• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
S10 lite или Poco F2 pro, баш сега видов иста цена, па ме стави у дилема. Приоритет е да ме служи 3год, да не ме зезаат со софтвер..
Се работи за брзина, таа е клучна разлика, ако перформанси се приоритет, иди на Poco, софтвер S10l, заднава интерација на Xiaomi не ме воодушеви иако 11 е доста подобар, тоа не го реши проблемот со релоад на ланчерот иако го намали значајно, ова може да не е исто на други уреди, не знам.

Ако зимаш 8гб Поко онда би рекол тој, ама имај во предвид зa софтвер, покрај стабилност и безбедносни закрпи, исто така како и функционалност/визуелно се софтверска предност на S10l.
 

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
910
472
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
S10 lite или Poco F2 pro, баш сега видов иста цена, па ме стави у дилема. Приоритет е да ме служи 3год, да не ме зезаат со софтвер..
f2 pro.
подобар софтвер има од самсунгот. Деблоат се прави мн по лесно, на самсунг треба 1 по 1 да куцаш команди а ги има многу.
исто и кастм ромови имаш избор.
 

Tobey

Intern
23 април 2017
211
48
Се работи за брзина, таа е клучна разлика, ако перформанси се приоритет, иди на Poco, софтвер S10l, заднава интерација на Xiaomi не ме воодушеви иако 11 е доста подобар, тоа не го реши проблемот со релоад на ланчерот иако го намали значајно, ова може да не е исто на други уреди, не знам.

Ако зимаш 8гб Поко онда би рекол тој, ама имај во предвид зa софтвер, покрај стабилност и безбедносни закрпи, исто така како и функционалност/визуелно се софтверска предност на S10l.
Што подразбираш под релоад на лаунчер? Според мене UI на самсунг е полош бидејќи на мидрејнџ телефони им треба некое време да го прикаже името на тој што те бара при телефонски повик
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што подразбираш под релоад на лаунчер? Според мене UI на самсунг е полош бидејќи на мидрејнџ телефони им треба некое време да го прикаже името на тој што те бара при телефонски повик
Ги снемува иконите и home screen.

A71 не е спор, ама не е ни најбрз, исто како што и RN9P е далеку од брз со скоро истиот чип.
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
897
342
Ми треба информација која марка и модел на телефон има вграден аудио чип ESS Sabre 9018?Од она што го читав на интернет а што се продава кај нас дознав дека моделите на LG V30 и LG V40 го користат а за други не знам.Однапред благодарам.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
654
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Ми треба информација која марка и модел на телефон има вграден аудио чип ESS Sabre 9018?Од она што го читав на интернет а што се продава кај нас дознав дека моделите на LG V30 и LG V40 го користат а за други не знам.Однапред благодарам.
V10 – ESS Sabre 9018 DAC, Sabre 9602 headphone amp

V20 – ESS Sabre ES9218 Quad DAC (tuned by LG or B&O Play, depending on the market)

V30 and G6 (Asian market G6 only) – ESS Sabre ES9218P Quad DAC (tuned by B&O Play)

V40 and G7 – ESS Sabre ES9218P Quad DAC (tuned with Meridian)

V50 and G8 (and G8x) – ESS Sabre ES9218P Quad DAC (tuned by Meridian)

V60 – ESS Sabre ES9219 Quad DAC (most likely tuned by LG)Многу тешко да најдеш LG телефон кај нас. Во Германија ги имам сретнато.


Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Gecas12

Intern
27 септември 2019
28
31
V10 – ESS Sabre 9018 DAC, Sabre 9602 headphone amp

V20 – ESS Sabre ES9218 Quad DAC (tuned by LG or B&O Play, depending on the market)

V30 and G6 (Asian market G6 only) – ESS Sabre ES9218P Quad DAC (tuned by B&O Play)

V40 and G7 – ESS Sabre ES9218P Quad DAC (tuned with Meridian)

V50 and G8 (and G8x) – ESS Sabre ES9218P Quad DAC (tuned by Meridian)

V60 – ESS Sabre ES9219 Quad DAC (most likely tuned by LG)Многу тешко да најдеш LG телефон кај нас. Во Германија ги имам сретнато.


Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Во моментов мислам дек само во мобиком битола мојш да најш ЛГ, имат G8s и G8x
 

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
897
342
Ви благодарам на одговорите но веќе нарачав од алиекспрес refurbished комад од LG V20 за 80 долари со попуст и 2 батерии како резерва бидејки лесно се вадат и ставаат повторно.Телефонот ќе го користам исклучиво како аудио плеер за повеќе намени:US $88.0 |Unlocked Mobile LG V20 H910PR 5.7
 

Miroslav Ilic

Gaining Experience
18 ноември 2012
208
68
Имам iPhone 6S што не сака да се уклучи откако снема целосно батерија што ми се има и случено претходно. Купив нов полнач и стои веќе 1 ден на полнач ама не се уклучува сеуште. Предлог?
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Имам iPhone 6S што не сака да се уклучи откако снема целосно батерија што ми се има и случено претходно. Купив нов полнач и стои веќе 1 ден на полнач ама не се уклучува сеуште. Предлог?
Прво провери дали новиот полнач е асален/функционира (знам звучи глупо и најверојатно веќе си проверил ама знам човек со сличен проблем како тебе и купи нов оригинален нефункционален полнач :D ).
Во секој случај ако после подолго време не се покренува системот, ќе треба да го однесеш на сервис да ја проверат батеријата и евентуално контролерот за напон (под претпоставка дека ништо друго не му се има случено во меѓувреме)
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Некој да сподели искуство со купување НОВ телефон од мобилариве низ Скопје?
Мобеликс, Ледиком, ФиксИт...
Сакам да купам нов телефон па ме интересира какво е искуството?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Некој да сподели искуство со купување НОВ телефон од мобилариве низ Скопје?
Мобеликс, Ледиком, ФиксИт...
Сакам да купам нов телефон па ме интересира какво е искуството?
Идеш, плаќаш, зимаш телефон. Толку е.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,659
1,057
Идеш, плаќаш, зимаш телефон. Толку е.
Моето искуство не беше баш такво...

Се јавуваш, ти викаат дека нема тоа што сакаш, земаш друг, ти даваат мал попуст, ти го праќаат по falcon, плаќаш.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Идеш, плаќаш, зимаш телефон. Толку е.
Многу е јасно дека е така. Ама да не речат нов телефон, а уствари го продаваат каo refurbished. Гаранцијата е само за украс или важи?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
58
62

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
924
574
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
308
351
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Некој да предложи добар скрин протектор за galaxy note 9 до кај 600-700 ден може локално кај нас може и од интернет и да е case friendly.
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
Некој да сподели искуство со купување НОВ телефон од мобилариве низ Скопје?
Мобеликс, Ледиком, ФиксИт...
Сакам да купам нов телефон па ме интересира какво е искуството?
Мобеликс дефинитивно најдобри. При купување пред тебе опционално ја отвараат кутијата, го уклучуваат телефонот и по некој совет даваат.
 
Последна промена:

silver90

Intern
11 ноември 2019
19
16
Некој дали знае каде да го однесам во Скопје Huawei P9 lite на сервис, не уклучува WIFI и блутут? Претпоставувам како што гледам на YT нешто околу чипот е проблемот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
830,993
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно