• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Телекабел Скопје - проблем со интернет конекција

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
979
618
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
391
290
Ќе споделам деновиве како е.
Абе мака со нив нема да си имаш (ако си оптика само), барем јас не верувам, 2 години сум кај нив 60/60 пакет. Прекини имаш само кога нешто у централа им е у дефект па тогаш сите се засегнати или ако некои меѓународни линкови се у дефект (како што е моментов со телиа).
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
979
618
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Абе мака со нив нема да си имаш (ако си оптика само), барем јас не верувам, 2 години сум кај нив 60/60 пакет. Прекини имаш само кога нешто у централа им е у дефект па тогаш сите се засегнати или ако некои меѓународни линкови се у дефект (како што е моментов со телиа).
Да, оптика. 100/100
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,816
1,344
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Има некој проблем со интернет и тв во реон к вода, расадник?
Телевизијата сецка, нетот едвај 9мбпс.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
257
118
Има некој проблем со интернет и тв во реон к вода, расадник?
Телевизијата сецка, нетот едвај 9мбпс.
Tk,nema kade sto nema problemi*na istata oprema sto montirale 2010 i sega skoro i nisto da ne im e izmeneto/pojacano a korisnici se prikluceni se povejke ...i baras kvalitet epa nema ...
cao TK,!
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,687
2,932
Пишав во друга тема, ама ќе да е низ цела Македонија проблемов. На оптика во Охрид двајца на 150м еден од друг имаме проблеми. Кај мене во игри има спајкови до 1200ms ping, на pathping буквално нема нод кај што нема packet loss, на еден од нодовите е и 100%. Муабетот од техничка поддршка од вчера беше "Проблем е со софтверот, ќе пријавам кај техничката екипа" ама џабе.
 

Aowek

Gaining Experience
14 април 2012
676
369
Кај мене оптиката нема гајле се е како што треба.
 

Olive

Intern
30 јуни 2020
4
0
Дали некој деновиве има проблем со интернетот, поточно да се губи wi-fi конекцијата? Дојде дечко, средуваше нешто демек и полошо е сега од претходно. Од нигде никаде вика No Internet Connection, a поврзано е на мрежа.
Во Охрид сум иначе, на кабловска.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,687
2,932
Дали некој деновиве има проблем со интернетот, поточно да се губи wi-fi конекцијата? Дојде дечко, средуваше нешто демек и полошо е сега од претходно. Од нигде никаде вика No Internet Connection, a поврзано е на мрежа.
Во Охрид сум иначе, на кабловска.
Претпоставувам на твој рутер? Проба со кабел на модемот од Телекабел дирекно? Проба рестарт/factory reset на рутерот?
 

Olive

Intern
30 јуни 2020
4
0
Да, мој рутер.
Се пробав, има има и од нигде никаде снемува. Понекогаш и на модемот престануваат да светат online и upstream.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,425
11,723
youtu.be
Ако пак се губи пак им пријави во техничка подршка, ако треба и сто пати им звони се` додека не ти сменат модем.
 

Olive

Intern
30 јуни 2020
4
0
Ако пак се губи пак им пријави во техничка подршка, ако треба и сто пати им звони се` додека не ти сменат модем.
Хахаха тоа и правам, само што не креваат:)
Фин беше многу човекот што дојде, немав срце да му се испонашам.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,425
11,723
youtu.be
Батали финоќа, кога ќе ти кренат слушалка следен пат кажи им дека нешто чудно мириса на изгорена пластика од модемот, ќе ти пратат веднаш екипа.
Проверено. :)
 

Olive

Intern
30 јуни 2020
4
0
Ако нече милом, онда силом;)

Иначе и на ТВ снема сигнал неколку пати, значи дефинитивно е до нив :)
 

imortel

Gaining Experience
18 февруари 2012
124
161
Скопје
Во последно време имам премногу загуби на пакети, висок пинг, лагови и прекини.
Од телекабел веќе ми е доста, крајов на месецов се префрлам на Неотел.
 

Nostradamus

Gaining Experience
23 мај 2017
69
68
Скопје
Се префрлив сега на оптички 1000/1000 пред крајов на прошлиот месец, знае некогаш да падне али генерално услугата е ОК и не сум имал поголеми загуби. Интернетот знае да варира али генерално тоа што е промовирано тоа се добива.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,338
1,438
Земав IPTV од Али и на 4G од мобилен е одличен прием, но на кабловска од Телекабел не работи воопшто.

Знам дека еден член порано пишуваше дека блокираат IPTV, иако пред некое време ми имаат кажано дека не филтрираат ни сообраќај ни портови. Брзината не е проблем, имам 30 Mbps што секако е доволно.

Евентуално некоја идеја како ова да се надмине, во прилог trace route од IPTV линкот

1623774457400.png
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
463
52
Скопје
Земав IPTV од Али и на 4G од мобилен е одличен прием, но на кабловска од Телекабел не работи воопшто.

Знам дека еден член порано пишуваше дека блокираат IPTV, иако пред некое време ми имаат кажано дека не филтрираат ни сообраќај ни портови. Брзината не е проблем, имам 30 Mbps што секако е доволно.

Евентуално некоја идеја како ова да се надмине, во прилог trace route од IPTV линкот

Погледнете го атачментот 101778
Јави се во телекабел и кажи им да ти одблокираат дека не ти работи, мене така они ми решија проблемот и си работи без проблем сега
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,338
1,438
Јави се во телекабел и кажи им да ти одблокираат дека не ти работи, мене така они ми решија проблемот и си работи без проблем сега
Се јавив утрово во Телекабел, ме препратија до корисничка поддршка и после едно 20 минути онлајн подесување ми одговорија дека се е во ред од нивна страна.

Според tracert гледам дека сигналот оди до dec-ix.stormwall.pro, но не и понатаму, фирма која е некој сервис за DDoS заштита/firewall.

Доколку вклучам VPN оди стриминигот. Прашањето ми е, дали доколку инсталирам Open VPN на VPS (локација Германија) ќе имам некакви проблеми од правен аспект, знам дека за торенти е забрането, или пак да земам некој комерцијален VPN. За второто молам за некоја препорака да не е ептен скап.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно