1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Телекабел Скопје - проблем со интернет конекција

Дискусија во форумот 'Телекабел' започната од eX3v1l, 29 Септември 2015.

1. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

486
    324
    28 ноември 2014
    Машко
    3 недели по ред, СЕКОЈ ДЕН со Телекабел се оправам. КАО ДЕМЕК, средиле вчера еден проблем и така МАГИЧНО, нов проблем им излегол и така секој ден... Абе ги мењан ич око не ми трепнуе. Ќе се обратам до АЕК што у оваа ситуација и со адвокат од правен аспект. Мамичето нивно.

На Boldozer и Маша им се допаѓа ова.
  2. Alucard

Alucard
    Шериф

1,807
    1,646
    22 oктомври 2012
    Машко
    Иста приказна и кај мене, месец дена секој ден, и на секое јавување викаат реонски проблем по линија, ќе го средиме, па го средиле, па пак се појавил, па интервенирале пак, па пак се појавил, па пак го средиле, па пробај со кабел, па ова, па она, и секој ден истиот проблем во исто време, кога сите ќе се приберат од работа...

На mkiptv и gamon им се допаѓа ова.
  3. Aowek

Aowek
    Gaining Experience

485
    201
    14 Април 2012
    Машко
    Јас имам оптика скоро година ова ми 2 пат да имам проблем ваков и доста стабилен е кај мене нетот.

4. gamon

gamon
    Gaining Experience

462
    461
    15 Септември 2014
    bekrija
    Имаат голем проблем, или со линија ама се мислам дека со рутирање или со линкови надвор, последни 20 ден од тогаш ми брои телефонов после флешување на новиот ром сум се јави 97 пати и сигурно уште 20 претходните 7 дена. За 10 год додека имам од нив дали сум ги барал 3-4 пати порано, камен нет имав, секогаш пропишаната брзина и секогаш добар пинг.

5. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

486
    324
    28 ноември 2014
    Машко
    IMG_0962.JPG

Има ли бе закон у оваа наша северна ДЕПОНИЈА нешто за заштита на корисници?
    4та недела по ред они имаат проблем по линија!!!!
    СРАМОТА! Како е ова можно???

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

6. gamon

gamon
    Gaining Experience

462
    461
    15 Септември 2014
    bekrija
    јас го решив, 10+ години имав супер ент без никаква забелешка од телекабел, 3-4 недели имав катастрофа нет, прќаат екипи да мерат оптика а знаат дека е генерален проблем, па лажат, 5 пати ми рекоа дека ќе ме барале од централа инжинерите да им објаснам демек само кај мене бил. Не се јавија ни еднаш, 5-6 пријатели што користевме нивни нет сите на неотел се префрливме, и уше 20 комшии во рок од неколку дена, не се оправаат и немаат намера. Ако имаш можност бегај. Неотел има рестарт на 12ч и 5-6 мс поголем пинг од телекабел за игри ама е камен стабилен цело време е 50/50 нема изгубени пакети, топ си е.

7. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

486
    324
    28 ноември 2014
    Машко
    Сите се оградуваат и дигаат раменици и никој ништо не им може. Ебати државата и законите.
    Највероватно оптика од телеком ќе лапам. 100/100 добив супер понуда.

8. gamon

gamon
    Gaining Experience

462
    461
    15 Септември 2014
    bekrija
    Не е до државата, пазар е, ако не одговара бегаш кај подобриот, АЕК го формираја пред 5-6 год само да перат пари и министрите тогашни да си ги вработат швалерките, нити помогнале некаде ништо. Додека беше добар телекабле имавме супер нет за релативно малце пари, сега на неотел до 15 е промоција нудат подобар и моментално поевтин нет и ќе одиме кај нив.

alkibijad01, Ceco, TATA_MATA и на уште 1 им се допаѓа ова.
  9. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

790
    739
    27 Април 2010
    Машко
    Имате понуда од неотел 1440 денари 300/300 5 терабајти на 2 години договор мислам дека ни телекабел ни мелекабел ни телеком таква понуда нема...
    Ова во го кажувам дека сеуште трае понудата и можете да фатите топ пакет за тие пари верувајте нема тоа да го добиете во телеком во наредните 5 години ниту пак друг провајдер.

На Boldozer, TexasUS, gamon и уште 4 други им се допаѓа ова.
  10. TexasUS

TexasUS
    Gaining Experience

213
    129
    25 Февруари 2017
    Машко
    Со напомена, цената е до истек на договорот. Потоа е повисока.

