• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

StefanJane

Intern
2 мај 2014
13
0
Vcera go rutirav mojot telefon huawei y210 i sakav da instaliram mod cyanogen 10 i go restartirav da vlezam vo recovery mod no koga gi pritisnav kopcinjata da vlezam vo recovery se zakoci telefonot na huawei logo i taka stoese 1cas i posle go restartirav i pak ne sakase no potoa ja izvadiv baterijara i togas se vkluci dali e do rutiranjeto ili nesto ne e vo red so mojot telefon?
 

StefanJane

Intern
2 мај 2014
13
0
Kako da go izbrisam rootot i potoa pak da go rutiram zosto imam problem so plaenjeto cekam po 5min da se vkluci an mojot y210 huawei so its program
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Не добро. Ситуацијата е следна. Отидени се партициите (инсталиран погрешен CyanogenMod БЕЗ ПРЕТХОДЕН БЕКАП). Најдалеку што е стигнато - инсталиран е прописен CWM за него, арно ама нема CWM ready сток ром (а ни никаков кастом ром) за него. И update.app симнат директно од Хуавеи нејќе да се инсталира.
Чаре - или готов ром за флешување преку CWM или некој бекап (добра душа некоја?) за да му направи ристор...
Или што и да е, пошто вака си дреме у рикавери и толку.
 

hebocig

Gaining Experience
7 јануари 2010
653
139
bad esn е уствари телефон кој е ставен на црна листа од тој оператор заради пријава на кражба, неплаќање на сметки и сл.

bad sen не значи дека телефонот не може да се користи на други мрежи, меѓутоа bad esnсе однесува исклучиво на телефони кои се ставени на црна листа од CDMA оператор. Доколку имаат и GSM дел во телефонот, можно е да си работат најнормално во други држави на ГСМ оператори..ама не е сигурно...

но не купувајте вакви телефони сепак коа нешто е зезнато, засекогаш ќе е зезнато
А што значи clean esn?
 

alekcackko

Gaining Experience
10 август 2012
438
70
Битола
ЗА цвм само бутирај го преку компјутер.
СТави го recovery.img во фолдер заедно со адб и фастбоот(така преименувај го имг фајлот)
Напиши во команда
adb reboot bootloader
fastboot boot recovery.img
и ќе имаш рикавери на телефонот. АМа тоа ти е само бутиран. ЗНачи после следен рестарт нема да имаш рикавери. АМа вака можеш да си го бутираш рикавери и да си инсталираш тоа што сакаш.
 
20 јануари 2012
7
0
Како да отворам MMS порака со прикачена слика, кога притискам на копчето "Download" пишува "Downloading" и тука заглавува... Што е проблемот, како да го отворам фајлот?
Wi-Fi- то ми е уклучено и Data Transfer e enabled
 

sara2000

Intern
16 април 2014
13
1
има ли некој купено мобилен од Нептун.сакам да го купам овој
SAMSUNG GT-S 7582 UWASSE.

во анхоч го нема. го има во нептун ама незнам дали им се во ред ,и дали даваат гаранција.ај ве молам ако некој има искуство со нив.позз
 

alekcackko

Gaining Experience
10 август 2012
438
70
Битола
Како да отворам MMS порака со прикачена слика, кога притискам на копчето "Download" пишува "Downloading" и тука заглавува... Што е проблемот, како да го отворам фајлот?
Wi-Fi- то ми е уклучено и Data Transfer e enabled
А пробај уклучи само едно, или вифи или дата. И на кој оператор си?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,795
6,835
www.mikrotikmacedonia.net
има ли некој купено мобилен од Нептун.сакам да го купам овој
SAMSUNG GT-S 7582 UWASSE.

во анхоч го нема. го има во нептун ама незнам дали им се во ред ,и дали даваат гаранција.ај ве молам ако некој има искуство со нив.позз

Па појди во Нептун види го каков е, распрашај се за гаранција итн итн..
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,599
2,098
Не би ти препорачал да купуваш телефон од продавница за бела техника. Барем јас не би купил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,016
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно