1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

1. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007
    Кој е најдобар(читај најевтин) начин за да ме исплатат од странство? Се работи за поголеми суми па не би сакал голем процент од нив да остане по провизии и слично.

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,413
    25,087
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
  3. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007

Нели е ризично? Се работи за континуирано плаќање(практично плата) и здравје би требало да потрае подолго. Може да ме вкопаат од paypal и да ми заглават пари.

4. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,413
    25,087
    28 Февруари 2008
    Машко
    Ондак Wire Transfer.

5. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,188
    758
    8 Мај 2010
    Машко
    Најдобар начин ти е преку Payoneer Load според мене.
    Имаш fee од 38$ на 1000$. Нема да се замараш од плаќање на данок.
    Треба да најдеш некој партнер сајт на Payoneer со помали давачки и да ја искористиш нивната картичка за твои потреби.

6. dimitars

dimitars
    Gaining Experience

1,672
    331
    8 Мај 2007

38$ ког ќе ставаат и уште 3% кога ќе ги повлекувам тоа е одприлика 70$. не е толку малку, скоро 10% се фаќа.
    Се мислев исто така друга опција: на фриленсер за $10 месечно можеш да праќаш фактури. Не земаат провизија тие на фактурата а повлекувањето до пајонир е бесплатно. Единствено ќе платам потоа тие 3% провизија.

Е сега бидејќи плаќањето ќе ми е од Швајцарија, во western union проверив: На 1000 долари земаат околу 8$ што е прилично евтино. Плус не плаќам после тоа никакви давачки(освен нормално ако не ги менувам во денари).

Јас мислев WU се многу скапи уствари не биле.

7. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,550
    3,464
    11 Декември 2008
    Машко
    iban swift code преку банка

8. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,847
    2,433
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    Кај мене на пејпал можеш да праќаш колку сакаш.
    Зимам 6%.

На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
  9. causevd

causevd
    Gaining Experience

384
    300
    4 oктомври 2011
    Машко
    Само WU, сега за сега, затоа што не се многу големи провизиите. Исто така можеш и преку moneybookers али не ми текнува како беше провизизијата ..

10. wolverine

wolverine
    On your way to fame

779
    664
    27 Јуни 2012
  11. edin.ademovic

edin.ademovic
    Gaining Experience

497
    280
    16 Февруари 2014
    Машко
    Студент
    Мене роднините од Белгија ми дадоа Master Card дебитна картичка нивна (bPost bPaid) регистрирана на нивно име.
    После, само ја полнат од таму со пари (си праат обичен трансфер преку банка на својата сметка) и тие пари во евра директно си се на картицата. :)

Т.е. исто кога ти уплатуваш дома на своја сметка на картица, така и они, само што тие пари што ќе ги уплатат инстантно ги добивам на картицата што ми ја дадоа.

На maci и ileste им се допаѓа ова.
  12. Blagojcebt

Blagojcebt
    Intern

63
    18
    1 Септември 2009
    Машко
    Ако клиентот има Payoneer картичка и ти префрла од неа на твоја Payoneer картичка , тогаш мислам нема провизија

13. kirev

kirev
    Unstoppable

5,323
    3,718
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Трансфер од фирма па и преку Вестерн Јунион подлежи на персоналец

14. Nutelo

Nutelo
    Intern

14
    9
    23 Декември 2013
    Машко
    Ако ти е плата, зависи од која земја, МК има потпишано договори за двојно оданочување.
    Значи ако тука не земаш плата, данок на доход ќе си платат они таму, а тука нема да ти земат ништо, најбезбедно ти е iban swift преку банка.

15. Triology

Triology
    Gaining Experience

177
    173
    30 Јуни 2008
    Машко
  16. artweb

artweb
    On your way to fame

1,183
    519
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
  17. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,451
    1,886
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    Дај престанете само да набројувате. Кажете некое образложение, факти.. зошто според вас, баш тоа е најдоброто решение/начин?

Инаку интересна дискусија, и мене ме интересира истото.

На Harrabed и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  18. alex-st

alex-st
    Gaining Experience

149
    76
    1 Декември 2010
    Машко

Ако се работи за плата од странство, дефинитивно најдобар избор е преку банка (со ибан/свифт). Фирмата веќе ќе ги има платено сите трошоци/даноци, на корисникот само му останува да извади потврда за резидент за да го избегне двојното одданочување.
    Според моето искуство со префрлување на пари од Германија во Македонија(нлб тутунска) парите стигнуваат за 7 дена.

