1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

 1. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,307
  3,612
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  На тие суми за другите лица сметај дека ако надминат милион денари на годишно ниво имаш на тие пари 18% и уште еден данок ... Јас не би се нафаќал на тоа освен за себе за работната рака.
   
  На Benedicta му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Нема потреба да поминуваат толкави суми низ сметка твоја. Нека легнуваат директно на сметка на крајниот корисник.
  Побарај помош од сметководител , или пак приватен банкар. Значи шалтерските работници во банките се само шалтерски работници.
   
  На Benedicta му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  481
  475
  15 Септември 2014
  bekrija
  1 мора фирма за поголеми суми
  2 фирмата не плаќа ништо, парите се прфрлаат на крајните корисници и тие си плаќаат по закон, фирмата плаќа само ако оствари профит и профитот ко подели како дивиденда на оснивачите и сл
  секој сметководител или адвокат зане како оди, ова не е ништо ново , илјадници фирми работа со странски партнери
   
  На Benedicta му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,602
  4,537
  23 Јуни 2015
  Машко
  За вакви работи постојат адвокати, а не форуми. Немој да направиш грешка уште од почеток и после скапо да ја платиш. Отиди кај адвокат и нека ти објасни убаво и детално, а можеш и да го платиш и тој да ти заврши се во твое име.

  Ова ти е мој совет.
   
 5. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,822
  3,935
  5 Јули 2013
  Дали може малку да го појасниш овој дел? На што мислиш поточно со 'осигурени'? Осигурени како во им тече стаж во САД или на каков начин?
  Фала однапред
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,174
  8,563
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  .... у шише, ко С'рѓан Керим :D
   
  На goceiva, esquimaux, Fredy и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  904
  1,092
  9 Јуни 2011
  Машко
  Разгледај ја опцијата за Transferwise врзан со Бугарска банка.
  Не знам за колкави суми станува збор, но ако ти е опција да те исплатата преку Bank Transfer (ACH, или ако имаат опција да те исплаќаат од ЕУ фирма преку SEPA) - тогаш вреди да се ѕирне и оваа опција.
   
  На Benedicta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  61
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Решивме на друг начин. Само приходот за остварени услуги ќе ми доаѓа на моја сметка. За се' останато тие ќе ми дадат нивна картичка со која ќе плаќам (лекување, операции и сл.)
   
  На SiPy` и Oktar им се допаѓа ова.
 9. YourGrace

  YourGrace
  Intern

  4
  0
  16 Февруари 2019
  Машко
  Здраво дечки.
  нов сум на форумов и имам неколку прашања :
  Почнав со Dropshipping на Shopify, ама најголемиот проблем е примање на пари. Читав по форуми и јасно е дека PayPal е најверодостоен метод за плаќање и примање на пари. Имам Хрватски пасош и државјанство, па би бил повеќе од благодарен ако некој може подетално да ми објасни дали постои и која би била процедурата да извадам картичка во Хрватска и да ја поврзам со PayPal со што ќе можам во Македонија да си повлекувам пари. Дали знаете кои банки соработуваат, каде би имал најмала провизија, дали би морал да отидам во Хрватска да си извадам картичка или може онлајн итн..?
  Фала ви однапред,
  Поздрав
   
 10. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
 11. YourGrace

  YourGrace
  Intern

  4
  0
  16 Февруари 2019
  Машко
  Фала ти за линковите и гостопримството :)
   
 12. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  61
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Дечки кажете ми искуство со нашиве банки за примање пари од странство. На стопанска сум, и на секоја сума примарна ми сопирааат околу 40 долари провизија од банка, и плус околу 700-800 ден кога ми стигаат на сметка. Дали во сите банки вакви суми зимаат за провизија? Или имате искуство со поокеј услови со некои од нашиве банки?
  Инаку примам во долари, и бидејќи нема опција за картичка во долари, од банка прават менувачница и ми ги префрлат во денари.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зависи за која сума станува збор, инаку можеш да пробаш и со Western union или Moneygram па да направиш споредба. Но пред се како што кажав на почеток многу битно е колкава е сумата на парички. :)
   
 14. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  61
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  2000 долари месечно секако, може и повеќе
   
 15. krema

  krema
  Professor

  9,868
  9,538
  24 Јуни 2009
  Машко
  За таква сума може да се користат овие сервиси, ти си добиваш готовина без никакви дополнителни трошоци, е сега која ќе биде провизијата на тој што ти праќа не би знаел да ти кажам.
  Сметај дека и овие не се китка за мирисање. :)
   
 16. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  144
  126
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Провери го и xoom тоа е алтернатива на вестерн унион од страна на пејпал

