• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,457
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

cipiripi

Gaining Experience
7 септември 2010
322
352
За мене веќе е многу тешко да користам телефон испод 90Hz екран.

Али за секој друг, без двоумење, подобар избор е с10 лите.

Sent from my Pixel 4 using Tapatalk
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,457
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
3 години ќе го користи и перформанси му се приоритет.
Побрз екран > побрз процесор??

За камера Самсунгот е доста појак. Во перформанси не би требало да осетиш голема разлика помеѓу двата првите две три години.

Мада со Жаоми се е можно, знаат да зезаат со софтвер... Не дека самсунг се сјајни ама се по испеглани.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
821
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Кај може да се најде кај нас компатибилен полнач за iPhone 12 или некакво решение? Итно ми треба.
 
Последна промена:

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,457
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,457
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Не го искоментрав видеото, само го ставив.
Да се надоврзам на твојот коментар:

Незнам како е value champion asus земфон 7про,
кога 6ката за 300евра помалце губиш амолед/зум камера и добиваш џек.

Трампа што ја правам во 2 секунди.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не го искоментрав видеото, само го ставив.
Да се надоврзам на твојот коментар:

Незнам како е value champion asus земфон 7про,
кога 6ката за 300евра помалце губиш амолед/зум камера и добиваш џек.

Трампа што ја правам во 2 секунди.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Mi 10 и Mi 10T го прават пепел 8T за парите, ни во сон не може 8T да е подобар, in fact OP8 е далеку подобар за парите, ама што да се очекува од mainstream канали, само MKBHD и оној Jonathan Morrison се полоши...
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,386
1,229
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Поздрав до сите, подолго време чекам и сум во мисла кој телефон да го купам како апгрејд, моментално сум на S9+ 64GB го имам 2+ години и веќе ми здосади, се мислам помеѓу Note 20 Ultra 256/512 и Iphone 12 Pro Max 128/256, е сега кога би идел со Нотот пошто во еу имаме само ексинос варијанта дали тоа би била разумна одлука или да го прескокнам и да идам директ на iphone ? Благодарам однапред.
 

Martin Arsov

Gaining Experience
17 октомври 2016
169
104
Поздрав до сите, подолго време чекам и сум во мисла кој телефон да го купам како апгрејд, моментално сум на S9+ 64GB го имам 2+ години и веќе ми здосади, се мислам помеѓу Note 20 Ultra 256/512 и Iphone 12 Pro Max 128/256, е сега кога би идел со Нотот пошто во еу имаме само ексинос варијанта дали тоа би била разумна одлука или да го прескокнам и да идам директ на iphone ? Благодарам однапред.
Не сте ми јасни со дали да си купам Samsung или IPhone.Сакаш иос купи си iPhone, сакаш Андроид купи си Samsung.
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,386
1,229
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не сте ми јасни со дали да си купам Samsung или IPhone.Сакаш иос купи си iPhone, сакаш Андроид купи си Samsung.
Не знам за кој е ова ама мене прашањето ми беше друго, ме интересира кој уред најмногу вреди за парите и во кој да инвестирам не спомнав никаде иос или андроид, сакам да го користам во наредните 3-4 години без да го менувам
Фала за одговорот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знам за кој е ова ама мене прашањето ми беше друго, ме интересира кој уред најмногу вреди за парите и во кој да инвестирам не спомнав никаде иос или андроид, сакам да го користам во наредните 3-4 години без да го менувам
Фала за одговорот.
Едит, за 3 години ордер од надвор S865 + базиран Note 20U. Уште подобро чекај S21 Ultra.
 

Tehnologiva

Practice makes perfect
9 јули 2013
1,386
1,229
Tehnologiva's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X & Corsair H115i RGB Platinum
Motherboard
ASUS Crosshair VIII HERO X570 Wi-Fi
Storage
Corsair Force MP600 1TB PCIE 4.0, Toshiba x300 4TB, WD Blue 1TB
PSU
Corsair RM1000x 1000w GOLD
RAM
G.Skill Trident Z RGB 32GB 3200Mhz CL14 (2x16)
Video card
MSI RTX 2080Ti Gaming X Trio
Case
Corsair Crystal 570X RGB Mirror Black
Mouse
Logitech G502 HERO SE
Keyboard
Logitech G513 Carbon Romer G Tactile
Audio
Yamaha HS7 + Steinberg UR22mkII + Yamaha YTS-SW120 Audio Technica ATH-PRO700 SV
Monitor
LG UltraGear 27GL850 144Hz 1440p Gysnc, Freesync 1ms IPS
OS
Windows 10 Pro 64bit
Едит, за 3 години ордер од надвор S865 + базиран Note 20U. Уште подобро чекај S21 Ultra.
Од Германија ќе се купува уредот може и во околните држави во европа, не знам дали воопште има с865+ во европа од нотот, ако го начекам некаде 99% ќе го земам нотот, кога излегува овој с21 ?
Note 20U 256gb exynoss околу 900евра во германија моментално.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Од Германија ќе се купува уредот може и во околните држави во европа, не знам дали воопште има с865+ во европа од нотот, ако го начекам некаде 99% ќе го земам нотот, кога излегува овој с21 ?
Note 20U 256gb exynoss околу 900евра во германија моментално.


S21 Јануари.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,457
650
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Mi 10 и Mi 10T го прават пепел 8T за парите, ни во сон не може 8T да е подобар, in fact OP8 е далеку подобар за парите, ама што да се очекува од mainstream канали, само MKBHD и оној Jonathan Morrison се полоши...
Се сложувам комплет. Твојот коментар си е на место, само надополнив за Асусот дека делеа прво место.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Mr.47

Intern
13 февруари 2018
81
49
Каде може да се најде оригинален Сони type-c to usb кабел?
Имам кабли кои работат, но ги немаат сите функции. Една од нив, која ми „треба“ е да се пренесе android auto од мобилниот на екранот во колата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,589
28,399
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Poco x3 nfc vs samsung galaxy a71? Кој UI со тек на време повеќе успорува?
Дискутабилно, треба да е A71, мада моето моментално искуство со RN9P е далеку од совршено, пред андроид 11 беше ужас, ако перформанси се приоритет Поко, ако стабилност - помалце багови A71.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
908
472
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
Каде може да се најдат слушалки со type-c конектор? По можност исти како оние што следуваат со s20 серијата (AKG)?
 

Filipovski

Intern
8 април 2018
15
13
Предлог телефон за ~20.000 +- ?

Што би било идеално:
1. Да држи неколку години (пр. 3год)
2. Перформанси > камера

У кратки црти RAM/CPU главен интерес. Цена може да се зголеми ако има смисла, ама би се задржал во тој регион (не ми смета да е под 20к :geek:).
S10 lite или Poco F2 pro, баш сега видов иста цена, па ме стави у дилема. Приоритет е да ме служи 3год, да не ме зезаат со софтвер..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,295
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно