1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Се прифаќа. Изгледа кој како превел од тоа корејскиот самсунг сајт кај се појави оргиналот.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Со последниот апдејт, звучниците се БРИЛИЈАНТНИ!

  НЕВЕРОЈАТНА ПРОМЕНА, со уклучен Dolby Atmos, слушам кристално чист и прилично гласен звук како за телефон, со супер прифатливо скоро непостоечко ниво на дисторзија дури и на 90% гласност.
   
  На GGTT1 и Маша им се допаѓа ова.
 3. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  900
  2,269
  12 oктомври 2014
  Машко
  Па нели го продаде?

  Sent from my SM-G975U using Tapatalk
   
 4. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,285
  898
  8 Мај 2010
  Машко
  [​IMG]

  мораф. :)
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Чекам OP8P го нема на лагер.
   
  DrMTR, GGTT1 и на Fredy им се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,510
  6,574
  27 Март 2014
  Сериозно A51-кава е полжав? Реално 4ГБ ви требало да е ок, ама не на Андроид 10. Новиве верзии си бараат 6ГБ рам за да лизгаат.

  Samsung Galaxy A51 review: Great screen, bad performance
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Да, повеќе би ти препорачал А71 ...
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  A73-ки +4гб рам......тенко во 2020
   
  На GGTT1 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 9. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Се двоумам помеѓу P30 Pro и Samsung S10 Lite. Има некој да сподели мислење за Lite?
  Буквално се исти, но сепак мислам со камерата P30 е подобар? Или не :annoyed:
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Изработка P30p, камера блиску, мала предност P30p, се друго S10 lite.
   
 11. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Да не си се збунил нешто за камерата, за лајт моделот прашува :), кај P30p е доста подобра плус имаш перископ камера која лајтот ја нема.
  Хардверот кај самсунгот е подобар а за изработката се согласувам дека хуавеи-то е подобар.
  Исто 6.7 екрано вс 6.47, самсунгот е поголем. Самсунгот исто има доста поголема батерија и држи повеќе.
   
 12. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  544
  71
  12 Април 2009
  Машко
  Дефинитивно камерата (сите) се подобри на п30, посебно на ноќно сликање. Е сега во Нептун е 6гб модел нема од 8гб додека с10 лите е со 8гб рам. Незнам дали менува нешто многу. ( во ледиком го има 8гб моделот ;))

  Исто така во тој ценоврн ранк и с10 е, можеби малце поскап но не е подобар од п30.
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Секогаш зборам за главна камера. Со GCAM ќе бидат блиску, со мала предност на P30p. Камерата на Lite не е воопшто далеку од таа на S10.
   
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Не е истата камера која ја имаат А50s и А51 само плус со OIS? Кој сензор е на лајтот?
  Ако е така тогаш без перископ камерата во се друго самсунгот е подобар како уред.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  У темница чиста победа P30p, зум исто, стабилација, бои, динамика, видео S10 Lite. Модифициран сензор е, добар е, сличен е како тој кај OP7P/OP8, ама има подобар OIS.
   
  На AndrejGagale и gremlin им се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  +1 за P30pro, заради wireless charge и водотпорен.

  Предности за P30Pro:
  P30Pro = Подобри камери + има перископ за зум другиов нема.
  P30Pro има Wireless charge/Reverse wireless charge/Waterproof (ако ти падне во вода до 1.5м ке преживее).
  - 40W пуњач vs 25W пуњач (Реално е побрз можеби за 10%) {30min = 74%/ 30min = 64%}

  S10Lite:
  - 6.7incha vs 6.4 inca
  - Sd Slot vs Huawei NM slot (Huawei се поскапи 40% сд картиците)
  - Може да снима 4К60fps a huaweito му е лимит 4к30fps.
  - 4500mah батерија vs 4200mah = (7% појака батерија)
   
  На AndrejGagale му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Оваа година батериите мислам дека им се средени.

  Amd + Samaung > Qualcomm/apple ама ке се види Q3/Q4.

  А интел пред едно 7 години нели имаа мобилни чипови со atom?

  Имав телефон со интел чип dual core 2.0Ghz вонсериски и ѕвер.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 19. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  319
  319
  22 Февруари 2012
  Машко
 20. whiterabbit

  whiterabbit
  Gaining Experience

  62
  68
  20 Мај 2020
  Машко
  Некој да не има искуство со а71? Го гледам ценовно е блиску со Хуавеи п30ка, 24000 наспроти 26000
   
 21. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  196
  158
  20 Јуни 2009
  јас користам А71.

  Доколку имаш прашање кое се однесува индивидуално за телефонот можам да ти одговорам.
  Доколку прашуваш за споредба немам П30 за да ги споредам :)
   
  The Geek Boy, damil и на whiterabbit им се допаѓа ова.
 22. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  За камера ако ти е земи Xiaomi mi note 10 без конкуренција е за цената пепел ги праи и двата во скоро се. Има екстра две камери за зум и подобра главна и подобра ултраширока камера. Во селфи камера се сите скоро исти. Има најголема батерија и инфраред што ти работи телефонот како даљинско. По мене овој е најпремиум телефон за цената како целосен пакет и по изглед.

  Ако ти е за најголем екран A71 и можност за сд картица(да прошириш меморија во иднина или ако имаш стара сд карта со фотки/видеа/апликации/итн).

  P30 има подобра камера од А71 и најбрз чип од сите 3 ама за камера и батерија е послаб од ми note10.


  И зависи кој ти се допаѓа софтверски, сите 3 се далеку од сток андроид.

  Мене лично за софтвер ми се исти во смисла да се снајдам што ми треба, мада лично преферирам хуавеи.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 6 Јуни 2020
  На whiterabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Поздрав во луѓето кои сеуште мислат дека кај новите сензори мегапикселите се gimmick,


  Mouse over над сликата, идентичен кроп,

  S20 : Screenshot Comparison
   
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Мислам дека само S20 и S20+ можат оваа оштрина да ја достигнат бидејќи имаат фул 64 мегапиксел сензор а не со 4х пиксел бининг ...
   
  На The Geek Boy и psyside им се допаѓа ова.
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  850
  330
  9 Август 2018
  Машко
  20200608_152231.jpg
  Каде се продава Z Flip кај нас?
   
  На Ragnar и gremlin им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...