1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најдобар начин за префрлање пари од странство?

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од dimitars, 18 Март 2014.

1. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,419
    869
    12 Април 2017
    Машко
    Не се ми барале, можно е да е затоа што сметката на TransferWise е пак на мое име. Фактички јас исипраќам од една моја сметка, на дргуа моја сметка. Мислам дека и двете се во Германија, така да не изгледа лошо.

Инаку имаат ми побарано верификација со вебсајт и информации за мојот бизнис.

2. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,260
    2,757
    21 Јануари 2011
    Машко
    Ако се во иста држава може не изгледа лошо али од друга држава пратени кај нас изгледа полошо.

3. null_ptr

null_ptr
    On your way to fame

603
    578
    20 ноември 2013
    Машко
    Skrill & Payoneer се на мое име во иста држава (МК), исто така им пратив линк до сајт, но после двете трансакции ми бараа уште информации

4. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

981
    1,190
    9 Јуни 2011
    Машко
    За колкава сума станува збор и за кога ти требаат?
    Јас би можел да ти префрлам од мој TransferWise/Revolut акаунт, ти да ми ги дадеш кеш на рака?

Ако ти одговара пиши ПП, да зборнеме детали.

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

111
    88
    21 oктомври 2016
    Машко
    Transferwise -> Payoneer , ми одбиваат трансакции поради "Self-Load" или "Individuals can't send through Global Payment(Bank Transfer)" .. Некој друг начин за префрлање?

6. Uber-

Uber-
    Gaining Experience

158
    150
    23 Август 2017
    Машко
    Занаетчија
    Стави си на transferwise default receiving account iban од payoneer и директно стигаат таму.

7. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

1,017
    635
    3 Јули 2007
    USD прифаќа, се праќаат од Transferwise, не од твое име.

На Uber- му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

111
    88
    21 oктомври 2016
    Машко
    Ај баш пробав, ќе видиме - ќе ве известам ако испадне успешно.

Фала на совет :)

9. MartinJack3d

MartinJack3d
    Gaining Experience

111
    88
    21 oктомври 2016
    Машко
    Пробав, не работи. Не го испраќа како Transferwise, индивидуално го испраќа.... како и секогаш.

10. Rotkiv Votsir

Rotkiv Votsir
    Intern

4
    0
    30 Април 2020
    Машко
    Zdravo,
    I mene ova me interesira dali uspea da doznaesh ?

11. StefAngel

StefAngel
    Practice makes perfect

1,842
    1,207
    28 ноември 2015
    Машко
    Coinbase-> Даи-> продаваш на некој тука со 3-5%

12. Futurelakimens

Futurelakimens
    On your way to fame

1,419
    869
    12 Април 2017
    Машко
  13. Oktar

Oktar
    Epic

3,769
    11,372
    23 oктомври 2012
    Машко
    На Deksa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DonFrozex

DonFrozex
    Practice makes perfect

981
    1,190
    9 Јуни 2011
    Машко
    Имам сретнато и работам со доста money-related сервиси (у принцип ќе ги познаеш дека се слични оти сите нудат MasterCard картичка), но овие никад.

Мое мислење од прво видување вака, доста несериозни ми делуваат, почнувајки од дизајнот на страната, perks што ги нудат и не-реални ствари (24ч card delivery? Sure.)

Но у принцип, ако имам потреба за нешто и ме интересира нешто, чешлам форуми и ривју сајтови, се регистрирам и проверувам на своја рака со мали и безначајни суми.

Ако се регистрираш, пиши experience, баш би сакал да слушнам, а не да ми се регистрирати на yet another ваков сервис.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,137
    1,494
    26 Март 2016
    Даскал
    Здраво дечки. Да не отворам друга тема ако може тука да прашам. Имено, компанија од странство треба да ми уплати единечна уплата на моја сметка во ТТК банка. Па, сакав да прашам дали некој од вас има искуство со таков прием на девизи од странство од име на компанија. Ме интересира КОЛКУ е провизијата (генерално -- бидејќи менува од банка во банка), КОГА се плаќа таа провизија и КОЈ ја плаќа таа провизија.

