1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел Скопје - проблем со интернет конекција

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од eX3v1l, 29 Септември 2015.

 1. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  442
  393
  21 Мај 2016
  Машко
  Оптички пакет: Optic 20
  За сите корисници кои имаат потреба само од интернет воведуваме нов оптички пакет OPTIC 20.

  Симетричка брзина Upload/Download: 20Mbps
  Цената за месечна претплата: 600 денари.
  Цената за приклучок е 1500 денари која може да се платат на 5 рати по 300 денари.

  Со оваа понуда нема обврска за кабелска телевизија.

  НЕМА ОБВРЗУВАЧКИ ДОГОВОР.
   
  mviktors, toplel и на bxxxn им се допаѓа ова.
 2. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,109
  655
  8 Август 2017
  Машко
  600 денари е сосем ОК цена само за интернет, а 20Мбит е доволно за многу корисници.
   
 3. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,519
  1,176
  8 Декември 2009
  Во секој случај е перфектно за студенти, браво.
   
 4. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,042
  25 Март 2013
  Машко
  Момци за оптикава на телекабел може ли да се користи истиот рутер што го користам за кабелскиот или треба посебен?
   
 5. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  557
  269
  14 Април 2012
  Машко
  Посебен рутер даваат,само што ми го сменија мене
   
 6. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,042
  25 Март 2013
  Машко
  Чекај они даваат само модеми колку што знам, не даваат рутер?
   
 7. Messi19

  Messi19
  Intern

  26
  3
  23 Април 2013
  Машко
  Здраво на сите,
  Може е малку стар постов ама морам да прашам нешто. Имам проблем со телекабел штом е конектиран рутерот сликата сецка и се прекинува. Ако го исклучам рутерот сликата е ок.
  Некој искуство? Може рутерот да прави проблем?
  Не е оптика, кабел е 30/30 мислам е сега. Иначе уште истиот проблем како што наведе некој погоре 2-3 пати во текот на денот интернетот забавува многу.
   
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Довлоадот е удвоен, пакетот е 30/1. Не знам дали под рутер подразбираш модем (каде што директно е вклучен коаксијалниот кабел), но пожелно е да повикаш техничка екипа да ти измерат силина на сигнал за што имаат посебен уред. Во одредени ситуации може да го појачаат сигналот (на некој од сериските засилувачи што ги имаат попат до тебе) или да ти заменат некој од засилувачите (дома, во ходник од зграда...). Инаку Моторола модемите им се доста трајни.
   
 9. Messi19

  Messi19
  Intern

  26
  3
  23 Април 2013
  Машко
  Било што ако работи дали модемот или рутерот има проблем со сликата. Мислев да не имал некој искуство па да треба да сменам рутер, ама изгледа ќе мора да дојдат да проверат.
  Bxxxn - фала за совет :)
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  262
  170
  25 Февруари 2017
  Машко
  Според ова проблемот 99% е до сигналот. Види ако можеш на ТВ Приемникот или рисиверот што и да користиш какви ти се параметрите за Квалитет на Сигнал и јачина на сигнал. Ќе треба нив да ги контактираш, нема друго чаре.
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Ајде малку самопомош (штом си толку упорен сам да решиш) :)

  Отвори браузер (било кој), пиши ја адресата на модемот 192.168.100.1. Потоа од лева страна кликни на линкот Signal. Имаш параметар Signal to Noise Ratio, колку што знам би требало да е отприлика над 30 dB за да има некој постојан сигнал. Атачиран скриншот од кај мене, па спореди како е.

  upload_2019-1-1_19-33-12.png
   

  Прикачени датотеки:

 12. Messi19

  Messi19
  Intern

  26
  3
  23 Април 2013
  Машко
  Bxxxn фала на помошта, не успеа ни да ја отвори ип адресата. На крај испадна сплитерот што дели на модем и на тв проблем. Нов сплитер сега е ок, тв не кочи, нет 28-30 мега зависи од периодот.
   
  На TATA_MATA му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Karamba

  Karamba
  Gaining Experience

  155
  136
  5 Јуни 2012
  Машко
  Дечки користам кабелски интернет и во текот на денот цело време знае да си снема конекција па да треба да ги ресетирам модемот и рутерот. Од техничка подршка ми викаат дека модемот е онлајн. Можно ли е рутерот да ги прави тие заебанции? Иначе се ми е вајрлес, немам ништо на LAN, па не можам да проверам дали има конекција така. Чаре некој или совет?
   
 14. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,145
  1,238
  11 Март 2011
  Апсолутно можно и веројатно. Конектирај компјутер на ЛАН (директно во модем) и провери ја така стабилноста.
   
 15. Messi19

  Messi19
  Intern

  26
  3
  23 Април 2013
  Машко
  Или позајми друг рутер кратко и тестирај.
   
  На Karamba му/ѝ се допаѓа ова.
 16. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Се извинувам за hijack, ама да не отварам нова тема, океј ви е кабелскиот интернет на Телекабел деновиве?

  Веќе месец дена добивам муабети "Линиски проблем е, не е до кај вас, ќе пријавиме на одговорната екипа" ама никако да се реши нешто. Океј е неколку дена и после пак проблеми.
   
 17. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  331
  166
  28 Јуни 2013
  Ѕирни кај мене во скорешни мислења, не знам во која тема ама прилично скоро пишував за истово. Голем проблем имаат.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Winncoot

  Winncoot
  Gaining Experience

  64
  87
  22 Јуни 2017
  Машко
  Youtube
  Чим и брат ми го има истиот проблем, значи нешто е. Чека од "екипата".
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 19. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Пак јас со проблеми. Само кај мене е голем пингот денес? На Overwatch цел ден ми е минимум 150, со спајкови до кај 700-800.
   
 20. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,676
  9 Февруари 2011
  Дечки, имате проблем во моментов?
  Ни сајтот не им се отвара.
   
  На Boldozer и Aowek им се допаѓа ова.
 21. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  557
  269
  14 Април 2012
  Машко
  Да ни гоогле го изгасиле бројот за техничка поддршка не можам да се јавам за греота сме ..
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 22. TheMarshal

  TheMarshal
  On your way to fame

  646
  991
  3 Јануари 2019
  Машко
  Да, и кај мене има проблем.
   
 23. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,109
  986
  4 Февруари 2014
  Машко
  Истото се случува и на неотел (телеком мрежа), веќе 3 часа.
   
 24. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,676
  9 Февруари 2011
  Изгледа средија а? Кај мене е океј.
   
 25. gamon

  gamon
  On your way to fame

  506
  507
  15 Септември 2014
  bekrija
  telekabel 20-30 дена имаат катастрофа нет, дц на секој неколку минути лош пинг, брзини од 1 до 100мб варира, како да сме 2005.
  Се чека екипата на неотел толку од мене и телекабел, а 3 год имав супер нет .....
   
  mkiptv, Маша и на it_boy им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...