1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Телекабел Скопје - проблем со интернет конекција

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од eX3v1l, 29 Септември 2015.

 1. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  3 недели по ред, СЕКОЈ ДЕН со Телекабел се оправам. КАО ДЕМЕК, средиле вчера еден проблем и така МАГИЧНО, нов проблем им излегол и така секој ден... Абе ги мењан ич око не ми трепнуе. Ќе се обратам до АЕК што у оваа ситуација и со адвокат од правен аспект. Мамичето нивно.
   
  На Boldozer и Маша им се допаѓа ова.
 2. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,807
  1,646
  22 oктомври 2012
  Машко
  Иста приказна и кај мене, месец дена секој ден, и на секое јавување викаат реонски проблем по линија, ќе го средиме, па го средиле, па пак се појавил, па интервенирале пак, па пак се појавил, па пак го средиле, па пробај со кабел, па ова, па она, и секој ден истиот проблем во исто време, кога сите ќе се приберат од работа...
   
  На mkiptv и gamon им се допаѓа ова.
 3. Aowek

  Aowek
  Gaining Experience

  485
  201
  14 Април 2012
  Машко
  Јас имам оптика скоро година ова ми 2 пат да имам проблем ваков и доста стабилен е кај мене нетот.
   
 4. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  462
  461
  15 Септември 2014
  bekrija
  Имаат голем проблем, или со линија ама се мислам дека со рутирање или со линкови надвор, последни 20 ден од тогаш ми брои телефонов после флешување на новиот ром сум се јави 97 пати и сигурно уште 20 претходните 7 дена. За 10 год додека имам од нив дали сум ги барал 3-4 пати порано, камен нет имав, секогаш пропишаната брзина и секогаш добар пинг.
   
 5. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  IMG_0962.JPG

  Има ли бе закон у оваа наша северна ДЕПОНИЈА нешто за заштита на корисници?
  4та недела по ред они имаат проблем по линија!!!!
  СРАМОТА! Како е ова можно???


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 6. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  462
  461
  15 Септември 2014
  bekrija
  јас го решив, 10+ години имав супер ент без никаква забелешка од телекабел, 3-4 недели имав катастрофа нет, прќаат екипи да мерат оптика а знаат дека е генерален проблем, па лажат, 5 пати ми рекоа дека ќе ме барале од централа инжинерите да им објаснам демек само кај мене бил. Не се јавија ни еднаш, 5-6 пријатели што користевме нивни нет сите на неотел се префрливме, и уше 20 комшии во рок од неколку дена, не се оправаат и немаат намера. Ако имаш можност бегај. Неотел има рестарт на 12ч и 5-6 мс поголем пинг од телекабел за игри ама е камен стабилен цело време е 50/50 нема изгубени пакети, топ си е.
   
 7. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  Сите се оградуваат и дигаат раменици и никој ништо не им може. Ебати државата и законите.
  Највероватно оптика од телеком ќе лапам. 100/100 добив супер понуда.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 8. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  462
  461
  15 Септември 2014
  bekrija
  Не е до државата, пазар е, ако не одговара бегаш кај подобриот, АЕК го формираја пред 5-6 год само да перат пари и министрите тогашни да си ги вработат швалерките, нити помогнале некаде ништо. Додека беше добар телекабле имавме супер нет за релативно малце пари, сега на неотел до 15 е промоција нудат подобар и моментално поевтин нет и ќе одиме кај нив.
   
  alkibijad01, Ceco, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  790
  739
  27 Април 2010
  Машко
  Имате понуда од неотел 1440 денари 300/300 5 терабајти на 2 години договор мислам дека ни телекабел ни мелекабел ни телеком таква понуда нема...
  Ова во го кажувам дека сеуште трае понудата и можете да фатите топ пакет за тие пари верувајте нема тоа да го добиете во телеком во наредните 5 години ниту пак друг провајдер.
   
  На Boldozer, TexasUS, gamon и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  213
  129
  25 Февруари 2017
  Машко
  Со напомена, цената е до истек на договорот. Потоа е повисока.
   