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
 17. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  904
  1,092
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не е 100% точно дека добиваш готовина без никакви дополнителни трошоци/главоболки.
  Мислам дека во друга тема веќе коментиравме и имаше принт-скрин (доказ) за тоа дека до годинава УЈП (или соодветна институција) ако побара листа на луѓе што примиле пари преку WU, Moneygram или сличните - се должни да им ја достават.
  Од годинава истиве сервиси се задолжени да доставуваат листа на примачи/праќачи месечно до УЈП (или соодветна институција).
  Ова ми го кажа човекот во менувачница во Тафта 2, кој воедно имаше и MoneyGram знак и баш го прашав за случајов: Што се дешава на таа тема и што се има сменето од годинава.
  Ако ме излажал тој мене - ве лажам и јас, простете.

  Од друга страна, се јавив во УЈП (подрачје Штип) директно и прашав што се случува ако јас како физичко лице, си пратам пари од странство (Холандија) на мене, физичко лице во Македонија. Ми рекоа дека нема никаков проблем се додека се од исто на исто лице и двете лица се физички, односно не претставуваат компанија.
  Just FYI.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Benedicta

  Benedicta
  Intern

  61
  25
  7 Декември 2017
  Женско
  Мене ми е прашањето конкретно за банка овде, бидејќи ми праќаат и дополнителни пари за данок фирмата за која работам.

  Стопанска има не баш мали fees, и ограничени услуги. Дали има банка во Мк каде би можела да извадам и дебитна картичка на девизната сметка (долари). Или барем да имаат електронско банкарство каде ќе бидат вметнати и доларска и денарска сметка, и јас сама да си префрлувам пари од долари во денари, без да одам во банка?
   
 19. tonidn

  tonidn
  Intern

  28
  19
  13 Март 2016
  Машко
  Не знам за останатите банки но јас имам искуство со НЛБ банка и нивниот e-banking и сум презадоволен. Мислам дека ме кошташе некоја смешна сума да го активирам со тоа што доколку сакаш да правиш интерни трансакции меѓу сметки, купопродажба на девизи и сл. потребен ти е токен, сигурносен код што многу лесно функционира со нивната М–Токен моб. апликација. Мислам дека се плаќа 300ден еднократно. Апликацијата ти е ко Google Authenticator каде што при секоја трансакција си генерира шифра која што мораш да ја внесеш за да се финализира самата трансакција. Сетоа тоа се случува инстантно.

  Во случај на девизен прилив од странство, доколку парите ти ги праќа една иста фирма можеш да потпишеш одобрение за автоматско распледелување на парите така што за 24ч откога ќе ја добиеш смс пораката за приливот ќе ти "легнат" и на самата сметка.
   
  На Benedicta му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Oliver!

  Oliver!
  Гостин


  ЦКБ.

  Eлектронското банкарство им е катастрофа, АМА провизијата е фиксирана на 5-6 долари - без разлика дали ќе повлечеш 200 или 20000.

  Стопанска Банка на сите клиенти им зема 1% провизија од трансакција, ОСВЕН ако ги орочиш парите на 1 месец (што е комплетна глупост) па да си ги земеш после во целост.
  Технички, на 2000 долари СТБ ти зема 20 долари. Ако тераш така цела година им даваш околу 250 "за бело брашно" :)

  Истиов проблем со орочувањето го има и во други банки, со тоа што на пример ТТК има пократок период - 10 или 15 дена така нешто...
  Не сум сигурен, ама изгледа и кај НЛБ е исто. Пред да правиш сметка било каде прашај ги за ова затоа што тие самите нема да ти кажат никогаш :)
   
  На Benedicta и shifty им се допаѓа ова.
 21. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Да дополнам и за курсната листа:

  Еве споредба Банка контра Менувачница:

  Курсна листа

  Курсна Листа

  Доколку си во можност _секогаш_ вади ги во долари, па носи ги во менувачница.
  На годишно ниво ова исто многу менува...
   
  На Benedicta и tupacan им се допаѓа ова.
 22. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  120
  60
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Здраво, неќев да отварам нова тема па ќе пишам тука.
  Пари добиени од странство преку Moneygram дали истите треба да се пријават во УЈП?
   
 23. spytronicmk

  spytronicmk
  Intern

  24
  7
  4 Август 2017
  Даде лична карта (матичен број) при подигање ?
   
 24. krashot

  krashot
  Gaining Experience

  120
  60
  21 Април 2013
  Машко
  Video Editor
  Не, парите не се уште испратени...
   
 25. Astro

  Astro
  Guru

  6,174
  8,563
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Абе какво пријавување во УЈП. Срѓан Керим у шише ги досеше десетици иљади, УЈП кој ги врти, нек си заработат сами.
   
  steelseries, kirev и на artweb им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...