1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  Што беше пресудата за S10e ? Морам да признаам од сите понови телефони, големината и тежината на телефонот највеќе ми одговара.
   
  Скоти, damil и на olikomerc им се допаѓа ова.
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Ако големината ти е тамам не се мисли супер е немаш друга опција подобра со толкав екран ...
   
 3. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,211
  4,066
  5 Декември 2009
  Машко
  Да не заборавиш само дека батеријата е катастрофа. :)

  Sent from my Redmi K20 using Tapatalk
   
  На gdamjan му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  good to know
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Не е катастрофа, просек е.

  Стави у deep sleep се што не користиш, и wipe cache/auto reboot 1x у 2 недели и нема да имаш никаков проблем.
   
  The Geek Boy, Скоти, StalkeR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,630
  1,240
  2 Јануари 2012
  Сликиве со светлата се ужас на ОП.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Јас преферирам оштрина и детали наместо пластелин, т.е. помал проблем ми е да намалам експозиција него да одбегнам пластелин кој најверојатно не е можно да се избегне, овој проблем го гледам кај СИТЕ телефони со големи сензори со исклучок на OP/Oppo во моментов.
   
 8. damil

  damil
  On your way to fame

  782
  825
  2 Јануари 2015
  Машко
  Искрено и мене највеќе ќејф ми прави.

  Хардверот ми е сличен на С9, ама у помало и полесно паку ање, топ.

  Имаше по фини цени на огласи.
   
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,630
  1,240
  2 Јануари 2012
  Јас преферирам да немам грди одблесоци од леќата.
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Мене ми личи на прљави леќи повеќе него на проблем со самите леќи.

  Едит,

  --- Споени мислења, 27 Мај 2020 ---
  Exynos 880 5G Mobile Processor: Specs, Features | Samsung Exynos

  880-ва ќе биде килер чип за парите!

  Screenshot_2.jpg
  --- Споени мислења, 27 Мај 2020 ---


  Аууу, пуштање апдејт нов, камерата ИСКИНА! апгрејд у видео ненормален.....зум исто......фокус, детали, оштрина, smoothness се е неспоредливо подобро.

   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mac_mk

  mac_mk
  Gaining Experience

  69
  51
  30 Јуни 2017
  Машко
  Дечки некој да не има гледано/земено телефон од овој огласувач? [​IMG]

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 12. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Samsung ready to start manufacturing 5nm Exynos chips in August

  Ако ова испадне точно дека Exynos 992 ќе користи А78 јадра ќе биде 5nm и ќе биде само за јужна кореја (останатите ќе бидат на SD865) шо праиме со вие што ја потпишавте петицијата против ексинос? :)))
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Снапдрагон С20У кој не се продава.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Каков чипсет има во OP8P?
   
 16. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Од тој што се продава насекаде.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  И? поентата е дека наводниот најбрз уред, изгуби од наводниот најспор. Затоа се постира видеото, не дека ми е гајле кој е побрз, со тоа завршив во 2017.
   
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  Најспор е самсунг ексинос од сите конкуренти. Тој што се продава кај нас.
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Ирелеватно, еве ти apples to apples компарација.
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,667
  3,391
  24 Септември 2012
  За нашето поднебје видеото е ирелевантно.
   
  marv, Скоти и на hehexd им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Добро е, "дали 20" страни се збореше за S20 S865, за сега кога не одговара таа верзија да стане нерелевантна.
   
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ќе биде 6 нм, и ќе го видиме кога ќе излезе со тоа Малито на него. После малце ќе му извадат овие 865+ и толку ќе му биде.
  Тотално. Како и за сите други варијанти што ги тестираат Америне со СД а кај нас се со ретардираниот Е.
  Бар јас отсекогаш сум пцуел дека е ирелевантна споредбата. Ај за камера, процесирање на слики и слично може да се прави муабет, ама и тоа е само онака информативно. Кај нас е ексинос верзијата и конечно луѓето треба да знаат дека зимаат исто ама не е исто.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 23. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Нема 6 нм каде виде ова?
  После 7 нм ќе преминат на 5 нм. Од тоа што претстави ARM А78 на исти клок ќе бидат 20% побрзи и далеку по ефикасни т.е. помалце ќе греат, истото треба да значи и за Мали-то ...
  865+ нема да има потврдено е плус што нема потреба, на 5 нм наредно ќе биде 875 (претпоставка е името).
   
 24. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,566
  1,897
  5 oктомври 2007
  Машко
  Овие викаат 6. Galaxy Note 20 could feature Exynos 992 SoC for improved performance - SamMobile
  А за 865+ не сум видел официјален став за откажување, за одложување да, мада дали ќе идат на + или на "875", мислам ќе го скинат овај. И да не само добро за нас, пошто кај нас идат со ексинос моделите.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
 25. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,473
  1,958
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Немаат цитирано ништо само лупнале на памет, еве зошто:

  "ARM confirmed the Cortex-A78 will be used in chipsets built on a 5nm process".
   
  На marv му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...