 11. imortel

  imortel
  Gaining Experience

  99
  125
  18 Февруари 2012
  Машко
  На почетокот со телекабел бев задоволен, сега чекам Неотел.
  Интернетот е катастрофа, а пуштам ТВ на History или Discovery после неколку минути гледање почнува да се кочи снимката.
  Од Телекабел подалеку.
   
 12. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  790
  739
  27 Април 2010
  Машко
  Тоа да дека истекува али после 2 години, а за 2 години ќе излезат којзнае какви пакети од неотел ...... бидејќи неотел само шири сега мрежа и упграде прави на пример ако успеат да донесат во твојата зграда нивни оптички кабел ќе те префрлат на нивна мрежа скрос за да не се замараш со телеком...
  Али како и да е во право си но сепак 2 години не се малце , а цената 1440 денари за 300/300 5 терабајти мислам дека е перфектна понуда.
   
 13. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  Исто така Неотел имаат опција со оној интернетот на 4Г што работи да го шеташ.
  Пример, викендов идам у Маврово и си го зиам. Ми рекоа дека ќе работи и нема да има проблем.
   
 14. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 15. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,319
  1,108
  26 Април 2013
  Машко
  На Aowek и mkiptv им се допаѓа ова.
 16. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  IMG_2522.JPG

  Дечко, нема проблем од наша страна. Рестартирај го МОДЕМОТ!
  Од 17h без интернет и ТВ.


  Ваш ТЕЛЕКАБЕЛ!
  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 17. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,465
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мислиш,
  Ваш ЛЕЛЕКАБЕЛ! [​IMG][​IMG][​IMG]

  :)
   
  На Lokvan и TATA_MATA им се допаѓа ова.
 18. HerMudo

  HerMudo
  Intern

  5
  0
  10 Декември 2019
  Машко
  Не знам како е можно кај мене на телекабел е катастрофа нетот а кај другарче со истиот пакет све исто како кај мене има од 20-60 пинг и нема packet loss


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,782
  9,465
  24 Јуни 2009
  Машко
  Колку далеку живее другарчето од кај тебе?
   
 20. HerMudo

  HerMudo
  Intern

  5
  0
  10 Декември 2019
  Машко
  На две мин од мене плус во зграда е


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 21. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  462
  461
  15 Септември 2014
  bekrija
  телекабел веќе 2 месеци има некој голем проблем, кај 2/3 од корисниците скопје нетот е катастрофа, 2-3 дена е супер па 2-3 дена скоро д а нема, сеуште не можат да го решат, јас имав на 3 локации од телекабел, на 2 сменав од неотел и сега е ок, на 3 локација исто има помали проблеми но не е како на другите 2.
   
  На it_boy и mkiptv им се допаѓа ова.
 22. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  486
  324
  28 ноември 2014
  Машко
  Вистина е. Од Декември навака, ужас.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 23. HerMudo

  HerMudo
  Intern

  5
  0
  10 Декември 2019
  Машко
  Препорака за оптички интернет што би бил стабилен? И ако може да сподели искуство некој со телекабел оптика


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 24. toplel

  toplel
  On your way to fame

  564
  601
  18 Август 2016
  Машко
  Телекабел ОФТИКА. Најлош интернет, најлоша техничка поддршка. Пардон, можда ги биват за поддршка, техничка - не. Тотално непрофесионални во секој поглед. Буквално сѐ имаа сервирано на тацна од моја страна, кај имам загуба, кај имам пинг - сѐ. И не успеаа да го најдат кај е проблемот? Или можда не сакаат да кажат дека имаат уклучено едно милион корисници на мрежа шо не поддржува толку. Се префрлив на локален кабелски интернет - беспрекорно.

  Не сме ние таргет групата туку 90% пензионери шо гледет „Солзи и Смеа“ и некоја емисија за пача па на секое сецкање мислат диџеј стават ефекти.

  Спаваш ли мирно АЕК?!
   
  На mkiptv и HerMudo им се допаѓа ова.
 25. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  462
  461
  15 Септември 2014
  bekrija
  ми личиш на мрза па да ти кажам кратко, од најдобар за парите до убедливо најлош моментално, ако грешам за мрзата читај тука од прв ден каков им бил. Телекабел оптички пакети
   
  На HerMudo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...