1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел Скопје - проблем со интернет конекција

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од eX3v1l, 29 Септември 2015.

 1. HerMudo

  HerMudo
  Intern

  16
  2
  10 Декември 2019
  Машко
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Ај што нема интернет, па ни ТВ нема. Какви аматери станаа, страшно.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На HerMudo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,459
  11,726
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Дожд + викенд = убитачна комбинација за Лелекабел, отсекогаш.
   
 4. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Плус полициски час (сите се дома)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 5. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  Моиве податоци (speedtest мерења на 30 мин) викаат дека била слаба ТК оптиката само во приодов 20:30 - 21:00.
   
 6. Snaga

  Snaga
  Intern

  31
  24
  2 Јануари 2015
  Машко
  Во последно време конекцијата е за нигде, прекинав да гејмам ради лагот...зборам за последниве 2-3 месеци, не сега од коронава.
  На телефон игриците на 3г си ги пукам зашо на вифито е за нигде, вчера направив хотспот од телефон и си играв со нормален пинг
  Телеком му е мајката, од оптиката сите се презадоволни
   
  Маша, P.Overdrive, stefan166 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. pacerMK

  pacerMK
  Gaining Experience

  108
  160
  28 Декември 2015
  Машко
  Студент
  Оптикава им е живо сТрање. Имам пакет 100/100 али последниов месец им е катастрофа. Неколку пати им звонав во техничка служба али џаба. Неможеле да забележат никаков проблем. Пинг испод 300 мс нема паднато од 18 до 24 часот. Жива жизерија се.
   
 8. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  262
  170
  25 Февруари 2017
  Машко
  Може еден traceroute да направите до било каде каде што се соочувате со проблем и да постирате овде?
   
  Последна промена: 28 Март 2020
 9. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  302
  68
  14 Август 2009
  Kako se pravi traceroute?
  Istite problemi gi imam i ias vo vecerni saati vo Karpos

  Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
   
 10. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,144
  1,238
  11 Март 2011
  Отвори CMD (command prompt)

  tracert google.com
   
 11. nikola_bb

  nikola_bb
  Gaining Experience

  302
  68
  14 Август 2009
  Еве сликичка, ако можеш толкувај и кажи што е како е. Фала
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.jpg
   Untitled.jpg
   Големина:
   145.1 KB
   Прегледи:
   71
 12. alkibijad01

  alkibijad01
  Gaining Experience

  187
  150
  8 oктомври 2016
  Батка, кај мене е двојно поспоро од ова. Јас да имам пинг како тебе ќе скокам од радост.

  Скопје, Козле сум.
   
 13. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Еве и од кај мене.
  Скопје, Дебар Маало.
   

  Прикачени датотеки:

 14. Маша

  Маша
  On your way to fame

  263
  565
  24 Април 2007
  Женско
  Tracing route to google.com [172.217.169.174]
  over a maximum of 30 hops:

  1 2 ms 2 ms 2 ms 192.168.0.1
  2 10 ms 9 ms * 89.205.36.1.robi.com.mk [89.205.36.1]
  3 38 ms 20 ms 17 ms 89.205.126.124.robi.com.mk [89.205.126.124]
  4 19 ms 18 ms 19 ms 89.205.126.1.robi.com.mk [89.205.126.1]
  5 20 ms 25 ms 20 ms 10.255.255.253
  6 19 ms 23 ms 23 ms 10.255.255.254
  7 22 ms 21 ms 21 ms 80.77.144.145
  8 35 ms 64 ms 51 ms 72.14.205.204
  9 185 ms 204 ms 242 ms 108.170.250.177
  10 139 ms 152 ms 156 ms 74.125.37.239
  11 128 ms 110 ms 92 ms sof02s33-in-f14.1e100.net [172.217.169.174]

  Trace complete.
   
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  Почетна цена на брзина до 50/50 на интерспејс е 80еур + ДДВ, со статичка IP и неограничен трансфер, и гарантираат 99.5% достапност.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 16. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  637
  979
  3 Јануари 2019
  Машко
  20/20 е поевтино. Накај 50-60€ беше, не се сеќавам на точната цена.
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,186
  3,698
  18 Април 2007
  Можно е, јас видов цени за 50/70/100.

  Стварно Интерспејс се добри како што треба да бидат?
   
 18. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  646
  412
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Бидејќи периодов работам од дома, денес од сабајле ми "тргна" денот со телекабел. Од 9:00 до 11:00 5 пати снема. Се јавив, се скарав и за 20мин дојдоа. Проблемот бил дека е ЛАДНО и многу е јак сигналот па го намалија. Башка што било оптеретено.
  Фала богу ги баталив одма и се договорив со телеком.
   
  На TheMarshal и Snaga им се допаѓа ова.
 19. Snaga

  Snaga
  Intern

  31
  24
  2 Јануари 2015
  Машко
  И јас ќе ги барам телеком да се договорам, мислам дека имаат убав пакет за 1400-500 денари, телевизија и оптика. За многу малце повеќе пари(950 е телекабел, 1400 телеком) се добива стабилен интернет, но пред се РААТ, без проблеми и 300ms ping :annoyed:
  Сеа со состојбава треба да имаат и намалено обем на работа, така да сигурен сум дека за ден два откако ќе договориш ќе дојдат да монтираат
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 20. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,323
  2,051
  13 Јануари 2014
  Машко
  Иако Телеком се далеку подобри со стабилност и пинг, ако немаш оптика брзината им е катастрофа. Покрај тоа, главните придобивки со Телекабел се неограничениот сообраќај без политика за фер користење, и фактот што не се обврзуваш на година/две.
   
 21. Snaga

  Snaga
  Intern

  31
  24
  2 Јануари 2015
  Машко
  Пред 2-3 години на врата ми дојде агент од телеком, и ми кажа дека на телекабел необврзувачкиот договор им е всушност обврзувачки договор, што реално држи вода :D
  Телекабел се ок што кога сакаш можеш да раскинеш. Ова со 2 години договор не ми се свиѓа, ама тоа е тоа јбг. Имаш и на телеком без договор но со некој денар повисока сметка :)
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  И плус 2000 денари на сам старт.

  Untitled.jpg
   
 23. Snaga

  Snaga
  Intern

  31
  24
  2 Јануари 2015
  Машко
 24. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,127
  693
  2 Мај 2011
  Стави си НеоТел. Иста мрежа од телеком за поефтини пари и поголем лимит.
   
  На Snaga му/ѝ се допаѓа ова.
 25. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Да, уште да наведат во договорот дека треба и вазелин да си носиме со нас... онака за секој случај, да не им се присака (па да не опнат по еднаш).
   
  На Snaga му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...