Скрил:
    Примањето на пари се врши во real-time т.е. не се чека никакво одобрување (ова за да ти ги префрлат од нивен на твој скрил профил).
    Потоа за повлекувањето земаат уште 2.95 евра (без разлика на сумата) и парите обично стигнуваат за 5-7 дена (нлб тутунска).

Пејпал:
    И овде примањето е во real-time, провизијата што ти ја земаат за примање (мислам дека) се одредува процентуално. Еднаш на 250 евра ми земаа 8.40евра провизија. Потоа за повлекувањето земаат уште 2 евра провизија (без разлика на сумата) и парите обично стигнуваат на 5тиот ден (нлб тутунска). Само внимавај, со неверификуван пејпал профил (регистриран од овде преку Словенија) можно е некогаш да ти побараат да го верификуваш профилот со достава на лични податоци, адреса и слично и се додека не го направиш тоа, парите ти се замрзнати.

Вестерн Унион:
    Примањето и повлекувањето се врши за неколку минути, потребно е само да се добие уникатниот број на трансакцијата и потоа може да се повлечат од било која банка или менувачница која работи со WU.
    Незнам колкава е провизијата во другите држави (и дали е стандардизирана секаде), а за овде во Македонија јас се раководам според тарифникот на Стопанска Банка (точка 65).

Други алтернативни би биле Пајонир картичка, Payza и други сервиси кои ги немам користено и за кои неможам да дадам информации.

На 7n00dle7 и uwemi им се допаѓа ова.
  19. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,413
    25,087
    28 Февруари 2008
    Машко
    skrill никако најдобро и најефтино решени.

20. wolverine

wolverine
    On your way to fame

779
    664
    27 Јуни 2012
    Само payoneer. На скрил после извесно време ќе те прогласат за бизнис мембер(акаунт) и ќе ти закачат поголеми провизии како мене што ми направија(демек од оДеск, фриленсер и еланце имало транскации и тиа значело дека сум издавал некакви услуги и акаунтот ми го направија во подруга тарифа како што спомнав погоре), така да payoneer ви е најисплатливо за оДеск, elance... на банкомат си ги вадиш парите мислам до кај 20к не зема никакви провизии за конверзии и слично освен 1 долар регуларно на вадење, исто за withdraw од оДеск и еланце земаат по 2 мислам, али раат си ги немаш тие околу 3% од скрил или колку и да се... а и уште една причина сигурно ја знаете...

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  21. artweb

artweb
    On your way to fame

1,183
    519
    5 Март 2012
    Машко
    невработен
    на оДеск payoneer зема по 2 даолари за повлекување, а Скрил 1 долар. Истоа така можеш на банкомат да ги вадишпарите без никакви провизии.

22. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,413
    25,087
    28 Февруари 2008
    Машко
    Значи dimitars бара НАЈДОБАР начин, а ниту скрил ниту пајонир не е НАЈДОБАР. Пајонир е подобар од скрил но не е најдобар.

На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
  23. SimHr1

SimHr1
    Intern

1
    0
    8 Април 2017
    Женско
    Здраво,
    сакам да се надоврзам на темата бидејќи имам слични прашања.
    Ќе соработувам со фирма од странство што сака да ме плаќа преку PayPal. Кога се распрашав, ми кажаа дека преку PayPal неможат да стигнат пари во Македонија. Од сите наброени начини, како може парите да ми стигнат на македонска сметка и дали зависи и која банка користам и каков вид на картичка имам?

24. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

2,847
    2,433
    21 Јануари 2011
    Машко
    Невработен
    http://forum.it.com.mk/threads/paypal-vadam-pari.28473/page-4

На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
  25. STRIKER

STRIKER
    Intern

47
    11
    2 Јануари 2016
    Машко
    Здраво дечки, и јас имам прашање во врска со оваа тема.
    Работам за Америчка фирма од Македонија, па еве редовно ме исплаќаат, до минатиот месец користев РИА трансфер на пари, но го блокираа акаунтот на работодавецот поради што тој трансфер не се користел за деловни трансфери, па ако може да ми каже некој (пошто повеќето пишувате за пајонир) дали ќе треба работодавецот да отвори пајонир акаунт и така да ми праќа, или ќе може да ми прака пари без да има отворено пајонир акаунт на мојот пајонир акаунт, и како одат постапките?
    И колкави се провизиите:
    1. Од негов на мој пајонир акаунт (на пример за 100 евра)?
    2. Без користење на негов пајонир акаунт (се разбира доколку тоа е можно?)

И секако доколку знаете подобар избор на трансфер на пари од америка до македонија еднаш месечно од пајонир би ве замолил да споделите.

Сподели

Вчитување...