1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

 1. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  869
  12 Април 2017
  Машко
  Не се ми барале, можно е да е затоа што сметката на TransferWise е пак на мое име. Фактички јас исипраќам од една моја сметка, на дргуа моја сметка. Мислам дека и двете се во Германија, така да не изгледа лошо.

  Инаку имаат ми побарано верификација со вебсајт и информации за мојот бизнис.
   
 2. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ако се во иста држава може не изгледа лошо али од друга држава пратени кај нас изгледа полошо.
   
 3. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  603
  578
  20 ноември 2013
  Машко
  Skrill & Payoneer се на мое име во иста држава (МК), исто така им пратив линк до сајт, но после двете трансакции ми бараа уште информации
   
 4. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  За колкава сума станува збор и за кога ти требаат?
  Јас би можел да ти префрлам од мој TransferWise/Revolut акаунт, ти да ми ги дадеш кеш на рака?

  Ако ти одговара пиши ПП, да зборнеме детали.
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 5. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  111
  88
  21 oктомври 2016
  Машко
  Transferwise -> Payoneer , ми одбиваат трансакции поради "Self-Load" или "Individuals can't send through Global Payment(Bank Transfer)" .. Некој друг начин за префрлање?
   
 6. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Стави си на transferwise default receiving account iban од payoneer и директно стигаат таму.
   
 7. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,017
  635
  3 Јули 2007
  USD прифаќа, се праќаат од Transferwise, не од твое име.
   
  На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  111
  88
  21 oктомври 2016
  Машко
  Ај баш пробав, ќе видиме - ќе ве известам ако испадне успешно.

  Фала на совет :)
   
 9. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  111
  88
  21 oктомври 2016
  Машко
  Пробав, не работи. Не го испраќа како Transferwise, индивидуално го испраќа.... како и секогаш.
   
 10. Rotkiv Votsir

  Rotkiv Votsir
  Intern

  4
  0
  30 Април 2020
  Машко
  Zdravo,
  I mene ova me interesira dali uspea da doznaesh ?
   
 11. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,842
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко
  Coinbase-> Даи-> продаваш на некој тука со 3-5%
   
 12. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,419
  869
  12 Април 2017
  Машко
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  981
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Имам сретнато и работам со доста money-related сервиси (у принцип ќе ги познаеш дека се слични оти сите нудат MasterCard картичка), но овие никад.

  Мое мислење од прво видување вака, доста несериозни ми делуваат, почнувајки од дизајнот на страната, perks што ги нудат и не-реални ствари (24ч card delivery? Sure.)

  Но у принцип, ако имам потреба за нешто и ме интересира нешто, чешлам форуми и ривју сајтови, се регистрирам и проверувам на своја рака со мали и безначајни суми.

  Ако се регистрираш, пиши experience, баш би сакал да слушнам, а не да ми се регистрирати на yet another ваков сервис.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Здраво дечки. Да не отворам друга тема ако може тука да прашам. Имено, компанија од странство треба да ми уплати единечна уплата на моја сметка во ТТК банка. Па, сакав да прашам дали некој од вас има искуство со таков прием на девизи од странство од име на компанија. Ме интересира КОЛКУ е провизијата (генерално -- бидејќи менува од банка во банка), КОГА се плаќа таа провизија и КОЈ ја плаќа таа провизија.
   
 16. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist
  Гледам дека ТТК имаат Moneygram, такада можеш со тоа да пробаш. Слично на ова, имам примано средства од странство преку Western Union на НЛБ Банка и во зависност од износот, тој што ги праќа парите плаќа фиксен fee, па тука ги добиваш парите во целост на твоја сметка без дополнителни провизии. Единствено би платил конверзијата од странска валута>МКД.
  --- Споени мислења, 9 Јуни 2020 ---
  TTK BANKA AD Skopje Го најдов ова, ама пишува за цени само од USA, Швајцарија и Германија. Ваљда нема Moneygram само во овие земји?
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  зависи од кај ти плаќа и преку која банка ( за банкарски трансфер директ) .. он треба да си ги плати ако не сте друше договрени, УСА е од 15 - 60$ интернационален трансфер. Тука ко што пишаа погоре не треба да имаш ништо, ќе ти дојде девизен прелив, или ги оставаш ко девизи или ги конвертираш во мкд.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  @hpetrovski moneygram, western union методите се различни од директен трансфер на пари од сметка банкарска во странство на сметка македонска тука. Колку што знам и не знам....
   
 19. TheMarshal

  TheMarshal
  Practice makes perfect

  759
  1,220
  3 Јануари 2019
  Машко
  Од која држава е фирмата што треба да ти префрли кеш?

  Јас лично би те препорачал да отвориш Payoneer и да искористиш:
  - ACH Transfer (US)
  - SEPA Transfer (EU)

  Тоа се рачуна како локален банкарски трансфер и неколку пати го имам користено. Ова е пошо ме мрзи да идам да се влечам по шалтери кај нас.
   
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Bank transfer fee плаќа тој што ги праќа средствата. Ако не ти одбие он за фито, би требало да ја добиеш целата сума.
  Освен ако ТТК не се различни од другите па ти репнат некое измислено фи. Јави се прашај ги за секој случај.
  Инаку ги збуни луѓево на форум, ретко кој работи со банк трансфер :D
   
  На Rikimaru и VerGer им се допаѓа ова.
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Не е мој избор нажалост. А од друга страна, да беше мој избор, не сум доволно информиран за тоа кој начин на трансфер на пари подлежи на најмала провизија или БЕЗ провизија (ако постои трансфер без провизија).
   
 22. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  генерала bank transfer е лош за мали суми, пошто се фиксни давачките, како поголема сума тоа подобро во споредба со други сервиси каде е најчесто процент провизијата.
   
 23. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  A кој е најдобар начин за трансфер на мала сума на пари од странство. Во друг случај, имам другар од Грција којшто треба да ми префрли околу 200тини евра. Сеа му реков почекај да видам дали ќе најдам начин да се префрлат со МИНИМАЛНА провизија или ќе ги земам во живо кога ќе го посетам. Кој начин на трансфер на пари зема НАЈМАЛА провизија?
   
 24. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  802
  746
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  за од Грција не би знаел да ти кажам, мали суми ја наплаќам преку Пајонир, па после ги повлекувам на куп на сметка, пошто е 1-3% провизија зависно како плаќа уплаќачот, плус најчесто тие си ги доплаќаат они ко екстра ..
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,137
  1,494
  26 Март 2016
  Даскал
  Да ти е*** државата кадешто не функционира PayPal. Мора вака да се малтретираме.
   

Сподели

Вчитување...