• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
На самсунг во рикавери има после инсталирање на ромот кога рестатираш те прашува нешто со yes и no и сеа ако стине на yes тогаш рутот не работи ако иде на no онда си останува рутот
Се тоа ок,ама некои ромови идат рутирани т.е. со флешување на ромот се флешува и superuser и немаа потреба за накнадно.

cm10.2 за mini2 e таков.:)
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Се тоа ок,ама некои ромови идат рутирани т.е. со флешување на ромот се флешува и superuser и немаа потреба за накнадно.

cm10.2 за mini2 e таков.:)
Не за новите рикавери што се после инсталацијата на ромот излегува тоа погоре што го пишав
Секако дека ромот си иде рутиран после рикавери ти бара рестарт и те прашува да сакаш ромот да ти биде рутиран или не бар кај мене е така
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Се тоа ок,ама некои ромови идат рутирани т.е. со флешување на ромот се флешува и superuser и немаа потреба за накнадно.

cm10.2 за mini2 e таков.:)
4. Boot to recovery and flash Omega v19
5. If you are using CWM based recovery ignore "Disable Recovery Flash" and "Fix root (/system/xbin/su)" messages at all times, just select "NO", else selecting YES will break root. еве вака е кај мене за било кој ром да го инсталирам безралика дали е тачвиз или aopk
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,039
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Чекај ова ти е cm10.2 така ? Ромот иде рутиран не треба да рутираш накнадно.
Во сетонзи треба да имаш superuser мени, оди таму и удри allow.:)

Maда крашнувањето на апп. нема благе везе со рут, симни ја последната верзија,стабилната за да не крашнуваат.
Да 10.2 е.Но неможам да му најдам стабилна верзија на истиот.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,546
876
Тешко да го повратиш податоци оти не е ова хард диск.
Ај пробај со апликација што се вика Undelete ама платена верзиј е и ако имаш BlackMart од таму симни ја.

Еве https://play.google.com/store/apps/details?id=fahrbot.apps.undelete ама ти треба рут пристап значи да ви рутиран инаку сум пробал ова и ефикасна е.
Или ова https://play.google.com/store/apps/details?id=com.defianttech.diskdigger
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,795
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
^^ Нема врска ова погоре. Враќање на податоци од SD картица се врши на истиот начин на кој што се враќаат податоци од USB стикче. мемориските картици и USB стикчињата функционираат на истиот начин. Пробај со ова или со ова .
 

alekcackko

Gaining Experience
10 август 2012
438
70
Битола
Каква потреба има телефонот од суперусер? ЈАс на мојот телефон немам суперјузер и си користам рут без да ми досадува она грант суперусер. Директ си има рут. Суперусер е нешто како заштита на кои апликации ќе им се овозможи рут а на кои не. Така е или има нешто друго?
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Каква потреба има телефонот од суперусер? ЈАс на мојот телефон немам суперјузер и си користам рут без да ми досадува она грант суперусер. Директ си има рут. Суперусер е нешто како заштита на кои апликации ќе им се овозможи рут а на кои не. Така е или има нешто друго?
Ако користиш AOPK и CM верзии таму supersu е интегриран на самиот систем затоа немаш суперсу икона додека на тачвиз не е така
 

alekcackko

Gaining Experience
10 август 2012
438
70
Битола
Ако користиш AOPK и CM верзии таму supersu е интегриран на самиот систем затоа немаш суперсу икона додека на тачвиз не е така
Да, во ред, ама зошто го користиме тој суперусер? Која е моралноста да го имаме, колку што знам јас можам рут да си користам и без таа апликација.
Зборувам за другите ромови
 

The_Man

Unstoppable
18 ноември 2009
2,341
2,007
Да, во ред, ама зошто го користиме тој суперусер? Која е моралноста да го имаме, колку што знам јас можам рут да си користам и без таа апликација.
Зборувам за другите ромови
Зошто нема built-in administrator account,односно по дефолт е исклучен.
Рут е конвенционално има за јузер кој ги има сите пермисии,односно единствен јузер кој има пристап до рут фолдерот/датотеката кој е најдоле во таа хиерархија на системси фајлови.Според FHS иде прво / па после се друго(пример /bin,/home..).
Името на тој акаунт може да е superuser,administrator,root,admin...мислам дека и како toor го има во некој деривати.

Без superuser не може да имаш рут како што викаш зошто тоа ти е едно исто само друго име.:crazy: Може во ромот да е интегрирана таа апп па да нема потреба накнадно да флешуваш.

root не е feature ,име е.:)
 

Maja3

Intern
26 април 2011
33
4
Здраво,
Ве молам може ли да направите споредба помеѓу SAMSUNG GALAXY NOTE 3 и SONY XPERIA Z1 и кој според Вас е подобар?
Поздрав :)
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,039
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Ако не ти пречи 6`` и бараш добар хардвер иди на Note 3 .Ако сакаш премиум дизајн тогаш Z1
 

kukata

Intern
28 март 2014
16
0
Го заборавив security кодот на Iphone 4s.Како може да го отклучам за да го користам телефонот.
 

jovce.

Gaining Experience
29 јули 2010
491
244
Го заборавив security кодот на Iphone 4s.Како може да го отклучам за да го користам телефонот.
Ако мислиш на pass code тогаш направи ристор за да го користиш....
П.С.: Што е ова во последно сиве си ги забораваат кодовите од своите (читај најдени) телефони.
 

StefanJane

Intern
2 мај 2014
13
0
Vcera go rutirav mojot telefon huawei y210 i sakav da instaliram mod cyanogen 10 i go restartirav da vlezam vo recovery mod no koga gi pritisnav kopcinjata da vlezam vo recovery se zakoci telefonot na huawei logo i taka stoese 1cas i posle go restartirav i pak ne sakase no potoa ja izvadiv baterijara i togas se vkluci dali e do rutiranjeto ili nesto ne e vo red so mojot telefon?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,795
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
Сега работи ок.? И мојот после рутирањето знае чудно да се однесува на првиот старт, после нема гајле. Ако сеа се е ок, не за замарај со тоа.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Имаш adb конекција со компјутер? Ако имаш, тогаш пробај со "adb reboot recovery" од команд промпт
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,021
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно