1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел Скопје - проблем со интернет конекција

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од eX3v1l, 29 Септември 2015.

 1. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  640
  411
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  IMG_4018.JPG

  Дали само кај мене дур има лига шампиони интернетов е тапа? Веднаш чим дојде 21:00 се се блокира.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 2. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,104
  652
  8 Август 2017
  Машко
 3. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Кај мене. Али слабо нешто 30 mbps ..

  [​IMG]
   
 4. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  640
  411
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Еве сега е ОК, на раат не можев да изглеам утакмица. Цело време меѓу
  1-5мбпс.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 5. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  640
  411
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Не знам во што е проблемот, ама секоја вечер после 12:30 интернетов на телекабел е под 5мбпс, се јавувам ама викаат нема проблем.
  Некој со сличен проблем? IMG_4388.JPG


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 6. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Вечер ќе ти кажам.
   
  На mkiptv му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Не е 12:30, ама блиску.
  [​IMG]

  ПС: Да се надоврзам, јас имам проблеми со captcha, никаде не можам да штиклирам туку ми дава API Error.
  Некој да не знае решение?
   
  Последна промена: 9 Март 2020
 8. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  640
  411
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  YESSSSS
  btw, зашто толку малце дата е искористено?

  IMG_4488.JPG
  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 9. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  378
  330
  21 Мај 2017
  Машко
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  @mkiptv имаш пробано директ со кабел колку ти вади? До рутерот да не ти е?
  Игнорирај 4G горе, побрзо ми беше да ја уплоадирам така, тестирано на вифи.
  [​IMG]
   
 11. deadpool

  deadpool
  Intern

  33
  21
  31 Декември 2018
  Со оптика немам проблеми. 40/40 ми е пакетот, максимална постигната брзина при даунлоуд 5,6 МБ/с и држи генерално околу 5 на ви-фи. Вчера не приметив паѓање на брзина.
   
 12. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,515
  1,169
  8 Декември 2009
  Ај некој комшија од К. Вода нека каже како стои ситуацијата, уште подобро ако има некој со нов приклучок..
  Има зафрканции и сериозни проблеми? Даваат уште од тие рутерите нивни со вифи?
   
 13. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  640
  411
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Хмм... ама зашто само навечер? Преку ден е Ок.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,899
  23 oктомври 2012
  Машко
  Проблемот со кепча се појавува обично кога си позади НАТ бидејки има многу корисници на истата адреса и системите ги третираат како малициозни големиот број на риквести и ја блокираат адресата. Друг случај е да имаш јавна адреса ама некој пред тебе да ја злоставил и да е блеклистирана и поради тоа да го имаш проблемот. Провери ги двете ствари после барај решение.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,457
  7,438
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Брат цели блокови се блеклистед (барем на телеком), освен оние 95.х.х.х што ги даваат за изнајмени линии хехе. Ок, b.barracudacentral.org и SMTP не работи, другото е ок-иш.
   
 16. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  136
  82
  17 oктомври 2016
  Машко
  Имам кабелски интернет од Телекабел и многу често имам пинг додека играм онлине игри.Дали да се сменам на оптички ќе биде ли постабилен?
   
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,899
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па добро е да имаш пинг, а уште подобро е и кога имаш риплај на пингот. Лошо е кога недостига некое од двете.
  На оптички, да, ке биде постабилен, ама сепак е телекабел, така да, who knows!
   
  На Martin Arsov му/ѝ се допаѓа ова.
 18. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,320
  2,033
  13 Јануари 2014
  Машко
  Во Скопје сум на кабелски од Телекабел, во Охрид сум на оптички, исто Телекабел, на 20/20 пакетот. На двата имам 80-90 пинг кога играм Overwatch, било со кабел или преку Wi-Fi. Не е сјајно, ама не е ни страшно, и не приметувам разлика. Едино што кабелскиов знае да заебава почесто, од таа гледна точка оптиката ти е постабилна.
   
 19. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,515
  1,169
  8 Декември 2009
  Зависи од имплементацијата на оптиката..ако е сеоски направена имплементацијата, qrac.
   
 20. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  623
  955
  3 Јануари 2019
  Машко
  Стварно веќе те замолувам, после толку незадоволство и проблеми откачи ги. Знам дека поради поради IPTV и стримање дека Телекабел ти се најдобри од аспектот што имаш неограничен интернет. Може да пробаш и со нивната оптика.

  Дали си разгледал опција да се префрлиш на Неотел? Или доколку буџетот дозволува, да видиш дали ќе ти брка работа некој пакет од Interspace (мислам дека почетна цена им е ~50е месечно).
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Martin Arsov

  Martin Arsov
  Gaining Experience

  136
  82
  17 oктомври 2016
  Машко
  Како мислиш сеоски?
   
 22. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  640
  411
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Да секако ја разгледувам опцијата да ги откачам. Поради додадни трошоци, не сум во можност веднаш да ги баталам. Највероватно изборот ќе падне на Телеком оптиката.
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,655
  10,899
  23 oктомври 2012
  Машко
  сеоски = селски

  Бонус: qrac = курац
   
  Daniel86, Cika и на TheMarshal им се допаѓа ова.
 24. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  623
  955
  3 Јануари 2019
  Машко
  Паметно. Јас бев во иста ситуација како тебе и ги откачив Телекабел пред две години. Но еве сега пак се вратив кај нив, на оптика (како второ конекција бидејќи на А1 upload-от им е тиње) и задоволен сум за, за парите 600 денари месечно е топ. Но тоа е бидејќи ми треба исклучиво добар upload. Во иднина планирам да ги откачам и А1 и Телекабел и да се префлрам на 20/20 пакет од Interspace.

  октар.транслејт.ком
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,282
  928
  1 Јуни 2016
  Кога search-ав на гугл чекав неколку секунди додека ми отвори. Бидејќи не ме мрзи никогаш, земав реинсталирав Win 10. Сега е се ок, не било до нетот.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...