1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

 1. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  331
  8 Мај 2007
  Кој е најдобар(читај најевтин) начин за да ме исплатат од странство? Се работи за поголеми суми па не би сакал голем процент од нив да остане по провизии и слично.
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  331
  8 Мај 2007

  Нели е ризично? Се работи за континуирано плаќање(практично плата) и здравје би требало да потрае подолго. Може да ме вкопаат од paypal и да ми заглават пари.
   
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ондак Wire Transfer.
   
 5. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,188
  758
  8 Мај 2010
  Машко
  Најдобар начин ти е преку Payoneer Load според мене.
  Имаш fee од 38$ на 1000$. Нема да се замараш од плаќање на данок.
  Треба да најдеш некој партнер сајт на Payoneer со помали давачки и да ја искористиш нивната картичка за твои потреби.
   
 6. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,672
  331
  8 Мај 2007


  38$ ког ќе ставаат и уште 3% кога ќе ги повлекувам тоа е одприлика 70$. не е толку малку, скоро 10% се фаќа.
  Се мислев исто така друга опција: на фриленсер за $10 месечно можеш да праќаш фактури. Не земаат провизија тие на фактурата а повлекувањето до пајонир е бесплатно. Единствено ќе платам потоа тие 3% провизија.

  Е сега бидејќи плаќањето ќе ми е од Швајцарија, во western union проверив: На 1000 долари земаат околу 8$ што е прилично евтино. Плус не плаќам после тоа никакви давачки(освен нормално ако не ги менувам во денари).

  Јас мислев WU се многу скапи уствари не биле.
   
 7. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,550
  3,464
  11 Декември 2008
  Машко
  iban swift code преку банка
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,847
  2,433
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Кај мене на пејпал можеш да праќаш колку сакаш.
  Зимам 6%.
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 9. causevd

  causevd
  Gaining Experience

  384
  300
  4 oктомври 2011
  Машко
  Само WU, сега за сега, затоа што не се многу големи провизиите. Исто така можеш и преку moneybookers али не ми текнува како беше провизизијата ..
   
 10. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  779
  664
  27 Јуни 2012
 11. edin.ademovic

  edin.ademovic
  Gaining Experience

  497
  280
  16 Февруари 2014
  Машко
  Студент
  Мене роднините од Белгија ми дадоа Master Card дебитна картичка нивна (bPost bPaid) регистрирана на нивно име.
  После, само ја полнат од таму со пари (си праат обичен трансфер преку банка на својата сметка) и тие пари во евра директно си се на картицата. :)

  Т.е. исто кога ти уплатуваш дома на своја сметка на картица, така и они, само што тие пари што ќе ги уплатат инстантно ги добивам на картицата што ми ја дадоа.
   
  На maci и ileste им се допаѓа ова.
 12. Blagojcebt

  Blagojcebt
  Intern

  63
  18
  1 Септември 2009
  Машко
  Ако клиентот има Payoneer картичка и ти префрла од неа на твоја Payoneer картичка , тогаш мислам нема провизија
   
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,323
  3,718
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Трансфер од фирма па и преку Вестерн Јунион подлежи на персоналец
   
 14. Nutelo

  Nutelo
  Intern

  14
  9
  23 Декември 2013
  Машко
  Ако ти е плата, зависи од која земја, МК има потпишано договори за двојно оданочување.
  Значи ако тука не земаш плата, данок на доход ќе си платат они таму, а тука нема да ти земат ништо, најбезбедно ти е iban swift преку банка.
   
 15. Triology

  Triology
  Gaining Experience

  177
  173
  30 Јуни 2008
  Машко
 16. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
 17. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,451
  1,886
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Дај престанете само да набројувате. Кажете некое образложение, факти.. зошто според вас, баш тоа е најдоброто решение/начин?

  Инаку интересна дискусија, и мене ме интересира истото.
   
  На Harrabed и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 18. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  149
  76
  1 Декември 2010
  Машко

  Ако се работи за плата од странство, дефинитивно најдобар избор е преку банка (со ибан/свифт). Фирмата веќе ќе ги има платено сите трошоци/даноци, на корисникот само му останува да извади потврда за резидент за да го избегне двојното одданочување.
  Според моето искуство со префрлување на пари од Германија во Македонија(нлб тутунска) парите стигнуваат за 7 дена.