16. hpetrovski

hpetrovski
    Gaining Experience

56
    93
    22 oктомври 2018
    Машко
    3D Artist
    Гледам дека ТТК имаат Moneygram, такада можеш со тоа да пробаш. Слично на ова, имам примано средства од странство преку Western Union на НЛБ Банка и во зависност од износот, тој што ги праќа парите плаќа фиксен fee, па тука ги добиваш парите во целост на твоја сметка без дополнителни провизии. Единствено би платил конверзијата од странска валута>МКД.
    --- Споени мислења, 9 Јуни 2020 ---
    TTK BANKA AD Skopje Го најдов ова, ама пишува за цени само од USA, Швајцарија и Германија. Ваљда нема Moneygram само во овие земји?

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  17. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    зависи од кај ти плаќа и преку која банка ( за банкарски трансфер директ) .. он треба да си ги плати ако не сте друше договрени, УСА е од 15 - 60$ интернационален трансфер. Тука ко што пишаа погоре не треба да имаш ништо, ќе ти дојде девизен прелив, или ги оставаш ко девизи или ги конвертираш во мкд.

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,137
    1,494
    26 Март 2016
    Даскал
    @hpetrovski moneygram, western union методите се различни од директен трансфер на пари од сметка банкарска во странство на сметка македонска тука. Колку што знам и не знам....

19. TheMarshal

TheMarshal
    Practice makes perfect

759
    1,220
    3 Јануари 2019
    Машко
    Од која држава е фирмата што треба да ти префрли кеш?

Јас лично би те препорачал да отвориш Payoneer и да искористиш:
    - ACH Transfer (US)
    - SEPA Transfer (EU)

Тоа се рачуна како локален банкарски трансфер и неколку пати го имам користено. Ова е пошо ме мрзи да идам да се влечам по шалтери кај нас.

20. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,260
    2,757
    21 Јануари 2011
    Машко
    Bank transfer fee плаќа тој што ги праќа средствата. Ако не ти одбие он за фито, би требало да ја добиеш целата сума.
    Освен ако ТТК не се различни од другите па ти репнат некое измислено фи. Јави се прашај ги за секој случај.
    Инаку ги збуни луѓево на форум, ретко кој работи со банк трансфер :D

На Rikimaru и VerGer им се допаѓа ова.
  21. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,137
    1,494
    26 Март 2016
    Даскал
    Не е мој избор нажалост. А од друга страна, да беше мој избор, не сум доволно информиран за тоа кој начин на трансфер на пари подлежи на најмала провизија или БЕЗ провизија (ако постои трансфер без провизија).

22. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    генерала bank transfer е лош за мали суми, пошто се фиксни давачките, како поголема сума тоа подобро во споредба со други сервиси каде е најчесто процент провизијата.

23. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,137
    1,494
    26 Март 2016
    Даскал
    A кој е најдобар начин за трансфер на мала сума на пари од странство. Во друг случај, имам другар од Грција којшто треба да ми префрли околу 200тини евра. Сеа му реков почекај да видам дали ќе најдам начин да се префрлат со МИНИМАЛНА провизија или ќе ги земам во живо кога ќе го посетам. Кој начин на трансфер на пари зема НАЈМАЛА провизија?

24. VerGer

VerGer
    On your way to fame

802
    746
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    за од Грција не би знаел да ти кажам, мали суми ја наплаќам преку Пајонир, па после ги повлекувам на куп на сметка, пошто е 1-3% провизија зависно како плаќа уплаќачот, плус најчесто тие си ги доплаќаат они ко екстра ..

25. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,137
    1,494
    26 Март 2016
    Даскал
    Да ти е*** државата кадешто не функционира PayPal. Мора вака да се малтретираме.

Сподели

Вчитување...