11. imortel

imortel
    Gaining Experience

99
    125
    18 Февруари 2012
    Машко
    На почетокот со телекабел бев задоволен, сега чекам Неотел.
    Интернетот е катастрофа, а пуштам ТВ на History или Discovery после неколку минути гледање почнува да се кочи снимката.
    Од Телекабел подалеку.

12. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

790
    739
    27 Април 2010
    Машко
    Тоа да дека истекува али после 2 години, а за 2 години ќе излезат којзнае какви пакети од неотел ...... бидејќи неотел само шири сега мрежа и упграде прави на пример ако успеат да донесат во твојата зграда нивни оптички кабел ќе те префрлат на нивна мрежа скрос за да не се замараш со телеком...
    Али како и да е во право си но сепак 2 години не се малце , а цената 1440 денари за 300/300 5 терабајти мислам дека е перфектна понуда.

13. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

486
    324
    28 ноември 2014
    Машко
    Исто така Неотел имаат опција со оној интернетот на 4Г што работи да го шеташ.
    Пример, викендов идам у Маврово и си го зиам. Ми рекоа дека ќе работи и нема да има проблем.

14. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

486
    324
    28 ноември 2014
    Машко
    На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
  15. goran_oh

goran_oh
    Practice makes perfect

1,319
    1,108
    26 Април 2013
    Машко
    На Aowek и mkiptv им се допаѓа ова.
  16. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

486
    324
    28 ноември 2014
    Машко
    IMG_2522.JPG

Дечко, нема проблем од наша страна. Рестартирај го МОДЕМОТ!
    Од 17h без интернет и ТВ.

Ваш ТЕЛЕКАБЕЛ!

17. krema

krema
    Professor

9,782
    9,465
    24 Јуни 2009
    Машко
    Мислиш,
    Ваш ЛЕЛЕКАБЕЛ! [​IMG][​IMG][​IMG]

:)

На Lokvan и TATA_MATA им се допаѓа ова.
  18. HerMudo

HerMudo
    Intern

5
    0
    10 Декември 2019
    Машко
    Не знам како е можно кај мене на телекабел е катастрофа нетот а кај другарче со истиот пакет све исто како кај мене има од 20-60 пинг и нема packet loss

19. krema

krema
    Professor

9,782
    9,465
    24 Јуни 2009
    Машко
    Колку далеку живее другарчето од кај тебе?

20. HerMudo

HerMudo
    Intern

5
    0
    10 Декември 2019
    Машко
    На две мин од мене плус во зграда е

21. gamon

gamon
    Gaining Experience

462
    461
    15 Септември 2014
    bekrija
    телекабел веќе 2 месеци има некој голем проблем, кај 2/3 од корисниците скопје нетот е катастрофа, 2-3 дена е супер па 2-3 дена скоро д а нема, сеуште не можат да го решат, јас имав на 3 локации од телекабел, на 2 сменав од неотел и сега е ок, на 3 локација исто има помали проблеми но не е како на другите 2.

На it_boy и mkiptv им се допаѓа ова.
  22. mkiptv

mkiptv
    Gaining Experience

486
    324
    28 ноември 2014
    Машко
    Вистина е. Од Декември навака, ужас.

23. HerMudo

HerMudo
    Intern

5
    0
    10 Декември 2019
    Машко
    Препорака за оптички интернет што би бил стабилен? И ако може да сподели искуство некој со телекабел оптика

24. toplel

toplel
    On your way to fame

564
    601
    18 Август 2016
    Машко
    Телекабел ОФТИКА. Најлош интернет, најлоша техничка поддршка. Пардон, можда ги биват за поддршка, техничка - не. Тотално непрофесионални во секој поглед. Буквално сѐ имаа сервирано на тацна од моја страна, кај имам загуба, кај имам пинг - сѐ. И не успеаа да го најдат кај е проблемот? Или можда не сакаат да кажат дека имаат уклучено едно милион корисници на мрежа шо не поддржува толку. Се префрлив на локален кабелски интернет - беспрекорно.

Не сме ние таргет групата туку 90% пензионери шо гледет „Солзи и Смеа“ и некоја емисија за пача па на секое сецкање мислат диџеј стават ефекти.

Спаваш ли мирно АЕК?!

На mkiptv и HerMudo им се допаѓа ова.
  25. gamon

gamon
    Gaining Experience

462
    461
    15 Септември 2014
    bekrija
    ми личиш на мрза па да ти кажам кратко, од најдобар за парите до убедливо најлош моментално, ако грешам за мрзата читај тука од прв ден каков им бил. Телекабел оптички пакети

На HerMudo му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...