  Скрил:
  Примањето на пари се врши во real-time т.е. не се чека никакво одобрување (ова за да ти ги префрлат од нивен на твој скрил профил).
  Потоа за повлекувањето земаат уште 2.95 евра (без разлика на сумата) и парите обично стигнуваат за 5-7 дена (нлб тутунска).

  Пејпал:
  И овде примањето е во real-time, провизијата што ти ја земаат за примање (мислам дека) се одредува процентуално. Еднаш на 250 евра ми земаа 8.40евра провизија. Потоа за повлекувањето земаат уште 2 евра провизија (без разлика на сумата) и парите обично стигнуваат на 5тиот ден (нлб тутунска). Само внимавај, со неверификуван пејпал профил (регистриран од овде преку Словенија) можно е некогаш да ти побараат да го верификуваш профилот со достава на лични податоци, адреса и слично и се додека не го направиш тоа, парите ти се замрзнати.

  Вестерн Унион:
  Примањето и повлекувањето се врши за неколку минути, потребно е само да се добие уникатниот број на трансакцијата и потоа може да се повлечат од било која банка или менувачница која работи со WU.
  Незнам колкава е провизијата во другите држави (и дали е стандардизирана секаде), а за овде во Македонија јас се раководам според тарифникот на Стопанска Банка (точка 65).

  Други алтернативни би биле Пајонир картичка, Payza и други сервиси кои ги немам користено и за кои неможам да дадам информации.
   
  На 7n00dle7 и uwemi им се допаѓа ова.
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  skrill никако најдобро и најефтино решени.
   
 20. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  779
  664
  27 Јуни 2012
  Само payoneer. На скрил после извесно време ќе те прогласат за бизнис мембер(акаунт) и ќе ти закачат поголеми провизии како мене што ми направија(демек од оДеск, фриленсер и еланце имало транскации и тиа значело дека сум издавал некакви услуги и акаунтот ми го направија во подруга тарифа како што спомнав погоре), така да payoneer ви е најисплатливо за оДеск, elance... на банкомат си ги вадиш парите мислам до кај 20к не зема никакви провизии за конверзии и слично освен 1 долар регуларно на вадење, исто за withdraw од оДеск и еланце земаат по 2 мислам, али раат си ги немаш тие околу 3% од скрил или колку и да се... а и уште една причина сигурно ја знаете...
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 21. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,183
  519
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  на оДеск payoneer зема по 2 даолари за повлекување, а Скрил 1 долар. Истоа така можеш на банкомат да ги вадишпарите без никакви провизии.
   
 22. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,413
  25,087
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Значи dimitars бара НАЈДОБАР начин, а ниту скрил ниту пајонир не е НАЈДОБАР. Пајонир е подобар од скрил но не е најдобар.
   
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 23. SimHr1

  SimHr1
  Intern

  1
  0
  8 Април 2017
  Женско
  Здраво,
  сакам да се надоврзам на темата бидејќи имам слични прашања.
  Ќе соработувам со фирма од странство што сака да ме плаќа преку PayPal. Кога се распрашав, ми кажаа дека преку PayPal неможат да стигнат пари во Македонија. Од сите наброени начини, како може парите да ми стигнат на македонска сметка и дали зависи и која банка користам и каков вид на картичка имам?
   
 24. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,847
  2,433
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  http://forum.it.com.mk/threads/paypal-vadam-pari.28473/page-4
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 25. STRIKER

  STRIKER
  Intern

  47
  11
  2 Јануари 2016
  Машко
  Здраво дечки, и јас имам прашање во врска со оваа тема.
  Работам за Америчка фирма од Македонија, па еве редовно ме исплаќаат, до минатиот месец користев РИА трансфер на пари, но го блокираа акаунтот на работодавецот поради што тој трансфер не се користел за деловни трансфери, па ако може да ми каже некој (пошто повеќето пишувате за пајонир) дали ќе треба работодавецот да отвори пајонир акаунт и така да ми праќа, или ќе може да ми прака пари без да има отворено пајонир акаунт на мојот пајонир акаунт, и како одат постапките?
  И колкави се провизиите:
  1. Од негов на мој пајонир акаунт (на пример за 100 евра)?
  2. Без користење на негов пајонир акаунт (се разбира доколку тоа е можно?)

  И секако доколку знаете подобар избор на трансфер на пари од америка до македонија еднаш месечно од пајонир би ве замолил да споделите.
   

Сподели

Вчитување...