалистична.
Респозитивност на андроид системот е супер , нема лагови бла бла.
Така да препорака и за него.
Позадинското светло односно лентите го имаат истото како кај самсунг ( Vestel ).
П.С оноа chrome cast чуда праве .
 
Последна промена:

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
902
1,243
Само DVB-T ресивер ти треба, било која стара антена што е на покрив/балкон ќе ти заврши работа.
Вака нешто ќе му заврши работа? Не се разбирам баш, вчера налетав на нив па се заинтересирав. По описот би требало да е адекватно.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,736
Мислења
831,573
Членови
28,727
Најнов член
Davorsuker1
На врв Дно